Ухвала від 12.11.2025 по справі 372/1557/25

Справа № 372/1557/25

Провадження 2-1165/25

ухвала

12 листопада 2025 року Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Потабенко Л.В.,

при секретарі Мищихиній Т.Л.,

за участю прокурора Курінного С.О.,

розглянувши в приміщенні Обухівського районного суду Київської області у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах Київської обласної державної адміністрації до Обухівської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , третя особа Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про усунення перешкод у користуванні майном шляхом визнання недійсним розпорядження та скасування державної реєстрації земельних ділянок,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться зазначена вище справа.

Ухвалою судді від 07 липня 2025 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, справу призначено до підготовчого судового засідання.

Керівник Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах Київської обласної державної адміністрації звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 в якому просить усунути перешкоди у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення площею 1,1998 га, шляхом визнання недійсними розпоряджень Обухівської районної державної адміністрації від 19.05.2009 за № № 607, 608, 609, 610, 611, в частині відведення земельних ділянок ОСОБА_1 , ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ; усунути перешкоди власнику державі в особі Київської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні землями лісогосподарського призначення шляхом скасування рішень державного реєстратора: № 43422476 від 09.10.2018 та № 43423592 від 09.10.2018 про державну реєстрацію права власності ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на земельну ділянку площею 0,12 га з кадастровим номером 3223185100:07:006:0193; № 73045497 від 09.05.2024 та № 73120991 від 14.05.2024 про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1199 га з кадастровим номером 3223185100:07:006:0102; із припиненням речових прав щодо них та усунути перешкоди власнику державі в особі Київської обласної державної адміністрації у користуванні та розпорядженні землями лісогосподарського призначення шляхом скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних з кадастровими номерами 3223185100:07:006:0017, 3223185100:07:006:0198, 3223185100:07:006:0089, 3223185100:07:006:0193, 3223185100:07:006:0160, 3223185100:07:006:0159, 3223185100:07:006:0088, 3223185100:07:006:0131 площею по 0,12 га кожна та з кадастровими номерами 3223185100:07:006:0102, 3223185100:07:006:0197 площею по 0,1199 га кожна.

05.11.2025 року до суду через систему «Електронний суд» прокурором Обухівської окружної прокуратури Київської області подано заяву про зміну предмету позову в якій він просить скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних з кадастровими номерами 3223185100:07:006:0017, 3223185100:07:006:0198, 3223185100:07:006:0089, 3223185100:07:006:0193, 3223185100:07:006:0160, 3223185100:07:006:0159, 3223185100:07:006:0088, 3223185100:07:006:0131 площею по 0,12 га кожна та з кадастровими номерами 3223185100:07:006:0102, 3223185100:07:006:0197 площею по 0,1199 га кожна; витребувати на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації в категорію лісогосподарського призначення із незаконного володіння ОСОБА_1 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0017 площею 0,0478 га; ОСОБА_2 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0102 площею 0,0583 га; ОСОБА_3 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0197 площею 0,0715 га; ОСОБА_4 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0198 площею 0,0116 га; ОСОБА_5 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0089 площею 0,0974 га; ОСОБА_6 та ОСОБА_7 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0193 площею 0,0471 га; ОСОБА_8 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0160 площею 0,0650 га; ОСОБА_9 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0159 площею 0,0631 га; ОСОБА_10 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0088 площею 0,0450 га; ОСОБА_11 частину земельної ділянки з кадастровим номером 3223185100:07:006:0131 площею 0,0057 га та стягнути з відповідачів на користь Київської обласної прокуратури понесені судові витрати.

В судовому засіданні поставлено на обговорення питання щодо прийняття заяви про зміну предмету позову.

Прокурор у судовому засіданні свою заяву підтримав та просив її задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 в судовому засіданні не заперечили щодо прийняття заяви.

Інші сторони в судове засідання не з'явились.

Вислухавши сторони, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог ст. 184 ЦПК України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.

Нормами статей 175 та 177 ЦПК України регламентовано вимоги до форми і змісту позовної заяви.

Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ч. 3ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

До позовної заяви надано копію квитанцію від 17.03.2025 року № 730 на суму 21 196,00 грн..

Разом з тим, в заяві про зміну предмету прокурором висунуто нові вимоги про скасування у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок десяти відповідачів, та вимогу про витребувати на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації із незаконного володіння частини земельних ділянок у десяти відповідачів.

Відтак в пред'явленій позовній заяві одночасно висунуто 10 вимог немайнового характеру (про скасування у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок десяти відповідачів) та 10 вимог майнового характеру (про витребувати на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації із незаконного володіння частини земельних ділянок у десяти відповідачів).

Оскільки в справі висунуто вимоги майнового характеру, в позовній заяві згідно п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України слід зазначити ціну позову, яка повинна визначатися виходячи з вартості спірних земельних ділянок.

Згідно правил частини 1 статті 176 ЦПК України у позовах про визнання права власності на майно або його витребування (повернення) ціна позову визначається вартістю майна.

Майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об'єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.

Позовна вимога про витребування майна має вартісну оцінку, носить майновий характер, і розмір ставок судового збору за її подання визначається, виходячи з розміру вартості майна, про визнання права власності на яке позивач ставить вимогу.

Згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання юридичною особою позовної заяви майнового характеру передбачено справляння судового збору, який становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За вказаних обставин, позивачу необхідно усунути вказані недоліки шляхом подання квитанцій про сплату судового збору, з врахуванням вже сплаченого судового збору на суму 21 196,00 грн..

Крім того 09 квітня 2025 набрав чинності Закон України № 4292-IX «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» (далі - Закон № 4292-ІХ).

Так, Законом № 4292-ІХ доповнено статтю 390 Цивільного кодексу України частиною п'ятою наступного змісту:

«Суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.

Суд постановляє рішення про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, за умови попереднього внесення органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором вартості такого майна на депозитний рахунок суду. Перерахування грошових коштів як компенсації вартості нерухомого майна з депозитного рахунку суду здійснюється без пред'явлення добросовісним набувачем окремого позову до держави чи територіальної громади.

Держава чи територіальна громада, яка на підставі рішення суду компенсувала добросовісному набувачеві вартість майна, набуває право вимоги про стягнення виплачених грошових коштів як компенсації вартості майна до особи, з вини якої таке майно незаконно вибуло з володіння власника. Порядок компенсації, передбачений цією частиною, не застосовується щодо об'єктів приватизації, визначених Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Для цілей цієї статті під вартістю майна розуміється вартість майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви».

Частину 4 статті 177 ЦПК України доповнено абзацом другим такого змісту: «У разі подання органом державної влади, органом місцевого самоврядування або прокурором позовної заяви про витребування нерухомого майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади до позову додаються документи, що підтверджують внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви».

Частину другу статті 185 ЦПК України доповнено абзацом третім такого змісту: «Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави невнесення у визначених законом випадках на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, суд у такій ухвалі зазначає про обов'язок позивача внести відповідну грошову суму».

Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, внесе у визначених законом випадках на депозитний рахунок суду грошову суму у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду.

Статтю 265 ЦПК України доповнено частиною чотирнадцятою такого змісту: «У разі відмови у задоволенні позову органу державної влади, органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування майна від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади, закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду суд вирішує питання про повернення позивачу внесених ним на депозитний рахунок суду грошових коштів як компенсації вартості майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, а у разі задоволення позову - про перерахування грошових коштів на користь добросовісного набувача».

При цьому, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №4292-ІХ передбачено, що положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного строку для витребування чи визнання права щодо:

- нерухомого майна, право власності на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня набрання чинності цим Законом;

- нерухомого майна, щодо якого на момент його передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.

Таким чином, держава регламентувала порядок звернення органів державної влади, органів місцевого самоврядування та прокурорів до суду з позовами, направленими на вилучення майна з приватної власності інших осіб, шляхом визначення спеціального порядку звернення, що включає забезпечення прав відповідача через внесення депозиту у розмірі вартості майна, який буде спрямований на відшкодування вартості майна в разі задоволення позову.

У відповідності до ч. 11 ст. 187 ЦПК України суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відтак, на підставі викладених норм закону, зважаючи на внесені Законом №4292-ІХ зміни, що набули чинності 09 квітня 2025 року, після відкриття провадження у даній цивільній справі, прокурору необхідно, з урахуванням наданої оцінки (експертно-грошової оцінки земельної ділянки) спірної земельної ділянки, здійсненої в порядку, визначеному законом, чинної на дату подання позовної заяви, надати документ, що підтверджує внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі вартості спірного майна, оцінка (експертно-грошова оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на дату подання позовної заяви.

Враховуючи вказані недоліки, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

Якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, позовна заява буде залишена без розгляду.

На підставі наведеного та керуючись статями 175, 177, 185, 187, 260, 261, 265 ЦПК України, суд,-

Керуючись статями 175, 177, 185, 187, 260, 261, 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах Київської обласної державної адміністрації до Обухівської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , третя особа Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про усунення перешкод у користуванні майном шляхом визнання недійсним розпорядження та скасування державної реєстрації земельних ділянок, залишити без руху.

Надати керівнику Обухівської окружної прокуратури Київської області, який діє в інтересах Київської обласної державної адміністрації для усунення недоліків позову протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява буде залишена без розгляду на підставі п.8 ч.1 ст. 257 ЦПК України..

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя