13 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6229/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 03.06.2021 по 11.07.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 11.07.2025;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно за період з 03.06.2021 по 11.07.2025, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 11.07.2025.
В обґрунтування позову зазначає, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом). Військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно. Наголошує на тому, що строк для звернення до суду не пропустив, оскільки звернувся до відповідача із заявою про отримання компенсації за неотримане речове майно 16.08.2025 однак відповіді не отримав.
Додатково позивач вказав, що в період з 28.07.2025 по 28.08.2025 перебував на стаціонарному лікуванні та не мав можливості в цей період подати позов до суду.
Ухвалою від 15.09.2025 відкрите спрощене позовне провадження.
01.10.2025 надійшов відзив на позовну заяву від відповідача, в якому він вказав, що Військова частина НОМЕР_2 не заперечує наявності у ОСОБА_1 права на отримання компенсації у порядку, затвердженому постановою КМУ № 178 від 16.03.2016 року. Натомість вважає, що відсутність відповідного рапорту військовослужбовця, поданого під час проходження служби, виключає правові підстави для виплати військовою частиною грошової компенсації за неотримане речове майно під час звільнення й не тягне настання для неї відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України.
Відповідач вважає, що подавши 08.09.2025 через послуги АТ "Укрпошта" позовну заяву до суду, позивач пропустив установлений законом строк на таке звернення.
Ухвалою від 13.11.2025 суд поновив позивачеві строк звернення до суду.
Надаючи оцінку аргументам сторін та доказам, що знаходяться у справі суд вказує наступне.
За пунктом 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічною службою є, зокрема військова служба.
Частиною третьою статті 24 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною другою статті 1-2 Закону №2011-XII у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини першої статті 9-1 Закону №2011-XII речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, в тому числі - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
За пунктом 3 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (далі - Порядок №178; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації (пункт 4 Порядку №178).
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком (пункт 5 Порядку №178).
Пунктом 4 розділу III Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 (далі - Інструкція №232; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна. Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог Порядку №178. Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку №178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.
Відповідно до пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Так, 08.09.2025 позивач надіслав засобами поштового зв'язку до суду позов про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати компенсації вартості за неотримане речове майно у зв'язку зі звільненням з військової служби та зобов'язання нарахувати та виплатити таку компенсацію.
Ураховуючи визначену у постанові судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 30.11.2020 у справі №480/3105/19 правову природу компенсації за неотримане речове майно, спеціальним строком звернення до суду з цим позовом є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Судом встановлено, що позивач звільнений з військової служби та виключений із усіх видів забезпечення 11.07.2025.
Однак ОСОБА_1 зазначає, що після звільнення він звернувся до відповідача із заявою про отримання грошової компенсації за неотримане речове майно, однак відповідь на заяву йому не надійшла.
Додатково вказує, що він перебував на стаціонарному лікуванні з 28.07.2025 року по 28.08.2025 року, що підтверджується довідкою № 312 КНП «Тернопільська міська клінічна лікарня швидкої допомоги» від 28.08.2025 року та консультаційним висновком спеціаліста №04/09-(Амб)-1 (за формою № 028/о). Лікування він проходив, відповідно до довідки за основним діагнозом: наслідки вибухової травми 24.08.2024: ВОСП правого стегна, ВОНП лівого колінного суглобу з косим інтраартикулярним переломом, дистального епіметафізу лівої стегнової кістки, лікований оперативно: 24.08.2024 - ПХО рани лівого колінного суглобу, стабілізація перелому стегнової кістки АЗФ (стегно-гомілка); фасціотомія м'язових футлярів лівої гомілки, 07.04.2025 демонтаж АЗФ, у вигляді післятравматичної нейропатії лівого малогомілкового та великогомілкового нервів з легким парезом стопи, нейропатичним больовим синдромом; консолідованого внутрішньо суглобового перелому лівої стегнової кістки з тимчасовим порушенням функції лівої нижньої кінцівки (а.с.17).
Суд погоджується, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби.
Суд не заперечує, що військовослужбовець після звільнення його з військової служби зберігає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Суд наголошує, що чинне законодавство не дозволяє виключити військовослужбовця зі списків особового складу військової частини без його згоди, у разі відсутності повного розрахунку, зокрема компенсації за неотримане речове майно. Це надає можливість останньому впевнитися, що всі фінансові питання з ним були вирішенні до звільнення.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 11.07.2025 №164 (по стройовій частині) позивача 11.07.2025 виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення. Також визначено виплати, що підлягають до нарахування при звільненні. Виплата компенсації за неотримане речове майно встановлена не була.
Ухвалою про відкриття провадження у справі від 15.09.2025 суд зобовязував відповідача невідкладно подати до суду довідку про вартість речового майна, що належить до видачі ОСОБА_1 при звільненні з військової служби та документальні докази виплати компенсації за неотримане речове майно.
Вимог ухвали суду відповідач не виконав, причин невиконання суду не повідомив, а тому суд розглядає справу за наявних у ній доказів.
Суд звертає увагу позивача на зміст пункту 4 розділу III Інструкції №232, відповідно до якого, військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна, а не з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, як вказує позивач.
З огляду на підтвердження Військовою частиною НОМЕР_2 права на отримання ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно, з врахуванням позиції, викладеної у рішенні, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно за період з 03.06.2021 по 11.07.2025, виходячи із закупівельної вартості такого майна.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно за період з 03.06.2021 по 11.07.2025, виходячи із закупівельної вартості такого майна.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повне судове рішення виготовлене 13.11.2025.
Сторони:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА