Постанова від 13.11.2025 по справі 580/12578/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/12578/24 Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.Г.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Кобаль М.І., Штульман І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі -відповідач 1/ГУ ПФУ в Черкаській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі -відповідач 2/апелянт/ГУ ПФУ в Одеській області) про:

- визнання протиправним рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову в призначенні пенсії № 232730025997 від 17 вересня 2024 року;

- зобов'язання ГУ ПФУ в Черкаській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди участі у бойових діях у воєнний час з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби;

- зобов'язання ГУ ПФУ в Черкаській області призначити, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до статей 30, 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26 травня 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що відповідачі протиправно відмовили йому у призначенні пенсії по інвалідності, не зарахувавши до страхового стажу період проходження військової служби у зоні бойових дій, попри наявність підтверджувальних документів. Внаслідок встановлення інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини, він набув право на призначення пенсії по інвалідності відповідно до статей 30, 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Водночас ГУ ПФУ в Одеській області, розглянувши заяву, безпідставно відмовило у призначенні пенсії з мотивів відсутності необхідного страхового стажу, не врахувавши пільговий порядок обчислення періоду військової служби (один місяць за три). Вказав, що неодноразово звертався до органів Пенсійного фонду із заявами про призначення пенсії, однак відповідачі систематично порушували його право, посилаючись на формальні підстави та технічні неточності у даних. Такі дії суперечать статтям 19 та 46 Конституції України, які гарантують право громадян на соціальний захист і зобов'язують органи державної влади діяти в межах наданих повноважень і у спосіб, визначений законом. Крім того, відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані, але не виплачені з вини органу суми пенсії підлягають виплаті без обмеження будь-яким строком. Отже, відмова у призначенні пенсії і ненарахування належних виплат є безпідставною і порушує його гарантовані права.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Одеській області № 232730025997 від 17 вересня 2024 року про відмову в призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 .

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року участі в антитерористичній операції та в бойових діях під час дії воєнного стану в розрахунку один місяць служби за три місяці.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 10 вересня 2024 року відповідно до статей 30, 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ПФУ в Одеській області протиправно не зарахувало до страхового стажу позивача періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції та бойових діях під час дії воєнного стану, хоча ці періоди відповідно до чинного законодавства підлягають обчисленню у пільговому порядку - один місяць служби за три. Факт участі ОСОБА_1 у зазначених заходах підтверджується довідками військової частини, а відтак на підставі пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071, статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» ці періоди підлягають включенню до страхового стажу в пільговому обчисленні. Після врахування зазначених періодів із застосуванням кратності один місяць за три, загальний страховий стаж позивача становить 4 роки 11 місяців 27 днів, що перевищує мінімальний необхідний для призначення пенсії по інвалідності (4 роки для осіб віком до 31 року включно). Таким чином, у позивача наявні всі передбачені законом підстави для призначення пенсії по інвалідності. Разом з тим суд дійшов висновку, що оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії пізніше ніж через три місяці після встановлення інвалідності, пенсія підлягає призначенню з дати подання заяви - 10 вересня 2024 року, а не з моменту встановлення інвалідності - 26 травня 2023 року. У зв'язку з цим позовні вимоги в цій частині суд відхилив. Також вказав, що ГУ ПФУ в Черкаській області не є належним відповідачем, оскільки саме ГУ ПФУ в Одеській області ухвалило рішення про відмову у призначенні пенсії, а отже, дії першого не порушили прав позивача.

В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Одеській області просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд безпідставно дійшов висновку про наявність у позивача необхідного страхового стажу для призначення пенсії по інвалідності, оскільки відповідно до статей 30 та 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на таку пенсію мають лише особи, яким установлено інвалідність і які мають передбачений законом страховий стаж. На день звернення позивача (10 вересня 2024 року) його страховий стаж становив лише 3 роки 4 місяці 21 день при необхідних 4 роках, тому підстав для призначення пенсії по інвалідності не було. Суд неправильно застосував норми про пільгове обчислення періодів служби, адже кратне (1 місяць за три) зарахування часу участі у бойових діях установлено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393 виключно для обчислення вислуги років при призначенні пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, а не для визначення страхового стажу в системі загальнообов'язкового пенсійного страхування. Таким чином, Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071, або постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393, не можуть застосовуватись для обчислення страхового стажу за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV. Крім того, апелянт наголосив, що відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV страховий стаж після 01 січня 2004 року обчислюється лише за даними персоніфікованого обліку, а будь-які пільги у вигляді множення періодів служби чинним законодавством не передбачені. Зазначено, що військова служба зараховується до страхового стажу в одинарному розмірі, за умови сплати страхових внесків або наявності підтверджувальних довідок про їх сплату. Окремо скаржник підкреслив, що інвалідність ОСОБА_1 встановлено з 26 травня 2023 року, а із заявою про призначення пенсії він звернувся лише 10 вересня 2024 року, тобто з пропуском тримісячного строку, передбаченого статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, тому пенсія в будь-якому разі мала б призначатися не раніше дати звернення.

Відзив на апеляційну скаргу не подано.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 26 травня 2023 року встановлено ІІІ групу інвалідності, пов'язану з отриманням травми, поранення, ТАК, пов'язаних із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою до акту огляду Обласної МСЕК № 2 м. Черкаси, серії 12 ААГ № 054436 від 30 травня 2023 року.

10 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності.

Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області № 232730025997 від 17 вересня 2024 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу - 4 роки; страховий стаж позивача становить 3 роки 4 місяці 21 день, до якого зараховано: періоди трудової діяльності: з 03 жовтня 2014 року по 08 червня 2015 року - 8 місяців 11 днів; з 01 липня 2021 року по 07 липня 2021 року - 10 днів; з 01 листопада 2021 року по 02 лютого 2023 року - 1 рік 4 місяці; з 03 лютого 2023 року по 08 жовтня 2023 року - 9 місяців; з 01 листопада 2023 року по 30 червня 2024 року - 8 місяців.

Листом ГУ ПФУ в Черкаській області повідомило позивача про прийняте рішення від 17 вересня 2024 року та відсутність стажу для призначення пенсії по інвалідності.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ у Одеській області щодо незарахування до страхового стажу періоду участі в антитерористичній операції та у бойових діях у воєнний час з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби, позивач звернувся з позовом до суду.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Оскільки оскаржуване рішення в частині позовних вимог, у задоволенні яких відмовлено, ухвалено судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права, з ним погодились сторони, то суд апеляційної інстанції здійснює перегляд судового рішення у межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача в частині задоволених позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі -Закон № 1058-ІV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частин першої, другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Абзацом другим частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року № 393, в редакції чинній на дату прийняття оскарженого рішення, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

17 березня 2014 року оприлюднено Указ Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» та в Україні розпочав діяти особливий період.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 введено воєнний стан, строк дії якого в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України і який діє дотепер.

За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-XII під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення №530).

Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

У постановах Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 02 квітня 2020 року у справі № 185/4140/17, від 16 червня 2020 року у справі № 185/7049/16-а, від 31 серпня 2022 року у справі № 185/6919/16-а, від 17 жовтня 2022 року у справі № 340/395/17, від 18 січня 2023 року у справі № 1.380.2019.003739, від 21 березня 2023 року у справі № 160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.

Здійснюючи перевірку доводів позивача щодо незарахування відповідачем періоду військової служби позивача у кратному розмірі (за період з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року), слід врахувати, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , видане 23 грудня 2022 року.

Довідкою військової частини НОМЕР_2 від 13 липня 2023 року № 2350/убд підтверджується, що позивач у період з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в періоди здійснення зазначених заходів.

Крім того, довідкою військової частини НОМЕР_2 від 13 липня 2023 року № 2349/убд підтверджується, що позивач у період з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Слов'янськ Донецької області.

Отже, період військової служби позивача з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Проте, як видно зі змісту розрахунку стажу позивача, вказаний період зараховано ГУ ПФУ у Одеській області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці.

В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаного періоду у пільговому обчисленні відповідачем у рішенні не наведено.

Апеляційний суд погоджується з наведеними судом першої інстанції розрахунками страхового стажу та вважає їх обґрунтованими.

Суд правильно встановив, що загальний період безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції та бойових діях у спірні проміжки часу (25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року) становить 8 місяців 23 дні і цей період відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 393 та довідок військової частини підлягає зарахуванню на пільгових умовах - один місяць служби за три.

У перерахунку кратності це дає 27 місяців 9 днів, тобто 2 роки 3 місяці 9 днів.

Оскільки в розрахунку стажу за період з 01 листопада 2021 року по 02 лютого 2023 року орган ПФУ врахував увесь цей час у звичайному (одинарному) розмірі, суд обґрунтовано відняв із цього періоду фактично відслужені 8 місяців 23 дні та визначив, що без пільг за цей проміжок залишається 7 місяців 7 днів.

Додавши їх до пільгово перерахованих 2 роки 3 місяці 9 днів, суд першої інстанції правильно отримав страховий стаж за період 01 листопада 2021 року по 02 лютого 2023 року у розмірі 2 роки 10 місяців 16 днів.

З урахуванням інших періодів, які безспірно підтверджені і в сумі становлять 25 місяців 11 днів (2 роки 1 місяць 11 днів), загальний страховий стаж позивача обґрунтовано визначено у розмірі 4 років 11 місяців 27 днів, що перевищує мінімально необхідні 4 роки для призначення пенсії по інвалідності в його віці.

Колегія суддів не приймає доводи апелянта про те, що постанова Кабінету Міністрів України № 393 може застосовуватись виключно для пенсій за Законом № 2262-XII, оскільки, як правильно зазначив суд першої інстанції, наведена постанова у взаємозв'язку з Положенням № 530 визначає порядок обчислення пільгових періодів служби, а не порядок фінансування пенсій, і тому підлягає застосуванню при визначенні страхового стажу в частині врахування періодів служби в особливий період, що підтверджується сталою судовою практикою Верховного Суду.

Оскільки відповідно до частини першої статті 32 Закону № 1058-IV для осіб з інвалідністю III групи у віці до 31 року мінімальний страховий стаж має становити не менше 4 років, а загальний стаж позивача з урахуванням пільгового обчислення перевищує цю межу, суд першої інстанції обґрунтовано визнав наявність у нього права на призначення пенсії по інвалідності.

Водночас, враховуючи положення статті 45 цього Закону, за якими пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності лише у разі звернення не пізніше трьох місяців з цієї дати, суд дійшов правильного висновку, що оскільки ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії 10 вересня 2024 року, тобто після спливу тримісячного строку з моменту встановлення інвалідності (26 травня 2023 року), перерахунок і призначення пенсії мають здійснюватися саме з дати звернення - 10 вересня 2024 року.

Згідно з частиною другою статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відтак, належним захистом порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди участі у бойових діях у воєнний час з 25 жовтня 2021 року по 12 лютого 2022 року, з 14 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року, з 23 лютого 2022 року по 20 червня 2022 року в розрахунку один місяць служби за три місяці служби та призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до статей 30, 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10 вересня 2024 року.

При цьому, прийняття такого рішення про зарахування пільгового стажу та призначення пенсії має здійснюватися тим територіальним органом Пенсійного фонду України, якого було уповноважено розглядати подану особою заяву вперше.

Тому, саме ГУ ПФУ в Одеській області і має завершити процедуру призначення позивачу пенсії із вирішенням питання щодо зарахування страхового стажу за конкретний період.

Таким чином, суд правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин та норми матеріального права, які їх регулюють, належно мотивував висновок про наявність у позивача права на призначення пенсії по інвалідності, виходячи з установленого страхового стажу з урахуванням пільгового обчислення періодів служби.

Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Кобаль М.І.

Штульман І.В.