м. Вінниця
17 листопада 2025 р. Справа № 120/11400/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 22 лютого 2024 року, що передбачена статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік" щомісячно, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
17 липня 2025 року представниця позивачки звернулася до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року. В обґрунтування поданої заяви зазначено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 22 лютого 2024 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , що передбачена статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на відповідний рік" щомісячно, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії. Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, на думку представниці позивачки, виконуючи рішення суду, відповідач зобов'язаний застосовувати розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначені Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", а саме 2361 гривень. Проте відповідачем на виконання судового рішення здійснено перерахунок пенсії позивача в меншому розмірі, ніж слід було.
Ухвалою суду від 06 серпня 2025 року подану представницею позивача заяву задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до 06 листопада 2025 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року.
07 листопада 2025 року до суду надійшов звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року. Такий обґрунтовано тим, що розмір мінімальної пенсії за віком, що визначений законом про Державний бюджет України на відповідний рік, та становив: станом на 01 грудня 2022 року - 2093 гривень, станом на 01 березня 2024 року - 2361 гривень.
Отже, розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку з 22 лютого 2024 року становив 16744 гривень (2093,00 гривень х 8) - основний розмір пенсії, 227,76 гривень - додаткова пенсія особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Загальний розмір пенсії з 22 лютого 2024 року склав 16971,76 гривень.
З 01 березня 2024 року розмір пенсії позивача склав 18888 гривень (2361,00 гривень х 8) - основний розмір пенсії, 227,76 гривень - додаткова пенсія особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Загальний розмір пенсії з 01 березня 2024 року становив 19115,76 гривень.
Донараховані кошти на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року в сумі 203916,97 гривень обліковувались Головним управлінням в підсистемі «Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ та виплата їх передбачена після виділення необхідного обсягу коштів з Державного бюджету України.
За наведених обставин представник Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області просить прийняти звіт про виконання судового рішення.
Надаючи оцінку поданому звіту про виконання судового рішення, суд зважає на таке.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Як свідчить зміст поданої заяви про встановлення судового контролю, підставою для звернення із такою заявою слугувало те, що при обрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач зобов'язаний застосовувати розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначені Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", розмір якого становить 2361 гривні. Проте відповідачем на виконання судового рішення здійснено перерахунок пенсії позивачки в меншому розмірі, ніж визначено судом із застосуванням до всього періоду перерахунку розміру мінімальної пенсії станом на 2023 рік.
Водночас разом із звітом про виконання судового рішення надано розрахунок пенсії ОСОБА_1 , з якого слідує, що з 24 лютого 2024 року при обрахунку розміру пенсії позивачки пенсійним органом застосовано розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що визначений Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" (в розмірі 2361 гривень).
При цьому загальний розмір пенсії позивачки склав 19115,76 гривень (18888 гривень (2361,00 гривень х 8) - основний розмір пенсії + 227,76 гривень - додаткова пенсія особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії).
Таким чином, слід дійти висновку, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року виконано в повному обсязі, що свідчить про наявність підстав для прийняття поданого звіту.
Керуючись статтями 248, 370, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яким підтверджується повне та належне виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович