Іменем України
14 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1802/25
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Секірської А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області, Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
11.09.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (далі - відповідач-І) з такими позовними вимогами:
визнати протиправною бездіяльність Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області щодо не нарахування та не виплати матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА;
зобов'язати Сіверськодонецьку міську військову адміністрацію Сіверськодонецького району Луганської області нарахувати та виплатити позивачу матеріальну допомогу у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 30.07.2025 позивачем було подано заяву на адресу начальника Сіверськодонецької МВА про виплату матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА.
Вказану заяву було зареєстровано за № 1578-ЦНАП від 30.07.2025 у ЦНАП Сіверськодонецької МВА.
Згодом, під час телефонної розмови від працівників УСЗН Сіверськодонецької міської ВА стало відомо, що за вказаною заявою про виплату матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень скоріше за все буде виплачено 20 000 (двадцять тисяч) гривень.
Про нормативно-правові причини можливого протиправного рішення - працівниками УСЗН Сіверськодонецької міської ВА обґрунтованої відповіді у телефонній розмові не надано.
Рішенням Комісії від 22.08.2025 (протокол № 36) у призначенні допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень позивачу відмовлено, про що повідомлено листом Сіверськодонецької МВА. Тобто, за вказаною заявою позивач не отримав взагалі грошові кошти від Сіверськодонецької МВА.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА протиправною, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою суду від 15.09.2025 відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 21.10.2025 клопотання ОСОБА_1 про залучення до участі у справі співвідповідача задоволено, залучено до участі у справі № 360/1802/25 у якості співвідповідача Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області.
13.10.2025 Управлінням соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області, яке мало статус третьої особи і в подальшому ухвалою суду від 21.10.2025 залучено в якості співвідповідача, надано пояснення, в яких зазначено, що у відповідності до пункту 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
18.12.2024 розпорядженням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації № 1092ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» ( далі - Програма).
Пунктом 6 Програми визначено напрямки діяльності, завдання, заходи та очікувані результати.
Завданням 2 пункту 6 Програми визначено заходи та напрямки (підпункти 2.1 - 2.11), щодо яких передбачена фінансова підтримка з місцевого бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади.
25.06.2025 розпорядженням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації № 208ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» у новій редакції (далі - Програма від 25.06.2025).
Пунктом 6 Програми від 25.06.2025 визначено напрямки діяльності, завдання, заходи та очікувані результати.
Завданням 2 пункту 6 Програми від 25.06.2025 визначено заходи та напрямки (підпункти 2.1 - 2.11), щодо яких передбачена фінансова підтримка з місцевого бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади.
24.07.2025 розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації № 277ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» у новій редакції (далі - Програма від 24.07.2025).
Пунктом 6 Програми від 24.07.2025 визначено напрямки діяльності, завдання, заходи та очікувані результати.
Завданням 2 пункту 6 Програми від 24.07.2025 визначено заходи та напрямки (підпункти 2.1 - 2.11), щодо яких передбачена фінансова підтримка з місцевого бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади: 2. Фінансова підтримка Найменувнання заходу: 2.1. Надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні Очікувані результати: Матеріальна підтримка мобілізованих осіб або осіб, які добровільно пішли служити до лав ЗСУ. Розрахунок: 69 осіб * 20,0 тис. грн = 1380,0 тис. грн. 66 осіб * 50,0 тис. грн = 3300,0 тис. грн.
Отже, затвердженою розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської ВА № 277ВА програмою підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» в новій редакції від 24.07.2025 торкнулися зміни лише щодо найменування (назви) заходу, передбаченого підпунктом 2.1 Завдання 2 Пункту 6 програми шляхом заміни слів «лав ЗСУ» на «Сил Оборони України».
При цьому очікувані результати програми залишилися незмінними, а саме: матеріальна підтримка мобілізованих осіб або осіб, які добровільно пішли служити до лав ЗСУ. Розрахунок: 69 осіб * 20,0 тис. грн = 1380,0 тис. грн. 66 осіб * 50,0 тис. грн = 3300,0 тис. грн.
Тобто, 24.07.2025 розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації № 277 ВА «Про затвердження Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» у новій редакції жодним чином не розширено категорії отримувачів матеріальної допомоги з бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади, про що свідчать очікувані результати програми.
Протягом дії Програми матеріальна допомога, передбачена заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік, надавалася виключно категоріям з числа саме мобілізованих осіб або осіб, які добровільно пішли служити до лав ЗСУ.
Отже, твердження Позивача, що, на його думку, оскільки назва нормативного акту та зміст Положення містить формулювання: «або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні», то мається на увазі усі органи/служби/підрозділи тощо Сил Оборони України, без виключення є отримувачами матеріальної допомоги за програмою підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік», є хибними, та не відповідають очікуваним результатам визначених основним документом - Програмою в редакції розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації № 277ВА.
Затверджене розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 24.07.2025 року № 278 ВА Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, розроблено та затверджено з метою виконання виключно Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» у новій редакції.
22.08.2025 відбулося засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, протягом якого вівся протокол.
Відповідно до витягу з протоколу від 22.08.2025 № 36, питання 39: ОСОБА_1 , 1991 року народження, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , звернувся з заявою на отримання матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні.
Згідно наданої довідки № 18831-2025 від 14.07.2025 та витягу з наказу Національної поліції України № 883 о/с від 19.12.2023 ОСОБА_1 з 19.12.2023 по теперішній час перебуває на посаді головного інспектора відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
За заявою від 20.05.2025 № К-1262 згідно з рішенням комісії з питань призначення матеріальної допомоги від 09.07.2025 ОСОБА_1 призначено допомогу Захисникам та Захисницям, які на дату надання заяви про призначення допомоги беруть безпосередню участь у бойових діях, пов'язаних із забезпеченням оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
За заявою від 17.07.2025 за вх.№ ЦНАП-1442 на отримання грошової допомоги військовослужбовцям у період відпустки ОСОБА_1 призначено та виплачено матеріальну допомогу у розмірі 30 000грн. (пункт 2.10 Комплексної програми).
Вирішено: відмовити ОСОБА_1 у призначенні допомоги відповідно до п.5.7 Положення про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, затвердженого розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області 25.06.2025 № 228ВА, у зв'язку з отриманням заявником іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік.
Відповідачем спірне рішення прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, своєчасно та в повній мірі дотримано процедуру, визначену Положенням про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, та Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік, а, отже, відсутні підстави вважати, що Відповідач здійснив відносно Позивача бездіяльність у будь-якому її прояві, безпідставно чи у протиправний спосіб відмовив у наданні матеріальної допомоги, у зв'язку з чим позовні задоволенню не підлягають.
Що стосується похідної позовної вимоги щодо зобов'язання нарахувати та виплатити Позивачу матеріальну допомогу у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, то слід відмітити, що суди не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень, або ж підміняти їх.
Така позиція суду щодо неможливості підміняти собою органи владних повноважень, повністю узгоджується із позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові Пленуму № 13 від 24 жовтня 2008 року, згідно з якою суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, так само й з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Отже, суд не має права втручатися в дискреційні повноваження органу виконавчої влади та перебирати на себе її повноваження.
На підставі викладеного відповідач-ІІ просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
20.10.2025 позивачем надано заперечення з зазначенням, що не отримав матеріальну допомогу у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень лише тому, що проходить службу у Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Тобто, на думку органів місцевої влади така допомога передбачена лише захисникам у складі ЗСУ тощо. Вказане підтверджується тим, що після звернення та звернення інших осіб зі складу ДПОП «ОШБ «Лють» у програму було внесено зміни.
Порушення прав позивача підтверджується тим, що було суттєво порушено строк розгляду заяви про виплату матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА.
Таким чином, Сіверськодонецькою міською ВА затверджено різні види фінансових допомог захисникам, але виконуються такі програми на власний розсуд уповноважених осіб.
У відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА положення визначає механізм використання коштів бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади для надання одноразової матеріальної допомоги особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації або добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні. Одноразова матеріальна допомога надається особам, місце проживання яких зареєстровано на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, а також особам, які на день звернення за призначенням допомоги перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб в Управлінні соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (далі УСЗН Сіверськодонецької міської ВА).
Надані заяви розглядаються протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та всіх необхідних документів до УСЗН Сіверськодонецької міської ВА.
05.11.2025 відповідачем-І надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що повноваження та статус військових адміністрацій визначено спеціальним Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Згідно зі статтею 15 зазначеного Закону військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 15 військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.
24.07.2025 розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації № 277ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік» у новій редакції (оприлюднено за посиланням: https://old.sed-rada.gov.ua/rozporyadzhennya nachalnika-siverskodoneckoyi-mva-no277-va), яка містить наступні заходи: надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні; надання одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій у період запровадження воєнного стану в Україні; надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні отримали поранення і продовжують військову службу; надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні отримали поранення і яким встановлено інвалідність; надання одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні внаслідок поранення втратили кінцівки; надання одноразової матеріальної допомоги членам сімей осіб, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні загинули (померли внаслідок отриманих травм, поранень); надання щомісячної матеріальної допомоги дітям загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, до досягнення 18 років; надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти в Україні; надання одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України; надання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у період відпустки; надання щоквартальної матеріальної допомоги непрацездатним батькам Захисників та Захисниць України, які загинули (померли) у період запровадження воєнного стану.
Розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 24.07.2025 № 278ВА було затверджено Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні (надалі Положення) (оприлюднено за посиланням: https://old.sed rada.gov.ua/rozporyadzhennya-nachalnika-siverskodoneckoyi-mva-no278-va ).
Підпунктом 3.5. Положення було встановлено, що одноразова матеріальна допомога (надалі - допомога) виплачується особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації або добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні і які продовжують проходити службу на момент подання заяви про виплату допомоги, а також особам, які з 01.07.2025 пройшли процедуру оформлення призову на військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 (в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання).
30.07.2025 позивачем надано заяву про надання допомоги та додатки до неї.
Серед наданих позивачем документів мається витяг з наказу від 19.12.2023 № 883/ос «По особовому складу», який містить інформацію про призначення на посаду ОСОБА_1 відповідно до ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію», яка має назву «Переміщення поліцейських».
Так, згідно із зазначеним наказом, ОСОБА_1 призначено на посаду головного інспектора відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та звільнено з посади старшого інспектора з особливих доручень відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Отже, до 19.12.2023 позивач вже перебував на службі у відділі правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Таким чином, наданий витяг з наказу не підтверджує факт того, що позивач добровільно пішов служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні, а підтверджує той факт, що позивач є особою, яку переміщено з однієї посади на іншу в одному й тому ж відділі - відділі правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
В свою чергу, підпунктом 3.11. Положення встановлено, що у всіх випадках, не передбачених Положенням, питання надання допомоги вирішується Комісією з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей (надалі - Комісією). В зв'язку з чим заяву позивача було передано на розгляд Комісії.
Положення про роботу Комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей (надалі - Положення про роботу Комісії) затверджено розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 25.06.2025 № 228ВА (оприлюднено за посиланням: https://old.sed-rada.gov.ua/rozporyadzhennya nachalnika-siverskodoneckoyi-mva-no228-va).
Підпунктом 5.7. Положення про роботу Комісії встановлено, що заявнику/ заявниці може бути відмовлено у наданні допомоги в разі отримання заявником/заявницею іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік.
Враховуючи той факт, що на момент розгляду Комісією заяви позивача про надання матеріальної допомоги особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, йому вже було призначено та виплачено допомогу, передбачену заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік, зокрема, допомогу учасникам бойових дій у період запровадження воєнного стану в розмірі 15000,00 грн та одноразову грошову допомогу військовосжубовцям у період відпустки в розмірі 30000,00 грн, рішенням Комісії від 22.08.2025 у призначенні допомоги позивачу було відмовлено. Таким чином, рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 є повністю обґрунтованим та прийнятим у відповідності до Положення про роботу Комісії.
Пп. 5.6. Положення про роботу Комісії встановлено, що рішення комісії оформлюється протоколом, на підставі якого готується проєкт розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області про виплату допомоги.
На підставі зазначеного розпорядження УСЗН Сіверськодонецької міської військової адміністрації здійснює виплату допомоги.
Оскільки у призначенні допомоги позивачу було відмовлено, підстави для виплати допомоги в УСЗН Сіверськодонецької міської військової адміністрації, як головного розпорядника коштів (пп.1.3. Положення), відсутні.
Рішення про відмову у призначення допомоги ОСОБА_1 прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, своєчасно та в повній мірі дотримано процедуру, визначену Положенням про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, та Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на 2025 рік, а, отже, відсутні підстави вважати, що відносно позивача здійснено бездіяльність у будь-якому її прояві, безпідставно чи у протиправний спосіб відмовив у наданні матеріальної допомоги, у зв'язку з чим позовні задоволенню не підлягають.
12.11.2025 позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач хибно ототожнює вже отриману фінансову допомогу (по інших програмах та з інших підстав) з виплатою у розмірі 50 000 грн., яку позивач протиправно не отримав та предметом якої є цей публічно-правовий спір. По друге , ДПОП «ОШБ «Лють» створено вже після початку повномасштабної агресії проти України, з метою захисту держави від військового нападу рф. Відтак позивач добровільно пішов служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні. А тому аргументи відповідача щодо переміщення по службі відповідно до наказів по особовому складу у структурі органу поліції не можуть братися судом до у ваги.
Відповідач навмисно затягував розгляд питання відповідно до поданої заяви, комісією формально прийнято відмову у виплаті без правових підстав та ігноруючи фактичні обставини. Також позивача не було допущено до засідання комісії під час розгляду питання щодо виплати матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України.
На теперішній час позивач виконує бойові (спеціальні) завдання у складі Сил Оборони України, перебуваючи формально у штаті ДПОП «ОШБ «Лють». Тобто Відповідачем проігноровано, що відповідно до статті 24 ЗУ “Про Національну поліцію», під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України "Про оборону України" шляхом безпосереднього ведення бойових дій.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , є учасником бойових дій, що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України, витягом з реєстру територіальної громади від 07.08.2025 № 2025/011058861, довідкою від 23.12.2022 № 3003-5002446602 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно із військово - обліковим документом, сформованим у застосунку «Резерв+», ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.12.2023 № 883 о/с «По особовому складу» капітана поліції ОСОБА_1 відповідно до частини першої статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» призначено головним інспектором відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до довідки Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 14.07.2025 № 188312025 майор поліції ОСОБА_1 з 19.12.2023 по теперішній час перебуває на посаді головного інспектора відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Довідкою Державної установи «ТМО МВС України по Луганській області» медичної (військово-лікарської) комісії від 16.03.2021 № 129/пс капітан поліції ОСОБА_1 , 1991 р.н., ад'юнкт ад'юнктури ЛДУВС імені Е.О.Дідоренка пройшов медичний огляд ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Луганській області» на підставі ст. 71 «в» графи 1 Переліку захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, пункту - Таблиці вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей (наказ МВС України від 03.04.2017 № 285).
Згідно із довідкою Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 01.01.2025 № 2833/59/05-2025 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України майор поліції ОСОБА_1 в період з 30.07.2023 по 02.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в населеному пункті Курдюмівка Бахмутського району Донецької області.
30.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації з заявою (додаток до Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, п.3.3) про надання матеріальної допомоги у розмірі 50 000,00 грн як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час запровадження воєнного стану в Україні, до якої додав документи або їх копії: паспорт, РНОКПП, довідка з місця служби, довідка про відкриття банківського рахунку (реквізити), витяг з наказу (по особовому складу) від 19.12.2023 № 883 о/с, службове посвідчення.
Згідно із витягом з протоколу № 36 засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей від 22.08.2025 комісія вирішила відмовити ОСОБА_1 у призначенні допомоги відповідно до п.5.7 Положення про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, затвердженого розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 25.06.2025 № 228ВА, у зв'язку з отриманням заявником іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік.
В протоколі зазначено, що до питання 39 порядку денного «Розгляд заяви про надання матеріальної допомоги ОСОБА_1 » доповідала ОСОБА_2 :
« ОСОБА_1 , 1991 року народження, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , звернувся з заявою на отримання матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні.
Згідно наданої довідки № 18831-2025 від 14.07.2025 та витягу з наказу Національної поліції України № 883 о/с від 19.12.2023 ОСОБА_1 з 19.12.2023 по теперішній час перебуває на посаді головного інспектора відділу правового забезпечення Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
За заявою від 20.05.2025 № К-1262 згідно з рішенням комісії з питань призначення матеріальної допомоги від 09.07.2025 ОСОБА_1 призначено допомогу Захисникам та Захисницям, які на дату надання заяви про призначення допомоги беруть безпосередню участь у бойових діях, пов'язаних із забезпеченням оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
За заявою від 17.07.2025 за вх. № ЦНАП-1442 на отримання грошової допомоги військовослужбовцям у період відпустки ОСОБА_1 призначено та виплачено матеріальну допомогу у розмірі 30000,00 грн».
Листом від 12.09.2025 № 1578-ЦНАП вих. Сіверськодонецька міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області повідомила ОСОБА_1 , що відповідно до п.5.7 Положення про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, затвердженого розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 25.06.2025 № 228ВА, заявнику/заявниці може бути відмовлено у наданні допомоги у разі отримання заявником/заявницею іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік. За наданою заявою від 20.05.2025 за вх.№ К-1262 згідно з рішенням Комісії від 09.07.2025 було призначено та виплачено допомогу учасникам бойових дій в період запровадження воєнного стану в Україні. За заявою від 17.07.2025 за вх. № ЦНАП-1442 було призначено грошову допомогу військовослужбовцям у період відпустки. Враховуючи викладене, рішенням Комісії від 22.08.2025 відмовлено у призначенні допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні.
Також судом установлено, що 01.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до начальника Сіверськодонецької МВА з заявою, в якій зазначив, що за змістом Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, затвердженого розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24.07.2025 № 278 ВА він має право на виплату матеріальної допомоги у розмірі 50000,00 грн. Просив долучити ці пояснення до матеріалів, переданих на розгляд комісії, і врахувати під час розгляду питання по заяві про виплату матеріальної допомоги у розмірі 50000,00 грн, яка зареєстрована за № 1578-ЦНАП від 30.07.2025.
12.08.2025 позивач звернувся до начальника Сіверськодонецької МВА зі скаргою щодо протиправної бездіяльності окремих працівників Сіверськодонецької МВА.
13.08.2025 позивачем подано до начальника Сіверськодонецької МВА, УСЗН Сіверськодонецької МВА, Уповноваженої комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України заяву про участь у засіданні комісії.
14.08.2025 та 15.08.2025 позивач звернувся до начальника Сіверськодонецької МВА, УСЗН Сіверськодонецької МВА, Уповноваженої комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України з запитами на отримання публічної інформації про персональний склад комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам і Захисницям України, та про надання документу (положення, порядку, тощо), який регламентує роботу комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України.
Листом від 18.08.2025 № 6/ВС/ЗГ/01 заступником начальника Сіверськодонецької МВА надано відповідь на запит від 15.08.2025 № ЗПІ/21 ВА/2025 з зазначенням, що Положення про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей затверджено розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської ВА від 25.06.2025 № 228/ВА та розміщено на офіційному сайті Сіверськодонецької міської ВА за посиланням: https://sed-rada.gov.ua/rozporyadzhennya-nachalnika siverskodoneckoyi-mva-no228-va.
Листом від 18.08.2025 № 7/ВС/ЗГ/01 заступником начальника Сіверськодонецької МВА надано відповідь на запит від 14.08.2025 № ЗПІ/20 ВА/2025 з зазначенням, що склад комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей затверджено розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської ВА від 25.06.2025 № 227/ВА та розміщено на офіційному сайті Сіверськодонецької міської ВА за посиланням: https://sed-rada.gov.ua/rozporyadzhennya-nachalnika-siverskodoneckoyi-mva no227-va.
Листом від 26.08.2025 № 203/ВС/ЗГ Сіверськодонецька МВА надала відповідь на звернення позивача № К-1658/2025 від 04.08.2025, зазначивши, що заяву про надання матеріальної допомоги особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні розглянуто Комісією з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей Сіверськодонецької міської ВА (надалі - Комісією). Рішенням Комісії від 22.08.2025 (протокол № 36) у призначенні допомоги Вам відмовлено.
Листом від 27.08.2025 № 214/ВС/ЗГ Сіверськодонецька МВА надала відповідь на звернення позивача № К-1670/2025 від 12.08.2025, зазначивши, що заяву про надання матеріальної допомоги як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, розглянуто Комісією з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей Сіверськодонецької міської ВА (надалі - Комісією). Рішенням Комісії від 22.08.2025 (протокол № 36) у призначенні допомоги Вам відмовлено.
Згідно із листом від 26.08.2025 № 201/ВС/ЗГ, направленим Сіверськодонецькою МВА у відповідь на запит позивача № К-1673/2025 від 13.08.2025, Положенням про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, затвердженим розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської ВА від 25.06.2025 № 228ВА, залучення до засідань Комісії заявників під час розгляду заяв про надання матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, не передбачено. 22.08.2025 Комісією розглянуто заяву про надання матеріальної допомоги як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України. За результатами розгляду заяви (протокол № 36) у призначенні допомоги відмовлено.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Під час проведення мобілізації та в умовах дії правового режиму воєнного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці обласними військовими адміністраціями (в разі утворення) координується та спрямовується діяльність органів та підрозділів, що входять до системи поліції, Служби безпеки України, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів охорони здоров'я стосовно виконання заходів мобілізації.
Розпорядженням начальника Сєвєродонецької міської військової адміністрації від 18.12.2024 № 1092ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік, яким, зокрема, визначено виконання Програми здійснювати в межах коштів, затверджених у бюджеті Сєвєродонецької міської територіальної громади (п.2), управлінню соціального захисту населення Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області щорічно, у першому кварталі року, наступного за звітним, звітувати про хід виконання Програми (п.3).
У пункті 2 «Фінансова підтримка» розділу 6 Програми передбачено такі заходи:
2.1. Надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до лав ЗСУ під час впровадження воєнного стану в Україні;
2.2. Надання одноразової матеріальної допомоги учасникам бойових дій у період запровадження воєнного стану в Україні;
2.3. Надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні отримали поранення і продовжують військову службу;
2.4. Надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні отримали поранення і яким встановлено інвалідність;
2.5. Надання одноразової матеріальної допомоги особам з інвалідністю, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні внаслідок поранення втратили кінцівки;
2.6. Надання одноразової матеріальної допомоги членам сімей осіб, які під час проходження військової служби у період запровадження воєнного стану в Україні загинули (померли внаслідок отриманих травм, поранень);
2.7. Надання щомісячної матеріальної допомоги дітям загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України до досягнення 18 років;
2.8. Надання одноразової матеріальної допомоги військовослужбовцям, які були звільнені з полону у період запровадження воєнного стану в Україні;
2.9. Надання одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих (померлих) осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України з нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України;
2.10. Надання одноразової матеріальної допомоги сім'ям учасників АТО/ООС, Захисників та Захисниць України, в яких діти навчаються у закладах загальної середньої освіти.
У розділі 7 «Ресурсне забезпечення» Програми зазначено, що виконання заходів Програми забезпечується за рахунок коштів бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади. Загальний плановий обсяг фінансування у 2025 році складає 17180,0 тис.грн. Програма може коригуватися, виходячи з фінансових можливостей бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади.
Розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 25.06.2025 № 208ВА затверджено Комплексну програму підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік у новій редакції.
24.07.2025 прийнято розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації № 277ВА «Про внесення змін до Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік», яким внесено зміни до Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік та затверджено її у новій редакції (п.1), визнано таким, що втратило чинність, розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 25.06.2025 №208ВА «Про затвердження Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік у новій редакції».
У пункті 2 «Фінансова підтримка» розділу 6 Програми передбачено зокрема такий захід:
2.1. Надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час запровадження воєнного стану в Україні.
Тобто на дату звернення ОСОБА_1 з заявою від 30.07.2025 діяла Комплексна програма підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей на 2025 рік в редакції, затвердженій розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 24.07.2025 № 277ВА.
Розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 24.07.2025 № 278ВА затверджено Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні (далі - Положення № 278ВА) та визнано таким, що втратило чинність, розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області від 25.06.2025 №229ВА «Про затвердження Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до лав ЗСУ під час впровадження воєнного стану в Україні».
Положення №278ВА визначає механізм використання коштів бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади для надання одноразової матеріальної допомоги особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації або добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні.
Одноразова матеріальна допомога надається особам, місце проживання яких зареєстровано на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, а також особам, які на день звернення за призначенням допомоги перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб в Управлінні соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (далі УСЗН Сіверськодонецької міської ВА) (пункт 1.2 розділу 1 Положення № 278ВА).
Головним розпорядником коштів бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади для надання матеріальної допомоги особам, на яких поширюється дія Положення, є УСЗН Сіверськодонецької міської ВА ((пункт 1.3 розділу 1 Положення №278ВА).
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Положення № 278ВА метою порядку є визначення умов надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні.
Згідно із пунктом 3.1 розділу 3 Положення № 278ВА одноразова матеріальна допомога (надалі - допомога) виплачується особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації або добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні і які продовжують проходити службу на момент подання заяви про виплату допомоги, а також особам, які з 01.07.2025 пройшли процедуру оформлення призову на військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 (в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання).
Матеріальна допомога надається одноразово у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. Допомога у вказаному вище розмірі виплачується по заявам, наданим після набрання чинності даним Положенням (пункт 3.2 розділу 3 Положення № 278ВА).
Пунктом 3.3 розділу 3 Положення № 278ВА передбачено, що для отримання допомоги особа або її уповноважений представник/представниця звертається із заявою встановленої форми або її сканованою копією на ім'я начальника Сіверськодонецької міської ВА.
До заяви додаються:
- сканована копія паспорту заявника/заявниці (сторінки 1 і 2, а також сторінки з відміткою про реєстрацію місця проживання), або копія ІД-карти та довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру/витягу з Єдиного державного демографічного реєстру, завірені належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»);
- сканована копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника/заявниці, завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»);
- сканована копія довідки з місця проходження військової служби форми 5 (Додаток 21 до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31 січня 2024 № 40 (підпункт 2.8.4.3) із зазначенням періоду проходження служби, завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»), у разі проходження заявником/заявницею на момент звернення за призначенням допомоги військової служби;
- сканована копія мобілізаційного розпорядження/бойової повістки, виданих не раніше 01.07.2025, завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»);
- сканована копія військового квитка заявника/заявниці (сторінки 1, 2 та сторінка із зазначенням дати призову на військову службу в період запровадження воєнного стану), завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»);
- сканована копія довідки про відкриття банківського рахунку банківській установі завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»);
- сканована копія доручення на представлення інтересів заявника/заявниці (за потреби), завірена належним чином (дата, підпис, прізвище та ініціали з відміткою «згідно з оригіналом»).
До заяви можуть додаватися завірені належним чином копії інших документів (довідок, витягів з наказів тощо), які підтверджують, що особа була призвана/добровільно пішла служити до Сил Оборони України під час запровадження воєнного стану в Україні (пункт 3.4 розділу 3 Положення № 278ВА).
Згідно із пунктом 3.9 розділу 3 Положення № 278ВА надані заяви розглядаються протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та всіх необхідних документів до УСЗН Сіверськодонецької міської ВА.
Відповідно до пункту 3.10 розділу 3 Положення № 278ВА заявнику/заявниці може бути відмовлено у наданні допомоги у разі:
- подання недостовірних відомостей;
- у разі, якщо зареєстроване/фактичне місце проживання не відповідає вимогам підпункту 1.2 даного Положення;
- відсутності кошторисних призначень або повного використання коштів, виділених з бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади на надання допомоги;
- надходження від ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем призову заявника, військової частини або іншого уповноваженого органу) повідомлення про неприбуття заявника/заявниці до відповідної військової частини, визначеної мобілізаційним розпорядженням/бойовою повісткою, протягом періоду розгляду заяви;
- повторного звернення заявником/заявницею протягом терміну дії Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, у разі якщо за попереднім зверненням допомога була призначена та виплачена.
У всіх випадках, не передбачених даним Положенням, питання надання допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, вирішується Комісією з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей (пункт 3.11 розділу 3 Положення № 278ВА).
Розпорядженням начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації від 25.06.2025 № 228 ВА затверджено Положення про комісію з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей (https://old.sed-rada.gov.ua/rozporyadzhennya-nachalnika-siverskodoneckoyi-mva-no228-va ) (далі - Положення про комісію № 228ВА), відповідно до пункту 5.7 якого заявнику/заявниці може бути відмовлено у наданні допомоги у разі:
- подання недостовірних відомостей;
- подання документів, зазначених у відповідному Положенні про порядок призначення допомоги, не в повному обсязі;
- відсутності кошторисних призначень або повного використання коштів, виділених з бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади на надання допомоги;
- повторного звернення заявником/заявницею протягом терміну дії Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік;
- отримання заявником/заявницею іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік;
- у разі надання заявником/заявницею документів, на підставі яких допомога призначалася у попередні роки дії програми;
- у разі якщо місце проживання загиблої (померлої) особи на день загибелі (смерті) не було зареєстровано на території Сєвєродонецької міської територіальної громади, а також якщо на день загибелі (смерті) особа не перебувала на обліку внутрішньо переміщених осіб в УСЗН Сєвєродонецької міської ВА.
Відповідно до пункту 5.6 Положення про комісію № 228ВА рішення комісії оформлюється протоколом, який підписується головою та секретарем комісії.
На підставі протоколу готується проєкт розпорядження начальника Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області про виплату допомоги.
У разі прийняття рішення про відмову у наданні допомоги заявнику/заявниці надсилається письмове повідомлення на електронну адресу, з якої надійшли заява та документи.
В межах спірних правовідносин рішення комісії про відмову у наданні ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні за його заявою від 30.07.2025 оформлено витягом з протоколу від 22.08.2025 № 36 засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, про що Сіверськодонецькою МВА надіслано повідомлення від 12.09.2025 № 1578-ЦНАПвих.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стосовно доводів позивача про те, що ДПОП «ОШБ «Лють» є повноцінною складовою Сил Оборони України та створений з метою відсічі збройної агресії проти України, суд зауважує, що підставою для відмови у наданні допомоги не стали невідповідність позивача критеріям, визначеним Положенням № 278ВА, а саме - невключення його до осіб, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні.
Підставою для відмови у наданні допомоги стало отримання заявником іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік, з посиланням на п. 5.7 Положення про комісію № 228ВА.
З цього приводу суд зазначає, що пунктом 5.7 Положення про комісію № 228ВА дійсно передбачено, що заявнику/заявниці може бути відмовлено у наданні допомоги у разі отримання заявником/заявницею іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік.
Відповідно до платіжних інструкцій від 25.07.2025 № 437, від 20.08.2025 № 516 позивачеві виплачено 30000,00 грн матеріальної допомоги військовослужбовцям та членам їх сімей для відшкодування вартості самостійно проведеного відпочинку у період відпустки за липень 2025 року, та 15000,00 грн матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям, які на дату надання заяви про призначення допомоги беруть безпосередньо участь у бойових діях за серпень 2025 року, відповідно.
Тобто, позивачеві у 2025 році надано два види допомоги за Комплексною програмою, і у відповідності до пункту 5.7 Положення про комісію № 228ВА це може бути підставою для відмови у наданні допомоги.
Разом з тим, при розгляді заяви позивача від 30.07.2025 комісія повинна керуватися не лише Положенням про комісію № 228ВА, а насамперед Положення № 278ВА, яке безпосередньо визначає порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, і яке містить пункт 3.10 з вичерпним переліком підстав для можливої відмови заявнику у наданні допомоги, а саме:
- подання недостовірних відомостей;
- у разі, якщо зареєстроване/фактичне місце проживання не відповідає вимогам підпункту 1.2 даного Положення;
- відсутності кошторисних призначень або повного використання коштів, виділених з бюджету Сєвєродонецької міської територіальної громади на надання допомоги;
- надходження від ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем призову заявника, військової частини або іншого уповноваженого органу) повідомлення про неприбуття заявника/заявниці до відповідної військової частини, визначеної мобілізаційним розпорядженням/бойовою повісткою, протягом періоду розгляду заяви;
- повторного звернення заявником/заявницею протягом терміну дії Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, у разі якщо за попереднім зверненням допомога була призначена та виплачена.
Оскільки Положення № 278ВА регламентує порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, суд розцінює зміст абзацу шостого пункту 3.10 як можливість відмови у наданні допомоги заявнику у разі повторного звернення заявником/заявницею протягом терміну дії Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, у разі якщо за попереднім зверненням допомога мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні була призначена та виплачена.
Положень щодо можливості відмови заявнику у наданні одноразової допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, у разі отримання заявником/заявницею іншого виду допомоги, передбаченої заходами Комплексної програми підтримки Сєвєродонецькою міською територіальною громадою Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, затвердженої на відповідний рік, Положення № 278ВА не містить.
Тобто, Положення про комісію № 228ВА містить значно ширший перелік підстав для відмови у наданні різних видів допомоги, передбачених Комплексною програмою, а Положення № 278ВА, яке безпосередньо регламентує спірні правовідносини, визначає конкретний і вужчий перелік підстав для відмови у наданні одноразової допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, норми якого відповідачем-ІІ при розгляді заяви ОСОБА_1 від 30.07.2025 не застосовувалися, про що свідчить зміст оскаржуваного рішення, не містить жодних посилань на відповідний підпункт пункту 3.10 Положення № 278ВА як на підставу для відмови у наданні допомоги, і що, в свою чергу, свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним пунктами 2-6 частини другої статті 2 КАС України, що є підставою для його скасування.
Крім того, оскаржуване рішення прийнято поза межами 10-денного строку, визначеного пунктом 3.9 Положення № 278ВА, тобто не відповідає критерію, передбаченому пунктом 10 частини другої статті 2 КАС України.
Щодо доводів позивача про незабезпечення його права на участь у засіданні комісії, суд зазначає, що пунктом 5.4 Положення про комісію № 228ВА передбачено таке:
Засідання Комісії проводяться по мірі необхідності та є правомочними за присутності на ньому не менше половини членів від її загального складу.
Засідання Комісії можуть проводитися у режимі реального часу з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через Інтернет, або за участі окремих членів/членкинь Комісії у засіданні в такому режимі.
Рішення Комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів, присутніх на засіданні Комісії.
Тобто, Положення про комісію № 228ВА не містить норм, які б передбачали обов'язок забезпечення участі заявника у засіданні комісії при розгляді його заяви.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає, що право позивача порушено не внаслідок допущеної відповідачем-І бездіяльності щодо ненарахування та невиплати матеріальної допомоги у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА; а внаслідок прийняття відповідачем-ІІ оскаржуваного рішення, оформленого витягом з протоколу № 36 засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей від 22.08.2025, яке за наслідками судового розгляду визнано протиправним та скасовано.
Крім того, рішення про надання допомоги приймається не відповідачем-І, а відповідачем-ІІ, тому у задоволенні позовних вимог до відповідача-І слід відмовити.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області, оформлене витягом з протоколу № 36 засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, від 22.08.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 липня 2025 року про надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні, у відповідності до норм Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, затвердженого Розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА.
Позовна вимога про зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити позивачу матеріальну допомогу у розмірі 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень як особі, яка добровільно пішла служити до Сил Оборони України, а саме: у Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у період запровадження воєнного стану в Україні у відповідності до вимог розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА, задоволенню не підлягає, оскільки є передчасною - компетентний суб'єкт владних повноважень не розглянув належним чином заяву позивача від 30.07.2025 у відповідності з нормами Положення № 278ВА, не надав оцінку достатності та відповідності пакету документів, доданих до заяви, переліку, визначеному Положенням № 278ВА, не надав оцінку наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні допомоги, передбачених пунктом 3.10 Положення № 278ВА.
З приводу доводів відповідача, викладених у відзиві, суд зауважує, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої у постановах від 28.05.2020 у справі № 826/17201/17, від 23.11.2023 у справі № 360/5184/19 суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в документі, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування. У зв'язку з цим адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання» свого рішення).
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (бульвар Незалежності України, 32, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький район, Луганська область, 93400, Україна, код ЄДРПОУ 44083662), Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області (93416, Україна, Сіверськодонецький р-н, Луганська обл., місто Сіверськодонецьк, вулиця Новікова, будинок, 15б, код ЄДРПОУ 24179564) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області, оформлене витягом з протоколу № 36 засідання комісії з питань призначення матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, від 22.08.2025 про відмову ОСОБА_1 у призначенні матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сіверськодонецької міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 липня 2025 року про надання одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України у період запровадження воєнного стану в Україні, у відповідності до норм Положення про порядок надання у 2025 році одноразової матеріальної допомоги мобілізованим особам або особам, які добровільно пішли служити до Сил Оборони України під час впровадження воєнного стану в Україні, затвердженого Розпорядження начальника Сіверськодонецької міської ВА від 24 липня 2025р. № 278 ВА.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська