11.11.2025 Справа №607/22830/25 Провадження №3/607/8249/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Базана Л.Т.
секретаря с/з Гоцак І.О.
за участю прокурора Дедюх Т.Я.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Бережани Тернопільської області, менеджера-управителя ФОП ОСОБА_2 , колишнього секретаря судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 365 від 30.10.2025, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді секретаря судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, та відповідно до пп «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 06.02.2024 о 14:07 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність передбачена ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім цього, за протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 364 від 30.10.2025, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді секретаря судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, та відповідно до пп «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 06.02.2024 о 13:27 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала та щиро розкаялася.
Прокурор в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності, визнавши її винною у вчиненні інкримінованих їй правопорушень та зважаючи на визнання нею своєї вини, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850грн.
Суд заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані матеріали встановив наступне.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, наказом керівника апарату Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31.10.2022 № 312-к «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря судового засідання з 01 листопада 2022 року на період дії воєнного стану, до дня визначення керівником державної служби переможця за результатами конкурсного відбору, але не більше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Відповідно до наказу керівника апарату Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 20.04.2023 № 82-к «Про звільнення ОСОБА_1 », звільнено ОСОБА_1 , секретаря судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з 21 квітня 2023 року, за угодою сторін, відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу».
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державний службовець зобов'язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 5 вказаного вище Закону визначено, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Так, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є державним службовцем, а тому суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та згідно ч.1 ст. 45, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 1726 КУпАП - є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.
ОСОБА_1 як секретар судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується листом Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №15/359/2025 від 07.10.2025, де зазначається, що запис про ознайомлення з вимогами й обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 знаходиться в особовій картці від 01 листопада 2022 року, яка зберігається в архівній особовій справі державного службовця.
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Частиною 1 ст. 45 вказаного Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди суб'єкти декларування зобов'язані подати не пізніше 31.01.2024.
Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 23:59 год. 31.01.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, лише 06.02.2024 о 13:27 год.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384 прийнятий 20.09.2023, набрав чинності 12.10.2023.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 № 4 (зі змінами) суб'єкти декларування, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) - подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024.
Отже, ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє таку діяльність (при звільненні), не пізніше 23:59 год 31.01.2024,
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з позначкою «при звільненні», лише 06.02.2024 о 14:07 год.
Будь яких об'єктивних даних, щодо неможливості відправлення декларацій у встановлений Законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надала.
З огляду на наведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних із корупцією, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується доказами, дослідженими та оглянутими у судовому засіданні: протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №№364, 365 від 30.10.2025; витягами з офіційного сайту НАЗК за пошуковим запитом декларацій ОСОБА_1 ; роздрукованими деклараціями ОСОБА_1 з сайту НАЗК поданих 06.02.2024 о 13.27 год. та 14.07 год.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 30.10.2025; повідомленнями НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 02.01.2025; послідовністю дій користувача ОСОБА_1 ; наказами керівника апарату Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31.10.2022 № 312-к та 20.04.2023 № 82-к; посадовою інструкцією секретаря судового засідання Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області; характеристикою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області на ОСОБА_1 від 07.10.2025; Положенням про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ.
Проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладені стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала, у вчиненому щиро розкаялася, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, обставин, що обтяжують покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до останньої адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.7, 9, 33, 40-1, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЛ. Т. Базан