Справа № 393/542/25
пров. 3/393/201/25
10 листопада 2025 року селище Кам'янець
Суддя Новгородківського районного суду Кіровоградської області Подліпенець Є.О. при секретарі судового засідання Гладир К.С., за участю прокурора Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону Гонтара А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвоката Заболотнього П.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Новоандріївка Новгородківського району Кіровоградської області, одруженої, осіб на утриманні не маючої, працюючої лікарем-кардіологом КНП «Кам'янецька лікарня», освіта вища, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 будучи, у т.ч. станом на 00 годині 00 хвилин 04.01.2025 року суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», далі по тексту Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону (голова резервної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії, а саме голова резервної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області) у період часу з 00 години 00 хвилин 04.01.2025 року до 00 години 00 хвилин 01.04.2025 року в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 09.04.2025р. о 14 год 14 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнала, у скоєному щиро розкаялася. Пояснила, що дійсно згідно наказу директора КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кіровоградської області №49-Д від 03.01.2025р. її було затверджено в резервну позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію на базі КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області у складі голови комісії, з даним наказом була ознайомлена під підпис, та їй було відомо про необхідність подання нею декларації, проте подати її у встановлений законом строк не встигла.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат Заболотній П.Л. підтримав позицію своєї підзахисної та у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненому визнала, розкаялася, раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, просив призначити їй мінімальне покарання передбачене санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Крім того, додав, що причиною несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 стало несвоєчасне ознайомлення останньої з наказом про призначення її до складу резервної ВЛК та фактичне не прийняття нею участі в роботі ВЛК, на наказі відсутня дата ознайомлення ОСОБА_1 з наказом, а фактично вона ознайомлена після 01.04.2025р.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити покарання у виді штрафу у розмірі 850,00 гривень.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя доходить висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Окрім цього, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
ОСОБА_1 інкримінується вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, яке є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до наказу директора КНП «Новгородківська лікарня» Новгородківської селищної ради Кіровоградської області №128-Л від 30.06.2021р. «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 » ОСОБА_1 прийнято на посаду 0,5 ставки лікаря-кардіолога та 0,5 ставки лікаря-терапевта поліклінічного відділення з 01.07.2021р.
Згідно наказу директора КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кіровоградської області №49-Д від 03.01.2025р. «Про резервну позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію», затверджено резервну позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію на базі КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області у складі голови комісії - Веретеніної О.В.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а",в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», особами, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Таким чином, у суб'єкта декларування ОСОБА_1 , яка будучи головою резервної позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі КНП «Кам'янецька лікарня» Кам'янецької селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.01.2025р. виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, у період з 00 год 00 хв. 04.01.2025р. до 00:00 год 00 хв. 01.04.2025р. ОСОБА_1 подала вказану декларацію несвоєчасно, а саме 09.04.2025 року о 14 год 14 хв. Поважних причин несвоєчасного подання зазначеного виду декларації судом не встановлено.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП останньою не заперечується, і у повному обсязі доведена матеріалами справи, а саме копіями: щорічної декларації поданої ОСОБА_1 за 2024 рік, дата та час подання 09.04.2025 рік о 14:14 годині (а.с.13-19), супровідного листа Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області ДСР НПУ №20668/02-2025 від 29.05.2025 року щодо надсилання матеріалів (а.с.20), супровідного листа щодо несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 від 21.05.2025 року №47-06/44063-25 (а.с.21-22), повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №500 від 09.04.25р. з додатком (а.с. 23-24), запиту Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області ДСР НПУ №73634/110-2025 від 25.06.2025 року про отримання інформації та копій документів (а.с.26-27), супровідного листа про надання завірених копій документів відносно ОСОБА_1 від 15.07.2025 року №810 (а.с.28), наказу від 30.06.2021р. №128-Л про прийняття на роботу ОСОБА_1 (а.с. 29), посадової інструкції лікаря-кардіолога ОСОБА_1 від 10.12.2024р. №494 (а.с. 30-31), наказу від 03.01.2025р. №49-Д «Про резервну позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію», до якої входить лікар кардіолог ОСОБА_2 як голова комісії, з даним наказом остання ознайомлена згідно підпису (а.с.32), відомості про ознайомлення про подання антикорупційних декларацій працівників КНП «Кам'янецька лікарня», де в № п/п 7 вказано ОСОБА_1 , повноваження член комісії ЛКК, ВЛК, в графі наявний підпис про ознайомлення ОСОБА_1 (а.с. 34), листа-повідомлення від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області ДСР НПУ №85768/110-2025 від 28.07.2025 року директору КНП «Кам'янецька лікарня» щодо забезпечення прибуття ОСОБА_1 для надання пояснень (а.с.35-36), письмових пояснень ОСОБА_1 від 06.08.2025 року (а.с.37-39), наказу від 23.10.2019р. №1077 «Про затвердження Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України» (а.с. 40-45), рішення НАЗК від 04.04.2017 року №124 про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.46-47).
Таким чином ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 години 00 хвилин 01.04.2024 року) не подала, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, що є порушенням вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», натомість несвоєчасно подала вказану вказану декларацію 09.04.2025 року о 14 год 14 хв,чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Щодо твердження сторони захисту, що причиною несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 стало несвоєчасне ознайомлення останньої з наказом про призначення її до складу резервної ВЛК та фактичне не прийняття нею участі в роботі ВЛК, та про те, що на наказі відсутня дата ознайомлення ОСОБА_1 з наказом, а фактично вона ознайомлена після 01.04.2025р., то вони судом до уваги не беруться, оскільки дані твердження спростовані встановленими у судовому засіданні обставинами справи та поясненнями самої ОСОБА_1 .
При визначенні виду і міри адміністративного стягнення, згідно зі ст.33 КУпАП, суд враховує характер здійсненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майнове становище, обставини пом'якшуючі і обтяжуючі відповідальність.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, враховуючи дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, застосовуючи принцип індивідуалізації та невідворотності покарання, природу та характер вчиненого нею правопорушення, ступінь її вини, а також те, що адміністративне правопорушення мало місце, вина ОСОБА_1 у його вчиненні є доведеною, вважаю, що ОСОБА_1 необхідно визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави, що є розумним, справедливим та достатнім стягненням для виправлення ОСОБА_1 за вчинене та запобігання вчиненню останньою інших правопорушень.
Також, на підставі ст. 40-1 КУпАП, враховуючи, що судом винесено постанову про призначення адміністративного стягнення, а тому з особи, якій призначено таке стягнення необхідно стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст 40-1, ч.1 ст.172-6, 249, 251, 252, 279, 280, 283 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Стягувач за рішенням в частині стягнення штрафу Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України (місцезнаходження: вул. Академіка Богомольця 10, місто Київ, 01601, Україна, код ЄДРПОУ 43305056).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вул.Липська18/5, місто Київ, 01601, Україна, код ЄДРПОУ 26255795).
Боржник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
Відповідно до ч.1 ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
У разі несплати правопорушником у зазначений термін штрафу у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), подвійний розмір штрафу, який становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень 00 копійок.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Новгородківський районний суд Кіровоградської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Копію постанови вручити (направити) ОСОБА_1 , прокурору та Управлінню стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Суддя Є.О. Подліпенець