3/381/1488/25
381/5422/25
12 листопада 2025 року місто Фастів
Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Зебелян Н.В., за участю секретаря судового засідання Погребняк О.О., прокурора Рудика Р.Ю. та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
26.09.2025 до Фастівського міськрайонного суду Київської області надійшли адміністративні протоколи № 4031 та № 4032 від 18.09.2025 про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, громадянка ОСОБА_1 будучи депутатом Кожанської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ № 1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII Закону України № 1700-VII, несвоєчасно, а саме 17.08.2025, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, громадянка ОСОБА_1 будучи депутатом Кожанської селищної ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ № 1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється його дія, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII Закону України № 1700-VII, несвоєчасно, а саме 17.08.2025, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала, просила суд суворо її не карати.
Судом було поставлено на обговорення питання про доцільність об'єднання протоколів про адміністративні корупційні правопорушення, складені щодо ОСОБА_1 .
Прокурор у судовому засіданні просив суд об'єднати адміністративні матеріали щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в одне провадження та притягнути її до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи той факт, що протоколи про адміністративні правопорушення складались стосовно однієї особи, суд вважає, що для об'єктивного розгляду справи необхідно об'єднати в одне провадження вищезазначені справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису). Особливості накладення стягнення при розгляді справ без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
Під час розгляду справи судом не встановлено пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу порушника, приходжу до висновку про необхідність застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 37, 38, 40-1, 124, 221, 248, 249 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 : справа № 381/5422/25, (пр. № 3/381/1488/25) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та № 381/5423/25 (пр. 3/381/1489/25) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Присвоїти справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП номер № 381/5422/25, (пр. № 3/381/1488/25).
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн. 00 коп.
На постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду через Фастівський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.В. Зебелян