17.11.2025 Справа №607/19678/25 Провадження №2-а/607/740/2025
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі: головуючої судді Воробель Н.П.,
за участю секретаря судового засідання Ходань С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП,
встановив:
23.09.2025 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просить: визнати незаконною та скасувати постанову №61/1879 від 05.09.2025 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , майора ОСОБА_2 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн, а провадження у справі - закрити; стягнути з відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 605,60 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що: він перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується витягом із даних ІНФОРМАЦІЯ_2. Не погоджується із інкримінованим йому правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, оскільки будь-яких повісток, розпоряджень, повідомлень тощо про потребу явки у ІНФОРМАЦІЯ_1 він не отримував, умислу не виконувати будь-які дії у нього не було. Вважає, що винесена відповідачем постанова підлягає визнанню протиправною та скасуванню, так як прийнята не на підставі, не у межах та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з огляду на таке.
24.08.2025 позивачеві виповнилося 60 років, тобто він досяг пенсійного віку. Оскільки це була неділя, то на наступний день 25.08.2025 він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 для того, щоб зняли з обліку. Надав свій військовий квиток, в якому 25.08.2025 зроблено відмітку «виключено з військового обліку». Працівник ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомила, що позивач з 22.08.2025 перебуває в розшуку, оскільки не з'явився по виклику до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження ВЛК. Працівником ІНФОРМАЦІЯ_1 було вручено позивачеві другий примірник протоколу №60/2930 про адміністративне правопорушення, у якому сказали підписатися, в іншому випадку не виключать з військового обліку. 14.09.2025 на поштову адресу позивача прийшов лист від ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому виявлено постанову №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою на позивача накладено штраф у сумі 17000 грн. Зазначає, що працівником ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено, що на поштову адресу позивача направлялася повістка, але жодних підтверджуючих документів, що йому направлялася повістка, надано для ознайомлення не було. Жодних повідомлень та смс від Укрпошти йому не надходило. Повістку на руки він не отримував, про її існування йому взагалі нічого не відомо. Якби він був ознайомлений із повісткою, обов'язково б з'явився в ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки у минулому повістка приходила йому за місцем його працевлаштування, і він одразу з'явився за місцем призначення, де працівники перевірили його документи та сказали, що може бути вільним, оскільки добігає пенсійний вік (це було протягом останнього року). Працівником не надано можливості вписати пояснення письмово у протоколі, лише усно. Позивач звертає увагу на те, що розшук особи у зв'язку із правопорушенням за статтею 210 КУпАП не передбачений законодавством України.
26.09.2025 ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач, будучи належним чином сповіщений про зміст позовної заяви та відкриття провадження у справі, не скористався правом на подачу відзиву.
06.10.2025 розгляд справи відповідно до ст. 205 КАС України було відкладено на 28.10.2025 о 09:45, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання учасників справи, однак 29.09.2025 від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, а представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце цього засідання, до суду не з'явився без повідомлення причин неявки.
У судове засідання 28.10.2025 позивач не з'явився, оскільки 29.09.2025 від нього надійшла вищевказана заява, а представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явився без повідомлення причин неявки, клопотань про відкладення розгляду даної справи та розгляду справи без його участі не подавав.
28.10.2025 ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області позовну заяву залишено без руху та позивачеві наданий п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.
03.11.2025 через канцелярію суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали суду від 28.10.2025, у якій він просить: визнати поважними причини пропуску строку на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення та поновити строк на оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення, як такий, що пропущено з поважних причин, з огляду на таке.
05.09.2025 о 18:20, згідно з протоколом, він мав з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 для розгляду справи, однак після закінчення робочого дня він невідкладно поїхав у стоматологічну клініку «Сторстом» із різкою біллю зуба та набряком обличчя. Цього ж дня йому поставлено діагноз «гострий Р 16 зуба - пульпіт». Наступного дня зранку він поїхав до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де хотів дізнатися про розгляд справи чи її відкладення, однак у приміщення ІНФОРМАЦІЯ_1 його не пустили, лише повідомили, що потрібно було з'явитися у відповідно визначений час та дату та очікувати у поштовій скриньці на постанову. 14.09.2025 на його поштову адресу прийшов лист від ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому ним виявлено постанову №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, якою на нього накладено штраф у сумі 17000 грн. У ніч з 14 на 15.09.2025 у нього повторно утворився набряк обличчя внаслідок гострого пульпіту. Позивач повторно прибув у стоматологічну клініку «Сторстом». Повторний візит до лікаря при лікуванні гострого пульпіту був 22.09.2025, де вже було завершено лікування. Оскільки він не мав фізичної можливості оскаржити постанову №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП ні за станом здоров'я, ні через відсутність самої копії постанови, то вважає, що десятиденний строк на оскарження було пропущено з поважних причин. Також звертає суду увагу на те, що він не є фахівцем у галузі права і не має спеціальних знань. На підтвердження викладеного, до цієї заяви позивач долучив: довідку ПП «Сторстом» від 30.10.2025 №5, копію витягу з сайту МОЗ України; копію ліцензії ПП «Сторстом» від 24.03.2011 №601388.
03.11.2025 ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області продовжено розгляд цієї справи.
У судове засідання 12.11.2025 позивач не з'явився, оскільки 29.09.2025 від нього надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання 12.11.2025 повторно не з'явився. Клопотань про відкладення розгляду даної справи та розгляду справи без його участі не подавав. У встановлений судом строк відзиву не подав та із клопотанням про продовження строку на його подання не звертався.
Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у суді першої інстанції.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні докази у справі, приходить до такого висновку:
- щодо поновлення строку звернення до суду, слід зазначити таке:
частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Згідно з ч. 1 ст. 121 КУпАП суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Вирішуючи питання про поновлення позивачу строку звернення до суду, суд дійшов висновку, що обставини, викладені у його письмовій заяві, з якими він пов'язує причини пропуску строку звернення до суду є поважними, тому строк підлягає поновленню. Водночас будь-яких заперечень щодо поновлення строку від відповідача до суду не надходило.
- щодо позовних вимог по суті, суд вважає їх підставними та такими, що підлягають задоволенню, з огляду на таке:
порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Згідно з ст. 235 КУпАП ІНФОРМАЦІЯ_3 розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210-1 КУпАП доповнено частиною 3, а саме: порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Диспозиція статті носить бланкетний характер, тобто охоронюваних законом правил поведінки вона не встановлює, а спрямовує до інших актів законодавства, котрі визначають відповідні правила, на порушення яких існує заборона.
Отже, у кожному конкретному випадку повинно бути встановлено, яке саме законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію порушено особою, яка притягається до адміністративної відповідальності в особливий період.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан, який триває і дотепер.
Отже, на дату події, яка інкримінується позивачу, діяв особливий період.
З 19.05.2024 в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» діють положення ч. 10 ст. 1, якими визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_3 (п. 1); прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_3), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів (п. 2); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (п. 5).
Відповідно до п. 1 ч. 1, абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
У разі отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Загальні правила військового обліку визначені статтею 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно з якою військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відтак механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, додатком 2 до якого затверджені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Підпунктом 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_3, у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_3 для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Порядок перевірки військово-облікових документів та вручення військовозобов'язаним повісток в особливий період регулюється Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок).
Згідно з п. 21 Порядку, за викликом районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (ІНФОРМАЦІЯ_3), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до п. 28 Порядку, виклик громадян до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_3 чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Згідно з п. 41 Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_3 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ІНФОРМАЦІЯ_3 під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ІНФОРМАЦІЯ_3 іншої адреси місця проживання.
Судом встановлено, що стосовно ОСОБА_1 тимчасовим діловодом відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 , старшим солдатом ОСОБА_3 складено протокол №60/2930 про адміністративне правопорушення від 25.08.2025 (далі - Протокол), у якому зазначено, що 25.08.2025 громадянин ОСОБА_1 приблизно о 09:25 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 як такий, що перебуває в базі розшуку Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України» за скоєння адміністративного правопорушення за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що громадянин ОСОБА_1 з 24.12.1985 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 та є порушником військового обліку з 22.08.2025. Із наявних даних у ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлено, що громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, а саме: не з'явився по виклику до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження ВЛК.
Відповідно до Закону України №4235-IX від 12.02.2025 про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», пункт 2 установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_3 (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
У зв'язку із вказаним, громадянин ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період в Україні, який діє з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №30-3/2014 «Про часткову мобілізацію» (набрав чинності з дня опублікування в газеті «Голос України» від 18 квітня 2014 року №49, який затверджений Законом України від 17.03.2014 №1126-VII та буде закінченим з прийняттям Президентом України відповідного рішення, щодо переведення всіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу), чим здійснив порушення вимог абз. 5 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та підпунктів 1, 2 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 зі змінами), чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Зі змісту цього Протоколу вбачається, що ОСОБА_1 під його підпис роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України, а також права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 18:20 05.09.2025 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У цьому Протоколі відсутні пояснення і зауваження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Також у Протоколі вказано про те, що до нього додається: копія паспорта громадянина ОСОБА_1 ; копія облікової картки з АІТС «ІНФОРМАЦІЯ_4» громадянина ОСОБА_1 ; копія електронного звернення №Е3324197 від 22.08.2025 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області щодо доставлення громадянина ОСОБА_1 .
Другий примірник протоколу ОСОБА_1 отримав, що стверджується його підписом.
Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції зі складання ІНФОРМАЦІЯ_3 протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3 (далі - Інструкція), до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Відтак зі змісту Протоколу, всупереч п. 6 Розділу ІІ Інструкції, видно, що до нього не долучено докази, що підтверджують факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, а саме копію повістки, видану на ім'я ОСОБА_1 , про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 на зазначені дату і час з метою проходження ВЛК, а також належне підтвердження оповіщення ОСОБА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3.
Суд зазначає, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
Постановою №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.09.2025, яка винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на нього штраф у сумі 17 000,00 грн. Обставини, установлені під час розгляду справи та викладені у постанові, є аналогічними обставинам, зазначеним у Протоколі.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що позивачу, з-поміж іншого, ставиться у вину порушення вимог підпункту 1 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 зі змінами, згідно з яким призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_3 (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_3, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Однак, як вбачається з обставин, установлених під час розгляду справи, позивачу не ставиться у вину порушення правил перебування на військовому обліку, а відтак відсутні підстави для інкримінування йому підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Більше того, у Протоколі та в оскаржуваній постанові зазначено, що ОСОБА_1 з 24.12.1985 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виключає порушення ним підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Крім того, всупереч вимогам ст. 283 КУпАП, оскаржувана постанова не містить детального опису обставин, установлених під час розгляду справи.
Зокрема, як вбачається зі змісту спірної постанови, громадянин ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, а саме: не з'явився по виклику до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження ВЛК. Однак начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не конкретизовано про який саме виклик (повістку) йдеться в оскаржуваній постанові.
Також в оспорюваному рішенні суб'єкта владних повноважень не зазначено, чи позивач належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 для проходження ВЛК, що позбавляє останнього можливості належного захисту, оскільки він не має чіткого розуміння суті звинувачення.
Суд зазначає, що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої він винесений. Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі №337/3389/16-а.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд позбавлений можливості встановити, що у діянні ОСОБА_1 , кваліфікованому за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, є склад правопорушення, адже під час розгляду справи відповідачем не надано суду жодних доказів, які підтверджували би зазначені в оскаржуваній постанові обставини вчиненого позивачем порушення, а також не подано будь-яких заперечень, які могли б спростовувати наведені у позовній заяві твердження позивача щодо його неналежного оповіщення про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Натомість позивач обставину його належного оповіщення про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 заперечує.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
За змістом постанови від 08.07.2020 у справі 463/1352/16-а Верховний Суд звертає увагу на те, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події правопорушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Суд зазначає, що з урахуванням положень вказаної вище норми, рішення суб'єкта владних повноважень не потребує окремого визнання його незаконним, оскільки така незаконність підтверджується шляхом скасування оскаржуваної постанови.
Враховуючи встановлені судом обставини, з огляду на наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що постанову №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.09.2025 слід скасувати, а провадження у справі - закрити.
Згідно з вимогами ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 605,60 грн підлягає стягненню на його користь з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 121, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд
ухвалив:
поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанови №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.09.2025.
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - задовольнити.
Постанову №61/1879 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП від 05.09.2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, - скасувати, а провадження у справі - закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяН. П. Воробель