Справа № 307/4308/25
Провадження № 2-о/307/94/25
про відмову у відкритті провадження у справі
14 листопада 2025 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сас Л.Р., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дубівська селищна рада Тячівського району Закарпатської області про встановлення факту здійснення постійного догляду,
ОСОБА_1 подав до суду заяву про встановлення факту здійснення ним постійного догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заяви посилався на те, що відповідно до постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», ним здійснюється постійний догляд за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії (Протокол № 52 від 23.07.2025) ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду та знаходиться на обліку та лікуванні з діагнозом: виражені когнітивні розлади старчого віку. ІХС. Кардіосклероз атеросклеротичний. АВ блокада ІІ ст.
Відповідно до довідки від 29.09.2025 № 03-37 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в Відділі соціального захисту населення Дубівської селищної ради, відповідно до Постанови КМУ № 859 від 23.09.2020, як одержувач компенсаційної виплати особі, який надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за громадянином згідно Висновку ЛКК № 52 від 23.07.2025 - ОСОБА_2 з 01.09.2025 по 23.07.2026.
ОСОБА_2 є особою похилого віку, має встановлену 2 групу інвалідності.
Ним забезпечувався постійний її догляд та побутове обслуговування, регулярно закуповувались для неї продукти харчування та ліки, оплачувались комунальні послуги.
На даний час він призваний на військову службу за мобілізацією та встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 необхідно йому для звільнення з військової служби на підставі ст. 26 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» та в нього наявні всі необхідні документи для підтвердження факту здійснення ним постійного догляду за ОСОБА_2 .
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту постійного догляду за ОСОБА_2 необхідне заявнику для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах, зокрема, під час виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у частині першій статті 315 ЦПК України, однак не є вичерпним.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Отже, існують два порядки встановлення фактів, що мають юридичне значення - позасудовий і судовий.
Якщо факт, що має юридичне значення, підлягає встановленню в позасудовому порядку, особа має використати такий порядок.
Відмова відповідного органу в установленні такого факту може бути оскаржена заінтересованою особою до суду в порядку адміністративного судочинства. Такі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08 листопада 2019 року у справі № 161/853/19, від 18 грудня 2019 року у справі № 370/2598/16-ц, від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21.
Заява ОСОБА_1 не містить посилання на те, що запитуваний факт можливо встановити лише в судовому порядку.
Між тим, порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами, що потребують постійного стороннього догляду, визначено Законом України «Про соціальні послуги», та підзаконними актами, а саме: Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 430, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, Порядком організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 587.
Вказані нормативно-правові акти визначають порядок та підстави отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.
Зокрема, на постанову Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859 посилається сам заявник, оскільки до заяви додає довідку № 03-37 від 29.09.2025, згідно якої заявник, ОСОБА_1 вже перебуває на обліку у Відділі соціального захисту населення Дубівської селищної ради, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, як одержувач компенсаційної виплати особі, який надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за громадянином згідно Висновку ЛКК № 52 від 23.07.2025 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Оскільки, законодавством визначено позасудовий порядок встановлення факту здійснення постійного догляду за особою, яка за станом здоров'я потребує соціальної послуги з догляду, про встановлення якого просить заявник, у зв'язку з чим такий факт не може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні в порядку цивільного судочинства, таким чином такий факт вже встановлено в позасудовому порядку, що і підтверджує дана довідка.
Враховуючи, що факт постійного догляду ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який здійснює ОСОБА_1 посвідчений в позасудовому порядку, слід відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Керуючись ст.ст.186, 258-261, 294 ЦПК України,
Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дубівська селищна рада Тячівського району Закарпатської області про встановлення факту здійснення постійного догляду.
Роз'яснити заявнику право звернення до суду за захистом своїх прав в порядку позовного провадження на загальних підставах.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Л.Р.Сас