про відмову у відкритті провадження у справі
18 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/13721/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н. В., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті заборгованості за період з 01.12.2019 по 31.08.2021 в сумі 185 876,75 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, провести в межах строку звернення до суду, виплату нарахованої заборгованості.
Частиною 2 статті 171 КАС України передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо 1) позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року у справі №140/6097/21 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області» 26 квітня 2021 року № 33/23-5д, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення. Це рішення набрало законної сили 19.08.2021 року.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 у справі № 140/6097/21 ,що набрало законної сили 19.08.2021, ГУ ПФУ у Волинській області здійснило відповідні перерахунки пенсії та нарахувало доплату за період з 01.12.2019 по 31.08.2021 в сумі 185 876,75 грн.
Ці суми включені до Реєстру судових рішень ІКІС ПФУ для виплати згідно з черговістю погашення заборгованості з пенсійних виплат за судовими рішеннями відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року №21-2.
У листопаді 2025 року відповідач повідомив позивача, що погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів буде проводитись на умовах цього Порядку, в межах бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, стверджуючи, що він досі не одержав кошти в загальній сумі 185 876,75 грн., нараховані йому за вказаним судовим рішенням, тож просить суд стягнути їх з відповідача.
Отже спірні правовідносини виникли у зв'язку з невиконанням рішення суду у справі 140/6097/21 про перерахунок пенсії, в частині виплати позивачу заборгованості з пенсії, яка виникла у зв'язку з таким перерахунком.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України також передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно зі статтею 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Крім того, за правилами статті 378 КАС України невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, яке набрало законної сили, є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Такі питання суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, вирішує за заявою стягувача чи виконавця, а також за власною ініціативою.
Таким чином, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати суб'єктів владних повноважень належним чином виконати рішення суду, зокрема у спорах щодо пенсійних та соціальних виплат.
Суд зазначає, що судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, та КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження. Вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в іншому (новому) судовому провадженні не розглядаються.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення або стягнення заборгованості за іншим судовим рішенням.
При розгляді позовних вимог стосовно невиконання окремого судового рішення в іншій справі суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконання судового рішення являє собою завершальну стадію судового провадження.
Позивач обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої при виконанні рішень судів. Проте спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судами та перейшли до стадії виконання цих судових рішень.
Суд вважає, що оскільки заявлені вимоги спрямовані на виконання судового рішення у справі №140/6097/21, і позивач фактично просить суд змінити порядок/спосіб виконання судового рішення в частині виплати пенсії шляхом стягнення відповідних виплат з відповідача, то спірні правовідносини мають бути вирішені в межах виконання рішення суду у цій справі.
У цій справі ОСОБА_1 як стягувач вправі ініціювати питання про зміну способу і порядку виконання судових рішень шляхом стягнення з ГУ ПФУ у Волинській області на свою користь відповідних виплат, як це передбачено правилами статті 378 КАС України.
Такі вимоги не підлягають розгляду у новому позовному провадженні, тому суд відмовляє у відкритті провадження у справі згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 170 КАС України (див. постанови Верховного Суду від 30.01.2024 року у справі №640/20021/22, від 23.07.2024 року у справі №320/15401/23, від 14.08.2024 року у справі №580/5660/22, №200/1210/24 від 25.03.2025 року у подібних правовідносинах).
Керуючись статтями 170, 248, 256, 287, 294, 295 КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н. В. Стецик