Рішення від 17.11.2025 по справі 280/9310/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

17 листопада 2025 року Справа № 280/9310/25 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом - Головного управління ДПС у Запорізькій області

до - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ»

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

22 жовтня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:

- стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» з рахунків у банках, інших фінансових установах, нсбанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків, податковий боргу сумі 70 103 грн 55 коп. з яких:

68 608 грн 55 коп. - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який зарахувати на р/р UA218999980313010029000008001; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/14060100; код отримувача 37941997: банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача 899998; код класифікації доходів бюджету - 14060100;

1 495 грн 00 коп. - по податку па прибуток приватних підприємств, який зарахувати на р/р UA218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ м.Запоріжжя/ 11021000; код отримувача 37941997: банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача 899998; код класифікації доходів бюджету - 11021000.

Позов обгрунтовано тим, що станом на день подання позовної заяви за Відповідачем рахується податковий борг у сумі 70 103,55 грн з яких: 68 608,55 грн - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та 1 495 грн - по податку на прибуток приватних підприємств.

27 жовтня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/9310/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачу запропоновано у 15 - денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву. Копія зазначеної ухвали була направлена на адресу відповідача, яка зазначена в позовній заяві, 31 жовтня 2025 року.

16.11.2025 конверт з ухвалою про відкриття провадження у справі повернувся з відміткою уповноваженого працівника Укрпошти "ожержувач відсутній за вказаною адресою".

Станом на 17 листопада 2025 року відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позов.

З урахуванням вимог ст. ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» (далі по тексту - ТОВ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» або Відповідач) зареєстроване як юридична особа за адресою: Україна, 69126, Запорізька обл., м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 161.

До 30.07.2024 ТОВ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» мало назву ТОВ «ДОШКА» та було зареєстровано за адресою: Україна, 79035, Львівська обл., м. Львів, Личаківський район, вул. Півколо, буд. 14.

30.07.2024 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис під № 1004151070003046775, яким серед іншого внесено інформацію про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну найменування юридичної особи (повного та/або скороченого).

Підстави виникнення податкового боргу.

Станом на день подання позовної заяви за Відповідачем рахується податковий борг у сумі 70 103,55 грн з яких: 68 608,55 грн - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та 1 495 грн - по податку на прибуток приватних підприємств.

Податковий борг по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виник внаслідок наступного.

Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку за результатами якої складено акт від 01.12.2023 № 32360/13-01-04-07/42883513.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.01.2024 № 1253/13-01-04-07/42883513, яким до відповідача застосовано штраф у сумі 68 551,66 грн.

Дане податкове повідомлення - рішення було надіслано на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, та вручено 23.01.2024.

Податкове повідомлення-рішення від 11.01.2024 № 1253/13-01-04-07/42883513 не оскаржувалось відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.

2. Податковий борг виник внаслідок нарахованої ГУ ДПС у Запорізькій області Відповідачу пені на суму грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки у сумі 0,28 грн.

3. Головним управлінням ДПС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку за результатами якої складено акт від 19.06.2025 № 8616/08-01-04-03/42883513.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.07.2025 № 00/11019/0403, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 60,61 грн.

Дане податкове повідомлення - рішення було надіслано на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, але не вручено та повернуто на адресу контролюючого органу.

Податкове повідомлення - рішення від 09.07.2025 № 00/11019/0403 не оскаржувалось відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.

Згідно інтегрованої картки платника по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) заборгованість становить:

68 551,66 грн (нараховано по ППР № 1253/13-01-04-07/42883513) - 4 грн (сплата) + 0,28 грн (нараховано пені) + 60,61 грн (нараховано по ППР № 00/11019/0403) = 68 608,55 грн.

Податковий борг по податку на прибуток приватних підприємств виник внаслідок проведеної Головним управлінням ДПС у Запорізькій області камеральної перевірки за результатами якої складено акт від 21.02.2025 № 2081/08-01-04-03/42883513.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2025 № 0045680403, яким до відповідача застосовано штраф у сумі 1 495 грн.

Дане податкове повідомлення-рішення було надіслано на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, але не вручено та повернуто на адресу контролюючого органу.

Податкове повідомлення - рішення від 02.04.2025 № 0045680403 не оскаржувалось відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.

Згідно інтегрованої картки платника по податку на прибуток приватних підприємств заборгованість становить: 1 495 грн (нараховано по ППР № 0045680403).

У зв'язку з наявністю станом на 26.02.2024 податкового боргу у сумі 68 551,66 грн на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу була надіслана податкова вимога форми «Ю» від 27.02.2024 № 0007547-1302-1301, яка є врученою.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, що встановлені Кодексом.

Відповідно пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно ст.129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається:

129.1.1. при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

129.1.2. при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Відповідно п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Згідно пункту 1 розділу III Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770, зі змінами (далі - Порядок № 610) визначено, що податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем податкових органів з урахуванням інформації про податковий борг з митних платежів, отриманої в порядку обміну інформацією відповідно до пункту 41.2 статті 41 Кодексу.

Відповідно п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином Кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну суму боргу, а тому податкові вимоги на борг, що утворився після надіслання вимоги не надсилались.

Відповідно п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно п. 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно п. 42.5 ст. 42 Податкового кодексу України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

При цьому відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Крім того, відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:

> згідно п. 2 - «Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України».

> згідно п. 3 - «Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу».

> згідно п. 4. - «У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів».

> згідно п. 5,6 - «За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту».

Зважаючи на вищевикладене, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.

Пунктом 27 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача та не надано суду доказів погашення податкового боргу, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» (69126, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 161, код ЄДРПОУ 42883513) про стягнення податкового боргу, - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СЛУЖБА БЕЗПЕКИ ЗАПОРІЖЖЯ» з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків, податковий борг у сумі 70 103 грн 55 коп. з яких:

68 608 грн 55 коп. - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який зарахувати на р/р UA218999980313010029000008001; отримувач - ГУК у Зап.обл./Запорізька обл/14060100; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 14060100;

1 495 грн 00 коп. - по податку на прибуток приватних підприємств, який зарахувати на р/р UA218999980333139318000008479; отримувач - ГУК у Зап.обл./ТГ м. Запоріжжя/11021000; код отримувача 37941997; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банк отримувача - 899998; код класифікації доходів бюджету - 11021000.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 17 листопада 2025 року.

Суддя Р.В. Сацький