Справа № 686/12962/25
Провадження № 1-кс/686/10975/25
17 листопада 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання слідчої відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні № 12025243000001038, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 2 ст. 367 ч. 4 ст. 191 КК України,
14 листопада 2025 року слідча відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що слідчим відділом Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області за процесуального керівництва Окружної прокуратури міста Хмельницького здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12025243000001038 від 03.04.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням Голови ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 № 12 від 28.02.2013 призначено на посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») ОСОБА_5 з 01.03.2013 в порядку переведення з ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Фінансово-господарська діяльність ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюється за рахунок фінансування бюджетних асигнувань та додаткових джерел фінансування (пункт 7.1. Статуту). Джерелами фінансування, окрім іншого, є бюджетні кошти, дотації та субсидії, отримані від державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах благодійних і гуманітарних допомог (пункт 7.2. Статуту).
При цьому, ОСОБА_5 з 15.01.2024 по 20.12.2024, в період робочого часу з 09:00 год. по 17:00 год., перебуваючи на посаді директора ІНФОРМАЦІЯ_5 , здійснюючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, в період дії воєнного стану, який введений на території України указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» та неодноразово продовжений, в порушення вимог п. 41 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу» від 05.11.2008 № 993 та п. 3 Наказу Міністерства України у справах молоді та спорту «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту» № 2097 від 23.09.2005, за відсутності погодження головного розпорядника бюджетних коштів, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 , на підставі одноособових наказів, як директор ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Голова ХОО ВФСТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » АПК України, видавав розпорядження «Про преміювання працівників ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно яких одноосібно визначив надати собі, як директору, щомісячні премії та розпорядився здійснити головному бухгалтеру відповідні виплати грошових коштів.
В результаті чого, ОСОБА_5 у період часу з 15.01.2024 по 20.12.2024 безпідставно нараховано та в подальшому виплачено грошові кошти у виді щомісячних премій на загальну суму 781 000 грн. шляхом зарахування їх на особистий банківський рахунок в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_2 , відкритий на ім'я ОСОБА_5 .
Таким чином, внаслідок вказаних протиправних дій ОСОБА_5 обласному бюджету завдано майнову шкоду на загальну суму 781 000,00 грн.
За таких обставин, ОСОБА_5 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому у великому розмірі та в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Під час проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність у отриманні оригіналів документів за період 2021-2025 років, що стосуються діяльності ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: штатних розписів, тарифікаційних списків, розрахунків до проектів бюджетів, помісячних планів використання бюджетних коштів та всіх документів, підписаних директором або завірених печаткою ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », або підписані і завірені головою ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_5 .
Документи, які є предметом тимчасового доступу знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ).
Окрім цього, саме оригінали документів, якими володіють посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 являтимуться об'єктами дослідження при проведенні почеркознавчої експертизи, з метою підтвердження або спростування факту належності виконаного на них підпису директору ОСОБА_5 .
Слідча в судове засідання не з'явилася, проте у клопотанні слідчої міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без її участі. Також слідча просить проводити розгляд клопотання за відсутності представників осіб у володінні яких перебувають документи з причин розташування юридичних осіб у інших містах та обмежених строків зберігання інформації, реальній загрозі зміни або знищення документів, які мають істотне значення для подальшого досудового розслідування.
Вивчивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», зокрема при призначенні почеркознавчої експертизи, згідно п. 1.3 даної інструкції для проведення досліджень орган, який призначає експертизу (залучив експерта), повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою проведення судової експертизи, крім того, існує загроза знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Сторона кримінального провадження, що подала клопотання, довела, що документи: можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів. Обґрунтовано необхідність вилучення документів.
Враховуючи зазначене, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , начальнику відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 , заступнику начальника відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_10 , старшим слідчим відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , слідчому спеціальної поліції СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_13 , здійснити тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю їх вилучення в ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме: штатні розписи; тарифікаційні списки; розрахунки до проектів бюджетів; помісячні плани використання бюджетних коштів;
Всі наявні документи, підписані директором або завірені печаткою ХОК ДЮСШ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », або підписані і завірені головою ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Ухвала діє по 13 січня 2026 року.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя