Ухвала від 14.11.2025 по справі 200/699/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідком розгляду заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду

14 листопада 2025 року Справа №200/699/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду, прийнятого за результатом розгляду справи за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/699/23 за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, Головне управління) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 11 квітня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 5 березня 2019 року, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) та виплатити різницю з урахуванням вже виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року залишено без змін.

24 жовтня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду від адвоката Скржешевського М.С., представника ОСОБА_1 , надійшла заява про зміну способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року шляхом встановлення нового способу виконання зазначеного рішення в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , - на стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з виплати перерахованої пенсії за вислугу років у розмірі 247 602,89 грн.

Ухвалою суду від 7 листопада 2025 року заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду призначено до розгляду у судовому засіданні на 14 листопада 2025 року о 13-30 год.

Ухвала суду від 7 листопада 2025 року згідно з відомостями програмного забезпечення «Діловодство спеціалізованого суду» була доставлена до Електронних кабінету заявника та ГУ ПФУ в Донецькій області 8 листопада 2025 року.

14 листопада 2025 року заявник, його представник та представник ГУ ПФУ в Донецькій області у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи зазначене суд вважає за можливе розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду без участі викликаних осіб у письмовому порядку.

Заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду обґрунтована наступним.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року по справі № 200/699/23 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 5 березня 2019 року, починаючи з 1 квітня 2019 року та нараховано суму доплати за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року в розмірі 247 602,89 грн.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, […] протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Враховуючи той факт, що з дати набрання законної сили судовим рішенням у справі № 200/699/23 минуло більше встановленого законодавцем строку та рішення суду не виконане відповідачем у повному обсязі, заявник вважає, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року із зобов'язання здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 5 березня 2019 року, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) та виплатити різницю з урахуванням вже виплачених сум на стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області нарахованої доплати до пенсії в сумі 247 602,89 грн на користь ОСОБА_1 .

До заяви додано лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 4 вересня 2025 року (вих. № 0500-0203-8/88536), у якому зазначено, що після виконання судового рішення доплата до пенсії за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року у загальній сумі складає 247 602,89 грн. Рішення виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та чинного законодавства. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей згідно з ст. 8 цього Закону, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже виплата коштів на виконання рішення суді від 11 квітня 2023 року по справі № 200/699/23 в загальній сумі 247 602,89 грн буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Також зазначено, що проведено виплату заборгованості, що фінансується з Державного бюджету за рішенням судів, які надійшли до виконання по 19 листопада 2020 року. До листа додано розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № ФС 93474 за Дорученням № Д ФС 93474/55 пенсіонера ОСОБА_2 за період з квітня 2019 року по червень 2023 року у розмірі 247 602,89 грн; Підстава для здійснення розрахунку: Рішення суду.

У заяві ГУ ПФУ в Донецькій області заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду, обґрунтовуючи заперечення наступним.

Головним управлінням рішення виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства, а саме: здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 15 145,46 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 10 434,74 грн) з 1 квітня 2019 року на підставі довідки від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402. Нарахована сума доплати після перерахунку на виконання рішення суду з урахуванням виплачених сум за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року склала 247 602,89 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області наголошує, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, а виплата коштів на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року № 1152.

Протягом 2025 року відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821, яка набрала чинності 17 липня 2025 року Головним управлінням проведено виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень у жовтні 2025 року - в розмірі 187,35 грн. Залишок пенсійних виплат нарахованих згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року за минулий період станом на 12 листопада 2025 року складає 247 415,54 грн.

Таким чином, виплата доплати пенсії за рішенням суду за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року у загальній сумі 247 415,54 грн буде здійснено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Також ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що зміна способу і порядку виконання рішення суду не захищає право позивача на отримання сум заборгованості з пенсійних виплат, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

Просить відмовити у задоволенні заяви про зміну способу виконання рішення суду.

Розглядаючи заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться уст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, […].

У постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства.

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим в постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.

Суд наголошує, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначений висновок узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Як встановлено судом, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року по справі № 200/699/23, яке набрало законної сили 6 червня 2023 року, в червні 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 5 березня 2019 року, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат); нараховано доплату до пенсії за період з 1 квітня 2019 по 30 червня 2023 року у загальній сумі 247 602,89 грн.

Станом на час розгляду заяви про зміну способу виконання рішення суду нарахована заявнику на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року доплата до пенсії (заборгованість) за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року у розмірі 247 602,89 грн ОСОБА_1 не сплачена.

Зазначені обставини визнаються заявником та ГУ ПФУ в Донецькій області та не є спірними.

Відповідно до п.п. 4 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління фонду відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат).

Згідно з п. 5 Порядку № 21-2 видатки бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами: видатки за рахунок власних доходів (коштів); видатки за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом 4 Порядку № 21-2 встановлено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на: […] погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Згідно з п. 7 Порядку № 21-2 за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет). Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року в частині виплати ОСОБА_1 донарахованої пенсії не виконується протягом тривалого часу з підстав, що не залежать від волі посадових осіб ГУ ПФУ в Донецькій області.

Частиною 1 та абз. 1 ч. 3 ст. 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

При цьому абзацем 2 ч. 3 ст. 378 КАС України встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є с а м о с т і й н о ю підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З аналізу наведених приписів слідує, що факт не виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення щодо, зокрема, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців (та більше) з дня набрання законної сили судовим рішенням є окремою самостійною підставою (без додаткових умов) для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення на стягнення із зазначеного суб'єкта владних повноважень (відповідача по справі) відповідних виплат.

При цьому під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти визначення судом нових заходів для реалізації судового рішення суду (в частині захисту порушеного права) у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі № 803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.

Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, встановленими раніше.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, які викладені у постанові від 11 лютого 2020 року у справі № 826/8279/16.

Обираючи спосіб захисту порушеного права (в т.ч. при розгляді заяви про зміну встановленого рішенням суду способом виконання судового рішення), суд має зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенції), суть якої зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги ст. 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом. Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за ст. 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні ст. 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, […] виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. […].

Враховуючи наведене вище, суд висновує про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 5 березня 2019 року, із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, премій і доплат) - шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року у загальному розмірі 247 602,89 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі № 200/699/223 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Змінити встановлений рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/699/23 спосіб виконання судового рішення, визначений судом з метою відновлення порушеного права ОСОБА_2 , в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року - на новий спосіб виконання судового рішення в цій частині:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84116, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість з пенсії, нараховану за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2023 року із врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 5 грудня 2022 року № ФС-93474/09/01/1402, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у сумі 247 602 (двісті сорок сім тисяч шістсот дві) грн 89 коп».

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття до Першого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна