Рішення від 12.11.2025 по справі 440/11512/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 12 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11512/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якій просить суд:

визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 04 серпня 2025 року № 044 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 34 000 грн;

визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14 серпня 2025 року № 053 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17 000 грн;

визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14 серпня 2025 року № 054 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 34 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що позивачем під час проведення перевірки були виконані вимоги контролюючого органу щодо надання документів, що підтверджують придбання іграшок у ТОВ «Хоулсеіл Тойс», які направлялись ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області разом з листом від 15.07.2025. Крім того, зазначає, що позивачем було вжито вичерпних заходів для нерозповсюдження продукції на ринку України. Дані дії були здійснені шляхом направлення поштою ТОВ «Хоулсеіл Тойс» повідомлення про проведення перевірки магазину «Ігруля», копію акта перевірки характеристики продукції від 10.04.2025 №019, копії рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29 травня 2025 року № 117,118, 119.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11.09.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідача заперечує проти позовних вимог, просить у їх задоволенні відмовити. Посилається на те, що оскаржувані рішення були винесені правомірно, оскільки в ході позапланової перевірки на письмову вимогу від 03.07.2025 про надання інформації та копій документів, що необхідні для встановлення ланцюга постачання даної продукції позивачем було надано лише копія платіжної інструкції, інших документів надано не було. А тому, оскільки позивачем не було надано документів, які підтверджують придбання товару (договір, товарно-супровідна інформація). Таким чином, ланцюг постачання продукції, що не відповідає встановленим вимогам, встановити не вдалося. Відповідач вважає, що рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, щодо приведення продукції у відповідність до встановлених вимог та усунення формальної невідповідності невиконані та не можуть вважатися результативними, а відтак вважає оскаржувані рішення правомірними та такими ще не підлягають скасуванню.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ФОП ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), здійснює зареєстровані види діяльності: 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний) 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям 46.51 Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.71 Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах 47.72 Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах 47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами.

Керуючись ст. 20, 23, 231, 24 Закону № 2735-VI та відповідно до секторального плану державного ринкового нагляду на 2025, на підставі Наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на проведення планової перевірки № 485-ОД від 04.04.2025 та направлення на проведення перевірки № 234 від 04.04.2025 в термін з 10-11.04.2025, 14-15.04.2025 було призначено проведення планової перевірки характеристик продукції: електронних та електричних іграшок, іграшок та моделей з умонтованим двигуном, іграшок що призначені для гри на воді; іграшок для дітей віком до 36 місяців; іграшок з пластмаси та з інших матеріалів; іграшок розвивальних для стимулювання активності, та конструктори; ляльок; іграшок у вигляді тварин або інших істот, крім людей; косметичних наборів; іграшок, що розміщені в харчових продуктах чи поєднанні з ними; триколісних велосипедів, самокатів, педальних автомобілей та аналогічних іграшок на колесах; лялькових колясок; м'яконабивних іграшок, за адресою: Полтавська область, м. Лубни, проспект Володимирський, 26, магазин «ІГРУЛЯ».

Рішенням про відбір зразків продукції № 001 від 10.04.2025, згідно Акту відбору зразків продукції № 001 від 10.04.2025 для проведенні експертизи (випробування) продукції було відібрано іграшку «Герої 2017-22 (2412) черепашки» (штрих код 6969741261467) у кількості 1 шт.

Відповідачем у відповідності до вимог статей 13,14, 15, 16, 17 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статей 11, 27 Закону № 2735-VI прийнято рішення про призначення експертизи від 10.04.2025.

10.04.2025 Відповідач у відповідності до ч. 5 ст. 8 Закону № 2735-VI вимогою про надання документів запросив у Позивача, у строк до 12:00 11.04.2025 належним чином засвідчені копії таких документів: 1. Документів, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація, тощо); 2.Декларацію про відповідність; 3.Документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 4.Супровідну документацію, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 5.Свідоцтво про державну реєстрацію; 6.Витяг з реєстру платників податків; 7.Залишок продукції станом на 11.04.2025 у вигляді довідки/звіту.

Згідно Акту перевірки характеристик продукції № 019 від 10.10.2025 Відповідачем проведено планову перевірку характеристик продукції в магазині «ІГРУЛЯ» за адресою Полтавська область, м. Лубни, проспект Володимирський, 26, де господарську діяльність здійснює Позивач.

Перевіркою встановлено наступне Герої 2017-22 (24/2) черепашки, штрих код 6969741261467, дата виробництва - не зазначено, виробник - не зазначено, імпортер: не зазначено, made in CHINA. На іграшці не нанесено позначення типу, номера партії, серійного номера чи моделі або іншого елемента, що дає змогу її ідентифікувати (у різному розмірі, розмірі або характері іграшки дає змогу виконати нанесення). На іграшці, її упакуванні або в документі, що підтверджує таку іграшку не вказано наймання, зареєстроване комерційне наймання чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) виробника та імпортера та їх контактна поштова адресою згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. В адресі повинно зазначатися одне місце, за яким можна зв'язатися з виробником. На іграшці та упаковці відсутній знак відповідності технічним регламентам. Виробником та імпортером не забезпечено супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. На іграшці відсутні чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження. Попередженням повинні передувати слова «Увага» або «Попередження». Такі попередження та інструкції щодо безпеки повинні бути складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. Таким чином, продукція Герої 2017-22 (24/2) черепашки, штрих код 6969741261467, дата виробництва - не зазначено, виробник - не зазначено, імпортер: не зазначено, made in CHINA. НЕ ВІДПОВІДАЄ вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 151 у частині пунктів зазначених вище.

Відповідачем зазначено, що на письмову вимогу про надання інформації та копій документів, що необхідні для встановлення ланцюга постачання суб'єктом господарювання, позивачем були пред'явлені: свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з реєстру платників податку та залишки продукції у вигляді довідки станом на 11.04.2025. Позивачем не було надано документів, які підтверджують придбання товару (договір, товарно супровідна інформація). Таким чином, ланцюг постачання продукції, що не відповідає встановленим вимогам, встановити не вдалося.

На підставі акту перевірки характеристик продукції № 019 та виявлених порушень, Відповідачем було прийнято Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 10.04.2025 № 046, щодо продукції - Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467. Дата виробництва не зазначено, виробник не зазначено, імпортер- інформація відсутня made in CHINA, яким відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовано обмежувальний (корегувальний) захід у вигляді обмеження надання продукції на ринку: тимчасова заборона надання продукції на ринку, а саме: не надавати продукцію на ринку протягом строку проведення випробування.

Рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, щодо продукції - Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467. Дата виробництва не зазначено, виробник не зазначено, імпортер- інформація відсутня made in CHINA, яким відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовано обмежувальний (корегувальний) захід у вигляді обмеження надання продукції на ринку: тимчасова заборона надання продукції на ринку, а саме: вжити заходів шляхом взаємодії з постачальником, імпортером/ уповноваженим представником виробника в ланцюгу постачання, щодо тимчасової заборони надання продукції, а саме: Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467, імпортер: не зазначено, виробник: не зазначено, дата виробництва: не зазначено, інформація відсутня made in CHINA, на ринку. Термін виконання: 15.07.2025.

Рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 118, щодо продукції - Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467. Дата виробництва не зазначено, виробник не зазначено, імпортер- інформація відсутня made in CHINA, яким відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовано обмежувальний (корегувальний) захід у вигляді обмеження надання продукції на ринку: приведення продукції у відповідність до встановлених вимог, а саме: вжити заходів шляхом взаємодії з постачальником, імпортером/ уповноваженим представником виробника в ланцюгу постачання, щодо приведення продукції, а саме: Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467, імпортер: не зазначено, виробник: не зазначено, дата виробництва: не зазначено, інформація відсутня made in CHINA, у відповідність до встановлених вимог. Термін виконання: 15.07.2025.

Рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 119, щодо продукції - Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467. Дат made in CHINA, яким відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовано обмежувальний (корегувальний) захід у вигляді обмеження надання продукції на ринку: усунення формальної невідповідності до встановлених вимог, а саме: вжити заходів шляхом взаємодії з постачальником, імпортером/ уповноваженим представником виробника в ланцюгу постачання, щодо приведення продукції, а саме: Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467, імпортер: не зазначено, виробник: не зазначено, дата виробництва: не зазначено, інформація відсутня made in CHINA, щодо усунення формальної невідповідності. Термін виконання: 15.07.2025.

Згідно наказу Відповідача про проведення позапланової перевірки № 1071-ОД від 02.07.2025 та направлення на проведення перевірки № 479 від 02.07.2025 в термін з 16-17.07.2025, 21.07.2025 було призначено проведення відносно Позивача позапланової перевірки характеристик продукції по виду: герої 2017-22 (24/2) черепашки, ш/к 6969741261467; імпортер: не зазначено; виробник: не зазначено; дата виробництва: не зазначена; made in CHINA.

Про проведення позапланового заходу Позивача було повідомлено листом Відповідача №Вих-01-27/07.1/3237 від 03.07.2025, а також повідомлення було надіслано месенджером на мобільний номер Позивача.

03.07.2025 Відповідач у відповідності до ч. 5 ст. 8 Закону № 2735-VI вимогою про надання документів запросив у Позивача, у строк до 09:00 16.07.2025 належним чином засвідчені копії таких документів: 1. Документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація, тощо); 2.Декларацію про відповідність; 3.Документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 4.Супровідну документацію, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією).

За наслідком здійсненого позапланового заходу було складено Акт перевірки характеристик продукції від 21.07.2025 № 039, згідно якого було встановлено, що в ході позапланової перевірки на письмову вимогу від 03.07.2025 про надання інформації та копій документів, що необхідні для встановлення ланцюга постачання даної продукції Позивачем було надано лише копія платіжної інструкції, інших документів надано не було. Оскільки позивач не надав необхідних на думку відповідача документів, позивач вважається особою, що ввела продукцію: герої 2017-22 (24/2) черепашки, ш/к: 6969741261467, дата виробництва: не зазначено, виробник: не зазначено, імпортер: не зазначено, made in CHINA, в обіг.

Постановою № 044 від 04.08.2025 на Позивача було накладено штраф у розмірі 2000 (двох) тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000, 00 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.

Відповідачем на підставі наказу про проведення позапланової перевірки стану виконання рішень № 1257-ОД від 28.07.2025 та направлення на проведення перевірки № 526 від 28.07.2025 у строк з 29.07.2025- 01.08.2025. Позивача на електронну адресу було повідомлено про проведення призначеного позапланового заходу.

Вимогою від 28.07.2025 про надання інформації та документів Відповідач просив надати Позивача до 16:00 29.07.2025 наступну інформацію: документи або їх копії, що підтверджують виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119. Повторно, Вимогою від 30.07.2025 про надання інформації та документів Відповідач просив надати Позивача до 12:00 31.07.2025 наступну інформацію: документи або їх копії, що підтверджують виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119. Вимога надсилалася на електронну адресу Позивачу.

31.07.2025 від Позивача Відповідачу надійшло повідомлення № Вх-9239-25, в якому було зазначено, що суб'єкт господарювання не здійснює реалізацію продукції (залишки продукції становлять - 3 шт.), також зазначено, що суб'єкт господарювання направив копію Акту перевірки характеристик від 10.04.2025 № 019 та рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119, на адресу ТОВ «Хоулсеіл Тойс» (підтвердження направлення документів фіскальний чек, рекомендоване повідомлення, скрін електронного направлення).

Разом з тим, відповідачем було зазначено, що Позивачем не було надано документів що дають змогу встановити ланцюг постачання, а саме копії накладної, договору, тощо, якими було підтверджено, що саме ТОВ «Хоулсеіл Тойс» є постачальником даної продукції.

За наслідком здійсненого позапланового заходу було складено Акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 01.08.2025 року № 006.

За наслідком виявлених порушень було складено Протокол № 021 від 01.08.2025. Акт від 01.08.2025 року № 006 та Протокол від 01.08.2025 № 021 направлено Позивачу супровідним листом № Вих-01-27/07.1/3738 від 01.08.2025.

Рішенням про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 11.08.2025 № 173, щодо продукції - Герої 2017-22 (2412) черепашки», штрих код 6969741261467. Дата виробництва не зазначено, виробник не зазначено, імпортер- інформація відсутня made in CHINA, яким відповідно до статей 28 - 32 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та статті 12 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", застосовано обмежувальний (корегувальний) захід у вигляді заборони надання продукції на ринку; заборони надання продукції: Герої 2017-22 (2412) черепашки, штрих код 6969741261467, імпортер: не зазначено, виробник: не зазначено, дата виробництва: не зазначено, інформація відсутня made in CHINA, на ринку України. Термін виконання: постійно. Рішення направлено Позивачу супровідним листом № Вих-01-27/07.1/3871 від 12.08.2025.

У зв'язку із порушенням п. 3, 4 ч. 4 ст. 44 Закону № 2735-VI, за невиконання або неповне виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, відносно Позивача складено дві Постанови № 053 від 14.08.2025 та № 054 від 14.08.2025. Постанови було надіслано Позивачу супровідним листом № Вих-01- 27/07.1/3911 від 14.08.2025.

Позивач не погодившись з вищевикладеними рішеннями звернувся до суду за захистом своїх прав.

Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (в подальшому Закон № 2735-VI) встановлені правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції.

Згідно із ч. 1ст. 4 Закону № 2735-VI, метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів (ч. 1 та 2ст. 10 Закону № 2735-VI).

Статтею 7 Закону № 2735-VI встановлено, що суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції мають право перевіряти наявність у посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд та контроль продукції, наявність службових посвідчень; одержувати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, копії посвідчень (направлень) на проведення перевірок та не допускати їх до проведення перевірок, якщо вони не надали копії таких документів; бути присутніми під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду; звертатися за захистом своїх прав та інтересів до суду.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2735-VІ заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.

Відповідно до ч.ч. 5, 6, 7 ст. 23 Закону № 2735-УІ перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів (рішень) органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази (рішення) та направлення видаються і оформлюються невідкладно.

Перевірки характеристик продукції проводяться, зокрема, за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.

Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: (...)7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції».

Відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини першої статті 24 Закону №2735-VI у разі якщо під час перевірки характеристик продукції у виробника відповідної продукції виробник доведе що: він не вводив в обіг продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам; продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності розповсюджувача (розповсюджувачів) такої продукції. У випадках, зазначених у підпункті «б» пункту 2 цієї частини, встановлюється за ланцюгом постачання продукції особа, яка ввела таку продукцію в обіг, та особа, внаслідок дій чи бездіяльності якої продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам.

Згідно зі статтею 25 Закону №2735-VI під час проведення перевірки характеристик продукції у її виробників на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є: наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам (у тому числі ідентифікаційного номера призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам.

Частинами 1, 3статті 29 Закону №2735-VI встановлено, що у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо усунення формальної невідповідності, якщо цей орган встановить будь-яку таку невідповідність: знак відповідності технічним регламентам було нанесено з порушенням вимог, визначених у відповідному технічному регламенті; не було нанесено знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено відповідним технічним регламентом; не було складено декларацію про відповідність або декларація про відповідність (її копія чи спрощена декларація про відповідність) не супроводжує продукцію, якщо це передбачено відповідним технічним регламентом; декларацію про відповідність було складено з порушенням вимог; органу ринкового нагляду не надано доступу до технічної документації або вона є неповною; вчинено інші порушення встановлених вимог, визначені у відповідному технічному регламенті як формальна невідповідність.

Згідно ст. 30 Закону №2735-VI, обмеження надання продукції на ринку здійснюються шляхом: 1) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами (згідно з частинами першою і четвертою статті 29 цього Закону); 2) усунення формальної невідповідності (згідно з частиною третьою статті 29 цього Закону); 3) тимчасової заборони надання продукції на ринку.

Обмеження надання продукції на ринку, визначені у пункті 1 частини першої цієї статті, застосовуються органами ринкового нагляду у випадках, передбачених цим Законом, якщо існує можливість приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами. Зазначені обмеження можуть застосовуватися до продукції, що надається на ринку, у тому числі тієї, що зберігається на складах виробників (імпортерів), та/або продукції, що перебуває у споживачів (користувачів).

Приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за місцем проживання (місцезнаходженням) споживачів (користувачів) або за місцезнаходженням розповсюджувачів, виробників (імпортерів) чи підприємств, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт продукції, а також в інших місцях, у яких можливо здійснити таке приведення. Суб'єкти господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції зобов'язані співпрацювати між собою з метою приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами. Приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами здійснюється за рахунок суб'єкта господарювання, внаслідок дій чи бездіяльності якого продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам.

Тимчасова заборона надання продукції на ринку застосовується органами ринкового нагляду у разі прийняття ними рішення про: 1) відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробування) - на строк проведення експертизи (випробування);2) приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами - на строк дії відповідного обмеження.

Тимчасова заборона надання продукції на ринку запроваджується одночасно з прийняттям рішень, зазначених у цій частині.

Суб'єкт господарювання, внаслідок дій чи бездіяльності якого продукція стала такою, що не відповідає встановленим вимогам, за свій рахунок приводить продукцію у відповідність встановленим вимогам.

З цією метою суб'єкти господарювання в ланцюгу постачання співпрацюють між собою.

Тимчасова заборона надання продукції на ринку запроваджується у разі прийняття рішення про приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами одночасно з прийняттям такого рішення на строк дії відповідного обмеження.

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону №2735-VІ обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 33 Закону №2735-VІ рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції (крім перевірок, що проводяться відповідно до статті 26 цього Закону), у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції відповідно до частини шостої статті 38 цього Закону.

Частиною 5 статті 33 Закону №2735-VІ встановлено, що будь-який захід щодо обмеження чи заборони надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу чи її відкликання, що вживається відповідно до цього Закону або Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", має бути пропорційним рівню загрози відповідної продукції суспільним інтересам. У рішенні про застосування обмеження чи заборону надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу чи її відкликання мають бути зазначені підстави його застосування.

Відповідно до частин 11, 15 статті 33 Закону №2735-VІ до прийняття рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів орган ринкового нагляду надає (надсилає) суб'єкту господарювання, щодо якого передбачається прийняти рішення, проект відповідного рішення з пропозицією надати в письмовій формі свої пояснення, заперечення до проекту рішення, інформацію про вжиття ним заходів, спрямованих на запобігання або уникнення ризиків суспільним інтересам, усунення невідповідності продукції, що є предметом проекту рішення, встановленим вимогам.

У разі необхідності термінового вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з метою запобігання або уникнення ризиків суспільним інтересам орган ринкового нагляду може прийняти рішення про вжиття відповідних обмежувальних (корегувальних) заходів без надання (надіслання) суб'єкту господарювання проекту такого рішення. У такому разі суб'єкт господарювання, якого стосується рішення, має право надати (надіслати) свої пояснення, заперечення та/або інформацію до такого рішення в будь-який час після його прийняття, але до закінчення визначеного строку виконання такого рішення. Орган ринкового нагляду має негайно розглянути одержані пояснення, заперечення та інформацію суб'єкта господарювання та за результатами такого розгляду оцінити адекватність і пропорційність прийнятого ним рішення.

Пунктом 17 Методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 №1407, передбачено, що у разі коли за результатами оцінки ризику встановлено, що продукція становить високий рівень загрози, органи ринкового нагляду вживають обмежувальних (корегувальних) заходів відповідно до статей 30-31 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції". Відкликання продукції застосовується як винятковий захід, якщо вжиті виробником та/або розповсюджувачем заходи є недостатніми для усунення невідповідності продукції встановленим вимогам.

Частиною 2 статті 34 Закону №2735-VІ передбачено, що суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб'єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 34 Закону №2735-VІ у разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб'єктом господарювання такого рішення.

Перевірка стану виконання рішення починається не пізніше десяти робочих днів з дня одержання органом ринкового нагляду повідомлення суб'єкта господарювання про виконання відповідного рішення, а в разі ненадання суб'єктом господарювання такого повідомлення у визначений у рішенні строк - не пізніше десяти робочих днів з дня настання визначеного строку.

У разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт невиконання чи часткового виконання суб'єктом господарювання відповідного рішення або виконання рішення не може бути визнано результативним, орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про внесення змін до зазначеного рішення. Такі зміни можуть передбачати вжиття нових обмежувальних (корегувальних) заходів (частина восьма статті 34 Закону №2735-VІ).

Частиною 1 статті 44 Закону №2735-VІ встановлено, що відповідальність за порушення вимог цього Закону встановлюється цим та іншими законами України.

Пунктом 2 та 3 частини 4 статті 44 Закону №2735-VI ) невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених статтею 29 цього Закону, крім усунення формальної невідповідності, передбаченої частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування;

невиконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів (крім юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів - юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування;

З системного аналізу вказаних норм слідує, що відповідність введеної в обіг, наданої на ринку або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов'язковою. У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

Згідно із п.п. 5, 7, 9 Порядку здійснення контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.2011 № 1017, під час проведення аналізу повідомлення про виконання рішення орган ринкового нагляду:

1) вивчає і аналізує відомості, які містяться в повідомленні, доданих до нього документах (їх копіях) та рішенні;

2) робить висновок про достатність та достовірність інформації, яка міститься в повідомленні та доданих до нього документах (їх копіях), а у разі виникнення сумнівів у достовірності такої інформації - обґрунтовує їх на підставі фактичних даних;

3) робить висновок про ступінь та результативність виконання суб'єктом господарювання рішення.

Частиною 2 ст. 8 Закону № 2735-VI передбачено, що суб'єкти господарювання зобов'язані при здійсненні господарської діяльності ефективно взаємодіяти між собою під час вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених цим Законом.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 19 квітня 2019 року №667 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 травня 2019 року за №540/33511) затверджена форма 8 Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства №173 від 29.01.2021.

Згідно із змістом форми 8, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів повинне містити, зокрема зміст обмежувального (корегувального) заходу та пов'язані з ним дії, що має виконати суб'єкт господарювання.

Як статтею 34 Закону №2735, так і пунктом 8 Порядку №1017 визначено, що перевірка стану виконання рішення починається не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня надходження до органу ринкового нагляду повідомлення про його виконання, а в разі неподання суб'єктом господарювання такого повідомлення в установлений строк - не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня настання такого строку.

Отже, після закінчення десятиденного терміну з дня надходження до органу ринкового нагляду повідомлення про його виконання, відповідач має повноваження здійснювати моніторинг результативності вжитих обмежувальних (корегувальних) заходів.

Як встановлено з матеріалів справи Згідно наказу Відповідача про проведення планової перевірки № 1071-ОД від 02.07.2025 та направлення на проведення перевірки № 479 від 02.07.2025 в термін з 16-17.07.2025, 21.07.2025 було призначено проведення відносно Позивача планової перевірки характеристик продукції по виду: герої 2017-22 (24/2) черепашки, ш/к 6969741261467; імпортер: не зазначено; виробник: не зазначено; дата виробництва: не зазначена; made in CHINA.

03.07.2025 Відповідач Вимогою про надання документів запросив у Позивача належним чином засвідчені копії таких документів:1. Документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація, тощо); 2.Декларацію про відповідність; 3.Документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 4.Супровідну документацію, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією).

Як вказує відповідач, в ході позапланової перевірки на письмову вимогу від 03.07.2025 про надання інформації та копій документів, що необхідні для встановлення ланцюга постачання даної продукції Позивачем було надано лише копія платіжної інструкції, інших документів надано не було. ФОП ОСОБА_1 не надано договір на поставку товару, що дають змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію

Відповідно на підставі чого, позивач вважається особою, що ввела продукцію: герої 2017-22 (24/2) черепашки, ш/к: 6969741261467, дата виробництва: не зазначено, виробник: не зазначено, імпортер: не зазначено, made in CHINA , в обіг.

Як встановлено з матеріалів справи, 15.07.2025 позивачем надіслано на адресу контролюючого органу повідомлення зі змістом: «Повідомляю Вас, що іграшки «Герої 2017-22 (24/2) черепашки» були придбані мною у Товариства з обмеженою відповідальністю «Хоулсеіл Тойс» (корд ЄДРПОУ 44239910). Вказані іграшки придбавалися в коробці (пакування), на якій були зазначені імпортер, виробник, дата виробництва тощо. На адресу постачальника мною направлено лист про підтвердження інформації Документ сформований в системі «Електронний суд» 20.08.2025 7 щодо імпортера, виробника, дати виробництва іграшки «Герої 2017-22 (24/2) черепашки». Крім того, повідомляю Вас, що реалізацію іграшок «Герої 2017-22 (24/2) черепашки» я не здійснюю». До відповідного повідомлення було додано наступні документи:

- Копія накладної №9878/11 від 11.01.2025/13;

- Копія платіжної інструкції №72;

- Копія листа на адресу ТОВ «Хоулсеілс Тойс» від 15.07.2025;

- Копія опису та фіскального чеку про направлення листа на адресу ТОВ «Хоулсеілс Тойс» від 15.07.2025.

Таким чином, суд вважає, що позивачем були надані необхідні документи.

Посилання відповідача в акті перевірки та у відзиві на позов щодо ненадання позивачем документів, зокрема, накладної, яка б підтверджувала факт отримання товару, суд відхиляє, оскільки такі документи були надані позивачем, що підтверджується описом вкладення до поштового повідомлення.

Крім того, суд зауважує, що відповідне повідомлення разом з доданими документами було подане відповідачем до відзиву на позовну заяву, що констатує наявність відповідних документів під час проведення перевірки та складання акту перевірки характеристик продукції від 21.07.2025 №039.

Проте, суд звертає увагу, що відповідачем в акті перевірки характеристик продукції від 21.07.2025 №039 жодним чином не зазначено надіслання позивачем на адресу відповідача повідомлення від 15.07.2025 разом з відповідними документами.

Відповідачем у відзиві та в акті перевірки зазначено, що згідно з ч. 7 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено що у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.

Відтак, посилаючись на вищевказану норму права та на факт відсутності документів що підтверджують придбання позивачем товару, ФОП ОСОБА_1 визнано особою, що ввела продукцію: герої 2017-22 (24/2) черепашки, ш/к: 6969741261467, дата виробництва: не зазначено, виробник: не зазначено, імпортер: не зазначено, made in CHINA, в обіг

Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що контролюючим органом не було надано жодної оцінки наданим позивачем документів 15.07.2025, що підтверджують придбання продукції в ТОВ «Хоулсеіл Тойс», проте зазначив про їх відсутність.

Крім того, вимогою від 30.07.2025 про надання інформації та документів Відповідач просив надати Позивача до 12:00 31.07.2025 наступну інформацію: документи або їх копії, що підтверджують виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119. Вимога надсилалася на електронну адресу Позивачу. 31.07.2025 від Позивача Відповідачу надійшло повідомлення № Вх-9239-25, в якому було зазначено, що суб'єкт господарювання не здійснює реалізацію продукції (залишки продукції становлять - 3 шт.), також зазначено, що суб'єкт господарювання направив копію Акту перевірки характеристик від 10.04.2025 № 019 та рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119, на адресу ТОВ «Хоулсеіл Тойс» (підтвердження направлення документів фіскальний чек, рекомендоване повідомлення, скрін електронного направлення, відсутні).

Однак суд звертає увагу, що у повідомленні позивача від 31.07.2025 зазначено, що ФОП ОСОБА_1 було надано контролюючому органу документи на підтвердження надсилання копію Акту перевірки характеристик від 10.04.2025 № 019 та рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 29.05.2025 № 117, 118, 119, на адресу ТОВ «Хоулсеіл Тойс» . А саме останні були додано до повідомлення від 15.07.2025, оцінка якому, як встановлено судом, відповідачем не надавалась.

А відтак, суд приходить до висновку, що ФОП ОСОБА_1 надавались необхідні документи, що дають змогу встановити ланцюг постачання, якими було підтверджено, що саме ТОВ «Хоулсеіл Тойс» є постачальником продукції. А саме: копія накладної №9878/11 від 11.01.2025/13; копія платіжної інструкції №72; копія листа на адресу ТОВ «Хоулсеілс Тойс» від 15.07.2025; копія опису та фіскального чеку про направлення листа на адресу ТОВ «Хоулсеілс Тойс» від 15.07.2025.

Таким чином суд висновує, що рішення про вжиття обмежувальних заходів були виконані, а відтак постанови, що винесені контролюючим органом про накладення штрафів на ФОП ОСОБА_1 № 044 від 04.08.2025 та №053, №054 від 14.08.2025 є протиправними та підлягають скасуванню.

З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968, 96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 04 серпня 2025 року № 044 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 34 000 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14 серпня 2025 року № 053 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 17 000 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 14 серпня 2025 року № 054 про накладення на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 штрафу у розмірі 34 000 грн.

Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області ( вул. Воскресенський узвіз, буд. 7,м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 40358617).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова