ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
10.11.2025Справа № 910/4713/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., при секретарі судового засідання Котиші П.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олестас Еко" до Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за участю третьої особи Північного офісу Держаудитслужби про скасування оперативно-господарської санкції щодо одностозроннього розірвання договору, за участю представників: позивача - Драченка В.В., відповідача - Алешка Д.В., третьої особи - Аіріней М-С.С.,
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив скасувати оперативно-господарську санкцію щодо одностороннього розірвання Договору про надання послуг № 03/03 від 11.03.2025 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Олестас Еко" та Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відмови від встановлення на майбутнє господарських відносин викладену в листі-повідомленні від 08.04.2025 року № 061/53-1399 про застосування оперативно-господарських санкцій.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.04.2025 року відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.05.2025 року.
01.05.2025 року третьою особою до суду подано пояснення щодо позову.
06.05.2025 року позивачем до суду подано відповідь на пояснення третьої особи.
12.05.2025 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
14.05.2025 року позивачем до суду подано відповідь на відзив відповідача, в якій позивач просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.05.2025 року викликано представників сторін на 12.06.2025 року у зв'язку з тим, що судове засідання 21.05.2025 року не відбулось.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.07.2025 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 30.07.2025 року.
У судовому засіданні 30.07.2025 року судом оголошено перерву у справі на 22.09.2025 року.
21.08.2025 року відповідачем до суду подано додаткові пояснення у справі.
19.09.2025 року позивачем до суду подано додаткові пояснення у справі.
22.09.2025 року позивачем до суду подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просив прийняти уточнену редакцію позовних вимог наступного змісту, а саме: «Скасувати оперативно-господарську санкцію щодо односторонньої відмови від виконання свого зобов'язання Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відмови від встановлення на майбутнє ділових відносин викладену в листі-повідомленні від 08.04.2025 року № 061/53-1399 за Договором про надання послуг № 03/03 від 11.03.2025 року.», яку прийнято судом до розгляду.
У судовому засіданні 22.09.2025 року судом оголошено перерву у справі на 13.10.2025 року.
08.10.2025 року відповідачем до суду подано додаткові пояснення у справі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.03.2025 року за результатами публічної закупівлі № UA-2025-02-07-013550-А, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Олестас Еко" (позивач, виконавець) та Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (відповідач, замовник) укладено Договір про надання послуг № 03/03 (Договір), відповідно до умов пункту 2.1 якого виконавець зобов'язується відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства України надавати послуги, визначені пунктом 2.3 цього Договору, замовник зобов'язується прийняти та оплатити якісно надані послуги виконавцем, зазначені у пункті 2.3 цього Договору.
Відповідно до пункту 2.3 Договору сторони домовились, що послугами у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами за ДК 021:2015:90520000-8 є послуги з управління медичними відходами категорії «В», «С» з наданням пакувальної тари.
Згідно з пунктом 2.4 Договору місце передачі відходів виконавцю: місто Київ, проспект Лобановського Валерія, 2, вулиця Предславинська, 9, вулиця Лабораторна, 6, вулиця Соломянська, 17, вулиця Гарматна, 36.
Пунктом 3.1 Договору визначено, що ціна Договору складається із загальної вартості послуг, що виконуються за цим Договором, визначена згідно з тендерною пропозицією переможця процедури закупівліта відповідно пункту 18 Особливостей і складає 1 714 831,50 грн., в тому числі ПДВ - 285 805,25 грн.
У відповідності до пункту 3.2 Договору найменування відходів наведено в Специфікації (Додаток № 1) до цього Договору, який є його невід'ємною частиною.
Згідно з пунктом 3.3 Договору розрахунки за цим Договором проводяться шляхом перерахування грошових коштів в національній валюті України на розрахунковий рахунок виконавця протягом 30 (тридцяти) робочих днів на підставі підписаного сторонами відповідного акту наданих послуг.
За змістом пункту 3.4 Договору моментом здійснення оплати вважається дата перерахування замовником грошових коштів на банківський рахунок виконавця.
Пунктом 4.1 Договору погоджено, що зобов'язання за Договором вважаються виконаними виконавцем і прийнятими замовником з моменту підписання замовником акту наданих послуг. Акт наданих послуг, що підлягає підписанню, складається та подається замовнику у 2-х примірниках виконавцем протягом 3 (трьох) робочих днів з дати завершення надання послуг.
Відповідно до пункту 4.3 Договору факт надання послуг за цим Договором підтверджується виключно актом наданих послуг, підписаним уповноваженими представниками сторін та скріпленим печатками сторін. Акт наданих послуг, підписаний лише однією із сторін, не підтверджує факту надання послуг, та не створює юридичних наслідків для сторін.
Згідно з пунктом 4.4 Договору виконавець зобов'язаний надати послуги згідно заявки замовника, обумовлені у даному договорі протягом трьох робочих днів з моменту отримання заявки та відповідно до графіку надання послуг (Додаток № 1 до Договору).
Пунктом 4.5 Договору визначено, що заявка надсилається замовником за допомогою поштового зв'язку або електронною поштою на відповідну адресу виконавця, або засобами факсимільного зв'язку на телефон/ел.адресу.
За змістом пункту 4.7 Договору по завершенню надання послуг, на протязі трьох робочих днів виконавець складає і направляє замовнику підписаний акт наданих послуг.
У відповідності до пункту 4.9 Договору строк надання послуг до 31.12.2025 року.
Згідно з пунктом 6.2 Договору виконавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі надати послуги замовнику; виконавець повинен забезпечити замовника пакувальною тарою, що забезпечує їх безпечне зберігання та перевезення до місць оброблення; здійснювати операції з управління відходами відповідно до ліцензійних умов; негайно проінформувати замовника у разі неможливості повністю або частково надати послуги; дотримуватись санітарно-гігієнічних та екологічних вимог при роботі з відходами.
Пунктом 7.9 Договору між сторонами погоджено, що замовник має право, в разі порушення виконавцем взятих на себе зобов'язань, відповідно до статті 235 і статті 237 Господарського кодексу України застосувати оперативно-господарські санкції, які передбачені статтею 236 Господарського кодексу України, а саме: одностороння відмова від виконання свого зобов'язання замовником із звільненням його від відповідальності за це в разі порушення виконавцем зобов'язання за цим договором; відмова від оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином; відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із виконавцем, який порушує зобов'язання за цим договором.
Відповідно до пункту 7.10 Договору замовник письмово повідомляє виконавця про застосування оперативно-господарської санкції (однієї, декількох одночасно чи одночасно усіх, передбачених цим Договором). Письмове повідомлення про застосування оперативно-господарської санкції направляється виконавцю цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу фактичного місцезнаходження виконавця, зазначену в цьому Договорі.
Згідно з пунктом 10.1 Договору останній набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2025 року, але до повного виконання замовником своїх зобов'язань щодо оплати за послуги надані виконавцем.
Пунктом 10.3 Договору визначено, що всі зміни та доповнення до цього Договору (у т.ч. у разі розірвання договору) здійснюються за взаємною згодою сторін у письмовому вигляді шляхом підписання письмової Додаткової угоди до цього Договору уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін.
Північним офісом Держаудитслужби (третя особа) на підставі Наказу № 107 від 10.03.2025 року "Про початок моніторингу процедур закупівель/закупівель" проведено моніторинг процедури закупівлі - Послуги з управління відходами, що утворюються в результаті медичної діяльності. Код Національного переліку відходів: 18 01 03*, 18 02 02*, 16 12 46* (операції D13, D15, D10); 20 01 21* (операції D13, D15, D9) (ідентифікатор закупівлі: UA-2025-02-07-013550-А), оголошену Комунальним некомерційним підприємством підприємства "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), з очікуваною вартістю 2 257 425,00 грн. з ПДВ.
За результатами моніторингу процедури закупівлі третьою особою складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-02-07-013550-А в якому заначено, що зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень): з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" та статтею 8 Закону України "Про публічні закупівлі" Північний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
08.04.2025 року в інформаційно-телекомунікаційної системі «Prozorro» опубліковано повідомлення відповідача наступного змісту: "На виконання вимог Північного офісу Держаудитслужби КНП "Перинатальний центр м. Києва" вжито заходів до розірвання Договору від 11.03.2025 року № 03/03, укладеного з ТОВ "Олестас Еко". Станом на 08.04.2025 року сторонами будь-які зобов'язання за цим договором не виконувались", до якого долучено лист-повідомлення за № 061/53-1399 від 08.04.2025 року.
Листом-повідомленням за № 061/53-1399 від 08.04.2025 року відповідач повідомив позивача, зокрема, про те, що враховуючи відсутність необхідних дозволів позивач не взмозі своєчасно та в повному обсязі надати послуги замовнику, здійснюючи операції з управління відходами відповідно до ліцензійних умов, то відповідач, керуючись статтями 235-237 Господарського кодексу України та пунктами 7.9 та 7.10 Договору повідомляє виконавця про застосування оперативно-господарських санкцій, а саме: односторонньої відмови від виконання свого зобов'язання замовником із звільненням його від відповідальності за це у зв'язку із порушенням виконавцем зобов'язання за цим Договором; відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із виконавцем, який порушує зобов'язання за цим договором.
Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Згідно зі статтею 907 Цивільного кодексу України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.
Статтею 235 Господарського кодексу України визначено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
За змістом частини 1 статті 236 Господарського кодексу України видами оперативно-господарських санкцій, які сторони можуть передбачати у господарських договорах, є: 1) одностороння відмова від виконання свого зобов'язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов'язання другою стороною; відмова від оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони; відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо; 2) відмова управненої сторони зобов'язання від прийняття подальшого виконання зобов'язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов'язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо); 3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо; 4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов'язання.
Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції (частина 2 статті 236 Господарського кодексу України).
Частиною 1 статті 237 Господарського кодексу України визначено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Згідно з частиною 2 статті 237 Господарського кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
При цьому, матеріали справи не містять доказів надання замовником виконавцю заявок на виконання умов пункту 4.4 Договору, як і не містять доказів неналежного виконання виконавцем своїх зобов'язань за цим Договором, які визначені пунктом 6.2 Договору.
Окрім того, матеріали справи і не містять доказів розірвання Договору в порядку передбаченому пунктом 10.3 Договору, як і не містять доказів оприлюднення Додаткової угоди, яка б свідчила про припинення зобов'язань за Договором, а отже замовник не виконав вимогу Висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2025-02-07-013550-А.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги про скасування оперативно-господарських санкцій щодо односторонньої відмови від виконання свого зобов'язання Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відмови від встановлення на майбутнє ділових відносин викладену в листі-повідомленні від 08.04.2025 року № 061/53-1399 за Договором про надання послуг № 03/03 від 11.03.2025 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Інші доводи, на які посилалися сторони під час розгляду даної справи, залишені судом без задоволення та не прийняті до уваги, як необґрунтовані та такі, що не спростовують висновків суду щодо задоволення позовних вимог позивача.
Судовий збір відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Скасувати оперативно-господарську санкцію щодо односторонньої відмови від виконання свого зобов'язання Комунальним некомерційним підприємством "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та відмови від встановлення на майбутнє ділових відносин викладену в листі-повідомленні від 08.04.2025 року № 061/53-1399 за Договором про надання послуг № 03/03 від 11.03.2025 року.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Перинатальний центр м. Києва" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03037, місто Київ, проспект Валерія Лобановського, будинок 2; ЄДРПОУ 22964365) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олестас Еко" (18000, Черкаська область, місто Черкаси, бульвар Тараса Григоровича Шевченка, будинок 190; ЄДРПОУ 38469527) 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено 17.11.2025.
Суддя С.О. Чебикіна