про передачу справи до іншого адміністративного суду
17 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7725/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" (вул. Дідріхсона, 8, м. Одеса, 65052, ЄДРПОУ 26614030) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі,
Інститут Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Інституту Військово-Морських Сил Національного університету “Одеська морська академія» код ЄДРПОУ 26614030 (65052, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8) витрати, пов'язані з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 157943,09 грн.
Пунктом 4 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини 6 статті 171 КАС України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаній вимозі, суддя на виконання вимог частини 3 статті 171 КАС України судом направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримано відповідь №2010139 від 14.11.2025, про те, що адресою реєстрації ОСОБА_1 з 09.10.2012 є АДРЕСА_2 .
Вказана інформація також підтверджується й довідкою про реєстрацію місця проживання особи від 21.09.2021, яку позивач долучив до позовної заяви.
Оскільки в позовній заяві у відомостях про відповідача позивач зазначив, що адресою проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_3 , суддя, для встановлення чи є відповідач внутрішньо переміщеною особою, направила запит до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
14.11.2025 суддею отримано відповідь із вказаної вище Системи №2010176 про те, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки УСЗН Київського р-н ДП та СП Одеської МР №5106-7501574240 від 24.03.2023, а фактичною адресою його проживання є АДРЕСА_4 .
Згідно вказаної інформації статус відповідача як внутрішньо переміщеної особи є діючим.
Разом з тим, доказів того, що ОСОБА_1 зареєстрований в Кіровоградській області матеріали позовної заяви не містять. Довідка виконавчого органу Добровеличківської селищної ради №646 від 25.03.2024 року про проживання ОСОБА_1 без реєстрації, не є відповідним доказом, з огляду на те, що вона датована більш ніж як півтора роки до звернення до суду та згідно частиною першої статті 26 КАС України, не є підтвердження зареєстрованим місцем проживання або перебування.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статі 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила).
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил).
В абзаці 1 пункту 9 Правил встановлено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, який набрав чинності 14.03.2022.
Згідно частини 1 статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності, обираючи той чи інший суд.
Отже у нормах КАС України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання або перебування, фактичне місце тимчасового перебування фізичної особи не має правового значення.
Таким чином, дана справа за правилами частини першої статті 26 КАС України територіально не підсудна та не підлягає вирішенню Кіровоградським окружним адміністративним судом.
Відповідно до частини п'ятої статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Пунктом другим частини першої статті 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно із статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи, що адміністративна справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Кіровоградського окружного адміністративного суду, тому її належить передати за підсудністю на розгляд іншого адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку фактичним місцем проживання відповідача як внутрішньо переміщеної особи, а саме до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 26, 29, 171, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя,
Передати адміністративну справу №340/7725/25 за позовом Інституту Військово-Морських Сил Національного університету "Одеська морська академія" до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду (вул. Фонтанська дорога, 14, м. Одеса, Одеська область, 65062; код ЄДРПОУ 35118626).
Копію ухвали судді невідкладно надіслати позивача.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК