Рішення від 11.11.2025 по справі 620/10661/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 року м.Чернігів Справа № 620/10661/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Керівник Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області та просить наступне.

1. Визнати протиправною бездіяльність Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га, розташовану на відстані 0,5 км на схід від с. Киріївка, Корюківського району за географічними координатами 51.608625, 32.602034, 7424983500 для розміщення об'єкту зберігання та видалення відходів - звалища твердих побутових відходів та її затвердження, винесення в натурі і встановлення на місцевості меж земельної ділянки та здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.

2. Зобов'язати Сосницьку селищну раду Корюківського району Чернігівської області вчинити дії щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га, розташованої на відстані 0,5 км на схід від с. Киріївка, Корюківського району за географічними координатами 51.608625, 32.602034, 7424983500 для розміщення об'єкту зберігання та видалення відходів - звалища твердих побутових відходів та її затвердження, винесення в натурі і встановлення на місцевості меж земельної ділянки та здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.

Ухвалою судді від 01.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.

Представник відповідача у встановлений ухвалою суду строк подав заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений у повному обсязі, враховуючи таке.

В адміністративних межах Сосницької ОТГ у с. Киріївка (координати 51.608625, 32.602034, 7424983500) Корюківського району на землях комунальної власності Сосницької територіальної громади розташоване звалище твердих побутових відходів.

Землевпорядна документація на земельну ділянку, на якій розташоване зазначене місце видалення твердих побутових відходів не виготовлена, земельна ділянка не сформована, речові права на неї не зареєстровані у встановленому законом порядку.

За вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров'я людей та навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про управління відходами».

За нормами ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.

Стаття 30 вказаного Закону зазначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства (стаття 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 вказаного Закону визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно зі статтею 26 цього ж Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Земельним кодексом України (стаття 12) установлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, крім іншого, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Земельна ділянка як об'єкт цивільних прав передбачає її формування з визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (ст. 79-1 Земельного кодексу України).

Одним зі способів формування земельних ділянок є відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належить:

а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності;

б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;

в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності;

г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм;

ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Землеустрій проводиться в обов'язковому порядку (ст. 20 Закону України «Про землеустрій») на землях усіх категорій незалежно від форми власності, зокрема, в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою.

Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» визначено, що землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.

Види документації із землеустрою, згідно із Законом України «Про землеустрій» (ст. 25), крім інших є:

ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;

і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно зі ст. 50 цього Закону, розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

Замовниками документації із землеустрою, відповідно до ст. 26 Закону України «Про землеустрій», можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

У той же час, відповідачем не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території с. Полісся, на якій розташоване сміттєзвалище твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також державної реєстрації прав на вказану земельну ділянку.

Установлено, що у вересні 2024 року Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Сосницькою селищною радою (1Т) Корюківського району Чернігівської області.

Зокрема, об'єктом перевірки було діюче наземне звалище твердих побутових відходів, розташоване на території с. Киріївка (координати 51.608625, 32.602034, 7424983500).

У ході перевірки встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під вказаним МВВ відсутні, земельна ділянка під вказаним об'єктом не сформована та не виділена на місцевості, що є порушенням сг. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки складено акт № 39/04 від 23.09.2024.

Інспекцією 24.09.2024 винесено вимогу селищній раді із зобов'язанням, серед іншого, забезпечення утримання і експлуатації МВВ (місць видалення відходів) згідно вимог чинного законодавства до 01.03.2025.

Сосницькою селищною радою прийнято рішення №32-3371-VIII від 05.03.2025 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у комунальну власність щодо 19 сміттєзвалищ Сосницької ОТГ, в тому числі на земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га, що знаходиться за межами с.Киріївка Корюківського району Чернігівської області.

Проте згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області №10-25-0.3-4543/2-25 від 05.08.2025, правовстановлюючі документи на земельні ділянки під сміттєзвалищами Сосницької ТГ (зокрема в с. Киріївка) не реєструвалися, кадастровий номер не присвоювався, документація із землеустрою не передавалась.

Відповіді на запити окружної прокуратури від 11.04.2025 та 24.07.2025 щодо подальших вжитих заходів для реалізації рішення сесії селищної ради від 05.03.2025, яким надано дозвіл на виготовлення проектів землеустрою від Сосницької селищної ради, не надійшла.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров'я та санітарного благополуччя населення.

Вказана земельна ділянка належить до земель комунальної форми власності, використовується під сміттєзвалищем, а тому її використання повинне здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного та природоохоронного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності, на яких розташовані сміттєзвалища.

У порушення вимог ст. ст. 91, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 40 Закону України «Про управління відходами», та ст. ст. 26, 30, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 35, 36, 46 Закону України «Про охорону земель», Сосницькою селищною радою Корюківського району не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, зайняту під звалищем твердих побутових відходів та не визначено в натурі (на місцевості) межовими знаками межі вказаної земельної ділянки.

У даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства, шо виражається у її використанні без правовстановлюючих документів та державної реєстрації відповідного речового права.

Слід зазначити, що оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку багатоетапний процес. Стверджувати, що орган місцевого самоврядування виконав свій обов'язок можна буде лише після державної реєстрації за органом місцевого самоврядування права власності на земельну ділянку для розміщення твердих побутових відходів.

І тому навіть після прийняття Сосницькою селищною радою необхідних рішень та укладення відповідних договорів із землевпорядною організацією, такі дії не будуть свідчити про те, що у подальшому селищна рада не буде ухилятись від обов'язку оформлення правовстановлюючих документів.

Після прийняття рішення сесією селищної ради 05.03.2025, понад півроку жодних заходів не вжито.

Таким чином, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку, зайняту під сміттєзвалище для захоронения твердих побутових відходів у с. Киріївка.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги керівника Козелецької окружної прокуратури необхідно задовольнити.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Корюківської окружної прокуратури (вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Чернігівська обл., Корюківський р-н, 15300) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Пантелеймонівська, 12, м. Чернігів, 14017) до Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області (вул. Грушевського, 15, смт Сосниця, Чернігівська обл., Корюківський р-н, 16100) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га, розташовану на відстані 0,5 км на схід від с. Киріївка, Корюківського району за географічними координатами 51.608625, 32.602034, 7424983500 для розміщення об'єкту зберігання та видалення відходів - звалища твердих побутових відходів та її затвердження, винесення в натурі і встановлення на місцевості меж земельної ділянки та здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.

Зобов'язати Сосницьку селищну раду Корюківського району Чернігівської області вчинити дії щодо виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,0 га, розташованої на відстані 0,5 км на схід від с. Киріївка, Корюківського району за географічними координатами 51.608625, 32.602034, 7424983500 для розміщення об'єкту зберігання та видалення відходів - звалища твердих побутових відходів та її затвердження, винесення в натурі і встановлення на місцевості меж земельної ділянки та здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11 листопада 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ