Справа №760/29900/25
3/760/8224/25
07 листопада 2025 року
07 листопада 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Черчукан В.О., за участю-представника Київської митниці Короля Л.І., розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № LТ061202182UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Запоріжжя, паспорт гр. України: НОМЕР_1 виданий 26.06.2012 Шевченківським РВ ГУМВС України в Запоріжській області, місце проживання: АДРЕСА_1 . тел. НОМЕР_2 , за порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 МК України, -
Київською митницею здійснюється провадження у справі про порушення митних правил №0864/UA100000/2025, розпочатої 02.09.2025 відносно відправника міжнародного поштового відправлення № LТ061202182UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Запоріжжя, паспорт гр. України: НОМЕР_1 виданий 26.06.2012 Шевченківським РВ ГУМВС України в Запоріжській області, місце проживання: АДРЕСА_1 . тел. НОМЕР_2 , за порушення митних правил, передбачених ч. 2 ст. 473 МК України.
З зазначеного протоколу вбачається, що 10.06.2025 у зоні митного контролю митного поста «Укрпошта» Київської митниці на території ЗМК АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2), під час проведення митного контролю МПВ № LT061202182UA, яке пересилалося з України до Японії, згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 10.06.2025, було виявлено: армійський шолом темно-зеленого кольору, вкритий мотузковою сіткою, б/в, з маркуванням «HJalm 90» - 1 шт.
У митній декларації форми CN22 вміст відправлення задекларовано як подарунок, в розділі «Кількість і детальний опис вкладення» задекларовано «Motorcycle Helmet», вартістю 1 USD, код ТНЗЕД 650610.
Листом Київської митниці від 26.06.2025 № 7.8-5/20-06/7/11756 зазначені зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 02.07.2025 №1420003302-0391 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як: захисний шолом «HJALM 90», зеленого кольору, рівень захисту TV50, виготовлений відповідно до військових стандартів, із пара-араміду (кевлару), виробництва «COURTAULDS» Англія, 1996 р., в комплекті з маскувальною сіткою.
Наданий на дослідження шолом має ознаки шоломів, виготовлених відповідно до військових стандартів, зазначених в позиції ML13.с списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.
Враховуючи викладене, в діях гр. ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ч.2 ст. 473 Митного кодексу України.
По даному факту, співробітниками митниці було складено протокол про порушення митних правил №0864/UA100000/2025.
За даним протоколом про порушення митних правил, на підставі положень, ст. 511 МК України, предмети правопорушення тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 0864/UA100000/2025 від 11.09.2025 та розміщено на складі Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8А.
Представник Київської митниці Король Л.І. в судовому засіданні пояснив, що обставини порушення митних правил ОСОБА_1 є доведеними, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0864/UA100000/2025 за ч.2 ст. 473 Митного кодексу України.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - ОСОБА_1 не з'явився, будучи повідомленим про дату та час судового засідання за адресою, зазначеною в міжнародному поштовому відправленні.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порушення митних правил передбачене ст.473 МК України полягає у пересиланні через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Частиною 8 ст.233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до п.28 ст.4 МК України митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Статтями 196, 197 МК України регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до ст.196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 1 ст.235 МК України регламентується, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003 № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Як вбачається зі змісту протоколу та доданих до нього матеріалів, оригінал дозволу або висновок Держекспортконтролю відправником до митного органу не надавався.
Так, 10.06.2025 у зоні митного контролю митного поста «Укрпошта» Київської митниці на території ЗМК АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2), під час проведення митного контролю МПВ № LT061202182UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , tel: НОМЕР_3 ) до Японії ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_3 , tel: НОМЕР_4 ), згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 10.06.2025, було виявлено: армійський шолом темно-зеленого кольору, вкритий мотузковою сіткою, б/в, з маркуванням «HJalm 90» - 1 шт.
У митній декларації форми CN22 вміст відправлення задекларовано як подарунок, в розділі «Кількість і детальний опис вкладення» задекларовано «Motorcycle Helmet», вартістю 1 USD, код ТНЗЕД 650610.
Листом Київської митниці від 26.06.2025 № 7.8-5/20-06/7/11756 зазначені зразок направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 02.07.2025 №1420003302-0391 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як: захисний шолом «HJALM 90», зеленого кольору, рівень захисту TV50, виготовлений відповідно до військових стандартів, із пара-араміду (кевлару), виробництва «COURTAULDS» Англія, 1996 р., в комплекті з маскувальною сіткою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807. затвердженого порядок здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення.
Частиною 1 статті 235 МК України заборонено переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику допоки воно не видане адресату.
Враховуючи викладене, в діях гр. ОСОБА_1 , вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ч.2 ст. 473 Митного кодексу України.
На підставі ст. 511 МК України предмети правопорушення тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 0864/UA100000/2025 від 11.09.2025 та розміщено на складі Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8А.
Частиною 7 статті 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Частиною 1 ст. 235 МК України регламентується заборона щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п. 1 ч. 1), відправлених з порушенням митних правил (п. 2 ч. 1) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п. 3 ч. 1).
Відповідно до ч.2 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Відповідно до частини 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, в діях гр. ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ч.2 ст. 473 МК України (пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання).
Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за ч.2 статтею 473 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_4 ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196, 235, 458, 465, 467, 473, 495, 527 Митного кодексу України, -
Громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Запоріжжя, паспорт гр. України: НОМЕР_1 виданий 26.06.2012 Шевченківським РВ ГУМВС України в Запоріжській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 473 МК України, притягнути до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у вигляді конфіскації в дохід держави безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: армійський шолом темно-зеленого кольору, вкритий мотузковою сіткою, б/в, з маркуванням «HJalm 90» - 1 шт.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Запоріжжя, паспорт гр. України: НОМЕР_1 виданий 26.06.2012 Шевченківським РВ ГУМВС України в Запоріжській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна