Провадження № 2-а/742/75/25
Єдиний унікальний № 742/5351/25
17 листопада 2025 року м. Прилуки
Прилуцький міськрайонний суду Чернігівської області в складі головуючого судді Коваленко А.В., за участі секретаря судового засідання Риндя Л.А. розглянувши матеріали за позовною заявою Харченка Ігоря Анатолійовича, представника Дідик В.В. до Управління патрульної поліції в Чернігівській області, Департамента патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.
03.10.2025 року представник позивач- адвокат Дідик В.В. звернувся до суду з позовною заявою в якій просить постанову старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху у в Чернігівській області ДПП, капітана поліції Мальцева В.М., серії ЕНА № 5795854 від 24.09.2025 року, визнати незаконною та скасувати, а провадження у справі - закрити.
Свої вимоги аргументує тим, 24.09.2025 року позивач, відповідно до цивільно-правового договору №10 та атестату спеціаліста серії АА № 041521від 05.07.2021 року, проводив навчання з практично підготовки водіїв. Транспортний засіб Dacia Sanderо, д.н.з. НОМЕР_1 . належить ОСОБА_1 та на підставі договору оренди автомобіля був переданий ПП «Бахмацький автомобіліст» та використовується для навчання з практичної підготовки водіїв.
Рухаючись на вказаному автомобілі позивач був зупинений працівником поліції.
Після чого старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху УПП в Чернігівський області ДПП, капітаном поліції Мальцевим В.М. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режиму серії ЕНА №5795854 за порушення позивачем пункту 24.8 підпункту «к» пункту 30.3 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст. 127-3 КУпАП, та виніс штраф у розмірі 8500 грн.
Позивач зазначає, що із даною постановою не погоджується, оскільки він не є суб?єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст.127-3 КУпАП, працівниками поліції порушено норми ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 280 КУпАП, згідно з якою не в повній мірі з?ясовано обставини справи, вважає постанову незаконною, винесеною з порушенням чинного законодавства України, без дослідження фактичних обставин справи.
21.10.2025 року від Департаменту патрульної поліції надійшов відзив на позовну заяву в якому, останній просить у задоволенні позову відмовити, аргументуючи свої заперечення тим, що позивач є належним відповідачем, оскільки в його обов'язки входить навчання водінню і при цьому використовує транспортний засіб під час практичної підготовки водіїв.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду від 03 жовтня 2025 року відкрито провадження в справі та призначено розгляд справи на 08 год.30 хв. 13жовтня 2025 року.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду від 13 жовтня 2025 року з урахуванням ухвали про виправлення описки від 14.10.2025 року, залучено до участі в справі в якості співвідповідача Департамент патрульної поліції та відкладено розгляд справи на 09 год.00 хв. 17 листопада 2025 року.
ІІІ. Позиції сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, а його представник подав до суду письмову заяву, в якій позов підтримав, а справу просить розглядати без його участі.
Представник відповідача в судовому засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи .
ІV. Фактичні обставини встановлені судом.
24.09.2025 року старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху УПП в Чернігівський області ДПП, капітаном поліції Мальцевим В.М. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення на Харченка І.А. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режиму серії ЕНА №5795854 за порушення позивачем пункту 24.8 підпункту «к» пункту 30.3 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ст. 127-3 КУпАП, та виніс штраф у розмірі 8500 грн(а.с.23).
У постанові від 24 вересня 2025 року, зазначено, що ОСОБА_2 , 24.09.2025 року в м. Прилуки по вулиці В'ячеслава Чорновола будучи спеціалістом з навчання керування транспортним засобом( аттестат спеціаліста серії АА 041521) порушив встановлений порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв, а саме проводив практичну підготовку водія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з використанням транспортного засобу марки Dacia Sanderо, д.н.з. НОМЕР_1 ., в якого розпізнавальний знак «навчальний» - «Н», а саме рівносторонній трикутник мали сторони менше 200 мм, а саме 180 мм, що є порушенням підпункту «к» пункту 30.3 ПДР України та вимог ДСТУ 3849, вимог наказу МВС 954 від 24.11.2024, чим порушив пункту 24.8 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 127-3 КУпАП, та виніс штраф у розмірі 8500 грн.
З долученого до матеріалів справи відеозапису з бодікамери поліцейського та фотознімків наданих відповідачем, вбачається, що працівник поліції після зупинки автомобіля здійснив заміри знаку «Навчальний транспортний засіб» « Н» сторона рівностороннього трикутника якого становить 180 см.
Відповідно до атестата спеціаліста серії АА №041521 від 05.07.2021 року ОСОБА_2 є спеціалістом із навчання керування транспортними засобами ( а.с.12).
Відповідно до цивільно- правового договору № 10 ОСОБА_2 надає послуги ПП "Бахмачський автомобіліст" з виробничого навчання водіїв, технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів та у навчальній групі Замовника( а.с.17).
Відповідно до договору оренди автомобіля для навчання від16.05.2024 , автомобіль марки Dacia Sanderо, д.н.з. НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 та переданий ПП «Бахмацький автомобіліст» та використовується для навчання з практичної підготовки водіїв( а.с.18-20).
V. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
Щодо визначення належного відповідача.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабміну від 10.10.2001 року №1306 (далі - ПДР). Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із вимогами чинного законодавства.
Відповідно до ст. ст. 1,13 Закону України "Про Національну поліцію", поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Систему поліції складають центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Згідно п. 11 ч. 1 ст. 23, п.1 ч. 1 ст. 35 Закону України "Про Національну поліцію", поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
Пунктом п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що у випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Згідно з п.п. 1-4 Положення про Департамент патрульної поліції, затверджений Наказом Національної поліції України від 06 листопада 2015 року № 73 (у редакції наказу Національної поліції України від 31 жовтня 2016 року № 1114 Департамент патрульної поліції (далі - Департамент, ДПП) є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України, який створюється, реорганізовується та ліквідовується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законом порядку.
Повне найменування - Департамент патрульної поліції, скорочена назва - ДПП.
Департамент патрульної поліції складається із структурних підрозділів апарату Департаменту патрульної поліції і територіальних (відокремлених) підрозділів Департаменту патрульної поліції (далі - підрозділи Департаменту патрульної поліції).
Департамент патрульної поліції організовує діяльність своїх підрозділів, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (зокрема, статтею 126).
Частиною 3 статті 288 КУпАП, якою визначено порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення, передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права свідчить, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, інспектори патрульної поліції та управління патрульної поліції діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції.
Отже, відповідні інспектори та управління не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення - Департамент патрульної поліції.
Використання у зазначених вище нормах формулювань "від імені органів Національної поліції", "розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-20 КУпАП" вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень.
У разі якщо за змістом норми матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, учасником спірних відносин та зобов'язаною особою є інша, ніж особа, до якої пред'явлено позов, підстави для задоволення позову відсутні.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 26 грудня 2019 року у справі № 724/716/16-а, від 26 червня 2019 року у справі № 303/3795/17, від 25 вересня 2019 року у справі № 813/5425/15, від 30 вересня 2019 року у справі № 140/72/19.
Відповідно до частини п'ятої ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд звертає увагу на те, що органом Національної поліції, у даній справі, є Департамент патрульної поліції, від імені якого Управління патрульної поліції в Чернігівській області уповноважене накладати адміністративні стягнення та розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Належним відповідачем у даній справі є Департамент патрульної поліції, тобто, відповідний суб'єкт владних повноважень від імені якого винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, оскільки, Управління патрульної поліції у Чернігівській області є територіальним підрозділом Департаменту патрульної поліції.
Таким чином, оскільки позивачем заявлено позов до неналежного відповідача - УПП у Чернігівській області, то у задоволенні позовних вимог до даного відповідача слід відмовити.
Щодо суті спору.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності до закону. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно із п. 24.8 ПДР транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки "Навчальний транспортний засіб" відповідно до вимог підпункту "к" пункту 30.3 цих Правил. Транспортні засоби (за винятком автобусів), які використовуються для навчання, також повинні бути обладнані додатковими педалями зчеплення (у разі коли конструкція транспортного засобу передбачає педаль зчеплення), акселератора (у разі коли конструкція транспортного засобу допускає можливість обладнання такою педаллю) і гальмування, дзеркалом або дзеркалами заднього виду для спеціаліста з підготовки водіїв.
Відповідно до ст. 127-3 КУпАП порушення посадовими особами закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів, фізичними особами - підприємцями встановленого порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, а саме: здійснення підготовки, перепідготовки водіїв транспортних засобів особою, яка не має чинного документа спеціаліста з підготовки водіїв транспортних засобів; допуск осіб, які не склали теоретичний іспит, до практичної підготовки водіїв; проведення практичної підготовки водіїв з використанням транспортних засобів, обладнаних з порушенням вимог Правил дорожнього руху, або особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до вісімсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Посадовими (службовими) особами вважаються особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи аміністративно-господарських функцій.
Посадова особа наділена певним обсягом повноважень і в їх межах має право вчиняти дії, що породжують, змінюють або припиняють конкретні правовідносини.
З контексту відповідних положень КУпАП недвозначно випливає, що суб'єктом відповідних проступків може бути не будь-яка посадова особа взагалі, а посадова особа суб'єкта (органу, підприємства), який спеціалізується на транспортній діяльності.
Таким чином, зі змісту ст. 127-3 КУпАП вбачається, що суб'єктом вказаного правопорушення є посадовими особами закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів, фізичними особами - підприємцями.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є спеціалістом із навчання керування транспортними засобами на підставів атестата спеціаліста серії АА №041521 від 03.07.2021 року , що визнається сторонами.
Відповідно до цивільно- правового договору № 10 ОСОБА_2 надає послуги ПП "Бахмачський автомобіліст" з виробничого навчання водіїв, технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів та у навчальній групі Замовника.
Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників визначено завдання та обов'язки інструктора з індивідуального навчання водінню колісних транспортних засобів. Зокрема, розробляє маршрутні карти для відпрацювання вправ з водіння транспортних засобів під наставництвом майстра виробничого навчання. Складає на кожну вправу план заняття, керується графіком черговості навчання транспортних засобів (роботи на техніці) й розкладом занять. Відпрацьовує з учнями (слухачами) вправи з водіння транспортних засобів відповідно до програми навчання на встановлених маршрутах (автодромі, майданчику). Здійснює записи в індивідуальних книжках обліку практичних робіт і водіння, дорожніх листах. Знає закріплених за ним учнів (слухачів), прищеплює їм навички водія, елементи взаємоповаги й етики поведінки на маршрутах руху. Працює у взаємодії з викладачами та майстрами виробничого навчання, бере активну участь у виховній роботі, проводить з учнями (слухачами) індивідуальну навчально-виховну роботу. Утримує закріплений за ним транспортний засіб у постійній готовності до занять, якісно й своєчасно проводить роботи з його технічного обслуговування та ремонтування. Бере участь в обладнанні та вдосконаленні навчального автодрому, підтримує його елементи в робочому стані.
Таким чином, позивач не є посадовою особою, а працює там інструктором з навчання.
Відтак позивач не може нести відповідальність за ст. 127-3 КУпАП, оскільки не є суб'єктом адміністративного правопорушення передбаченого ст.127-3 КУпАП.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, зокрема те, що позивач не є суб'єктом відповідальності за ст. 127-3 КУпАП, а також те, що обов'язку доказування правомірності прийнятого рішення відповідачем не виконано, правомірність прийнятого рішення не доведено, суд вважає, що достатньо підстав для скасування постанови і закриття справи про адміністративне правопорушення.
VI.Судові витрати.
Статтею 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій, або підготовкою до розгляду справи.
Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи випливає, що ОСОБА_2 при подачі позову сплатив судовий збір в розмір 605 гривень 60 копійок, а тому витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань.
У задоволенні адміністративний позову ОСОБА_2 до Управління патрульної поліції в Чернігівській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕНА№ 5795854 від 24.09.2025 року винесену у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.127-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 за ст.127-3 КУпАП - закрити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних коштів на користь ОСОБА_2 витрати понесені на сплату судового збору в розмірі 605( шістсот п'ять ) гривень 60 копійок .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Анатолій КОВАЛЕНКО