Справа № 560/965/25
іменем України
13 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ" про арешт коштів на рахунках боржника,
Позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ", в якому просить накласти арешт на кошти, що знаходяться на рахунках товариства з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач відмовив у допуску податкового органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки перевірки, що належним чином зафіксовано. Вказані обставини, на думку позивача, є достатніми для застосування до платника податків такої міри відповідальності як накладення арешту на кошти, які знаходяться на його рахунках.
Ухвалою суду від 23.01.2025 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службових посвідчень осіб, зазначених у направленні.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Зі змісту наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.12.2024 № 5561-П "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "БАС-ІМПОРТ" слідує, що в ньому не зазначено фактичної підстави для проведення перевірки, а лише наведено посилання на відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (запис від 31.05.2024 № 1006731220006018614) щодо прийняття рішення про реорганізацію.
Відповідач вважає, що виключно наявність юридичного факту - перебування суб'єкта господарювання у стані реорганізації на момент видання наказу є належною правовою підставою для його прийняття контролюючим органом.
Разом із тим, як вказує відповідач, на дату видання наказу від 30.12.2024 № 5561-П товариство з обмеженою відповідальністю «БАС-ІМПОРТ» не перебувало в процедурі реорганізації, оскільки така процедура була завершена 02.07.2024.
Ухвалою суду від 23.01.2025 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/221/25.
Ухвалою суду від 16.10.2025 провадження у справі поновлено.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ" зареєстровано в якості юридичної особи з 25.09.2020.
30.12.2024 Головне управління ДПС у Хмельницькій області видало наказ №55611-П "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "БАС-ІМПОРТ", яким визначено провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ "БАС-ІМПОРТ" з 06.01.2025, тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2024 по 30.09.2024 з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, та за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 з метою правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
06.01.2025 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області складено акт № 3/22-01-07-04/43838393 про недопуск до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАС-ІМПОРТ».
Згідно з актом, на підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.12.2024 № 5561-П «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАС-ІМПОРТ» та направлень на перевірку від 31.12.2024 № 8367, № 8368 посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за юридичною адресою товариства: м. Хмельницький, шосе Вінницьке, 12/2. За вказаною адресою адвокатом Геманюком Олександром Володимировичем (повноваження підтверджено ордером на надання правничої допомоги ТОВ «БАС-ІМПОРТ» від 06.01.2025 серії ВХ № 1082134 та свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю № 694 від 15.03.2012) посадових осіб контролюючого органу не допущено до проведення перевірки. Підставою недопуску зазначено те, що наказ № 5561-П від 30.12.2024 оформлений із порушенням вимог підпункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України. Також адвокат повідомив представників контролюючого органу про намір ТОВ «БАС-ІМПОРТ» оскаржити зазначений наказ у судовому порядку.
Також Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області складено акт від 06.01.2025 № 4/22-01-07-04/43838393, згідно зі змістом якого на підставі наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.12.2024 № 5561-П «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАС-ІМПОРТ» та направлень на перевірку від 31.12.2024 № 8367, № 8368 посадовими особами контролюючого органу здійснено виїзд за юридичною адресою товариства: м. Хмельницький, шосе Вінницьке, 12/2. За вказаною адресою представник ТОВ «БАС-ІМПОРТ» - адвокат Геманюк Олександр Володимирович (повноваження підтверджено ордером на надання правничої допомоги ТОВ «БАС-ІМПОРТ» від 06.01.2025 серії ВХ № 1082134 та свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю № 694 від 15.03.2012) відмовив у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, а також відмовився підписувати направлення, видані Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області для проведення зазначеної перевірки.
Начальником Головного управління ДПС у Хмельницькій області 06.01.2025 прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «БАС-ІМПОРТ».
Товариство з обмеженою відповідальністю «БАС-ІМПОРТ» оскаржило в судовому порядку наказ Головного управління ДПС у Хмельницькій області №5561-П від 30.12.2024.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі №560/221/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025, відмовлено в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «БАС-ІМПОРТ» до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "БАС- Імпорт" від 30.12.2024 №5561-П.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі -ПК України), контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок регулюється статтею 78 ПК України.
Так, відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пункту 78.5 статті 77 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу (пункт 78.6 статті 78 ПК України).
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Положеннями пункту 81.2 статті 81 ПК України визначено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.
Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно до пункту 85.6 статті 85 ПК України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Норми статті 86 ПК України регулюють оформлення результатів перевірок.
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно з пунктом 86.3 статті 86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Застосування адміністративного арешту майна, у тому числі коштів, врегульовано статтею 94 ПК України.
Так, приписами пункту 94.1 статті 94 ПК України визначено, що адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (підпункт 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 ПК України).
Також в статті 94 ПК України вказано, що арешт коштів на рахунку/електронному гаманці платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду. Звільнення коштів з-під арешту банк, інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей здійснює за рішенням суду.
Таким чином, нормами ПК України визначено особливий порядок накладення арешту на кошти - на підставі рішення суду.
Як встановив суд, у контролюючого органу були наявні законні підстави для проведення документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «БАС-ІМПОРТ» відповідно до наказу Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 30.12.2024 № 5561-П.
При цьому, суд звертає увагу на те, що правомірність вказаного наказу встановлена рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2025 у справі №560/221/25, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025.
Однак, як встановлено судом, відповідачем не було допущено посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки за відсутності законодавчо визначених підстав для такої відмови.
З огляду на вищевикладене та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні, з врахуванням положень ч.2 ст.139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнити.
Накласти арешт на кошти, що знаходяться на рахунках товариства з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 листопада 2025 року
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "БАС-ІМПОРТ" (шосе Вінницьке, 12/2, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29011 , код ЄДРПОУ - 43838393)
Головуючий суддя Д.А. Божук