Постанова від 12.11.2025 по справі 646/9841/25

Справа № 646/9841/25

№ провадження 3/646/2774/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2025 м. Харків

Суддя Основ'янського районного суду міста Харкова Блага І.С.,

за участі секретаря судових засідань Левченко В.О.,

прокурора Ткаченка В.І.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, на час вчинення адміністративного правопорушення обіймав посаду головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи 14.08.2023 звільненим з посади головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - ГУ ДМС в області), являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб?єктом, на якого поширюється дія Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 21.03.2024 о 10.33, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 14.08.2023, (при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

За цим фактом 25.09.2025 оперуповноваженим в особливо важливих справах Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України капітаном поліції Пліс Анастасією Олегівною складено протокол про адміністративне правопорушення № 190/25.

Прокурор в судовому засіданні подав висновок щодо наявності ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. У цьому висновку прокурор, посилаючись на обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначає, що ОСОБА_2 , будучи звільненим 14.08.2023 з посади головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі - ГУ ДМС в області), являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб?єктом, на якого поширюється дія Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. XII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 21.03.2024 о 10.33, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 14.08.2023, (при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав та пояснив, що після звільнення з Індустріального відділу у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області йому не повідомили, що йому потрібно подавати декларацію. Проте, він розуміє, що це не звільняє його від відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами у справі, дослідженими та оціненими судом у їх сукупності та взаємозв'язку:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 190/25 від 25.09.2025 року.

У зазначеному протоколі, який відповідає вимогами ст. 256 КУпАП, викладено вищевказані фактичні обставини, він містить підпис особи, що склала протокол, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;

- довідкою, виданою старшим оперуповноваженим в особливо важливих справах Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України капітаном поліції А. Пліс, що працівники ДВБ є уповноваженими особами на виявлення правопорушень пов'язаних з корупцією та складання відповідних протоколів;

- наказом про внесення змін до Положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України № 765 від 31.07.2019;

- копією запиту начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до Державної міграційної служби України про надання інформації щодо колишнього головного спеціаліста ГУ ДМС України в Харківській області ОСОБА_1 ;

- копією наказу № 201-к від 06.06.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові ГУ ДМС у Харківській області;

- копією наказу про звільнення ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові ГУ ДМС у Харківській області від 10.08.2023 № 287-к;

-копією «Присяги державного службовця» від 07.06.2023 року з якої вбачається, що ОСОБА_1 прийняв присягу державного службовця 07.06.2023 року;

- копією Пам'ятки-попередження про дотримання антикорупційного законодавства від 07.06.2023 року;

- копією посадової інструкції державних службовців категорії «В» з якої вабачається, що ОСОБА_1 ознайомився з посадовою інструкцією 06.06.2023 року;

- копією Положення про Індустріальний районний відділ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області затвердженої наказом ГУ ДМС України в Харківській області від 27.08.2020 року № 36;

- копією доповнення до Положення про Індустріальний районний відділ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області затвердженої наказом ГУ ДМС України в Харківській області від 16.10.2020 року № 172;

- копією доповнення до Положення про Індустріальний районний відділ у місті Харкові ГУ ДМС України в Харківській області затвердженої наказом ГУ ДМС України в Харківській області від 13.04.2021 року № 54;

- копією декларації ОСОБА_1 при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період 01.01.2023 по 14.08.2023, яка подана 21.03.2024 об 10:33 годин.

Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 , у вчиненні даного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону державні службовці є суб?єктами, на яких поширюється дія Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 1, ст. 6, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов?язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби. Посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців. Встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б". Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

Наказом начальника ГУ ДМС в області від 06.06.2023 № 201-к ОСОБА_1 з 07.06.2023 призначено на посаду головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові ГУ ДМС в області.

Вказана посада віднесена до категорії «В» посад державної служби.

ОСОБА_1 07.06.2023 склав присягу державного службовця.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника ГУ ДМС в області від 10.08.2023 № 287-к ОСОБА_1 14.08.2023 звільнено з посади головного спеціаліста Індустріального відділу у місті Харкові ГУ ДМС в області.

Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності він знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжував та не розпочав.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 2 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію встановлено, що на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-1X) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов?язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. З Закону, немає обов?язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання

Функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов?язок поновлено.

Згідно з п. 2 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону встановлено, що особи, які у 2021-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Так, ОСОБА_1 21.03.2024 о 10.33 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/070abff9-d2f2-4alc-addf-e95729a271bc.

Отже, ОСОБА_1 декларацію при звільненні (яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону повинна була подати протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності) подала 21.03.2025, тобто несвоєчасно.

Таким чином, проаналізувавши усі наявні у справі докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за тих фактичних обставин, як вони викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, є доведеною.

При накладенні стягнення, відповідно до ст. ст. 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тому вважає, за необхідне застосувати до ОСОБА_1 штраф у розмірі, передбаченому санкцією частини 1 статті 172-6 КУпАП, за якою кваліфіковані її дії.

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 605,60 гривень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 130, 221, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК Харків обл/МТГ Харків/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA558999980313030106000020649, код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її винесення.

Суддя І.С. Блага