Справа №345/6027/25
Провадження № 3/345/975/2025
13.11.2025 року м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Гапоненко Р.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої начальником відділу бухгалтерського обліку, звітності та закупівель, головний бухгалтер апарату Калуської районної державної адміністрації, за ч. 1 ст. 41 КУпАП,-
на розгляді Калуського міськрайонного суду перебувають матеріали про притягнення до адміністративної відповідальностіОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення, № ПЗ/ІФ/12275/024376/П/ПТ від 16.10.2025, зазначено, що ОСОБА_1 допустила порушення вимог законодавства про працю, за що встановлено відповідальність за ч. 1 ст. 41 КУпАП. Зокрема, в ході проведення 10-16 жовтня 2025 року вКалуській районній державній адміністрації позапланового заходу контролю з питань праці встановлено наступне: згідно з наказом від 15.08.2025 № 119-в, ОСОБА_2 надано частину основної щорічної відпустки терміном 16 календарних днів з 01.09.2025. Згідно з відомостями з особового рахунку по заробітній платі ОСОБА_2 , за вересень 2025 року їй нараховано, зокрема, заробітну плату за час відпустки в розмірі 10504,80 грн. та 17785,80 грн. грошової допомоги. Відповідно до вимог частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136 (далі ЗУ № 2136), заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Згідно з вимогами частини п'ятої статті 115 КЗпП України, заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором. Згідно з пунктом 1.7 розділу ІІ «Оплата праці» Колективного договору між адміністрацією і трудовим колективом Калуської районної державної адміністрації на 2023-2027 роки передбачено виплату заробітної плати за весь час щорічної відпустки не пізніше ніж 3 робочих дні до початку відпустки. Натомість, в порушення вимог частини першої статті 10 ЗУ № 2136 та частини п'ятої статті 115 КЗпП України, заробітна плата за час щорічної відпустки ОСОБА_2 в розмірі 22000,00 грн. (в тому числі грошова допомога) виплачена не до початку відпустки, а 09.09.2025 (згідно платіжної інструкції від 08.09.2025 № 158). Заробітна плата за час щорічної відпустки, наданої ОСОБА_2 згідно з наказом від 13.08.2025 № 117-в з 18.08.2025 на 14 календарних днів, в розмірі 8961,55 грн. також виплачена несвоєчасно, тобто, не до початку відпустки, а 28.08.2025 (згідно платіжної інструкції від 27.08.2025 № 145).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, просила закрити провадження у справі відповідно до п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з підстав викладених у поясненнях, які вона долучила до матеріалів справи.
Судом встановлено, що відповідно до положень ч. 1 ст. 41 КУпАП, Порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян",або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В доданих до матеріалів справи поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про відпустки» заробітна плата працівникам за весь час відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором. Відповідно до п. 1.7 розділу ІІ «Оплата праці» Колективного договору між адміністрацією і трудовим колективом Калуської районної державної адміністрації на 2023-2027 роки, схваленого на загальних зборах трудового колективу (протокол від 27.07.2023 №2), зареєстрованого управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради за №964 від 04.08.2023 (наказ №471 від 04.08.2023) передбачено обов'язок Адміністрації виплачувати заробітну плату працівникам за весь час щорічної відпустки не пізніше ніж за 3 робочих дні до початку відпустки відповідно до статті 21 Закону України «Про відпустки». За письмовою заявою працівника виплату відпускних здійснювати у найближчий термін встановлений для виплати заробітної плати.
Згідно заяви на відпустку від 13.08.2025 на підставі якої було прийнято наказ районної державної адміністрації від 13.08.2025 №117-в «Про відпустку ОСОБА_2 », начальник відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації ОСОБА_2 вказала: «Належну суму відпускних прошу виплатити із заробітною платою за другу половину серпня». Також, у заяві від 15.08.2025 на підставі якої було прийнято наказ районної державної адміністрації від 15.08.2025 №119-в «Про надання відпустки ОСОБА_2 », ОСОБА_3 вказала: «Належну суму відпускних та матеріальну допомогу на оздоровлення прошу виплатити із заробітною платою за першу половину вересня».
Тому, заробітна плата ОСОБА_2 за час щорічної відпустки, згідно наказу районної державної адміністрації від 13.08.2025 №117-в була виплачена 28.08.2025, а заробітна плата за час щорічної відпустки та грошова допомога, згідно наказу районної державної адміністрації від 15.08.2025 №119-в виплачена 09.09.2025 з врахуванням заяви працівника та пункту 1.7 розділу ІІ «Оплата праці» Колективного договору.
За змістом ч. 1 ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, крім іншого є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розгляд справи відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, описаного у протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 1 ч. 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином вважаю, що провадження в справі слід закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 245, 247, 251 КУпАП, суддя -
постановив:
Провадження у справі про притягненняОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: