нп 2-о/490/303/2025 Справа № 490/9615/25
Центральний районний суд м. Миколаєва
14 листопада 2025 року Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді - Черенкової Н.П.,
при секретарі - Романовій К.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса),-
ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє його представниця - адвокат Долгова Л.В., звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва із заявою, у якій просив, встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Березівка Куйбишевського району Запорізької області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в с.Гоголівка Куйбишевського району, Запорізької області.
В обгрунтування заяви вказав наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько заявника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був зареєстрований та помер за адресою: с.Гоголівка, Куйбишевський район, Запорізька область. Оскільки батько заявника був похований на окупованій території Запорізької області, матір заявника одержала там за місцем смерті Свідоцтво про смерть від 30.10.2025 року, видане органами окупаційної влади на території Запорізької області (Територіальний відділ РАЦС Куйбишевського району Управління РАЦС Запорізької області), за яким ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявник вказує, що не може звернутися до Відділу ДРАЦС у Запорізькій області Управління державної реєстрації ПМУМЮ (м. Одеса) з заявою про реєстрацію смерті померлого батька, оскільки: Запорізька область входить до переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації. А тому, видане свідоцтво про смертьОСОБА_2 , як і довідка про смерть №С-00761 від 30.10.2025 р. не створює правових наслідків на території України.
Заявник зазначає, що встановлення факту смерті батька необхідно йому для подальшої реєстрації факту смерті померлої особи в органах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні та отримання відповідного документу - свідоцтва.
За такого, враховуючи вищевказане, ОСОБА_1 просить суд задовольнити заяву та встановити факт смерті його батька на тимчасово окупованій території.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.11.2025 року дану заяву передано на розгляд судді Черенковій Н.П.
Ухвалою судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 14.11.2025 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
Заявник до судового засідання не з'явився, від його представниці - адвоката Долгової Л.В. надійшла заяву про розгляд справи за відсутності заявника та його представника, вимоги заяви підтримують в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (Постанова ВС від 24.10.2024 у справі №752/8103/13-ц).
За такого, суд вважає, що підстав для відкладення розгляду справи немає, оскільки наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення рішення, адже основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі письмових доказів, що відповідає приписам ст. 223 ЦПК України.
Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що вимоги заяви підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 05.12.1981 р.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер на території с.Гоголівка, Більмацької селищної територіальної громади, Куйбишевського (нині - Пологівського) району, Запорізької області.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 , заявник надав фото місця поховання ОСОБА_2 , а також копії: свідоцтва про народження заявника, паспортів заявника та його батька - ОСОБА_2 , довідки про смерть №С-00761 та свідоцтва про смерть, виданих 30.10.2025 р. Територіальним відділом РАЦС Куйбишевського району Управління РАЦС Запорізької області, медичного свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 від 28.10.2025 р., згідно якого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Гоголівка, Куйбишевського району, Запорізької області, причини смерті: серцева недостатність.
Згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», с.Гоголівка, Більмацької селищної територіальної громади, Куйбишевського (нині - Пологівського) району, Запорізької області є окупованою територією.
Згідно з ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду за результатами розгляду листа Віце-прем'єр-міністру України - Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 07 квітня 2021 року № 22/4-1801-21 відповідно до ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з метою забезпечення апеляційних та місцевих судів методичною інформацією з питань правозастосування було надано роз'яснення щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, згідно з якими, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів. Звернуто увагу, що згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів. З огляду на наведене, роз'яснено, що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.
Оскільки свідоцтво про смерть було видано державним органом України, який знаходиться на тимчасово окупованій території, відомості про смерть не внесені до єдиної бази, тому вказане свідоцтво не вважається документом, виданим державним органом України.
Судом встановлено, що неможливість отримати у с.Гоголівка, Більмацької селищної територіальної громади, Куйбишевського (нині - Пологівського) району, Запорізької області, необхідних документів для реєстрації факту смерті ОСОБА_2 виникла у зв'язку з вторгненням російської федерації на територію України 24.02.2022 року.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України № 2102-IX від 24.02.2022), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому в Україні неодноразово продовжено, останній раз до 03 лютого 2026 року.
Оцінюючи надані до суду документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
За ч.ч.3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з наявних у справі доказів вбачається, що реєстрація смерті батька заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати його смерть на підставі вищезазначених документів, оскільки вони не відповідають визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті, не існує, тому відновлення порушених прав заявника неможливо в іншій спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Згідно вказаних Правил державної реєстрації актів цивільного стану в України у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
В зв'язку з перебуванням Більмацької селищної територіальної громади, Куйбишевського (нині - Пологівського) району Запорізької області в тимчасовій окупації, органи державної влади України на її території не здійснюють свої повноваження.
Наведене свідчить, що факт смерті батька заявника є доведеним, та враховуючи, що він помер на території, яка є тимчасово окупованою, реєстрація його смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі наданих документів є неможливою, а встановлення факту смерті необхідне для отримання свідоцтва про смерть легітимним державним органам, суд приходить до висновку, що вимоги заявника законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.4,5 ст.317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 315, 317 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Березівка Куйбишевського району, Запорізької області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті: Україна, Запорізька область, Куйбишевський (нині - Пологівський) район, Більмацька селищна територіальна громада, село Гоголівка.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14 листопада 2025 року.
Суддя Черенкова Н.П.