Постанова від 13.11.2025 по справі 340/6569/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 340/6569/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Баранник Н.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.12.2024, (суддя суду першої інстанції Черниш О.А. ), прийняте в порядку письмового провадження в м. Кропивницькому, в адміністративній справі №340/6569/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

09.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо надання недостовірних даних про додаткові види грошового забезпечення в довідці №9/3-1704 від 17.05.2024 року, а саме: надбавки за особливості проходження служби та премії для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року;

- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року на підставі довідки №9/3-1704 від 17.05.2024 року, змінивши надбавку за особливості проходження служби з 2762,18 грн. на 4211, 47 грн., змінивши розмір премії з 3821,04 грн. на 5825,52 грн., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" для здійснення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнано протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо оформлення довідки №9/3-1704 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із невідповідними сумами складових грошового забезпечення. Зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виправлену довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що резолютивна частина рішення не відповідає прохальній частині позову ОСОБА_1 . На думку позивача, суд не захистив порушених прав позивача, за захистом яких він звертався до суду.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах кримінально-виконавчої системи СРСР, з якої у 1987 році був звільнений у запас.

З 18.02.2006 року йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунки пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, обчисленого з грошового забезпечення осіб рядового складу ДКВС за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за нормами, чинними на 01.03.2018 року (6561 грн.) та 05.03.2019 року (9972,07 грн.).

У листопаді 2023 року позивач звернувся до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань із заявою, у якій просив оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку його пенсії.

На цю заяву Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №9/3-2831 від 17.11.2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 3660 грн., оклад за спеціальним званням (старший лейтенант внутрішньої служби) - 1200 грн., надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням) - 1701 грн., надбавка за особливості проходження служби (42,1 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років) - 2762,18 грн., премія (104,4 % від посадового окладу) - 3821,04 грн., усього - 13144, 22 грн.

Позивач не погодився із розмірами складових грошового забезпечення, визначених у цій довідці, і в лютому 2024 року звернувся до суду з позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 року у справі №340/575/24 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

На виконання цього рішення суду Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №9/3-1704 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 5580 грн., оклад за спеціальним званням (старший лейтенант внутрішньої служби) - 1830 грн., надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням) - 2593, 50 грн., надбавка за особливості проходження служби (42,1 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років) - 2762,18 грн., премія (104,4 % від посадового окладу) - 3821,04 грн., усього - 16586,72 грн.

Позивач не погодився із сумами складових цієї довідки, а саме надбавки за особливості проходження служби і премії, та звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач неправильно обрахував розмір додаткових видів грошового забезпечення при видачі довідки на виконання рішення суду.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Також слід зазначити, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним, та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Надбавка за особливості проходження служби та премія, не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 05.03.2024 року № 380/19324/23, що враховується судом апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.

Встановлені обставини справи свідчать, що на виконання рішення суду Департамент з питань виконання кримінальних покарань оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №9/3-1704 від 17.05.2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року. До цієї довідки включено: посадовий оклад - 5580 грн., оклад за спеціальним званням (старший лейтенант внутрішньої служби) - 1830 грн., надбавка за вислугу років (35% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням) - 2593, 50 грн., надбавка за особливості проходження служби (42,1 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років) - 2762,18 грн., премія (104,4 % від посадового окладу) - 3821,04 грн., усього - 16586,72 грн.

Як видно з довідки розмір посадового окладу розрахований відповідачем розрахований посадовий оклад виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на січень 2023 року, натомість додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії розраховані виходячи з розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 року (1762 грн), які фактично були виплачені в січні 2023 року.

Отже, відповідач не заперечує того факту, що в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 управлінням вказані додаткові види грошового забезпечення в зменшеному розмірі.

Суд першої інстанції правильно врахував, що у розумінні пунктів 2, 3, 5 Порядку №45 таким державним органом є зокрема Державна кримінально-виконавча служба України, яка відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Право на перерахунок пенсії у позивача, який є пенсіонером з числа осіб рядового складу кримінально-виконавчої служби, виникло у січні 2023 року.

До складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, повинні включатися щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років) та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премія), які діяли та виплачувалися у січні 2023 року.

За правилами абзацу 2 пункту 5 Порядку №45 посадовий оклад (ПО), оклад за спеціальним званням (ОСЗ) та відсоткова надбавка за вислугу років (НВР) повинні бути включені до грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірах, установлених постановою КМУ №704 та главами 1, 2, 4 розділу ІІ Порядку №925/5 за відповідною посадою та спеціальним званням станом на 01.01.2023 року.

За правилами абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 інші щомісячні надбавки, зокрема надбавка за особливості проходження служби (встановлюється у відсотках ПО з урахуванням ОСЗ та НВР) та щомісячна премія (встановлюється у відсотках ПО) повинні бути включені до грошового забезпечення для перерахунку пенсії - у середніх розмірах (у відсотках), що фактично виплачені за січень 2023 року особам рядового/начальницького складу ДКВС, які проходили службу на посадах, до яких прирівнюється посада позивача, з якої він був звільнений зі служби.

Відповідно до постанови КМУ №704, Порядку №925/5 базою для нарахування особам рядового/начальницького складу ДКВС у грошовому виразі похідних щомісячних відсоткових надбавок та премії є їхні оклади - ПО та ОСЗ, які згідно з пунктом 4 постанови КМУ №704 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, підлягали обчисленню шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, наведені у додатках 1 і 14 до постанови КМУ №704.

Суд першої інстанції встановив, що при складанні довідки №9/3-1704 від 17.05.2024 року відповідач керувався листом Міністерства юстиції України №58665/16.3.2/32-23 від 11.05.2023 року з роз'ясненнями щодо виконання рішень судів про зобов'язання уповноважених структурних підрозділів Мін'юсту щодо виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року. У цьому листі доведена інформація про середні розміри (у відсотках) надбавки за особливості проходження служби та премії осіб рядового і начальницького складу ДКВС, які встановлені виходячи з розмірів посадових окладів та окладів за спеціальними званнями, розрахованих з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року (1762 грн.) та фактично виплачені за січень 2023 року.

Згідно з наведеною у цьому листі інформацією середні відсотки надбавки за особливості проходження служби та середні відсотки премії по посаді "інспектор (усіх найменувань), інструктор, психолог, юрисконсульт, інженер" в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах за січень 2023 року склали 42,1% та 104,4 % відповідно.

Саме такі середні розміри (у відсотках) цих додаткових видів грошового забезпечення застосовані відповідачем при виготовленні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року.

Між тим, у цих довідках відповідач вказав суми у грошовому виразі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби та премії, застосувавши базою для їх нарахування посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, які обчислені із розрахункової величини 1762 грн.

Суд зазначає, що чинним законодавством не передбачене застосування різних розрахункових величин для обчислення основних та додаткових видів грошового забезпечення у довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, зокрема у тих довідках, які складаються на виконання рішень судів.

Виконані відповідачем розрахунки суперечать передбаченим у пункті 5 Порядку №45 правилам визначення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для цілей врахування до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій, а також нормам постанови КМУ №704 та Порядку №925/5 щодо обчислення окладів та щомісячних відсоткових надбавок та премії, як складових грошового забезпечення осіб рядового/начальницького складу ДКВС.

Таким чином, відповідач при оформленні довідки №9/3-1704 від 17.05.2024 року не врахував висновки суду у справі №340/575/24 щодо належної розрахункової величини для обчислення складових грошового забезпечення, порушив норми постанови КМУ №704, правила Порядку №45, Порядку №925/5.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо оформлення довідки з невідповідними (неправильними) сумами надбавок та премії, що порушують право позивача на перерахунок та належний розмір пенсії, слід визнати протиправними, а позов ОСОБА_1 слід задовольнити, зобов'язавши відповідача оформити виправлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Виправлена довідка повинна бути направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області замість раніше виданої помилкової довідки №9/3-1704 від 17.05.2024 року.

В мотивувальні частині суд першої інстанції правильно вказав, що при складанні довідки, включенні до неї видів грошового забезпечення та їх обчисленні відповідач повинен керуватися нормами Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб") та врахувати висновки Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 (№Пз/990/6/23), які для нього є обов'язковими в силу вимог частини 5 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Також, суд обгрунтовано зазначив, що у цій довідці слід вказати оновлені дані про розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням, обчисливши їх шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (2684 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти, а також вказати відомості про похідні від них щомісячні види грошового забезпечення (надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, премію), зазначивши їхні відсоткові значення та обчисливши їхні середні розміри за січень 2023 року (місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії) за правилами пункту 5 Порядку №45 (у відповідній редакції). Розміри (суми у грошовому вирізі) похідних надбавок та премії мають бути обчислені зі збільшеного посадового окладу та збільшеного окладу за спеціальним званням. Розміри у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії слід визначити в усередненому розмірі, тобто як середнє арифметичне значення розмірів (у відсотках) надбавок за особливості проходження служби та премій, які були фактично виплачені за січень 2023 року особам рядового/начальницького складу ДКВС, які проходили службу на посадах, до яких прирівнюється посада позивача, з якої він був звільнений зі служби.

Колегія суддів ззначає, що суд першої інстанції правильно визначив суть спірних відносин в цій справі, повно та всебічно дослідив докази, внаслідок чого дійшов правильного висновку про необхідніть задоволення позовних вимог.

При цьому, колегія суддів зазначає, що в мотивувальній частині суд першої інстанції навів вимоги, яких повинен дотриматися відповідач при видачі оновленої довідки, відтак права та інтереси позивача в цій справі суд апеляційної інстанції вважає захищеними належним чином.

З приводу доводів ОСОБА_1 про те, що рішення суду є необгрунтованим та підлягає скасуванню з огляду на те, що резолютивна частина не відповідає його вимогам зазначеним в прохальній частині позову, колегія суддів зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Віпдповідно до ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При розгляді справи, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вирішив позовні вимоги ОСОБА_1 у вдповідності до вимог чинного законодавства, зобов'язав відповідача вчинити належних дій для відновлення прав позивача, та обставина, що текстуально резолютивна частина не відповідає прохальній частині позову не вказує на протиправність рішення суду першої інстанції, адже судом правильно вирішено спір по суті вимог позову.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що наведення судом в резолютивній частині рішення арифметичного обрахування суми додаткових видів грошового забезпечення для їх зазначення в довідці, як на тому наполягає позивач, під час розгляду цієї справи не є доречним. Як вже зазначалось додаткові види грошового забезпечення вказані відповідачем із порушенням вимог порядку, тобто в даному випадку має місце не арифметична помилка з боку відповідача, а невиконання ним вимог Порядку №45 (у редакції до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб"), вказане призвело до зменшення розміру складових грошового забезпечення, про що обгрунтовано вказав суд першої інстанції в мотивувальній частині рішення суду.

З урахуваням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції - відсутні.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 в адміністративній справі № 340/6569/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай

суддя Н.П. Баранник