Справа № 686/20689/24
Провадження № 1-кс/686/10779/25
12 листопада 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024240000000266 від 16.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 242, ч. 2 ст. 364 КК України, -
встановив:
10.11.2025 старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим із прокурором Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса АДРЕСА_1 ).
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 наказом № 1-14-К від 22 липня 2014 року Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » призначено на посаду директора Товариства.
Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , основним видом діяльності якого є перероблення молока, виробництво масла та сиру, зареєстровано 29.07.2014 та розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до пунктів 1.1, 1.5 посадової інструкції директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , директор має статус одноосібного виконавчого органу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » і керує поточною діяльністю в межах наданих повноважень, у своїй діяльності керується законодавством України, Статутом Товариства, рішеннями загальних зборів учасників Товариства та Наглядової ради, а також цією інструкцією.
Згідно з пунктами 2.1, 2.3, 2.11, 2.16 посадової інструкції директор визначає та формулює політику розвитку й управління виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю Товариства, спрямовує діяльність Товариства на отримання максимального прибутку, забезпечує підвищення продуктивності праці, раціональне використання всіх ресурсів, упровадження ефективних методів організації управління, удосконалення господарського механізму; управляє бюджетом товариства у межах своїх повноважень, контролює витрати та ефективне використання ресурсів; організовує й забезпечує якісне виконання робіт з експлуатації та технічного обслуговування об'єктів нерухомості товариства, підтримання належного стану інженерного устаткування й оснащення будівель, приміщень, проведення поточних і капітальних ремонтів виробничого устаткування; забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів удосконалення управління в ринкових умовах, зміцнення договірної та фінансової дисципліни.
Згідно з пунктами 4.1, 4.8 посадової інструкції директор несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання посадових завдань та обов'язків, передбачених посадовою інструкцією, за правопорушення, вчинені під час діяльності, відповідно до законодавства, а також за невикористання або неналежне використання в повному обсязі наданих прав.
Крім того, відповідно до пунктів 5.1, 5.3 посадової інструкції директор повинен знати закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, що регулюють порядок діяльності Товариства, а також податкове, трудове та екологічне законодавство.
Відповідно до пунктів «є», «ж», «і» частини другої статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів та скидів забруднюючих речовин й інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів; невжитті заходів щодо попередження та ліквідації екологічних наслідків аварій і шкідливого впливу.
Згідно з пунктами 15-18 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 465 від 25.03.1999, скидання зворотних вод у водні об'єкти допускається лише за умови одержання дозволу на спеціальне водокористування. Необхідний ступінь очищення зворотних вод визначається нормативами гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин. Граничний обсяг скидання встановлюється у дозволі на спеціальне водокористування.
Для здійснення господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » користувалося дозволом на спеціальне водокористування № 100/ХМ/49д-23, виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 строком дії з 08.08.2023 по 08.08.2026, яким визначено умови водокористування та встановлено ліміти скидання забруднюючих речовин (ГДС) і фактичні скиди речовин із зворотними (стічними) водами у поверхневі водні об'єкти.
Одним із видів спеціального водокористування підприємства є скид виробничих зворотних (стічних) вод (випуск № 1) у водний об'єкт - струмок без назви, праву притоку річки Калюс, за межами смт Нова Ушиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області.
У дозволі № 100/ХМ/49д-23 від 08.08.2023 передбачено обов'язок дотримувати встановлених нормативів ГДС забруднюючих речовин, здійснювати контроль за якістю стічних вод і впроваджувати заходи щодо досягнення нормативів ГДС.
Крім того, у дозволі визначено необхідність дотримання вимог водного законодавства, зокрема статті 44 Водного кодексу України.
Відповідно до пунктів 3, 4, 13 статті 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору води, лімітів використання води, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання території в належному стані, здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними водами; проводити невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть погіршити якість води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів.
Згідно зі статтею 70 Водного кодексу України, скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Частина друга пункту 6 цієї статті визначає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод або його припинення, якщо воно за обсягом забруднюючих речовин перевищує встановлені нормативи.
Відповідно до статті 95 Водного кодексу України, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршити умови існування диких тварин, знизити родючість земель та інші несприятливі явища.
Разом із тим, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », будучи службовою особою, обізнаною із законодавством у сфері охорони навколишнього природного середовища, достовірно знаючи про встановлений порядок здійснення господарської діяльності, пов'язаної з водокористуванням, та умови дозволу № 100/ХМ/49д-23 від 08.08.2023, у тому числі щодо норм гранично допустимого скидання речовин із зворотними (стічними) водами, діючи умисно, тобто усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи суспільно небезпечні наслідки, порушила пункти 2.11, 4.1, 4.8, 5.3 посадової інструкції, пункти 3, 4, 13 частини 1 статті 44 та частину 2 статті 70 Водного кодексу України, частину 3 статті 13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», пункти 15-18 Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 465 від 25.03.1999, і допустила у період з 23.05.2024 по 27.11.2024 понаднормовий скид неочищених стічних вод у водний об'єкт - струмок без назви, праву притоку річки Калюс (випуск № 1), за межами смт Нова Ушиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, що суперечить виданому підприємству дозволу на спеціальне водокористування № 100/ХМ/49д-23 від 08.08.2023.
У результаті порушення ОСОБА_5 правил охорони вод (водних об'єктів) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » скидало неочищені стічні води у водний об'єкт - струмок без назви, праву притоку річки Калюс, з каналізаційного колектору за межами смт Нова Ушиця Кам'янець-Подільського району Хмельницької області у період з 23 травня 2024 року по 27 листопада 2024 року, що спричинило негативні зміни фізико-хімічного складу та властивостей води - перевищення гранично допустимих концентрацій завислих речовин, заліза загального та жирів, що призвело до забруднення поверхневих вод і створило небезпеку для довкілля, спричинивши тяжкі наслідки на суму 14 874 648,60 грн (чотирнадцять мільйонів вісімсот сімдесят чотири тисячі шістсот сорок вісім) гривень 60 копійок.
23 жовтня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 242 КК України.
З метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню згідно ст. 91 КПК України, здобуття доказів і встановлення фактів, що мають значення для повного швидкого, та неупередженого розслідування даного кримінального провадження відповідно до ст. 2 КПК України, прийняття з даного приводу процесуальних рішень, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , зокрема документів, щодо реєстрації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , статуту товариства, відомостей їх беніфеціарів та засновників, класифікації видів економічної діяльності, відомостей щодо дати, підстав проведення такої реєстрації (розширені витяги з реєстрів державних реєстраторів).
Слідчий у судове засідання не з'явився, однак у його клопотанні міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі.
Крім того, слідчий просить розглянути це клопотання за відсутності володільців вказаних документів, з причин обмежених строків зберігання інформації та негайної потреби отримання інформації, яка має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У п. 2 ч. 1 ст. 162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю. Відтак, відомості про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, належать до охоронюваної законом таємниці.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких клопочеслідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою призначення судової експертизи, зокрема судово-медичної, а тому є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; існування обґрунтованої підозри щодо вчинення розслідуваного кримінального правопорушення, яка доведена слідчим належними засобами доказування; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається з'ясувати за допомогою цих документів, неможливо; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя уважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 163, 164, 309, 372 КПК України,
постановив:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 , старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_7 , старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , старшому слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_9 на проведення тимчасового доступу документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , зокрема документів, щодо реєстрації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , статуту товариства, відомостей їх беніфеціарів та засновників, класифікації видів економічної діяльності, відомостей щодо дати, підстав проведення такої реєстрації (розширені витяги з реєстрів державних реєстраторів).
Уповноваженим службовим особам володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса АДРЕСА_1 ), забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити копії вказаних документів.
Ухвала діє по 08 січня 2026 року.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідчий суддя