Справа № 443/2350/23 Головуючий у 1 інстанції: Сливка С. І.
Провадження № 22-ц/811/166/25 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.
14 листопада 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого судді: Шандри М.М.
суддів: Крайник Н.П., Левика Я.А.
секретаря: Чижа Л.М.
за участю: прокурора Германович Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 13 грудня 2024 року у справі за позовом Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі недійсним, повернення земельної ділянки,
Перший заступник керівника Стрийського окружної прокуратури Львівської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області із позовом до ОСОБА_1 , в якому просив:
-визнати недійсним договір оренди землі б/н від 27.08.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-199 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 28 га, з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010, розташованої на території с.Лютинка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області;
-зобов'язати ОСОБА_1 повернути Журавненській селищній раді, Стрийського району, Львівської області земельну ділянку загальною площею 28 га з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010, розташовану на території с.Лютинка, Журавненської селищної ради, (колишнього Жидачівського) Стрийського району, Львівської області. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2536675346100).
В обґрунтування позовних вимог покликався на те, що Журавненською селищною радою 9 сесії VIII скликання прийнято рішення № 9-199 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва», згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель розташованої на території Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області, розроблений на замовлення громадянина України ОСОБА_1 для городництва. Згідно з п. 2 вказаного рішення громадянину ОСОБА_1 передано в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584700:05:005:0010 загальною площею 28 га, для городництва, на умовах: термін оренди - 30 років, розмір орендної плати - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. В подальшому між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі від 27.08.2021 № б/н, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для городництва з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010 загальною площею 28 га, розташовану на території Журавненської селищної ради територіальної громади Стрийського району, Львівської області, строком на 30 років. Встановлено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідні відомості внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 07.12.2021 державним реєстратором виконавчого комітету Журавненської селищної ради Львівської області Пастернак Н.М. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22536675346100, номер запису про інше речове право 45723951; дата, час державної реєстрації 07.12.2021).
Прокурор вважає, що вказаний договір оренди підлягає визнанню недійсним на підставі ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, а земельна ділянка - поверненню.
Вказує, що до повноважень Журавненської селищної ради належить розпорядження землями комунальної власності, у тому числі передача таких земельних ділянок у власність або користування у порядку, передбачених ст. 118, 123 Земельного кодексу України. Відповідно до ч. 1 ст. 36 ЗК України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 №1423-ІХ (набрав чинності 27.05.2021) частину 1 статті 36 Земельного кодексу України доповнено абзацом 2 такого змісту: «Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара». Таким чином, орган місцевого самоврядування має повноваження щодо передачі земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара.
У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради 9 сесії VIII скликання №9-199 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 27.08.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої перевищує допустиму норму, що прямо суперечить вимогам закону, чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування. Таким чином, з урахуванням положень ст. 36 Земельного кодексу України, дана земельна ділянка площею 28 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа перевищує гранично допустиму норму. Проте у разі зміни цільового призначення могла бути передана в оренду на умовах проведення земельних торгів у порядку, визначеному законом.
Отже, Журавненська селищна рада при прийнятті рішення про передачу у користування земельної ділянки ОСОБА_1 діяла всупереч ст. 36 Земельного кодексу, так як не мала законної підстави для затвердження відповідного проекту землеустрою та передачі ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 4621584700:05:005:0010 загальною площею 28 га, для городництва
Також зазначає, що належним та ефективним способом захисту прав територіальної громади є визнання недійсним саме договору оренди землі від 27.08.2021 № б/н, укладеного між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 , так як підставою для реєстрації права оренди відповідача в Державному реєстрі речових прав є саме вказаний договір, а не рішення органу місцевого самоврядування. Отже, у разі визнання його недійсним, таке право припиниться, а вказана земельна ділянка підлягає поверненню на користь Журавненської селищної ради.
Крім того, зазначає, що на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень, Стрийською окружною прокуратурою 13.11.2023 на адресу Журавненської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо її обізнаності про порушення прав, вжитих сільською радою законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження. Згідно з наданою у відповідь інформацією Журавненської селищної ради від 15.11.2023 № 1860/05-1/02-26/вих-23, селищна рада не буде звертатися до суду із позовом про визнання договору оренди землі недійсним. Таким чином, з урахуванням того, що Журавненська селищна рада є однією зі сторін договору оренди землі, який підлягає визнанню недійсним, проте, незважаючи на обізнаність про порушене право, не вжила заходів щодо його захисту, наявні підстави для представництва інтересів держави прокурором.
З огляду на характер спірних правовідносин, немає невідповідності заходу втручання держави у право оренди ОСОБА_1 критеріям правомірного втручання у це право. Суспільний інтерес у поверненні спірної ділянки територіальній громаді спрямований на задоволення соціальних потреб: у відновленні законності становища, яке існувало до порушення комунальної власності на цю ділянку; у недопущенні незаконних переваг окремих осіб на отримання земельних ділянок; у недопущенні зловживань щодо отримання земельних ділянок для городництва. Загальний інтерес у розподілі ресурсів переважає інтерес однієї особи у отриманні права оренди земельної ділянки, отриманої на підставі рішення, що суперечить закону.
На підставі наведеного прокурор просив задовольнити його позов.
Рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 13.12.2024 позов задоволено.
Визнано недійсним договір оренди землі б/н від 27.08.2021, укладений між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 на підставі рішення 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради № 9-199 від 26.08.2021, щодо надання у строкове платне користування земельної ділянки для городництва загальною площею 28 га, з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010, розташованої на території с.Лютинка, Журавненської селищної ради Стрийського району, Львівської області.
Зобов'язано ОСОБА_1 повернути Журавненській селищній раді Стрийського району Львівської області земельну ділянку загальною площею 28 га, з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010, розташовану на території с.Лютинка, Журавненської селищної ради Стрийського району, Львівської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2536675346100).
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Львівської обласної прокуратури 5368,00 грн витрат на сплату судового збору.
Рішення суду оскаржив ОСОБА_1 .
В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що задоволення позову через допущені помилки органом місцевого самоврядування в ході прийняття оспорюваного рішення призводить до непропорційного втручання у право заяеника на мирне користування майном та, відповідно, відбудеться порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції. У цій справі ніхто інший, крім ОСОБА_1 , не звертався до сільської чи селищної рад з клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки в оренду для городництва. Жодні заяви, скарги з приводу оспорюваного рішення та укладених договорів оренди від фізичних чи юридичних осіб не надходили, відповідні судові спори відсутні. 3 огляду на зазначене, вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції призводить до недотримання критеріїв сумісності заходу втручання у право на мирне володіння майном та порушить справедливий баланс між інтересами держави, пов?язаними з цим втручанням, та інтересами ОСОБА_1 , який зазнає такого втручання. Суд визнав недійсним договір повністю, при цьому встановив, що орган місцевого самоврядування мав право передавати громадянину земельну ділянку в оренду для городництва, що не перевишує 0,6 га. На момент прийняття ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, остання не була придатною для городництва, на ній росли дикорослі кущі та чагарники, тож орендарю прийшлось докласти не мало зусиль, щоб її розчистити та зробити придатною до використання за цільовим призначенням, більше того осінню 2023 року в спірну земельу ділянку було внесено добрива необхідні для отримання урожаю в 2024 році, окрім того було понесено витрати на виготовлення проектів землеустрою, сплату адміністративних та реєстраційних зборів, які у випадку визнання спірного договору недійсним підлягають відшкодуванню Журавненською селищною радою, проте суд цього не врахував.
Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Від Львівської обласної прокуратури надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу.
У судовому засіданні апеляційної інстанції прокурор Германович Ю.А. заперечила проти задоволення апеляційної скарги. Інші учасники справи у судове засідання апеляційної інстанції не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, клопотання ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи відхилено колегією суддів як безпідставне та подане повторно, тому неявка учасників, відповідно до ч.2 ст. 372 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи, який проводиться за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Згідно із ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.1, ч.6 ст. 81 ЦПК України).
Згідно із 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що рішення суду таким вимогам відповідає.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.11.2023 №354190715, земельна ділянка із кадастровим номером 4621584700:05:005:0010, площею 28 га, (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22536675346100) на праві власності належить Журавненській селищній раді Стрийського району Львівської області та на підставі договору оренди землі б/н, виданого 27.08.2021, передана орендарю ОСОБА_1 .
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600785922023 від 26.10.2023, земельна ділянка із кадастровим номером 4621584700:05:005:0010 площею 28 га із цільовим призначенням - для городництва, розташована в с.Лютинка Стрийського району, Львівська область, зареєстрована за Журавненською селищною радою Стрийського району Львівської області на праві власності та здана в оренду ОСОБА_1 терміном з 27.08.2021 по 27.08.2051 (а.с.26-36).
Рішенням 4 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області №4-88 від 18.02.2021 «Про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення», Журавненська селищна рада вирішила надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності в оренду для городництва: орієнтовною площею 10,0 га; орієнтовною площею 13,5 га; орієнтовною площею 28,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Журавненської селищної ради Жидачівського району Львівської області.
Рішенням 9 сесії VIII скликання Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-199 від 26.08.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для городництва» затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої на території Журавненської селищної ради. Передано в оренду ОСОБА_1 , терміном на 30 (тридцять) років земельну ділянку загальною площею 28,0 га (кадастровий номер 4621584700:05:005:0010) для городництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташовану на території Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області, села Лютинка. Встановлено річну орендну плату за земельну ділянку, для городництва площею 28,0 га в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
27.08.2021 між Журавненською селищною радою (орендодавець) в особі селищного голови та ОСОБА_1 (орендар) укладеного договір оренди земельної ділянки (а.с.43-45).
Відповідно до п.1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для городництва (01.07), кадастровий номер 4621584700:05:005:0010, яка знаходиться на території Журавненської селищної ради територіальної громади.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 28.0 га (п.2 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 550529.34 грн. (п.5 договору).
Земельна ділянка, яка передається в оренду немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню за цільовим призначенням (п.6 договору).
Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини немає (п.7 договору).
Договір укладено на 30 (тридцять) років (п.8 договору).
Річна орендна плата складає 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати за 2021 рік становить 66063,52 грн. на місяць 5505,29 грн. (п.9 договору).
Відповідно до п.15 договору, земельна ділянка передається в оренду для городництва.
Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення (п.16 договору).
27.08.2021 Журавненською селищною радою в особі селищного голови та ОСОБА_1 підписано акт приймання- передачі земельної ділянки (а.с.46), згідно якого представник орендодавця земельної ділянки - селищний голова Вітер В.В. на підставі рішення 9 сесії 8 скликання Журавненської селищної ради від 26.08.2021 та відповідно до договору оренди земельної ділянки від 27.08.2021 передав, а орендар прийняв у володіння земельну ділянку кадастровий номер 4621584700:05:005:0010, яка знаходиться на території Журавненської селищної ради територіальної громади. Площа земельної ділянки 28,0 га.
20.09.2023 та 04.10.2023 Стрийська окружна прокуратура звернулася до голови Журавненської селищної ради із запитами №14.57/05-42-6585Вих-23 та №14.57/05-42-6937Вих-23, у яких, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді щодо законності передачі Журавненською ОТГ у власність земельних ділянок для городництва, зокрема ОСОБА_1 - 52 га, просить скерувати на адресу Стрийської окружної прокуратури належним чином завірені копії рішень сесії Журавненської ОТГ щодо надання у власність вищевказаних земельних ділянок, проекти землеустрою вищевказаних земельних ділянок та технічну документацію на ці земельні ділянки (а.с.37,40).
Листами відповідями №1466/05-1/02-26вих-23 від 27.09.2023, №1618/05-1/02-26/вих-23 від 13.10.2023 та №1746/05-1/02-26 вих-23 від 02.11.2023, Журавненська селищна рада надала Стрийській окружній прокуратурі належним чином завірені копії рішень сесії Журавнеської селищної ради та договорів оренди на запитувані земельні ділянки (а.с.38-39, 41).
24.10.2023 Стрийська окружна прокуратура звернулася із запитом до відділу №5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, у якому зокрема просить скерувати на адресу Стрийської окружної прокуратури витяги з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок, зокрема з кадастровим номером 4621584700:05:005:0010 (а.с.48).
Листом-відповіддю від 27.10.2023 за №3275/15-23 Головне управління Держгеокадастру у Львівській області на запит Стрийської окружної прокуратури у Львівській області надало необхідні матеріали (а.с.49).
13.11.2024 Стрийська окружна прокуратура звернулася до Журавненської селищної ради із запитом №14.57/05-42-79732вих-23, в якому повідомляє про виявлені порушення земельного законодавства, вказує, що договір оренди укладений всупереч земельному законодавству України, а саме абз.2 ч.1 ст.36 Земельного кодексу України, а також, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, просить до 17.11.2023 повідомити, чи буде звертатися Журавненська селищна рада до суду про визнання вищевказаного договору оренди землі недійсним. Також повідомляє, що в разі відсутності дієвих заходів з приводу захисту інтересів держави такі будуть вживатися окружною прокуратурою (а.с.50).
Як вбачається із відповіді голови Журавненської селищної ради Вітра В. від 15.11.2023, останній повідомив, що Журавненська селищна рада не буде звертатись до суду про визнання договору оренди землі недійсним (а.с.51).
Стрийською окружною прокуратурою Львівської області за №14.57/05-42-8144вих-23 від 20.11.2023 повідомлено Журавненську селищну раду про те, що ними буде пред'явлено в інтересах держави позов до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі від 27.08.2021 недійсним, повернення земельної ділянки у комунальну власність (а.с.56).
Колегія суддів звертає увагу, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно правовими актами (ст.3 ЗК України).
Згідно із частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу (ч.ч.2,3 ст.134 Земельного кодексу України).
Згідно з ст. 36 Земельного кодексу України, громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021, який набрав чинності 27.05.2021, внесено зміни до ст.36 ЗК України за змістом якої громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва, площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду землі»).
Таким чином, громадянин має право на отримання земельної ділянки в оренду для городництва, площа якої не перевищує встановлену чинним законодавством площу, а саме не більше 0,6 гектара.
У той же час, відповідно до рішення Журавненської селищної ради Стрийського району Львівської області № 9-199 від 26.08.2021 та договору оренди землі від 27.08.2021 № б/н відповідачеві надано у користування земельну ділянку, площа якої перевищує допустиму норму - 28 га, що прямо суперечить вимогам закону, чинного станом на момент прийняття рішення органом місцевого самоврядування та укладення договору оренди землі.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134 ЗК України.
Статтею 36 ЗК України доповнено обмеженням щодо максимальної площі земельної ділянки для городництва, що може надаватися в оренду громадянину, з метою запобігання зловживанням з боку землекористувачів щодо уникнення аукціону при отримання права оренди. Крім того, вказані зміни покликані зменшити корупційні ризики у земельних відносинах, спростити доступ до земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а також уникнути випадків, коли після передачі земель для городництва вони фактично використовуються для інших цілей, як-то для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відтак, з урахуванням положень ст. 36 ЗК України, дана земельна ділянка площею 28 га фактично не могла передаватися для городництва, так як її площа перевищує гранично допустиму норму.
Згідно з позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 № 688/2908/16-ц, договірні відносини виникають з моменту укладення сторонами договору оренди. Цей момент не пов'язується з моментом видання рішення про передання в оренду земельної ділянки. Отже, таке рішення не є правовстановлюючим документом, а вимога про визнання його незаконним не відповідає належному способу захисту.
Враховуючи викладене, належним та ефективним способом захисту прав територіальної громади є визнання недійсним саме договору оренди землі від 27.08.2021 № б/н, укладеного між Журавненською селищною радою та ОСОБА_1 , так як підставою для реєстрації права оренди відповідача в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є саме вказаний договір, а не рішення органу місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 під час подання до Журавненської селищної ради проекту землеустрою для затвердження, знав про наявність законодавчих обмежень щодо надання земельних ділянок в оренду для городництва без проведення земельних торгів, або повинен був та міг, знати про це, а відтак вказані обставини не свідчать про добросовісність відповідача при отриманні права оренди на земельну ділянку, котрий повинен був враховувати вимоги законодавства. Відтак, враховуючи, що при укладенні договору не було дотримано встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі та отримання в оренду спірної земельної ділянки, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що такий договір підлягає визнанню недійсним в судовому порядку, а земельна ділянка - поверненню.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18 зазначила, що якщо прокурор звертається до суду з позовною заявою в інтересах держави, він зобов'язаний у позовній заяві вказати підставу для здійснення представництва інтересів, передбачену ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», та обґрунтувати її.
У такому разі статусу позивача набуває: 1) орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах (за наявності такого органу); 2) прокурор, у разі: - відсутності органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах; - відсутності в органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, повноважень щодо звернення до суду.
Відповідно до ст. 169 ЦК України територіальні громади діють у цивільних правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Згідно зі статтею 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції.
У цих правовідносинах Журавненська селищна рада, здійснюючи право розпорядження землею в межах територіальної громади, є учасником цивільних правовідносин (стороною договору оренди землі).
Відтак, у цій справі наявний орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Журавненська селищна рада, оскільки в цьому випадку орган місцевого самоврядування має повноваження на звернення до суду із позовом про визнання недійсним договору, стороною якого він є.
Вказане підтвердила Велика Палата Верховного Суду у п. 84 постанови від 11.06.2024 у справі № 925/1133/18, зазначивши, що процесуальний статус прокурора у справі залежить від наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
З урахуванням наведеного, у позовній заяві прокурором обґрунтовано наявність підстав для представництва інтересів держави в особі Журавненської селищної ради.
Зокрема, на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень, Стрийською окружною прокуратурою на адресу Журавненської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо її обізнаності про порушення прав, вжитих селищною радою законодавчо визначених заходів із захисту інтересів держави, причин їх невжиття, намірів реалізувати ці повноваження.
Згідно з наданою у відповіддю Журавненської селищної ради від 15.11.2023, селищна рада не буде звертатися до суду із позовом про визнання договору оренди землі недійсним.
Стрийською окружною прокуратурою Львівської області повідомлено Журавненську селищну раду про те, що ними буде пред'явлено в інтересах держави позов до ОСОБА_1 про визнання договору оренди землі від 27.08.2021 недійсним, повернення земельної ділянки у комунальну власність.
З урахуванням того, що Журавненська селищна рада є однією зі сторін договору оренди землі, який підлягає визнанню недійсним, проте, незважаючи на обізнаність про порушене право, не вжила заходів щодо його захисту, наявні підстави для представництва інтересів держави прокурором.
З огляду на характер спірних правовідносин, немає невідповідності заходу втручання держави у право оренди ОСОБА_1 критеріям правомірного втручання у це право. Суспільний інтерес у поверненні спірної ділянки територіальній громаді спрямований на задоволення соціальних потреб: у відновленні законності становища, яке існувало до порушення комунальної власності на цю ділянку.
З огляду на вказане суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову прокурора.
Доводи апеляційної скарги правильних висновків районного суду не спростовують.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Суд першої інстанції правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і надав їм належну оцінку, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Згідно із ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 368, п.1 ч.1 ст. 374, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Жидачівського районного суду Львівської області від 13 грудня 2024 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її ухвалення.
Повний текст постанови складено: 14.11.2025
Головуючий
Судді