Рішення від 14.11.2025 по справі 750/11329/25

Справа № 750/11329/25

Провадження № 2-а/750/258/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді Косенка О.Д.,

секретар Костюк С.О.,

за участі представника позивача адвоката Пінчук К.О.,

представника відповідача - Городник Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адвоката Пінчук Ксенії Олександрівни - представника позивача ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Пінчук Ксенія Олександрівна звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 (далі - Позивач) з позовом до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (далі - Відповідач) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Свої позовні вимоги сторона Позивача обґрунтовувала тим, що 06.08.2025 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Федоренком О.Д. складено відносно Позивача протокол про адміністративне правопорушення за фактом несанкціонованого розміщення відходів будівництва на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, на підставі якого винесено постанову №115/02 від 06.08.2025 про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 52 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн.

З притягненням до адміністративної відповідальності Позивач не погоджується, просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №115/02 від 06.08.2025 та закрити провадження у справі, стверджуючи про недоведеність події правопорушення та вини Позивача.

Позивач зазначає, що земельну ділянку з кадастровим номером - 7410100000:01:039:0024 загальною площею 1,1500 га з призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, на перехресті Київського шосе та вул. Лісковицької у м. Чернігові, Приватне підприємство «Будмірантарінвест» використовує на підставі договору оренди земельної ділянки від 14.03.2024 № 3749, укладеного з Чернігівською міською радою строком дії до 08.02.2026.

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 16.12.2011 № 360 Приватному підприємству «Будмірантарінвест» затверджено містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для будівництва на орендованій земельній ділянці готельно - оздоровчого комплексу та видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 28.12.2011 № 418.

На замовлення ПП «Будмірантарінвест» розроблено Проект організації дорожнього руху з влаштування тимчасового заїзду та виїзду на період виконання робіт для будівництва готельно-оздоровчого комплексу на орендованій земельній ділянці, а також Робочий проект «Нове будівництво будівлі охорони на земельній ділянці розташованій на перехресті Київського шосе та вул. Лісковицької в м. Чернігові».

На підставі договору від 04.03.2024 між Приватним акціонерним товариством «АТП-2550» та ПП «Будмірантарінвест», останнім для підсипки заїздів та внутрішніх доріг земельної ділянки закуплено будівельні відходи, які утворились внаслідок пошкодження (знищення) об'єкта та в ході проведення демонтажних робіт будівлі готелю «Україна» в м. Чернігові, які ПрАТ «АТП-2550» доставило за адресою м. Чернігів, перехрестя Київського шосе та вулиці Лісковицької.

У період з 04.04.2024 по 09.04.2024 Відповідачем проведено огляд (обстеження) земельної ділянки, в ході якого проведено відбір проб ґрунтів, та за результатами огляду складено Акт проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації від 09.04.2024 № 28/02.

11 квітня 2024 року Чернігівською окружною прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за №42024272010000088 за фактом забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 239 КК України, у рамках якого призначено судову інженерно-екологічну експертизу, її проведення доручено експертам Чернігівської НДЕКЦ МВС.

Для проведення експертизи експерту було надано, серед іншого, копії актів відбору проб ґрунтів та протоколів вимірювання показників складу та властивостей ґрунту, якими зафіксовано у трьох локаціях земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:01:039:0024 перевищення фактичних вмістів (концентрацій) сульфатів та щільного залишку водної витяжки відносно їх ГДК та фонових значень.

Натомість, у висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 29.10.2024 за №СЕ-19/125-24/5814-ФХЕД, проведеної Чернігівським НДЕКЦ, встановлено забруднення ґрунту фосфатами. Також у висновку зазначено, що вирішити питання небезпеки для довкілля (навколишнього природного середовища) - неможливо, у зв'язку з недостатністю відповідних вихідних даних.

Постановою слідчого ЧРУП ГУНП в Чернігівській області Марченко Т.В. від 30.06.2025 кримінальне провадження №42024272010000088 від 11.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 388 КК України закрито у зв'язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Як вбачається із протоколів випробувань від 21.10.2024 та від 22.05.2025, проведених на замовлення ПП «Будмірантарінвест» представником ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» Дмитренко О.В. з відбором проб ґрунту на обстежуваній земельній ділянці кадастровий номер 7410100000:01:039:0024 не встановлено перевищення нормативного вмісту масової частки сульфат - іону у пробах ґрунту на обстежуваній земельній ділянці та не вбачається перевищення нормативів гранично допустимого забруднення ґрунтів.

Позивач стверджує, що протокол про адміністративне правопорушення та оскаржувана постанова не містять жодного посилання на виникнення негативних змін у складі ґрунтів, що свідчать про забруднення земельної ділянки. Наявність забруднюючих речовин (сульфатів) у складі ґрунтів у даній справі спростовується висновком судової інженерно-екологічної експертизи та протоколами випробувань Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України».

Крім того, Позивач зазначає, що маючи усі документи, необхідні для початку будівництва на орендованій земельній ділянці, ПП «Будмірантарінвест» здійснювало підсипання території будівельними відходами від руйнувань для заповнення рельєфу та влаштування основ та покриття проїзду. Відтак здійснення Товариством підготовчих та будівельних робіт на орендованій земельній ділянці, наданій саме для будівництва, в жодному разі не підпадає під ознаки псувань земель відходами, про які Відповідач зазначає у протоколі про адміністративне правопорушення та оскаржуваній постанові.

Позивач вважає, що Відповідачем при притягненні до адміністративної відповідальності не доведені подія правопорушення та вина Позивача.

Окрім цього, сторона Позивача звертає увагу суду, що з наказу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області від 03.04.2024 № 107 та Акту огляду, вбачається, що огляд (обстеження) земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, відбувався на підставі Порядку організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2023 № 783, у п. 1 якого зазначено, що цей Порядок визначає вимоги до організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації. Відповідно, до будь-яких інших можливих випадків заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу, ніж такі, що сталися внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації, приписи Порядку № 783 застосовуватись не можуть.

Сторона Позивача вважає, що Відповідачем при винесенні оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення від 06.08.2025 №115/02, та складанні протоколу про адміністративне правопорушення №002350 від 06.08.2025 не визначено у чому саме полягало псування та забруднення земель Позивачем, не підтверджено наявність складу адміністративного правопорушення, належними та допустимими доказами та не покладено їх в основу протоколу та оскаржуваної постанови. Натомість, жодними доказами у справі не підтверджується факт забруднення земель відходами чи іншими небезпечними речовинами.

Ухвалою суду від 19.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 20.08.2025 за клопотанням Позивача здійснено перехід до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Відповідач через особистий кабінет у системі Електронний суд надав відзив на позов, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог, вказавши, що Відповідачем проведено перевірку фактів, викладених у публікаціях в медіа та зверненнях громадян щодо засмічення ПП «БУДМІРАНТАРІНВЕСТ» земельної ділянки біля озера «Земснаряд» будівельними відходами, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, та складено акт за результатами проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації від 09.04.2024 №28/02 та акти відбору проб ґрунтів від 04.04.2024 №№ 38/09-24, 39/09-24. За результатами лабораторних досліджень проб ґрунтів від 04.04.2024 №№ 38/09-24, 39/09-24, встановлено перевищення гранично допустимої концентрації хімічної речовини «сульфати у перерахунку на сульфати».

Крім того, у рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024272010000088 від 11.04.2024, під час огляду слідчим місця події на території цієї земельної ділянки наявні будівельні відходи, а саме: суміш бетону, окремі фракції цегли, облицювальної плитки та кераміки, ґрунт знятий із забруднених ділянок, каміння, а також виявлено факт вирубки зелених насаджень різних порід.

Згідно висновку експерта від 29.10.2024 Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, в результаті дій господарської (антропогенної) діяльності відбулося забруднення ґрунту земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, яка розташована на перехресті вулиці Київське шосе та вулиці Лісковиця в м. Чернігові. Цим висновком також встановлено розмір заподіяної навколишньому середовищу екологічної шкоди станом на 04.04.2024 в сумі 343658 грн. 76 коп. Перевищення фактичних концентрації сульфатів відносно їх гранично допустимої концентрації та перевищення величини щільного залишку водної витяжки (мінералізації) відносно фонового значення є шкідливими для довкілля.

06.08.2025 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Федоренком О.Д. на виконання п.3 постанови про закриття кримінального провадження складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 52 КУпАП з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.

Відповідач у відзиві також вказує, що Позивач називає придбані ним у ПрАТ «АТП-2550» будівельні відходи товаром, всупереч тому, що згідно чинного законодавства відходи від руйнації є відходами і для переведення їх до статусу товару, суб'єкти у сфері управління відходами мають дотримуватися певних процедур, порядок яких визначає Закон України «Про управління відходами».

Із тексту висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 29.10.2024 за №СЕ-19/125-24/5814-ФХЕД, проведеної Чернігівським НДЕКЦ вбачається про дослідження показників вмісту саме цієї хімічної речовини - сульфатів. Але в резолютивній частині документа зазначено іншу речовину - фосфати, що є технічною опискою, оскільки досліджувані протоколи вимірювань показників ґрунтів не містять дослідження у складу відібраних проб фосфатів, що також підтверджується листом з додатком Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 03.09.2025 № 19/125/14).

Стосовно альтернативних результатів випробувань, проведених ДУ

«Інститут охорони ґрунтів України» Відповідач звертає увагу, що відбір проб ґрунту представником цієї установи відбувся більше ніж через півроку після відбору проб Інспекцію, тому порівняння результатів таких вимірювань є некоректним і не може свідчити про відсутність забруднення земель сульфатами станом на квітень 2024 року.

Листом від 17.04.2024 №01-05/40 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради повідомило, що за даними Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, інформація щодо зареєстрованих дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих або будівельних робіт на земельній ділянці за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, яка розташована на перехресті вулиць Київське шосе та Лісковицької в місті Чернігові відсутня. Станом на дату підготовки цього відзиву у Реєстрі міститься інформація про реєстрацію проектної документації, перша редакція якої датована 10.06.2024.

Також Відповідач стверджує на правомірність встановлення факту адміністративного правопорушення на підставі акта за результатами проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації від 09.04.2024 №28/02, оскільки його складено фахівцями Інспекції у відповідності до Положення про деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації ЕкоЗагроза; Порядку фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації; Порядку організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2023 № 783.

Відходи, які розміщені на орендованій земельній ділянці, утворились внаслідок влучення авіаційної бомби в готель «Україна» у м. Чернігові. Руйнування готелю «Україна» внаслідок ворожого авіаудару є загальновідомим фактом, а про походження відходів саме із цього джерела свідчить Договір купівлі - продажу №04.03/24-01 від 04 березня 2024 року.

Відповідь на відзив до суду не надходила.

Представник Позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Крім того, звернула увагу суду, що при наданні Позивачу для ознайомлення протоколу про адміністративне правопорушення, не було надано усіх додатків, а лише лист слідчого у якому зазначалися додатки до листа - виділені матеріали із кримінального провадження. Також у постанові слідчого Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області про закриття кримінального провадження 30.06.2025 містяться діаметрально протилежні висновки щодо підтвердження (спростування) факту забруднення земельної ділянки з огляду на наявність різних висновків за результатами лабораторних досліджень. Відповідачем не надано доказів, що можливе забруднення земель мало місце після завезення будівельних матеріалів, з огляду на цільове призначення землі - землі промисловості. Лист - уточнення експерта щодо розбіжності у його висновку та результатами лабораторного дослідження датований вереснем 2025 року, тобто пізніше ніж Позивач була притягнута до відповідальності. Посадова особа Відповідача, яка складала протокол про адміністративне правопорушення і виносила оскаржувану постанову - держінспектор ОСОБА_2 , була безпосереднім учасником огляду земельної ділянки 09.04.2025, а тому завідомо упередженою та не надала належної оцінки суперечливим доказам. Відсутність порушень екологічного законодавства зі сторони позивача, на думку його представника, також підтверджується ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.01.2025 про відмову в накладенні арешту на майно ПП «Будмірантаріннвест».

Представник Відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Також представник пояснила, що диспозиція ст. 52 КУпАП передбачає відповідальність за забруднення земель відходами. При проведенні огляду та визначенні розміру шкоди застосовувалися Порядок організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2023 № 783 та відповідна Методика розрахунку шкоди засміченням та забрудненням земель. Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» регламентує проведення контрольних заходів, яким огляд земельної ділянки не є. Акт від 09.04.2024 №28/02 №28/02 складено фахівцями Інспекції у відповідності до Положення про деякі питання функціонування сервісу фіксації фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації ЕкоЗагроза на підставі відповідного звернення фізичної особи, з повідомленням про порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Також представник Відповідача зазначила, що факт ураження готелю «України» фугасною авіабомбою з елементами хімічних речовин, є загальновідомим, а тому забруднення земельної ділянки перебуває у причинно-наслідковому зв'язку із збройною агресією російської федерації.

Заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно з наказом начальника Держекоінспекції у Чернігівській області № 107 від 03.04.2024 (а.с. 72), у період з 04.04.2024 по 09.04.2024 Відповідачем проведено огляд (обстеження) земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, в ході якого здійснено відбір проб ґрунтів, та складено Акт проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації від 09.04.2024 № 28/02 (а.с. 78-81).

У ході обстеження 04.04.2024 двічі здійснено відбір проб ґрунтів, про що складено акти №38/09-24 та № 39/09-24 (а.с.82-85).

Відповідно до протоколів №38/09-24 та №39/09-24 вимірювання показників складу та властивостей ґрунту від 10.05.2025, у трьох локаціях земельної ділянки кадастровий номер 7410100000:01:039:0024 зафіксовано перевищення фактичних вмістів (концентрацій) сульфатів та щільного залишку водної витяжки відносно їх ГДК та фонових значень (а.с. 114-115).

11 квітня 2024 року Чернігівською окружною прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за №42024272010000088 за фактом забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 239 КК України. Під час огляду слідчим місця події на території цієї земельної ділянки виявлено будівельні відходи, а саме: суміш бетону, окремі фракції цегли, облицювальної плитки та кераміки, ґрунт знятий із забруднених ділянок, каміння, а також встановлено факт вирубки зелених насаджень різних порід (а.с. 164 зворот- 165).

У кримінальному провадженні призначено судову інженерно-екологічну експертизу, її проведення доручено експертам Чернігівської НДЕКЦ МВС. Для проведення експертизи експерту було надано, серед іншого, копії актів відбору проб ґрунтів від 04.04.2024 №38/09-24 та № 39/09-24 з додатками, акту №28/02 від 09.04.2024, протоколів №38/09-24 та №39/09-24 від 10.05.2025.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 29.10.2024 за №СЕ-19/125-24/5814-ФХЕД, проведеної Чернігівським НДЕКЦ, встановлено забруднення ґрунту фосфатами, що перевищують їх встановлений рівень (а.с. 87-104). Згідно з висновком вирішити питання небезпеки для довкілля (навколишнього природного середовища) - неможливо, у зв'язку з недостатністю відповідних вихідних даних.

Згідно з листом з додатком Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 03.09.2025 № 19/125/14 у висновку судової інженерно-екологічної експертизи від 29.10.2024 за №СЕ-19/125-24/5814-ФХЕД, допущені технічні помилки у назві виявленої хімічної речовини - фосфати в резолютивній частині документа, насправді виявлено вміст сульфатів (а.с. 196, 196 зворот).

Як вбачається із протоколів випробувань №203 від 21.10.2024 та №98 від 22.05.2025, проведених на замовлення ПП «Будмірантарінвест» представником Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» ОСОБА_3 з відбором проб ґрунту на обстежуваній земельній ділянці кадастровий номер 7410100000:01:039:0024 не встановлено перевищення нормативного вмісту масової частки сульфат - іону у пробах ґрунту на обстежуваній земельній ділянці та не вбачається перевищення нормативів гранично допустимого забруднення ґрунтів (а.с. 114-115).

Постановою слідчого Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області Марченко Т.В. від 30.06.2025 кримінальне провадження №42024272010000088 від 11.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 388 КК України закрито у зв'язку із відсутністю складу кримінального правопорушення, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України (а.с. 109 зворот, 112).

Копію постанови та виділені матеріали кримінального провадження направлено до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області для вирішення питання щодо притягнення директора ПП «Бумірантарінвест» Губської Т.О. до адміністративної відповідальності (а.с. 147).

06 серпня 2025 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Федоренком О.Д. відносно Позивача складено протокол про адміністративне правопорушення №002350, згідно з яким Позивач, будучи директором ПП «Будмірантарінвест» допустила несанкціоноване розміщення відходів будівництва на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, що створює екологонебезпечний вплив на земельну ділянку, призвело до засмічення та забруднення її відходами та є порушенням ст. 56 Закону України «Про охорону земель», ст. 211 Земельного кодексу України (а.с. 118). Протокол містить підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Цього ж дня, 06.08.2025 постановою старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівській області Федоренка О.Д. №115/02 Позивача притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 52 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн (а.с. 119, 119 зворот).

Постанова містить опис об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, аналогічний указаному у протоколі, а також посилання на ст. ст. 242-1, 283, 284 КУпАП, ст. ст. 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 96, 167, 168 Земельного кодексу України.

Також судом встановлено, що земельну ділянку з кадастровим номером - 7410100000:01:039:0024 загальною площею 1,1500 га з призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, на перехресті Київського шосе та вул. Лісковицької у м. Чернігові, Приватне підприємство «Будмірантарінвест» використовує на підставі договорів оренди земельної ділянки від 18.05.2010 та 14.03.2024 № 3749, укладених з Чернігівською міською радою, строк дії останнього з яких закінчується 08.02.2026 (а.с. 11-18).

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 16.12.2011 № 360 Приватному підприємству «Будмірантарінвест» затверджено містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для будівництва на орендованій земельній ділянці готельно - оздоровчого комплексу (а.с. 10 зворот), на підставі чого Управлінням архітектури та містобудування Чернігівської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки від 28.12.2011 № 418 (а.с. 19).

На замовлення ПП «Будмірантарінвест» розроблено Проект організації дорожнього руху з влаштування тимчасового заїзду та виїзду на період виконання робіт для будівництва готельно - оздоровчого комплексу на орендованій земельній ділянці, а також Робочий проект «Нове будівництво будівлі охорони на земельній ділянці розташованій на перехресті Київського шосе та вул. Лісковицької в м. Чернігові», якими передбачено, що планування території будівельного майданчика на етапі підготовчих робіт включає в себе попереднє вирівнювання площадки під плямою забудови; засипання виїмок, канав; переміщення привозного ґрунту або цегляного бою, уламків бетонних та залізобетонних конструкцій, уламків мурувальних та опоряджувальних розчинів в межах будмайданчика до місць зі значним пониженням території (а.с. 21-68).

На підставі договору від 04.03.2024 № 04.03/24-01 між Приватним акціонерним товариством «АТП-2550» та ПП «Будмірантарінвест», останнім закуплено будівельні відходи, а саме частини (уламки) пошкодженого (знищеного) об'єкту нерухомості, а також матеріали/предмети (бетон, цегла, кераміка, кахельна плитка та інші), що утворилися в ході проведення демонтажних робіт будівлі готелю «Україна» за адресою м. Чернігів, просп. Миру, 33 (а.с. 67-68).

Указані відходи будівельних матеріалів ПрАТ «АТП-2550» доставило за адресою м. Чернігів, перехрестя Київського шосе та вулиці Лісковицької з умовами договору, що підтверджується видатковою накладною № РН-000002 від 08.03.2024 та товарно-транспортними накладними № 37-39 від 08.03.2024 (а.с. 69-71).

Листом від 17.04.2024 №01-05/40 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради повідомило, що за даними Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, інформація щодо зареєстрованих дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих або будівельних робіт на земельній ділянці за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, яка розташована на перехресті вулиць Київське шосе та Лісковицької в місті Чернігові відсутня (а.с. 153). Станом на 25.06.2024 у Реєстрі міститься інформація про реєстрацію проектної документації, перша редакція якої датована 10.06.2024 (а.с. 154).

Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).

У силу ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

У відповідності до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 96 Земельного кодексу України (далі- ЗК України) на землекористувачів покладено обов'язок додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів, забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

В силу вимог ч. ч. 3, 4 ст. 46 Закону України «Про охорону земель», забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Згідно з ч.1, 2 ст. 167 ЗК України, якій кореспондується ч. 1 ст. 45 Закону України "Про охорону земель", господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

У відповідності з приписами ст. 33 Закону України «Про управління відходами», зберігання та видалення відходів здійснюється у відповідності до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України «Про відходи», забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням норм і правил, передбачених законодавством України.

Згідно абз. 1 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з пунктом "в" ч. 1 ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Пунктом "а" ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі Закону №877-V) для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. Нормативно-правовим атом, що регулює порядок визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства є «Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 № 149) (далі за текстом - Методика).

Диспозицією ч. 1 ст. 52 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, виробничими та іншими відходами.

Ця стаття передбачає відповідальність за вчинення будь-якої з цих дій, як окремо, так і усіх разом. Псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, зокрема, тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Встановивши фактичні обставини справи та оцінивши досліджені письмові докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оскаржуваної постанови, з огляду на наступне.

Суд не погоджується з твердженням Позивача, що маючи усі документи, необхідні для початку будівництва на орендованій земельній ділянці, ПП «Будмірантарінвест» здійснювало підсипання території будівельними відходами від руйнувань для заповнення рельєфу та влаштування основ та покриття проїзду, а тому правомірно розміщувало відходи на земельній ділянці.

Пункт 8 ст. 1 Закону Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - Містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією. Отже, містобудівні умови та обмеження є дозвільним документом, який містить загальні вимоги до об'єкта будівництва, однак не надає права на проведення самих робіт.

Як вбачається із матеріалів справи, шляхом доставлення та вигрузки на перехресті просп. Миру (Київське шосе) та вул. Лісковицької в м. Чернігів відходів будівельних матеріалів, ПП «Будмірантарінвест» фактично розпочаті, передбачені п. 10 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, підготовчі роботи щодо забезпечення транспортно - пішохідного зв'язку, а саме влаштування тимчасового заїзду та виїзду на період виконання робіт для будівництва готельно - оздоровчого.

Указане відповідає Проекту організації дорожнього руху з влаштування тимчасового заїзду та виїзду на період виконання робіт для будівництва готельно - оздоровчого комплексу на орендованій земельній ділянці, а також Робочому проекту «Нове будівництво будівлі охорони на земельній ділянці розташованій на перехресті Київського шосе та вул. Лісковицької в м. Чернігові», якими передбачено, що планування території будівельного майданчика на етапі підготовчих робіт включає в себе попереднє вирівнювання площадки під плямою забудови; засипання виїмок, канав; переміщення привозного ґрунту або цегляного бою, уламків бетонних та залізобетонних конструкцій, уламків мурувальних та опоряджувальних розчинів в межах будмайданчика до місць зі значним пониженням території.

Відповідно до п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 № 466 підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки під забудову, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень. Підготовчі роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, а також після подання Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, або отримання зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт. Виконання підготовчих робіт у межах будівельного майданчика не потребує отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником інших документів дозвільного характеру.

Як визначено ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається (п. 2 ч. 1 ст. 36).

Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

Листом від 17.04.2024 №01-05/40 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради повідомило Відповідача, що за даними Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, інформація щодо зареєстрованих дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих або будівельних робіт на земельній ділянці за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, яка розташована на перехресті вулиць Київське шосе та Лісковицької в місті Чернігові, відсутня.

Отже, на час обстеження земельної ділянки працівниками Держекоінспекції у Чернігівській області у ПП «Будмірантарінвест» були відсутні дозвільні документи на проведення підготовчих будівельних робіт, зокрема не подано повідомлення про початок виконання будівельних робіт, а тому твердження Позивача про правомірність розміщення залишків будівельних матеріалів на земельній ділянці за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024 суд відхиляє.

Разом з тим, положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом і визнається сторонами, оскаржувана постанова винесена уповноваженою посадовою особою Відповідача за результатами проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації, про що складено акт від 09.04.2024 №28/02.

Огляд (обстеження) проводилося згідно з наказом начальника Держекоінспекції у Чернігівській області № 107 від 03.04.2024, у якому підставами огляду визначено норми законодавства, що регламентують повноваження органів Держекоінспекції, а також Порядок організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2023 № 783.

Пунктом 1 Порядку визначено, що цей він визначає вимоги до організації та проведення огляду (обстеження) місця заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації.

Згідно з п. 2. Порядку, термін «місце заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу» має таке значення: території, земельні ділянки, об'єкти нерухомого майна, водні об'єкти, рухоме майно, інженерні та лінійні споруди, обладнання, устаткування підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, в результаті пошкодження яких була заподіяна шкода навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації;

Суду не надано жодних доказів, що об'єкт огляду (обстеження) - земельна ділянка за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024 на момент видачі наказу про проведення огляду (обстеження) місця події від 03.04.2025 та проведення самого огляду була пошкоджена внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії Російської Федерації.

Суд критично оцінює пояснення Відповідача, що земельна ділянка зазнала забруднення унаслідок розміщення на ній відходів, які утворились в результаті влучення авіаційної бомби в готель «Україна» у м. Чернігові, що на думку Відповідача є підставою для застосування правового регулювання, визначеного Порядком № 783.

Суд зазначає, що об'єктом обстеження не були ані сам готель «Україна», ані земельна ділянка, на якій він розміщений, а інша земельна ділянка, доказів безпосередньої дії на яку військових засобів ураження зі сторони рф, суду не надано.

Також Відповідач вказує, що згідно чинного законодавства залишки будівельних матеріалів, які утворилися внаслідок руйнації готелю «Україна» є відходами і переведення їх до статусу товару вимагає від суб'єктів у сфері управління відходами дотримання певних процедур, передбачених Законом України «Про управління відходами» від 20.06.2022 №2320-ІХ. Згідно цього Закону ПП «Будмірантарінвест» не мало права придбавати та розміщувати відходи без отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів.

Суд зазначає, що законодавством передбачено спеціальні норми, які передбачають відповідальність у сфері поводження з відходами, зокрема ст. 82 КУпАП, яка встановлює відповідальність за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.

Разом з тим, Позивача притягнуто до адміністративної відповідальності саме за ст. 52 КУпАП - псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель, тобто безпосереднім об'єктом (предметом) адміністративного правопорушення була саме земельна ділянка за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024, а не вилучені із пошкодженої унаслідок ворожого обстрілу будівлі готелю «Україна», відходи будівельних матеріалів.

Крім того, суд звертає увагу, що після запровадження воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України №303 від 13.03.2022 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» було введено мораторій на проведення більшості перевірок.

Змінами і доповненнями, внесеними 06 грудня 2022 року до вищезгаданої Постанови, протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах за наявності загрози, що має негативний вплив, у тому числі на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини та захист навколишнього природного середовища.

Суд вбачає, що проведення огляду (обстеження) земельної ділянки було способом здійснення позапланового контрольного заходу у період дії мораторію з уникненням процедури отримання рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

При цьому, у своєму поясненні у суді представник Відповідача повідомила, що таке погодження було отримано та видано наказ і направлення на проведення позапланової перевірки додержання вимог екологічного законодавства, у тому числі з використання земельних ресурсів, ПП «Будмірантарінвест», проте пізніше, а саме у травні 2024 року, до якої працівники Держекоінспекції не були допущені, що свідчить про усвідомлення Відповідачем необхідності дотримуватися у своїй діяльності вимог Закону України № 877-V від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також Постанови Уряду України №303 від 13.03.2022.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Основними засадами (принципами) адміністративного судочинства, серед іншого, є верховенство права.

В своїй постанові від 21.06.2023 у справі № 916/3027/21 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що покладений на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на висновках про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Кожна із сторін судового спору самостійно визначає докази, які, на її думку, належним чином підтверджують або спростовують заявлені позовні вимоги. Суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв'язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За положеннями ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем не надано беззаперечних доказів, які підтверджують вчинення позивачем адміністративного правопорушення, виконання посадовою особою дій з дотриманням вимог ст. 280 КУпАП, забезпечення всебічного та повного з'ясування обставин, що підлягають встановленню та дослідженню при розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Принцип презумпції невинуватості передбачає, що всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти, встановлені судом, у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.

Таким чином, суд вважає, що Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено, що його посадові особи при проведенні обстеження земельної ділянки за кадастровим номером 7410100000:01:039:0024 діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що у відповідності до доктрини «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree), яка була неодноразово сформульована Європейським судом з прав людини, свідчить про неправомірність притягнення Позивача до адміністративної відповідальності, а отже наявні підстави для скасування спірної постанови.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява N 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи щодо рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З огляду на встановлені обставини суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю у зв'язку з відсутністю в діях Позивача складу адміністративного правопорушення.

Оскільки Позивач не заявляє вимоги про стягнення судових витрат з відповідача, а тому керуючись принципом диспозитивності, суд залишає судові витрати за Позивачем.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6-10, 72, 77, 90, 241-246, 255, 271, 286, 288, 292 КАС України, суд, -

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (ЄДРПОУ 38053846, м. Чернігів, вул. Пантелеймонівська, 12) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити повністю.

Постанову старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чернігівській області Федоренка О.Д. про накладення адміністративного стягнення № 115/02 від 06.08.2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 52 КУпАП - скасувати.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 52 КУпАП - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя Олег КОСЕНКО