13 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4321/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/4321/21-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
До суду надійшла заява від ОСОБА_1 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у даній справі.
Так, подану обґрунтовано тим, що пропуск строку пред'явлення виконавчого листа до виконання обумовлений перебуванням заявника на лікуванні за межами Чернівецької області, у зв'язку з чим він не міг вчасно отримати виконавчі листи та, відповідно, пред'явити їх до примусового виконання.
Ухвалою суду від 07 жовтня 2025 року вирішення питання про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у даній справі призначено до судового розгляду на 15 жовтня 2025 року о 09 год. 00 хв. Роз'яснено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області право на подання письмових пояснень щодо заяви ОСОБА_1 та встановлено строк для їх подання.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду пояснення, в яких зазначено про відсутність підстав для задоволення поданої позивачем заяви, оскільки ним не було належним чином доведено поважності причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Додатково представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у своїх поясненнях просив суд здійснювати розгляд справи без його участі.
Заявник, ОСОБА_1 , належним чином повідомлений уповноваженим працівником суду про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився.
Дослідженням наявних у справі матеріалів судом встановлено, що 27 листопада 2024 року Чернівецьким окружним адміністративним судом на підставі заяви ОСОБА_1 від 22 листопада 2024 року видано виконавчі листи у справі №600/4321/21-а про:
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;
- про стягнення на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Строк пред'явлення зазначених вище виконавчих листів до примусового виконання встановлено до 06 січня 2025 року.
Однак, як вбачається з наявної у справі розписки про отримання копії рішення та виконавчих листів, ОСОБА_1 отримав виконавчі листи 01 жовтня 2025 року, тобто поза межами строку пред'явлення їх до примусового виконання.
Як свідчить зміст доводів заяви ОСОБА_1 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у даній справі, в обґрунтування причин поважності причин пропуску такого строку позивач заявник на те, що він знаходився на довгостроковому лікуванні по заміні серцевих клапанів та встановлення стентів за межами Чернівецької області, що унеможливило його вчасно отримати виконавчі листи.
У зв'язку з відсутністю в матеріалах справи доказів на підтвердження обставин, які повідомлені ОСОБА_1 у поданій до суду заяві, ухвалою суду від 15 жовтня 2025 року витребувано у заявника належним чином засвідчені копії документів на підтвердження обставин, повідомлених ним у заяві від 03 жовтня 2025 року про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі №600/4321/21-а. Для подання до суду витребуваних доказів встановлено ОСОБА_1 строк протягом семи днів з дня отримання цієї ухвали.
Вказана ухвала була направлена на адресу ОСОБА_1 , яка міститься в матеріалах справи, а саме: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвала суду від 15 жовтня 2025 року вручена ОСОБА_1 20 жовтня 2025 року.
Беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що заявник - ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про витребування у нього доказів ухвалою суду 15 жовтня 2025 року, а строк, встановлений судом для виконання вимог зазначеної ухвали, закінчився 27 жовтня 2025 року.
Проте станом на день постановлення судом цієї ухвали вимоги ухвали суду від 15 жовтня 2025 року заявником не виконані. Жодних документів від ОСОБА_1 до суду не надходило.
У зв'язку з цим, суд зазначає таке.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими доказами.
Статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною четвертою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (частина четверта статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Частиною сьомою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено обов'язок особи, яка не має можливості подати витребуваний судом доказ, у тому числі у встановлений судом строк, повідомити про це суд із зазначенням причин неможливості подання такого доказу.
Разом з цим Кодексом адміністративного судочинства України не визначено процесуальних наслідків у разі невиконання позивачем-заявником ухвали суду про витребування доказів, постановленої при вирішенні ініційованого позивачем питання про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі.
У зв'язку із цим суд зауважує, що частиною шостою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Тому, суд вважає за необхідне у відповідності до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України за аналогією закону застосувати положення частини дев'ятої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом яких у разі неподання доказів позивачем без поважних причин або без повідомлення причин суд може залишити позовну заяву без розгляду.
При цьому суд зауважує, що відсутність належних та достовірних доказів щодо обставин, якими позивач обґрунтовує наявність підстав для поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання (перебування на довгостроковому лікуванні по заміні серцевих клапанів та встановлення стентів за межами Чернівецької області), унеможливлює прийняття обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для поновлення заявнику строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі №600/4321/21-а.
Заявником у встановлений судом строк фактично не було виконано вимог ухвали про витребування доказів від 15 жовтня 2025 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення поданої позивачем заяви без розгляду.
Керуючись статтями 7, 80, 241, 248, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
2. Роз'яснити, що особа, заяву якої про поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких заяву було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.П. Лелюк