Ухвала від 14.11.2025 по справі 200/6299/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

14 листопада 2025 року Справа №200/6299/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №200/6299/24,

УСТАНОВИЛА:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №200/6299/24 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій, бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати з 01 серпня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000.00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату з 01 серпня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000.00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення з 01 липня 2024 року виплату пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити виплату пенсії по інвалідності, як особі з інвалідністю в наслідок війни 2-ої групи ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року без обмеження пенсії максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не здійснення перерахунку і не виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381, у розмірі 25% від основного розміру пенсії, з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанов КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексації пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області нарахувати та виплати з 01 липня 2024 року індексацію пенсії по інвалідності відповідно до статті 64 Закону № 2262 із застосування коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанов КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 скасовано в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати з 01 серпня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000.00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату з 01 серпня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000.00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 « Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та відмовлено у задоволені цих вимог.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 - скасовано в частині позовних вимог про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанови від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області нарахувати та виплати з 01 липня 2024 року індексацію пенсії по інвалідності відповідно до статті 64 Закону № 2262 із застосування коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням раніше виплачених сум.

Задоволено позовні вимоги в цій частині частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанов КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексації пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області нарахувати та виплати з 01 липня 2024 року індексацію пенсії по інвалідності відповідно до статті 64 Закону № 2262 із застосування коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 - залишено без змін.

03.11.2025 суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №200/6299/24, де останній просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 у порядку ст. 382 КАС України, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) подати звіт про виконання рішення суду.

У разі не надання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі № 200/6299/24 та/або не виконання цього рішення, накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а також на відповідального за виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі №200/6299/24, відповідний штраф.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.11.2025 прийнято до розгляду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, поданої на підставі статті 382 КАС України. Розгляд заяви вирішено проводити у порядку письмового провадження (без повідомлення сторін). Витребувано у відповідача інформацію із документальним підтвердженням щодо виконання/не виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/6299/24.

Відповідач у встановлений судом строк надав заперечення, просив відмовити у задоволенні заяви про встановлення судового контролю.

Суду повідомлено, що на виконання рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 24171.31 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 23 610.00 грн) з 01.07.2024.

Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно рішення з урахуванням виплачених сум за період з 01.07.2024 по 31.10.2025 склала 12 348,76 грн, про вказане позивачу повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від листом від 09.09.2025 № 35981-35498/А-02/8-05000/25 (наявний в матеріалах справи).

14.11.2025 позивачем надано додаткові пояснення, де викладено обґрунтування незгоди з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії, вчиненого на виконання рішення суду.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд виходить з такого.

За змістом ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є обов'язковість судового рішення.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Одним з основних засад/принципів адміністративного судочинства, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною 2 ст. 370 КАС України визначено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Частиною 2 ст. 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Питання встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовано ст. 382 КАС України, на яку і покликається позивач у поданій заяві.

Відповідно до частини першої згаданої процесуальної норми суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу.

Водночас, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами.

У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові Верховного Суду від 04.03.2020 у справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19.

Відтак, передумовою до встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт є встановлення судом факту невиконання такого рішення.

З матеріалів поданих сторонами, судом встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №200/6299/24, постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025, відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.07.2024 по жовтень (включно) розмір пенсії встановлений у сумі - 24 171.31 грн (розмір пенсії до перерахунку складав 23 610.00 грн).

Згідно протоколів розрахунків проведених на виконання рішення, відповідачем враховані наступні складові:

індексація базового ОСНП 2022(15325,17* 0,1400): (за рішенням суду) 7092022 Індексація базового ОСНП 202 - 2145.52

в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20190,57 (за рішенням суду) 298 ЗБIЛЬШЕННЯ СТ. 21 ЗВС - 5047.64

Щодо посилання позивача на безпідставне не виключення відповідачем до складової пенсії - розміру індексації базового ОСНП 2023 року, суд звертає увагу позивача, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 рішення суду в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області нарахувати та виплати з 01 липня 2024 року індексацію пенсії по інвалідності відповідно до статті 64 Закону № 2262 із застосування коефіцієнта збільшення, встановленого відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням раніше виплачених сум - скасовано.

Суд також не приймає до уваги посилання позивача на обмеження відповідачем максимального розміру пенсії (обмеження її граничним розміром) під час проведення перерахунку пенсії у жовтні 2025 року, оскільки правовідносини за вказаний період не були предметом розгляду у справі № 200/6299/24.

З наведеного суд висновує, що позивач фактично не погоджується із діями, вчиненими відповідачем на виконання рішення суду у справі № 200/6299/24.

Водночас, визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду регламентовано положеннями статті 383 КАС України, частиною першої якої передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, у спірному випадку застосування судом положень статті 382 КАС України, якими регламентовано встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, є недоцільним, оскільки позивач стверджує не про невиконання відповідачем рішення суду, що набрало законної сили, а не погоджується із діями, вчиненими відповідачем на його виконання.

У зв'язку з наведеним, подана позивачем заява задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 229, 248, 256, 293, 294, 295, 382 Кодексу адміністративного суду України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 200/6922/24 у порядку ст. 382 КАС України - відмовити.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку визначеному статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Буряк