14 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/21137/24 пров. № А/857/5798/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Шинкар Т.І., Хобор Р.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року (суддя Крутько О.В., ухвалене в м. Львові) у справі № 380/21137/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Національного університету оборони України, Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , Військової частини НОМЕР_4 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дій,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Національного університету оборони України, Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 , Військової частини НОМЕР_4 , та просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 01.03.2018р. до 25.08.2020р;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 698,48 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2018р. до 25.08.2020р., в загальному розмірі 109 538,57 грн., з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
визнати протиправною бездіяльність Національного університету оборони України (03049, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 28; код ЄДРПОУ 07834530), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 26.08.2020р. по 08.03.2022р;
зобов'язати Національний університет оборони України (03049, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 28; код ЄДРПОУ 07834530) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 698,48 грн. щомісячно, починаючи з 26.08.2020р. по 08.03.2022р., в загальному розмірі 68 242,92 грн., з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 09.03.2022р. по 23.07.2023р.;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 698,48 грн. щомісячно, починаючи з 09.03.2022р. по 23.07.2023р., в загальному розмірі 60 965,26 грн., з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 24.07.2023р. по 31.12.2023р.;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 698,48 грн. щомісячно, починаючи з 24.07.2023р. по 31.12.2023р., в загальному розмірі 19 446,85 грн., з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), що полягає у невиплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різниці між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, за період з 01.01.2024р. по 19.07.2024р.;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_4 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 ) різницю між сумою індексації грошового забезпечення, що склалась у місяці підвищення доходу та розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року в сумі 3 698,48 грн. щомісячно, починаючи з 01.01.2024р. по 19.07.2024р., в загальному розмірі 24 457,69 грн., з урахуванням вимог абзацу четвертого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним дії військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 25 серпня 2020 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 01 березня 2018 року по 25 серпня 2020 року, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн щомісячно, в загальному розмірі 109 538,57 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. Визнано протиправним дії Національного університету оборони України щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 26 серпня 2020 року по 08 березня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Зобов'язано Національний університет оборони України щодо невиплати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 26 серпня 2020 року по 08 березня 2022 року, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн щомісячно, в загальному розмірі 68 242,92 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. Визнано протиправним дії військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Зобов'язано військову частину НОМЕР_2 щодо невиплати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 09 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн щомісячно, в загальному розмірі 36 030,35 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. Визнано протиправним дії військової частини НОМЕР_4 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 19 липня 2024 року із застосуванням щомісячної індексації-різниці відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Зобов'язано військову частину НОМЕР_4 щодо невиплати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період 01 січня 2024 року по 19 липня 2024 року, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн щомісячно, в загальному розмірі 24 457,69 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, його оскаржив відповідач- Військова частина НОМЕР_1 , подавши апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, та з наведених в ній підстав, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить змінити рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 року у справі №380/21137/24, за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним дій Військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання вчинити дії.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 2016 року по 2020 рік у військовій частині НОМЕР_1 . Згідно витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.08.2020 №118, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення з 25.08.2020.
Як вбачається з матеріалів справи, що 26.08.2020 по 08.03.2022 позивач проходив військову службу у Національному університеті оборони України імені Івана Черняховського.
Згідно витягу з Наказу начальника Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (по стройовій частині) від 16.03.2022 №60, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу університету та всіх видів забезпечення з 16.03.2022.
З 09.03.2022 по 23.07.2023 ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 . Згідно витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 23.07.2023 №210, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 23.07.2023.
З 24.07.2023 по 19.07.2024 позивач проходив військову службу у військовій НОМЕР_10 . Згідно витягу з Наказу командира військової частини НОМЕР_10 (по стройовій частині) від 19.07.2024 №128, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 19.07.2024.
Позивач 10.09.2024 через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_1 із адвокатським запитом, просив надати інформацію про виплачене грошове забезпечення за період з 01.01.2016 по дату виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , та листом від 22.09.2024 військова частина НОМЕР_1 надала позивачу витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №188 від 25.08.2024 та витяг з карток особового рахунку позивача за 2017-2020 роки.
Також, 10.09.2024 позивач через представника звернувся до Національного університету оборони України із адвокатським запитом, просив надати довідку про виплачене грошове забезпечення за період проходження позивачем військової служби в Національному університеті оборони України, та листом від 20.09.2024 відповідач 2 надав позивачу витяги з наказів про зарахування на військову службу та виключення з військової служби, та довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Окрім цього, 03.10.2024 позивач через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_2 із адвокатським запитом, просив надати інформацію про виплачене грошове забезпечення за період проходження позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , та у відповідь на адвокатський запит, військова частина НОМЕР_2 надала позивачу довідку про розмір грошового забезпечення за період 01.01.2023 по 23.07.2023.
03.10.2024 позивач через свого представника звернувся до військової частини НОМЕР_4 (далі - Відповідач 5) із адвокатським запитом, просив надати інформацію про виплачене грошове забезпечення за період проходження позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_4 . Листом від 10.10.2024 військова частина НОМЕР_4 надала позивачу довідку про отримане грошове забезпечення за період проходження служби у військовій частині з січня 2024 року по липень 2024 року.
Згідно розрахунків нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , протягом періоду з 01.03.2018 по 19.07.2024 позивачу не нарахувалася та не виплачувалася індексацію грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до статтей 1, 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон України №1282-XII) визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Частиною першою статті 4 Закону України №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частина перша друга статті 5 Закону України №1282-XII).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення».
Як передбачено п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 (у редакції, яка діяла до 15.12.2015) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Так, 09.12.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» (далі Постанова № 1013).
У зв'язку з прийняттям Постанови № 1013 від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015 істотно змінився порядок індексації заробітної плати, зокрема, якщо раніше базовим місяцем для обчислення індексу споживчих цін для індексації вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, стипендій, пенсій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, то після прийняття Постанови № 1013, місяцем підвищення став місяць, у якому відбулось підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціальним страхуванням.
Згідно п.5 Порядку № 1078 зі змінами внесеними Постановою № 1013 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Відповідно до пп.2 п. 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної» та “індексації-різниці».
Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.
Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 1 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078).
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку №1078).
Згідно особистих карток на грошове забезпечення за 2021,2022,2023 та 2024 роки, для нарахування індексації грошового забезпечення позивача було застосовано березень 2018 року як місяць підвищення доходу (базовий місяць).
Щодо “фіксованої» суми індексації, то Закон України “Про індексацію грошових доходів населення» і Порядок №1078 такого поняття не містять.
Такий термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 року №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Разом з тим, постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 року у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.
З 1 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Поряд з цим, абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 року до 1 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Такі правові позиції Верховного Суду висловлені у постановах від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року у справі №380/5493/21, від 6 квітня 2023 року у справі №420/11424/21, від 20 квітня 2023 року у справі №320/8554/210, від 9 травня 2023 року у справі № 120/2234/22-а.
Так, Верховний Суд зазначає, до з'ясування для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 підлягає: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 р (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення другого абзацу п'ятого пункт 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац п'ятий пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац п'ятий пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Як вбачається з матеріалів справи, нарахований місячний грошовий дохід позивача за лютий 2018 року становив 15 397,49 грн., та за березень 2018 року - 16 162,16 грн. Тобто місячний грошовий дохід позивача з 01 березня 2018 року збільшився на 764,67 грн. (16 162,16 грн. - 15 397,49 грн. = 764,67 грн.).
Визначаючи суму можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків), взято за основу величину приросту індексу споживчих цін 253,3%, правильність чого підтверджується листом Мінсоцполітики від 28.09.2021 № 5211/0/290-21/51.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн.
Абзацом п'ятим пункту 4 Порядку № 1078 визначено, що сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножений на величину приросту індексу споживчих цін і поділена на 100%, тобто 1762,00 грн * 253,30% / 100% = 4463,15 грн. Отже, розмір підвищення доходу (А) 764,67 грн є меншим від суми можливої індексації в березні 2018 року (Б) = 4463,15 грн, а різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А) дорівнює: 3698,48 грн (4463,15 грн - 764,67 грн).
Зважаючи на наведене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідачі повинні були нараховувати та виплачувати позивачу індексацію-різницю в розмірі 3698,48 грн щомісячно, в період з 01.03.2018 по 19.07.2024 (день виключення зі списків особової частини).
Відтак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації-різниці у період з 01.03.2018 по 19.07.2024 є протиправною.
Щодо, способу захисту права позивача на отримання невиплачених сум індексації грошового забезпечення, то слід зазначити на таке, Верховний Суд у пункті 62 постанови від 31.05.2021 у справі № 420/7110/19 зазначив, що обраний позивачем спосіб захисту повинен: а) відповідати змісту порушеного права (вимога повинна співвідноситися із обставинами порушення права чи законного інтересу); б) забезпечувати реальне поновлення прав у випадку задоволення позову (у результаті виконання рішення суду особа фактично повернеться в той стан, у якому перебувала до моменту порушення її права чи законного інтересу).
Також, Велика Палата Верховного Суду неодноразово, зокрема у постановах від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18, від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, зазначала, що застосування конкретного способу захисту права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Як вбачається з матеріалів справи, що у позовній заяві позивач просить суд зобов'язати відповідачів нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення у конкретних сумах.
Разом з тим, враховуючи характер спірних правовідносин, такий спонукаючий спосіб захисту є належним та ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав особи у випадку задоволення позову.
При розгляді справи судом першої інстанції вірно враховано висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21.
З огляду на викладене, при вирішенні питання сум індексації-різниці, на які має право позивач, слід виходити з такого.
Згідно з проведеним позивачем розрахунком індексація-різниця за період з 01.03.2018 по 25.08.2020 становить 109 538,57 грн. (29 місяців х 3698,48 грн) +(3698,48 : 31 х 25 днів), отже, загальна сума індексації-різниці, на яку має право позивач за період з 01.03.2018 по 25.08.2020, становить 109 538,57 грн.
Щодо періоду з 26.08.2020 по 08.03.2022 сума індексації-різниці становить 68 242,92 грн. (3698,48 : 31 х 6 днів) + (3698,48 х 18 місяців) + (3698,48 : 31 х 8 днів). Отже, загальна сума індексації-різниці, на яку має право позивач за період з 26.08.2020 по 08.03.2022, становить 68 242,92 грн.
За наведених обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, щодо зобов'язання: відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.03.2018 по 25.08.2020, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 109 538,57 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб та відповідача 2 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 26.08.2020 по 08.03.2022, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн щомісячно, в загальному розмірі 68 242,92, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.
З приводу позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача 3 нарахувати та виплатити здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 09.03.2022 по 23.07.2023, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 60 965,26 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, слід зазначити наступне. На період з 01.01.2023 по 31.12.2023 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення правомірно призупинено у зв'язку із зупиненням на 2023 рік дії Закону № 1282 відповідно до пункту 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік».
А відтак, позовні вимоги в частині періоду з 01.01.2023 по 23.07.2023 вірно не задоволені судом першої інстанції.
Згідно з проведеним розрахунком індексація-різниця за період з 09.03.2022 по 31.12.2022 становить 36 030,35 грн. (3698,48 : 31 х 23 дні) + (3698 х 9 місяців). Отже, загальна сума індексації-різниці, на яку має право позивач за період з 09.03.2022 по 31.12.2022, становить 36 030,35 грн.
Відтак, з метою ефективного захисту порушених прав та законних інтересів позивача, судом першої інстанції вірно задоволено дану позову вимогу шляхом зобов'язання відповідача 3 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 09.03.2022 по 31.12.2022, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 36 030,35 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.
Також, позовна вимога про зобов'язання відповідача 4 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 24.07.2023 по 31.12.2023, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 19 446,85 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб задоволенню не підлягає, оскільки на період з 01.01.2023 по 31.12.2023 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення правомірно призупинено у зв'язку із зупиненням на 2023 рік дії Закону № 1282 відповідно до пункту 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік».
Щодо зобов'язання відповідача 5 нарахувати та виплатити здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.01.2024 по 19.07.2024, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 24 457,69 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб слід виходити з наступного.
Так, на період з 01.01.2023 по 31.12.2023 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення правомірно призупинено у зв'язку із зупиненням на 2023 рік дії Закону № 1282 відповідно до пункту 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік».
Разом з тим, Закон України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік» застережень щодо зупинення на 2024 рік дії Закону № 1282 не містить.
Відтак, починаючи з 01 січня 2024 року відновився обов'язок щодо нарахування та виплати позивачу індексації-різниці грошового забезпечення.
Згідно з проведеним позивачем розрахунком індексація-різниця за період з 01.01.2024 по 19.07.2024 становить 24 457,69 грн. (3698,48 х 6 місяців) + (3698,48 : 31 х 19 днів). Отже, загальна сума індексації-різниці, на яку має право позивач за період з 01.01.2024 по 19.07.2024, становить 24 457,69 грн.
За наведених обставин, судом першої інстанції вірно зобов'язано відповідача 5 здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01.01.2024 по 19.07.2024, виходячи з фіксованої величини 3698,48 грн. щомісячно, в загальному розмірі 24 457,69 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб
Зважаючи на викладене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для зміни рішення суду першої інстанції.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року у справі №380/21137/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді Т. І. Шинкар
Р. Б. Хобор