Ухвала від 14.11.2025 по справі 500/6231/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення співвідповідача

Справа № 500/6231/25

14 листопада 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання представника позивача про залучення співвідповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів " ІНФОРМАЦІЯ_3 " відомостей про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою за №456/9 від 15.03.2023) та щодо виключення з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів " ІНФОРМАЦІЯ_3 " відомості про ОСОБА_1 щодо результатів проходження медичного огляду (постанова ВЛК, оформлена довідкою за №456/9 від 15.03.2023) та щодо виключення з військового обліку.

Ухвалою суду від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Одночасно ухвалою суду зобов'язано відповідача у строк для подання відзиву подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову, у тому числі копію облікової картки ОСОБА_1 та відомості з бази даних " ІНФОРМАЦІЯ_3 " про позивача, картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 15.03.2023 та копію книги протоколів засідання ВЛК за 15.03.2023, пояснення щодо не внесення відомостей до системи "Оберіг" після проходження ВЛК позивачем, копію положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також надати пояснення до повноважень якого суб'єкта владних повноважень (відділу чи районного ІНФОРМАЦІЯ_2 ) відноситься внесення/виключення відомостей про військовозобов'язаних до/з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Від ІНФОРМАЦІЯ_2 жодних заяв по суті справи, а так само витребуваних судом документів не надходило.

11.11.2025 через підсистему "Електронний суд" надійшов відзив від представника ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 ). Разом з відзивом представник надала пояснення про те, що надати копію облікової картки позивача та відомості з бази “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » щодо нього неможливо, оскільки вказані відомості є інформацією з обмеженим доступом, а надати копію картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 15.03.2023, копію книги протоколів засідання ВЛК за 15.03.2023 не має можливості, оскільки запитувані документи зберігаються в ІНФОРМАЦІЯ_6 , де позивач проходив медичний огляд, згідно з поданою ним копії довідки ВЛК від 15.03.2023 № 456/9. Позовні вимоги не визнає та завертає увагу, що виділяти окремо відділ та районний ТЦК та СП є не зовсім коректним, оскільки, відділ є структурним підрозділом районного ТЦК та СП.

11.11.2025 від представника позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідача та долучення доказів. Клопотання обґрунтоване отриманою інформацією з листа ІНФОРМАЦІЯ_2 №4/5562 від 23.10.2025 про те, що такий відділ є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 і матеріали щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку направлені (перенаправленні) у ІНФОРМАЦІЯ_5 для прийняття відповідного рішення. Враховуючи вищевикладене, вважає за необхідне залучити відповідача ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Судом вирішується клопотання про залучення співвідповідача у даній адміністративній справі.

Предметом позову є оскарження бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальної інформації відносно ОСОБА_1 .

У цій справі позивач визначив відповідачем по цій позовній вимозі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

За змістом частин першої, третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з частиною четвертою статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

У розумінні частини сьомої статті 1 Закону України “Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII, пунктів 1, 3 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, при цьому районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є структурними підрозділами обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За змістом пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Відповідно до частин восьмої-дев'ятої статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII), органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

За змістом абзацу другого пункту 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16.05.2024 №559, (далі Порядок №559) відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр), перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку (пункт 4 Порядку №559).

Отже, військовозобов'язаний має право звернутися для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, так і до його відділу за місцем перебування на військовому обліку, у паперовій чи електронній формі.

У цій справі позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 , який перенаправив його звернення ІНФОРМАЦІЯ_7 для прийняття відповідного рішення.

Відзив на позовну заяву до суду подав ІНФОРМАЦІЯ_5 . У той же час, районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не є стороною по даній справі.

Зважаючи на викладене, та враховуючи, що саме районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у розумінні Закону №1951-VIII є органом ведення Реєстру, то суд вважає за доцільне задовольнити клопотання представника позивача та залучити ІНФОРМАЦІЯ_8 до участі у цій справі як співвідповідача.

Згідно з частиною шостою статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

При цьому враховуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_5 вже подано відзив на позовну заяву, то суд не встановлює йому нового строку для подання відзиву, проте вважає за необхідне витребувати додаткові докази та пояснення в сторін, та встановити строки для подання інших заяв по суті справи.

Керуючись статтями 9, 18, 48, 94, 248, 258, 261 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника позивача про залучення співвідповідача задовольнити.

Залучити до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).

Розгляд справи розпочати спочатку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 у строк п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї ухвали подати до суду всі матеріали, які стосуються предмета позову, у тому числі копію облікової картки ОСОБА_1 та відомості з бази даних "Оберіг" (у разі ненадання повторно на вимогу суду таких доказів - надати пояснення щодо причин та підстав невиконання вимог ухвали суду з посиланням на законодавчі норми, а не на те "що вказані відомості є інформацією з обмеженим доступом"), копію положення про ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також надати пояснення до повноважень якого суб'єкта владних повноважень (відділу чи районного РТЦК та СП) відноситься внесення/виключення відомостей про військовозобов'язаних до/з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Встановити позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив - п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Встановити відповідачам строк для подання заперечення - п'ять днів з дня отримання копії відповіді на відзив.

Повідомити сторонам, що відповідь на відзив, заперечення (заяви по суті справи) повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України. Заяви по суті справи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду також повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

Роз'яснити сторонам, що письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 КАС України. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (частини восьма, дев'ята статті 79 КАС України).

Роз'яснити, що відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина восьма статті 80 КАС України).

Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за веб-адресою https://adm.te.court.gov.ua/sud1970/gromadyanam/spravy/.

Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачу ІНФОРМАЦІЯ_4 - також копію позовної заяви та додані до неї документи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 14 листопада 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.