Справа № 560/13406/25
іменем України
17 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "ЧЕРЕВИЧНИК" до відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
Приватне підприємство "ЧЕРЕВИЧНИК" звернулося в суд з позовом до відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати противною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.07.2025 №089332.
В обґрунтування позову вказує, що під час проведення перевірки 04.06.2022 відповідач встановив, що транспортний засіб обладнаний аналоговим тахографом, однак водій ОСОБА_1 , не надав тахокарти за попередні 28 днів, або бланк підтвердження діяльності водія за відповідні дні роботи. Вважає протиправною спірну постанову, оскільки у період з 07.05.2025 до 03.06.2025 транспортний засіб перебував на ремонті з відключенням двигуна, акумуляторних батарей та демонтаж блоку управління двигуна, що підтверджується довідками від 03.06.2025 від 02.07.2025 №151. Стверджує, що надсилав пояснення відповідачу, однак при розгляді справи не взяв до уваги. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів фактично не встановлений їх вичерпний перелік, проте зазначена необхідність наявності в тому числі інших документів, передбачених законодавством. Відсутність усіх необхідних документів, визначених положеннями Закону № 2344-ПІ на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.06.2025 №ОАР 067681. Згідно з актом №ОАР 067681 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.06.2025, зокрема встановлено, порушення cтатті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт". Транспортний засіб обладнаний аналоговим тахографом, однак під час перевезення вантажу транспортним засобом у водія на момент проведення перевірки були відсутні тахокарти за період з 07.05.2025 по 03.06.2025 або бланк підтвердження діяльності. Вказує, що у разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи вантажів перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності. Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців. Факт нездійснення водієм перевезень може бути підтверджений лише бланком, який позивачем не надано. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - приватне підприємство "ЧЕРЕВИЧНИК" зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 12.12.2008. Основним видом діяльності є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур .
04.06.2025 старший держаний інспектор здійснив перевірку транспортного засобу КАМАЗ 55102, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , за результатом якої встановив порушення, що відображені в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 067681, а саме: у водія відсутні тахокарти за попередні 28 днів роботи у період з 07.05.2025 по 03.06.2025 та бланк підтвердження діяльності водія за відповідні дні роботи.
02.07.2025 позивач надіслав відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті пояснення, у яких вказав, що у період з 07.05.2025 по 03.06.2025 транспортний засіб КАМАЗ 55102, державний номерний знак НОМЕР_1 , перебував у ремонті.
На підставі акту перевірки від 04.06.2025 №067681 відповідач прийняв постанову від 02.07.2025 №089332 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн за порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Вважаючи постанову від 02.07.2025 №089332 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III.
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно зі статтею 6 Закону № 2344-III постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).
Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: зокрема, наявність визначених статтею 39 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Статтею 34 Закону № 2344-III передбачено, що автомобільний перевізник повинен, зокрема: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до частин першої, другої статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, визначає Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 № 385 (далі - Інструкція № 385).
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 385 картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; перевізники - суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з пунктом 3.3 Інструкції № 385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до пункту 3.5 Інструкції № 385 перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Отже, водій транспортного засобу, обладнаного аналоговим тахографом, має мати при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу та заповнені тахокарти - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.
Пунктом 6.4 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 від 07.06.2010, передбачено, що у разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності. Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців.
Під час перевірки водій 04.06.2025 пояснив, що бланк підтвердження діяльності перебуває на підприємстві.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 16.04.2025 № 703, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.2025 за № 666/44072, затверджений вичерпний перелік питань щодо дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, який перевіряється під час проведення рейдової перевірки посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті, який набрав чинності 19.05.2025.
Відповідно до підпункту 6 пункту 1 Розділу 2 переліку наявність та надання водієм для перевірки документів, на підставі яких виконується перевезення для вантажних автомобілів з повною масою понад 3,5 тонни: картку водія або інформацію з діючого та повіреного тахографа (заповнені реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти у кількості, встановленій ЄУТР), або бланк підтвердження діяльності, або у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом - роздруковану на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія (водіїв).
Таким чином, станом на день здійснення перевірки законодавством передбачений вичерпний перелік документів, наявність у водія яких під час перевірки є обов'язковою, зокрема тахокарти або бланку підтвердження діяльності.
У поясненнях від 02.07.2025 позивач посилаючись на ремонт транспортного засобу у період з 07.05.2025 по 03.06.2025 не обґрунтував відсутність у водія на момент перевірки бланку підтвердження діяльності, який за поясненням ОСОБА_2 був нього присутній.
За змістом довідки ФОП ОСОБА_3 від 03.06.2025 автомобіль КАМАЗ 55102, державний номерний знак НОМЕР_1 , перебував на ремонті з 07.05.2025 по 03.06.2025 з відключенням акумуляторних батарей та демонтажем блоку управління двигуна. За вказаний період транспортний засіб рух не здійснював.
Відповідно до довідки приватного підприємство "ЧЕРЕВИЧНИК" від 02.07.2025 №151 транспортний засіб КАМАЗ 55102, державний номерний знак НОМЕР_1 , в період з 07.05.2025 по 03.06.2025 знаходився в несправному стані та перебував на ремонті з відключенням двигуна.
Відтак, відсутність у водія під час проведення рейдової перевірки тахокарт або бланку (бланків) підтвердження діяльності з 07.05.2025 по 03.06.2025 є порушенням законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком застосування адміністративно-господарського штрафу, визначеного статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Суд не бере до уваги довідки ФОП ОСОБА_3 від 03.06.2025 та приватного підприємство "ЧЕРЕВИЧНИК" від 02.07.2025, оскільки такі докази під час перевірки були відсутні.
Положеннями частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ чітко визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону № 2344-ІІІ, застосовується до автомобільних перевізників.
Оскільки водій транспортного засобу Паринога В.М. на момент проведення рейдової перевірки не надав уповноваженій особі належним чином заповнені тахокарти або бланки підтвердження діяльності (у разі нездійснення водієм у певні дні перевезення вантажу) з 07.05.2025 по 03.06.2025, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно прийняв оскаржувану постанову від 02.07.2025
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.07.2025 №089332. Тому, позовні вимоги про визнання її протиправною і скасування не підлягають до задоволення.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову приватного підприємства "ЧЕРЕВИЧНИК" до відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Приватне підприємство "ЧЕРЕВИЧНИК" (вул. Проскурівська, 27/1,с. Лісові Гринівці,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31340 , код ЄДРПОУ - 36196087)
Відповідач:Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, 75,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29005 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук