18 листопада 2025 рокуСправа №160/11631/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3; ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
23.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидово) щодо перерахунку/призначення пенсії з 07.08.2017 року ОСОБА_1 за заявою від 21.10.2024 року, з дотриманням основних правил математики, при розрахунку коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (безпосередньо, розрахунок неповних місяців роботи);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Селидово) провести перерахунок/призначення пенсії на пільгових умовах список 1 з 07.08.2017 року ОСОБА_1 за заявою від 21.10.2024 року, прийнявши до розрахунку коефіцієнти заробітної плати (доходу) Кз за: вересень 2000 року - 1,54569; березень 2001 року - 1.02960; жовтень 2001 року - 1.26001; липень 2002 року - 3.46475; серпень 2022 року - 0.73007; лютий 2004 року - 1.96454; вересень 2007 року - 2.78658; жовтень 2007 року - 2.53728; грудень 2008 року - 2.99930; жовтень 2011 року - 3.26777; листопад 2011 року - 2.51114; лютий 2015 року - 2.99626; червень 2016 року - 0.32590; листопад 2016 року - 0.98168 та виплатити недоплату пенсії, в строки передбачені Законом 1058.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він отримує пенсію за віком відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п.2 розділу ХV ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» згідно постанови Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17, залишене без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018. Отримавши в сервісному центрі Пенсійного фонду пакет документів, а саме: індивідуальні відомості про застраховану особу форма ОК-5, рішення №0572500000030 від 27.03.2018 про призначення пенсії, розрахунок стажу форма ПС-право та розрахунок заробітку для обчислення пенсії, позивач з'ясував, що пенсійним органом під час призначення пенсії, а саме при розрахунку індивідувльного коефіцієнту для обчислення не враховано, що є місяці, які є неповними та при розрахунку не дотримано правило пропорції. Позивач вважає, що не можна зрівнювати заробітну плату за декілька днів з середньою заробітньою платою за місяць. Тому, сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць визначена невірно, що в свою чергу привело до не вірного визначення заробітної плати для обчислення пенсії. З такою позицією пенсійного органу позивач не погоджується, що й стало підставою для звернення до суду.
28.04.2025 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
06.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №23530/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідачем виконано в повному обсязі постанову Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17. На виконання постанови повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та з 07.08.2017 призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зарахуванням зарахувати періодів роботи на підприємстві ТОВ ШСУ «Темп» з 05.02.1996 р. по 05.03.1996 р.; у приватному підприємстві «Рудник» з 14.10.1998 р. по 03.06.1999 р.; у ДВАТ «Вуглебуд» з 21.03.2001 р. по 30.07.2001 р.; у ДП «Шахта «Петровська» з 19.10.2001 р. по 11.07.2002 р.; на підприємстві Шахтобудівельне управління № 7 ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» з 29.08.2002 р. по 28.01.2004 р.; на підприємстві ТОВ «Ремшахтострой» з 15.10.2007 р. по 08.12.2008 р.; у ВП «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» з 17.12.2008 р. по 30.10.2011 р.; на підприємстві ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 14.11.2011 р. по 01.12.2014 р.; у ТОВ «Техінновація» з 08.06.2016 р. по 14.11.2016 р., в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті до пільгового стажу на підземних гірничих роботах за провідною професією. При цьому для обчилення пенсії ОСОБА_1 заробітну плату визначено відповідно до вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
21.10.2024 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії. На підставі заяви відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.11.2024 із врахуванням заробітної плати з 01.06.2016 по 31.08.2016, оскільки за цей період сплачені страхові внески.
Враховуючи вищенаведені факти, вказує, що в діях Головного управління не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, останнім вчинено дії згідно вимог законодавства України діючого на час виникнення спірних правовідносин. Разом із тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає, що чинним законодавством не встановлено право позивача самостійно визначати коефіцієнт заробітної плати для призначення/перерахунку пенсії, це є виключними повноваженнями органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 18.11.2025.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 01.01.1974, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17, залишене без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17 позов ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління ПФУ Донецької області про скасування рішення, зобовязання призначити пенсію задоволено.
Визнано протиправним і скасовано рішення Селидівського обєднаного управління пенсійного фонду України Донецької області № 1486 від 15.08.2017 р. про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п.2 розділу ХV ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Селидівське обєднане управління пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 на підприємстві ТОВ ШСУ «Темп» з 05.02.1996 р. по 05.03.1996 р.; у приватному підприємстві «Рудник» з 14.10.1998 р. по 03.06.1999 р.; у ДВАТ «Вуглебуд» з 21.03.2001 р. по 30.07.2001 р.; у ДП «Шахта «Петровська» з 19.10.2001 р. по 11.07.2002 р.; на підприємстві Шахтобудівельне управління № 7 ДВАТ «Трест Донецькшахтобуд» з 29.08.2002 р. по 28.01.2004 р.; на підприємстві ТОВ «Ремшахтострой» з 15.10.2007 р. по 08.12.2008 р.; у ВП «Жовтневий рудник» ДП «ДВЕК» з 17.12.2008 р. по 30.10.2011 р.; на підприємстві ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 14.11.2011 р. по 01.12.2014 р.; у ТОВ «Техінновація» з 08.06.2016 р. по 14.11.2016 р., в якості прохідника підземного з повним робочим днем в шахті до пільгового стажу на підземних гірничих роботах за провідною професією, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язано Селидівське обєднане управління пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта «Курахівська» з 23.11.2016 р. по 30.06.2017 р. до страхового стажу (виправлене ухвалою від 23.11.2017).
Зобов'язано Селидівське обєднане управління пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч.1 ст.14 ЗУ «Про пенсійне страхування».
Зобов'язано Селидівське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання чинності судовим рішенням.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018 постанову Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17 залишено без змін.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано постанову Селидівського міського суду Донецької області від 03.11.2017 по справі №242/4367/17, залишене без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.02.2018, та призначено ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21.10.2024 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії. На підставі заяви відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.11.2024 із врахуванням заробітної плати з 01.06.2016 по 31.08.2016, оскільки за цей період сплачені страхові внески.
Ознайомившись з наданою відповіддю пенсійного органу, а також розрахунком середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, позивач з'ясував, що відповідачем повторно було невірно проведено розрахунок коефіцієнтів заробітної плати за неповні місяці, все залишилось без змін.
Позивач, не погоджуючись із застосованим відповідачем показником індивідуального коефіцієнту заробітку, звернувся за захистом своїх прав до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Так, приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально, залежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались внески. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу залежно від кількості відпрацьованих місяців та коефіцієнту заробітної плати.
Пунктами 1, 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (з 01.01.2004 року), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004 року) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема враховується: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування.
За положеннями частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За бажанням пенсіонера може додатково бути виключено періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону.
Зазначені вище періоди можуть виключатись понад норму встановлену Законом щодо 60 календарних місяців, але не більше 10% страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання у цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058).
На підставі частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За змістом зазначених норм Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць
(Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, у наведеній формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Суд зазначає, що коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини отримуваної особою, в даному випадку заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.
Обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи (Ск : К).
Як вбачається із матеріалів справи, пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до статей 27 і 40 Закону № 1058 виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.06.2017, що складає 49 років 07 місяців 18 днів, з них: страховий стаж до 01.01.2004 - 13 років 01 місяць 05 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 17 років 06 місяців 13 днів, список №1 - 19 років та заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 2,36025.
Згідно роздруківки з ППВП, загальний розмір пенсійної виплати позивача станом на 28.10.2024 року складає14 293,99 грн. та складається з:
- 9355,79 (18868,95 *0,49583) - розмір пенсії за віком ст.27;
- 183,68 - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2 за 14 років);
- 5555,69 - доплата до пенсії по ЗУ Про підвищення престижності шахтарської праці;
- -801,17 - обмеження в індексації з 01.03.2023.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Пунктом 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Пунктом 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Математичні обчислення позивача судом не беруться до уваги, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для розрахунку розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески. А отже, беручи для розрахунку своєї пенсійної виплати розмір середніх заробітних плат по Україні в якості своєї заробітної плати, є необгрунтованим, оскільки у формі ОК-5 за вказані неповні місяці роботи позивача є наявні дані про фактично отриману заробітну плату позивачем, з якої було сплачено страхові внески, а саме: вересень 2000 року - 89,82 грн.; березень 2001 року - 168,01 грн.; жовтень 2001 року - 177,41 грн.; липень 2002 року - 489,43 грн.; серпень 2022 року - 27,56 грн.; лютий 2004 року - 218,85 грн.; вересень 2007 року - 2415,21 грн.; жовтень 2007 року - 1798,40 грн.; грудень 2008 року - 3795,62 грн.; жовтень 2011 року - 7753,47 грн.; листопад 2011 року - 3509,67 грн.; лютий 2015 року - 8855,78 грн.; червень 2016 року - 1232,80 грн.; листопад 2016 року - 3373,82 грн.
В даному випадку, з матеріалів справи вбачається, що розрахунок пенсії позивача проведено згідно з вимогами чинного пенсійного законодавства, підстави для перегляду та застосування іншого показника індивідуального коефіцієнту заробітку відсутні.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою у позові, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3; ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 18.11.2025.
Суддя О.В. Царікова