14 листопада 2025 року м. Суми Справа № 480/5091/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору. Заяви сторін. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2021, 2022 та 2023 роки; зобов'язати відповідача здійснити з 25.07.2024 перерахунок та виплату пенсії позивачу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за останні 3 роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком (за 2021, 2022 та 2023 роки), з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років на підставі ЗУ ''Про пенсійне забезпечення'' № 1788-ХІІ. У зв'язку із досягненням пенсійного віку, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV. Оскільки позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії саме за віком, то відповідач зобов'язаний був застосувати при призначенні такої пенсії показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три попередні роки.
Судом відкрито провадження у справі 30.06.2025.
Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановлені судом фактичні обставини.
Позивачу було з 26.10.2016 призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України ''Про пенсійне забезпечення''.
25.07.2024 позивачу за його заявою призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV та застосовано показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.
Не погоджуючись з незастосування відповідачем при розрахунку пенсії за віком, показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
Висновки суду та їх мотиви.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначається така пенсійна виплата, як пенсія за віком.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до п.''е'' ст.55 Закону № 1788-ХІІ (в редакії чинній станом на 02.12.2014) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років, за переліком, що затверджується у порядку, який визначений Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Отже, приписом ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
У випадку призначення іншого виду пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Як встановлено судом, позивач з 26.10.2016 отримувала пенсію за вислугу років за нормами ЗУ ''Про пенсійне забезпечення''. У 2024 році позивач вперше звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком за нормами Закону № 1058-IV, за результатами розгляду якої, відповідач з 25.07.2024 перерахував пенсію позивачу виходячи з показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Таким чином, оскільки позивач з 26.10.2016 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ ''Про пенсійне забезпечення'', а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV позивач звернулася вперше у 2024 році, то в даному випадку відбулось не переведення позивача з одного виду пенсії на інший в межах дії Закону № 1058-IV, а фактичне її призначення відповідно до вимог вказаного Закону.
Суд зазначає, що питання стосовно того, з яких показників середньої заробітної плати позивачу призначалась пенсія за вислугу років та чи взагалі застосовувались будь-які показники середньої заробітної плати при такому призначенні не є спірним у даній справі. Cпірним є саме застосування показників при призначенні позивачу пенсії за віком.
Отже, суд дійшов висновку, що показник середньої заробітної плати при призначенні нового виду пенсії за віком на підставі норм Закону № 1058-IV повинен бути застосований за три календарних роки, що передують року призначення такої пенсії, тобто за 2021-2023 роки.
Таким чином, дії відповідача щодо нарахування позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки не відповідають критеріям правомірності, які встановлені ч.2 ст.2 КАС України.
Тому суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування з 25.07.2024 позивачу пенсії за віком на підставі норм Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 25.07.2024 пенсію за віком, на підставі норм Закону № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, суд на підставі норми ч.1 ст.139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у сумі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування з 25.07.2024 ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.07.2024 пенсію за віком, на підставі норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки, з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 (дев'яносто шість) коп.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук