Рішення від 13.11.2025 по справі 500/3729/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3729/25

13 листопада 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене повідомленням №3789 від 18.04.2025 щодо відмови в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач особисто через засоби поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання (оформлення) відстрочки на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Однак, повідомленням за №3789 від 18.04.2025 його повідомлено про те, що комісія протоколом від 17.04.2025 за №77 ухвалила рішення про відмову у наданні (оформленні) відстрочки.

Вказану відмову мотивовано тим, що позивачем начебто не надано одного із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю ІІ групи.

Проте позивач вказує, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом із своєю бабою ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), за якою здійснює постійний догляд.

Водночас, членами сім'ї першого ступеня споріднення для ОСОБА_2 є:

чоловік ОСОБА_3 , однак, 17.01.1967 року шлюб між ними було розірвано, що підтверджується згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 ;

діти (дочка) ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), яка являється рідною матір'ю позивача;

діти (син) ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), який являється рідним дядьком позивача.

Однак, як вбачається із пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , ОСОБА_6 являється пенсіонером та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що унеможливлює здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 . Більше того, разом із ОСОБА_6 за вказаною адресою проживає ОСОБА_7 (теперішній чоловік матері позивача), за яким остання здійснює догляд на непрофесійній основі, що підтверджується згідно рішення від 01.01.2025 року та акту проведення обстеження сім'ї №250 від 27.12.2024 року. Цим же актом встановлено, що послуги ОСОБА_6 з догляду за ОСОБА_7 надаються щоденно. У зв'язку з цим, а також враховуючи характер та обсяг необхідного догляду, ОСОБА_6 не має можливості здійснювати догляд за іншими особами без ризику заподіяння шкоди життю та здоров'ю ОСОБА_7 , який потребує постійного стороннього нагляду та допомоги щоденно.

Ухвалою судді від 30.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

13.08.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Додатком 5 до Порядку №560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

А саме - один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи:

1. довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ;

2. або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

3. або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ.

Проте представник вказує, що позивачем не було надано ні один із вищезазначених документів з метою підтвердження неможливості ОСОБА_6 члена сім'ї першого ступеня споріднення - дочки ОСОБА_2 здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи.

Ухвалою суду від 16.10.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії (в тому числі за допомогою підсистеми "Електронний суд") заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову та усіх доданих до неї документів які були ним подані.

На виконання вимог ухвали суду від 16.10.2025 відповідачем 31.10.2025 подано до суду копію заяви та усіх (згідно опису вкладення у цінний лист) доданих до неї документів.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 особисто через засоби поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання (оформлення) відстрочки на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Листом від 18.04.2025 №3789 відповідач повідомив позивача, що протоколом від 17.04.2025 №77 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Причиною відмови зазначено те, що позивачем не надано один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ.

Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо відмови в відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжувався неодноразово, та діє такий і на час розгляду даної справи судом.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Так, статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, зокрема, згідно пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абзацу 9 пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), яким врегульовано процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Пунктом 56 Порядку №560 встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідно до пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Згідно з пунктом 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Отже, Порядком №560 визначено чіткий алгоритм вчинення дій військовозобов'язаним та прийняття рішень територіальним центром комплектування та соціальної підтримки щодо питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Додатком 5 Порядку №560 визначено перелік документів, що підтверджують право на відстрочку.

Так зокрема, у випадку подання заяви про відстрочку на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII документами, що підтверджують право на відстрочку, зокрема, є:

- для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

- для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

З огляду на наведені приписи законодавства, суд констатує, що чинне законодавство пов'язує можливість надання відстрочки на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ не з констатацією самого факту здійснення догляду певною особою з інвалідністю, а з самим фактом наявності/відсутності у особи, за якою здійснюється постійний догляд, членів сім'ї першого ступеня споріднення, які здатні здійснювати догляд за нею. Єдиною законодавчою підставою, що надає право на відстрочку за умови здійснення догляду особою другого ступеня споріднення є неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 (бабуся позивача) є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 та довідкою серії НОМЕР_4 (арк. справи 12 зворот).

Як слідує із висновку №1 від 24.01.2025 та витягу з протоколу засідання лікарсько-консультативної комісії №5 від 24.01.2025, ОСОБА_2 потребує надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі, оскільки є особою, яка за станом здоров'я та внаслідок похилого віку потребує постійного стороннього догляду і не здатна до самостійного обслуговування у зв'язку з наявністю невиліковних захворювань (арк. справи 13).

Згідно акта про встановлення факту здійснення постійного догляду №24 від 04.02.2025 позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом із своєю бабусею ОСОБА_2 , за якою здійснює постійний догляд (арк. справи 11).

Як встановлено судом, членами сім'ї першого ступеня споріднення для ОСОБА_2 є:

чоловік ОСОБА_3 , однак, 17.01.1967 шлюб між ними було розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 ;

дочка ОСОБА_8 та син ОСОБА_5 .

Як слідує із матеріалів справи, ОСОБА_5 відповідно до висновку ЛКК №84/3 від 24.01.2025 є особою, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі у зв'язку із станом здоров'я та з причини похилого віку (арк. справи 19), що в свою чергу виключає можливість надавати належний догляд за матір'ю - ОСОБА_2 .

Також згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 ОСОБА_6 є пенсіонером (арк. справи 15), проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом із чоловіком ОСОБА_7 , особою з інвалідністю ІІ групи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду та непрофесійній основі, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 , довідкою серії НОМЕР_6 (арк. справи 17) та висновком №1760 від 06.12.2024 (арк. справи 17 зворот).

ОСОБА_6 здійснює догляд на непрофесійній основі за чоловіком ОСОБА_7 , що підтверджується рішенням від 02.01.2025 (арк. справи 15) та актом проведення обстеження сім'ї №250 від 27.12.2024 (арк. справи 15 зворот).

Цим актом встановлено, що послуги ОСОБА_6 з догляду за ОСОБА_7 надаються щоденно.

Отже, наведене також виключає можливість надавати належний догляд за матір'ю - ОСОБА_2 .

Як слідує із листа відповідача від 18.04.2025 №3789, останній повідомив позивача, що протоколом від 17.04.2025 №77 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Причиною відмови зазначено те, що позивачем не надано один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ.

При цьому у відзиві на позовну заяву представник вказує, що позивачем не було надано ні один із визначених в Додатку 5 до Порядку №560 переліку документів, а саме підтвердження неможливості ОСОБА_6 , члена сім'ї першого ступеня споріднення - дочки ОСОБА_2 здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи.

У зв'язку із наведеним, ухвалою суду від 16.10.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії (в тому числі за допомогою підсистеми "Електронний суд") заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову та усіх доданих до неї документів які були ним подані.

Так, на виконання вимог ухвали суду від 16.10.2025 відповідачем 31.10.2025 подано до суду копію заяви та усіх (згідно опису вкладення у цінний лист) доданих до неї документів, серед яких зокрема є вищевказані рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 02.01.2025 (арк. справи 15) та акт проведення обстеження сім'ї №250 від 27.12.2024, яким встановлено, що послуги ОСОБА_6 з догляду за ОСОБА_7 надаються щоденно (арк. справи 15 зворот).

Крім того, позивачем також було надано відповідачу документи, що підтверджують неможливість ОСОБА_5 надавати належний догляд за матір'ю - ОСОБА_2 , а саме висновок ЛКК №84/3 від 24.01.2025 згідно якого останній є особою, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі у зв'язку із станом здоров'я та з причини похилого віку (арк. справи 19).

Отже, з урахуванням наведеного, суд приходить до переконання, що позивач документально підтвердив факт здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю ІІ групи - ОСОБА_2 (членом сім'ї другого ступеня споріднення), а також факт відсутності інших осіб першого або другого ступеня споріднення, які фактично могли б забезпечити їй належний постійний догляд.

А тому, на переконання суду, у відповідача були відсутні підстави для відмови у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Щодо обрання способу захисту порушеного права позивача, то суд зазначає наступне.

На вимогу пункту 57 Порядку №560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

При ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до розпорядження Тернопільської районної військової адміністрації Тернопільської області від 24 травня 2024 року №177/01-01 створена комісія з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Тому слід зобов'язати саме комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин та меж судового розгляду справи суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір сплачений згідно платіжної інструкції від 19.06.2025.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформлене повідомленням №3789 від 18.04.2025 щодо відмови в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Зобов'язати комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду, викладених в судовому рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 13 листопада 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.