Рішення від 14.11.2025 по справі 280/7859/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа № 280/7859/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область)

до Петро-Михайлівської сільської ради

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) (далі - позивач) до Петро-Михайлівської сільської ради (далі - відповідач), у якій позивач просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості);

2) зобов'язати відповідача вжити заходи із проведення робіт з винесення меж та закріплення їх в натурі (на місцевості) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», пл. 25 га; ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», пл. 28,0 га; ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата», пл. 27,0 га.

Крім того, просить стягнути з відповідача на користь держави в особі позивача кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. за наступними реквізитами: рахунок: IBAN UA 89820172 0343190003000104314, Код ЄДРПОУ 43877338. Казначейство України (ел. адм. подат.) та видати наказ.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівка», пам'ятки природи «Балка Балчанська» та «Балка Росоховата» входять до складу природно-заповідного фонду України і охороняються як національне надбання, щодо яких встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Разом з тим, як встановлено перевіркою, відповідачем, як органом місцевого самоврядування, не вжито заходів щодо визначення меж зазначених заказника і пам'яток природи та встановлення їх в натурі (на місцевості), у зв'язку з чим відомості про земельні ділянки, на якій вони розташовані, не внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер даної земельної ділянки відсутній, що створює загрозу нецільового використання території та об'єкта природно-заповідного фонду, здійснення в межах об'єкта природного-заповідного фонду забороненої господарської діяльності та можливість незаконного відчуження земельної ділянки під таким об'єктом та свідчить про протиправну бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради. З урахуванням зазначеного, внаслідок протиправної бездіяльності Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області щодо невинесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівка», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості) на даний час неможливо забезпечити режим охорони та збереження таких об'єктів природно-заповідного фонду, що в свою чергу створює передумови для руйнування його природного комплексу, може призвести до незаконного відчуження, вчинення інших протиправних дій. Водночас, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вжиття відповідачем заходів із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівка», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості), станом на дату звернення до суду не надано.

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.

Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, проте заяви про визнання позову або відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надходило. Відтак, керуючись частиною шостою статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 15.09.2025 суд відкрив провадження, призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

1. Наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 17.10.2024 № 65-О затверджено Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівська» (далі - Положення №65-О) площею 25.0 га, який розташований в межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно до пунктів 1.1-1.3 вказаного Положення ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівська» оголошений рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів від 28.05.1980 №253, затверджений в складі мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду області рішенням виконавчого комітету Запорізької обласної ради народних депутатів від 25.09.1984 №315. Перейменований відповідно до розпорядження сільського голови Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 25.04.2024 №51-р «Про перейменування ботанічного заказника Балка «Чапаївка» Петро-Михайлівської сільської ради».

Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Заказник загальною площею 25,0 га розташований в межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно пункту 1.6 Положення №65-О межі Заказника встановлюються в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. До встановлення меж Заказника його межі визначаються відповідно до проекту створення.

Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині дотримання природоохоронних вимог, які підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку та обов'язково враховується у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічного обґрунтування, використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

17.10.2024 Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації видано охоронне зобов'язання № 228, в якому визначено, що цим охоронним зобов'язанням Петро-Михайлівській сільській раді Запорізького району Запорізької області передається під охорону та дотримання встановленого режиму територія ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська» площею 25,0 га у межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Петро-Михайлівська сільська рада зобов'язується забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об'єкта) природно-заповідного фонду та територію об'єкта природно-заповідного фонду, що перебуває у її користуванні (власності).

2. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 12.07.2021 № 464 затверджено Положення про ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» (далі - Положення №464).

Відповідно пунктів 1.1-1.3 Положення №464 ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» (далі - Пам'ятка природи) Розпорядженням Ради Міністрів Української РСР від 14.10.1975 №780 «Про доповнення списку пам'яток природи республіканського значення, що беруться під охорону держави» взято під охорону держави.

Пам'ятка природи входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Пам'ятка природи загальною площею 28,0 га розташована в адміністративних межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно пункту 1.6 Положення №464 межі Пам'ятки природи встановлюються в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. До встановлення меж Пам'ятки природи його межі визначаються відповідно до проекту створення.

17.10.2023 Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації видано охоронне зобов'язання № 210, пунктом 2 якого визначено, що цим охоронним зобов'язанням Петро-Михайлівській сільській раді Запорізького району Запорізької області передається під охорону та дотримання встановленого режиму з метою забезпечення охорони та збереження цінних природних комплексів території ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» площею 28,0 га у межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно пунктів 3 та 4 Охоронного зобов'язання № 210 від 17.10.2023 Петро- Михайлівська сільська рада Запорізького району Запорізької області, зобов'язана забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об'єкта) природно-заповідного фонду та територію об'єкта природно-заповідного фонду, що перебуває у її користуванні (власності).

3. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 12.07.2021 № 463 затверджено Положення про ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата» (далі - Положення №463).

Згідно з пунктами 1.1-1.3 Положення №463 ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата» (далі - Пам'ятка природи) Розпорядженням Ради Міністрів Української РСР від 14.10.1975 №780 «Про доповнення списку пам'яток природи республіканського значення, що беруться під охорону держави» взято під охорону держави.

Пам'ятка природи входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Землевласники та землекористувачі на території Пам'ятки природи при здійсненні своєї діяльності керуються Конституцією України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про рослинний світ», «Про тваринний світ», «Про Червону книгу України», іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням, забезпечує i нece відповідальність за належний стан території Пам'ятки природи та додержання встановленого режиму території.

Відповідно пункту 1.6 Положення №463 межі Пам'ятки природи встановлюються в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. До встановлення меж Пам'ятки природи його межі визначаються відповідно до проекту створення.

17.10.2023 Департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації видано охоронне зобов'язання № 211, пунктом 2 якого визначено, що цим охоронним зобов'язанням Петро-Михайлівській сільській раді Запорізького району Запорізької області передається під охорону та дотримання встановленого режиму з метою забезпечення охорони та збереження цінних природних комплексів території ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» площею 27,0 га у межах Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідно пунктів 3 та 4 Охоронного зобов'язання № 211 від 17.10.2023 Петро-Михайлівська сільська рада Запорізького району Запорізької області, зобов'язана забезпечити охорону та збереження цінних природних комплексів території (об'єкта) природно-заповідного фонду та територію об'єкта природно-заповідного фонду, що перебуває у її користуванні (власності).

Згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 07.10.2024 №819 у період з 08.10.2024 по 23.10.2024 проведено планову перевірку додержання Петро-Михайлівською сільською радою Запорізького району Запорізької області в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Наказами Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 11.10.2024 № 838, від 18.10.2024 № 866 продовжено термін вказаної перевірки.

За результатами перевірки складено Акт № 29-06/1-11/24 від 23.10.2024 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 38 Акта встановлені території та об'єкти природно-заповідного фонду, проекти землеустрою щодо організації та встановлення меж яких відсутні, а саме:

1) ботанічний заказник місцевого значення «Балка Ульянівка», площею 16,0 га

2) ботанічний заказник місцевого значення «Балка Чапаївка», площею 25,0 га.;

3) ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», площею 28,0 га.;

4) ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата», площею 27,0 га.

29.10.2024 за результатом проведеної перевірки Держаною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) складено вимогу № 4730/05/2-04/06/2-34, яким визначено вчинити дії, направлені на вжиття заходів, направлених на усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Так, пунктом 6 зазначеної вимоги визначено встановити в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства межі територій (об'єктів) природно-заповідного фонду:

1) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Ульянівка», пл. 16 га;

2) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Чапаївка», площею 25,0 га.;

3) ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», площею 28,0 га.;

4) ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата», площею 27,0 га.

На виконання вимоги відповідачу надано термін до 25.01.2025.

На підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 23.07.2025 № 51, на виконання пункту 530 «Плану перевірок органів місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, Державної екологічної інспекції України на 2025 рік», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 31.12.2024 № 185, у період з 28.07.2025 по 07.08.2025 проведено планову перевірку додержання Петро-Михайлівською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Виконавчим комітетом Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Наказом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 31.07.2025 № 532 продовжено термін вказаної перевірки.

За результатами перевірки складено Акт № 012/511/03.1/2025 від 07.08.2025 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 42 Акта перевіркою виявлено факт не встановлення в натурі меж наступних територій та об'єктів природно-заповідного фонду:

1) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівка», площею 25,0 га;

2) ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», площею 28,0 га.;

3) ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата», площею 27,0 га.

Проекти землеустрою щодо організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду відсутні.

За порушення встановленні перевіркою Петро-Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області на відповідальну особу Петро-Михайлівської сільської ради складено Протоколи про адміністративні правопорушення від 06.08.2025 № 008723, від 07.08.2025 № 008849, від 07.08.2025 № 008850, від 07.08.2025 № 008905.

На підставі Протоколів про адміністративне правопорушення було винесено Постанову про накладання адміністративного стягнення від 12.08.2025 № 310/03.1/01, якою на ОСОБА_1 - Начальника ЖКХ ВК Петро-Михайлівської сільської ради, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.

Вважаючи протиправною та такою, що порушує інтереси держави, бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівка», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості), позивач звернувся до суду із адміністративним позовом про визнання його протиправним та скасування.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статей 20-2, 35 Закону України від 25.06.1991 № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон № 1264-XII) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.

Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною першою статті 62 Закону України від 16.06.1992 №2456-XII «Про природно-заповідний фонд України» (далі - Закон №2456-XII) державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі - Положення №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3, підпункту "б" підпункту 2, пп. 5 п. 4, п. 7 Положення №275 основними завданнями Держекоінспекції є, окрім іншого, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; охорони і використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі:

- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про охорону земель, надр, зокрема щодо: додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні;

- звертається до суду із позовом, зокрема, щодо: визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 802 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів та ліквідацію територіальних органів Державної екологічної інспекції» вирішено утворити як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Державної екологічної інспекції Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) та ліквідувати як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної екологічної інспекції Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 № 31, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), (далі Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, Запорізької та Херсонської областей, міста Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах відповідної території.

Пункт 6 розділу II цього Положення передбачає, що Інспекція звертається до суду із позовом про визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб; про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 28 Закону України від 17.03.2011 № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з абзацом шостим статті 1 Закону України від 22.05.2003 №858-IV «Про землеустрій» (далі - Закон №858-IV) землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил

Відповідно до пункту "в" частини першої статті 2 Закону №858-IV землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності, належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст (пункт "а" частини першої статті 19 Закону України «Про землеустрій»).

Відповідно до пункту "а" частини першої статті 20 Закону №858-IV землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель.

Згідно зі статтею 21 Закону №858-IV організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення визначені у пункті "в" частини другої статті 25 Закону №858-IV як один з окремих видів документації із землеустрою.

Отже, встановлення меж територій природно-заповідного фонду є одним з обов'язкових за законом заходів із землеустрою, який забезпечує закріплення на місцевості меж цих територій з метою їх раціонального використання та охорони.

Верховний Суд у свої практиці послідовно наголошував на тому, що діяльність органу місцевого самоврядування щодо планування території природно-заповідного фонду є об'єктом контролю у сфері захисту довкілля та природних ресурсів і такий контроль уповноважені здійснювати відповідні органи Державної екологічної інспекції України (для прикладу, постанови Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 809/807/17, від 27.02.2024 у справі №620/6905/22, від 27.11.2024 у справі №550/576/22, від 28.08.2025 у справі №600/3379/23-а, від 11.11.2025 у справі №580/9300/23 тощо).

Таким чином, судом встановлено наявність у позивача повноважень на звернення до суду з цим позовом.

Статтею 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до статті 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Згідно зі статтею 44 ЗК України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Статтею 45 ЗК України визначено, що землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів регулюються Законом України від 16.06.1992 № 2456-XII «Про природно-заповідний фонд України» (по тексту -№2456-XII).

Згідно зі статтею 7 Закону №2456-XII землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Відповідно до статті 25 Закону №2456-XII заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у їх власників або користувачів.

Статтею 26 Закону №2456-XII встановлено, що на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Відповідно до статті 53 Закону №2456-XII рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами. Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Згідно зі статтею 60 Закону №2456-XII охорона територій та об'єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що території та об'єкти природно-заповідного фонду, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Статтею 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Відповідно до статті 185 ЗК України землеустрій здійснюється суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів, а також коштів громадян та юридичних осіб. Землеустрій здійснюється відповідно до закону.

За вимогами статті 26 Закону №858-IV замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Згідно зі статтею 47 Закону №858-IV проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються на підставі укладених договорів між замовниками документації із землеустрою та її розробниками.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів для біосферних заповідників, природних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва та зоологічних парків можуть розроблятися лише на землях та земельних ділянках, що включаються до складу таких територій без вилучення у землевласників та землекористувачів.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів включають: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) характеристику території із встановленням режиму використання земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; ґ) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; д) витяг з графічної частини відповідної містобудівної документації з позначеними межами водоохоронної зони, прибережної захисної смуги, пляжної зони (за наявності); е) інформацію про перспективний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці, яка є складовою схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці (за наявності); є) план організації території з відображенням угідь, землевласників і землекористувачів, у тому числі земельних ділянок, щодо яких встановлені обмеження у використанні; ж) план меж земельних ділянок, що включаються до території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення у землевласників та землекористувачів; з) креслення перенесення в натуру (на місцевість) меж території оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення та земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; и) акт перенесення в натуру (на місцевість) меж території оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, меж обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів у натурі (на місцевості); і) перелік обмежень у використанні земельних ділянок.

Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, що розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі та режими використання земель у межах територій пам'яток культурної спадщини, історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, охоронюваних археологічних територій, зон охорони, буферних зон, історичних ареалів населених місць, територій об'єктів культурної всесвітньої спадщини, розробляється у складі науково-проектної документації у сфері охорони культурної спадщини, крім випадків розроблення таких проектів з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, встановлені до набрання чинності цією частиною.

Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, що розробляється з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі та режими використання земель, щодо яких відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини" встановлюються обмеження у використанні земель, включає: а) завдання на складання проекту землеустрою; б) пояснювальну записку; в) характеристику території із встановленням режиму використання земель, на яких розташовані об'єкти культурної всесвітньої спадщини, пам'ятки культурної спадщини, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби, зони охорони, буферні зони, історичні ареали населених місць; г) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; ґ) перелік обмежень у використанні земельних ділянок; д) перелік земельних ділянок, на які поширюється дія зони обмеження у використанні земельних ділянок; е) відомості обчислення площі зони обмеження, у тому числі каталог координат.

Межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон встановлюються і по суходолу, і по водному простору. Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій. Відомості про межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, межі обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів вносяться до Державного земельного кадастру.

Судом встановлено, що наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 17.10.2024 № 65-О затверджено Положення про ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівська», наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 12.07.2021 № 464 затверджено Положення про ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 12.07.2021 № 463 затверджено Положення про ботанічну пам'ятку природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата».

Вказаними Положеннями визначено, що ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівська», а також ботанічні пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» та «Балка Росоховата» входять до складу природно-заповідного фонду України і охороняються як національне надбання, щодо яких встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

З аналізу наведених вище норм слідує, що саме на Петро-Михайлівську сільську раду Запорізького району Запорізької області як на землекористувача (землевласника) територій відповідних ботанічного заказника та пам'яток природи покладено обов'язок щодо вжиття заходів із проведення робіт з винесення їх меж та встановлення в натурі (на місцевості).

Разом з тим, проведеною позивачем перевіркою встановлено, що органом місцевого самоврядування не вжито заходів щодо винесення меж ботанічного заказника і пам'яток природи та встановлення їх в натурі (на місцевості), у зв'язку з чим відомості про земельні ділянки, на яких розташовані ботанічний заказник місцевого значення «Балка Тарасівська», а також ботанічні пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» та «Балка Росоховата» не внесено до Державного земельного кадастру (кадастрові номери таких земельних ділянок відсутні).

Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вжиття Петро-Михайлівською сільською радою Запорізького району Запорізької області заходів із проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» та «Балка Росоховата», а також закріплення їх в натурі (на місцевості), станом на дату розгляду справи не надано.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості), у зв'язку з чим слід зобов'язати відповідача вжити заходи із проведення робіт з винесення меж та закріплення їх в натурі (на місцевості) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата».

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не забезпечено проведення робіт з винесення меж відповідних ботанічного заказника місцевого значення та ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення, тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.

VII. Розподіл судових витрат.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Петро-Михайлівської сільської ради щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська», ботанічних пам'яток природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська», «Балка Росоховата» та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов'язати Петро-Михайлівську сільську раду вжити заходи із проведення робіт з винесення меж та закріплення їх в натурі (на місцевості) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Тарасівська» площею 25,0 га, ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Балчанська» площею 28,0 га, ботанічної пам'ятки природи загальнодержавного значення «Балка Росоховата» площею 27,0 га.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська область), місцезнаходження: вул. Незалежної України, буд.72-А, м. Запоріжжя, 69035; код ЄДРПОУ 43877338.

Відповідач - Петро-Михайлівська сільська рада, місцезнаходження: вул.Миру, буд.70, с. Петро-Михайлівка, Запорізький район, Запорізька область, 70015; код ЄДРПОУ 04353296.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 14.11.2025.

Суддя К.В.Мінаєва