12 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/14820/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/14820/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Філія Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування", про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
10.12.2024 адвокат Щербаков Євгеній Анатолійович, здійснюючи на підставі ордеру серія ВІ №1262471 від 29.11.2024 представництво інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" (надалі - ТОВ "Індустріальні системи автоматизації", Товариство), звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - ГУДПС), Державної податкової служби України (надалі - ДПС), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2024 №11625081/34612093 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.06.2023 на суму 394318,08 грн, у т.ч. ПДВ 65 719,68 грн, поданої ТОВ "Індустріальні системи автоматизації", зобов'язавши ДПС зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) податкову накладну №7 від 30.06.2023 датою її фактичного подання;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУДПС з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.08.2024 №11625082/34612093 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 04.04.2023 на суму 394318,08 грн, у т.ч. ПДВ 65 719,68 грн, поданої ТОВ "Індустріальні системи автоматизації", зобов'язавши ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №4 від 04.04.2023 датою її фактичного подання.
Наявність обставин, які свідчать про порушення прав добросовісного платника податків, заявник пов'язує з фактом протиправної, як на його думку, відмови в реєстрації податкових накладних, складених Товариством в ході виконання умов договору від 31.01.2022 №УБГ 26/031-22, укладеного з АТ "Укргазвидобування" в особі Філії Бурове управління "Укрбургаз", про надання послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на об'єктах Філії, за наявності усіх передбачених Податковим кодексом України на те передумов.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 13.12.2024 вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою до участі справі залучено Філію Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування" у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.
31.12.2024 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких представник повідомив, що при наданні послуг, передбачених договором від 31.01.2022 №УБГ 26/031-22, Виконавець послуг, тобто позивач, склав податкові накладні №4 від 04.04.2023 та №7 від 30.06.2023 у зв'язку з настанням першої події - постачання послуг. Рішеннями Комісії ГУДПС відмовлено у реєстрації податкових накладних №7 від 30.06.2023 та №4 від 04.04.2023. Вважає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У зв'язку з відмовою в реєстрації податкових накладних АТ "Укргазвидобування" позбавлене права включити сплачені суми ПДВ до складу податкового кредиту та скористатись правом на зменшення податкового зобов'язання на цю суму.
ДПС правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом строк не скористалося.
ГУДПС позов не визнало. У відзиві на позов представник обстоює позицію правомірності дій контролюючого органу, який діяв відповідно до приписів податкового законодавства, забезпечуючи виконання покладених на нього функцій та повною мірою використовуючи надані законодавством права.
У відповіді на відзив позивач повторив доводи позовної заяви.
Правом на заперечення на відповідь на відзив відповідачі не скористалися.
Ухвалою суду від 20.01.2025 заперечення представника ГУДПС проти розгляду за правилами спрощеного позовного провадження справи залишено без задоволення.
Розгляд справи суд здійснює в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ТОВ "Індустріальні системи автоматизації" 05.10.2006 зареєстровано у статусі юридичної особи, про що в Реєстрі вчинено запис за №15881020000005545. Зареєстрованими видами економічної діяльності позивача за КВЕД є: 46.51 Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням (основний), Інші: 95.11 Ремонт комп'ютерів і периферійного устатковання, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, 33.20 Установлення та монтаж машин і устатковання. Розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) Товариства згідно з актуальними даними Реєстру складає 20 900,00 грн. Єдиним засновником та кінцевим бенефіціарним власником Товариства є ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). Функції керівника юридичної особи виконує Юргелевич Тетяна Генріківна.
Позивач має статус зареєстрованого платника ПДВ.
В межах зареєстрованих видів економічної діяльності позивача 31.01.2022 між Акціонерним товариством "Укргазвидобування" в особі Філії Бурове управління "Укрбургаз" (Замовник) в особі менеджера відділу закупівлі матеріально-технічних ресурсів Юрченка Геннадія Олександровича з однієї сторони та ТОВ "Індустріальні системи автоматизації" (Виконавець) в особі директора Звягольського Миколи Володимировича з іншої сторони у місті Красноград Харківської області був укладений договір з надання послуг №УБГ 26/031-22 (т. 1 а.с. 29-35), за умовами якого Виконавець зобов'язується за завданням Замовника на свій ризик, своїми силами, засобами та матеріалами надати послуги з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на об'єктах Філії Бурове управління "Укрбургаз" АТ "Укргазвидобування" (надалі - Послуги), а Замовник зобов'язується прийняти надані Послуги і оплатити їх на умовах, передбачених цим Договором за умови, якщо у Замовника відсутні зауваження (пункт 1.1 договору). Найменування, об'єкти, основні параметри та строки надання Послуг передбачені Технічним завданням, що є Додатком №1 до цього Договору і є його невід'ємною частиною (пункт 1.2 договору). Загальна сума договору становить 1 735 000,00 грн, у тому числі ПДВ 289 166,67 грн. Розрахунок вартості Послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на об'єктах Філії БУ "Укрбургаз" АТ "Укргазвидобування" Додаток №3 до цього договору) (пункт 3.1 договору). Розрахунки проводяться шляхом перерахування Замовником грошових коштів на рахунок Виконавця протягом 30-ти календарних днів після підписання обома Сторонами актів приймання-передачі фактично наданих послуг (пункт 4.1 договору). Виконавець по закінченню кожного кварталу календарного року (або у разі незапланованого надання послуг - частіше) подає Замовнику підписаний Виконавцем акт приймання-передачі наданих послуг у 2 примірниках (за формою Додатку №2 до договору). Приймання та оцінка наданих послуг здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України (пункт 5.15 договору). Замовник протягом 10-ти робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі наданих послуг зобов'язаний при наявності підстав підписати всі примірники акту наданих послуг та один примірник цього акту повернути Виконавцю або у той самий строк надіслати мотивовану відмову від прийняття послуг (пункт 5.16 договору). Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення печатками Сторін (за наявності), за умови надання Виконавцем забезпечення виконання своїх зобов'язань по договору, які відповідають вимогам, вказаним у п. 10.2 цього Договору, і діє до 31.12.2022 (пункт 10.1 договору).
04.04.2023 сторонами Договору у м. Полтава підписано акт приймання-передачі наданих послуг №7 на підтвердження факту надання послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на виробничих об'єктах філії за 1 квартал 2023 року на загальну суму 394 318,08 грн з ПДВ (т. 3 а.с. 65 зворот).
За першою подією - датою оформлення документа про надання послуги позивачем була складена податкова накладна №4 від 04.04.2023 на загальну суму 394 318,08 грн, у тому числі ПДВ - 65 719,68 грн, яку надіслано на реєстрацію до ЄРПН.
У відповідь з Реєстру платник отримав квитанцію від 17.05.2023, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної №4 від 04.04.2023 в ЄРПН зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН (т. 4 а.с. 63 зворот).
Реагуючи на зауваження податкового органу, позивач склав та подав до ГУДПС повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено від 31.07.2024 №1 стосовно ПН від 04.04.2023 №4 (т. 2 а.с. 131).
У відповідь на вказане повідомлення контролюючий орган направив платнику податків повідомлення від 05.08.2024 №11569101/34612093 про необхідність подання додаткових пояснень та документів (т. 2 а.с. 133).
На вказане повідомлення позивач направив до контролюючого органу повідомлення про подання додаткових пояснень та документів від 09.08.2024 №1.
В результаті 13.08.2024 Комісією ГУДПС було прийнято рішення №11625082/34612093 про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.04.2023 №4 в ЄРПН у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку (т. 2 а.с. 242).
За результатами розгляду скарги позивача (т. 3 а.с. 120) головою комісії центрального рівня 30.08.2024 прийнято рішення №55998/34612093/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін (т. 3 а.с. 122).
Повертаючись до обставин виконання взаємних зобов'язань за договором від 31.01.2022 №УБГ 26/031-22, суд встановив, що 30.06.2023 сторонами Договору був підписаний ще й акт приймання-передачі наданих послуг №18, яким зафіксовано факт надання послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на виробничих об'єктах філії за 2 квартал 2023 року на загальну суму 394 318,08 грн з ПДВ (т. 1 а.с. 198 зворот).
За першою подією - датою оформлення документа про надання послуги позивачем складено податкову накладну №7 від 30.06.2023 на загальну суму 394 318,08 грн, у тому числі ПДВ - 65 719,68 грн, яку надіслано на реєстрацію до ЄРПН (т. 4 а.с. 46).
У відповідь з Реєстру платник отримав квитанцію від 14.07.2023, де зазначено, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної №7 від 30.06.2023 зупинено, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН (т. 4 а.с. 48).
Реагуючи на зауваження податкового органу, позивач подав до ГУДПС повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, від 31.07.2024 №2 стосовно ПН від 30.06.2023 №7 (т. 1 а.с. 17).
У відповідь на вказане повідомлення контролюючий орган направив платнику податків повідомлення від 05.08.2024 №11569100/34612093 про необхідність подання додаткових пояснень та документів (т. 1 а.с. 19-20).
На вказане повідомлення позивач направив до контролюючого органу повідомлення про подання додаткових пояснень та документів від 09.08.2024 №2.
В результаті 13.08.2024 Комісією ГУДПС прийнято рішення №11625081/34612093 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.06.2023 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку (т. 1 а.с. 128).
За результатами розгляду скарги позивача (т. 2 а.с. 3) головою комісії центрального рівня 30.08.2024 прийнято рішення №56063/34612093/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін (т. 2 а.с. 5).
Позивач, не погоджуючись із правомірністю мотивів, покладених в основу рішень Комісії ГУДПС від 13.08.2024 №11625082/3461209 та від 13.08.2024 №11625081/3461209, звернувся до суду з цим позовом за правовим захистом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням абзацу першого пункту 201.10 статті 201 ПК України також визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пп. 14.1.60 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 13 - 15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" №1165, якою, крім іншого, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної / розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п. 8 Порядку №1165).
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно з приписами пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пунктом 8 яких передбачено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), що, відповідно до пункту 1, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить на користь висновку про те, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено податкову накладну, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1 - 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1165).
У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що за результатами аналізу податкових накладних Товариства від 04.04.2023 №4 та від 30.06.2023 №7 контролюючий орган через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС направив платнику квитанції, якими повідомив про факт зупинення реєстрації таких податкових накладних.
Зі змісту цих квитанцій судом встановлено, що контролюючий орган вказує на те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Надаючи правову оцінку цій підставі зупинення реєстрації податкових накладних від 04.04.2023 №4 та від 30.06.2023 №7 в ЄРПН, суд звертає увагу на наявність у матеріалах справи документальних доказів щодо відповідності позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме - рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 14.04.2021 №33389 (т. 4 а.с. 50).
Доказів скасування рішення від 14.04.2021 №33389 у судовому порядку, чи принаймні його оскарження позивачем, станом на момент розгляду цієї справи матеріали справи не містять.
За таких обставин суд погоджується з наявністю у контролюючого органу законних підстав для зупинення реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН.
Разом з цим суд враховує обставини того, що позивач після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних надсилав до податкового органу письмові пояснення разом з копіями документів на підтвердження обґрунтованості їх складення.
Як слідує зі змісту витягу з протоколу засідання Комісії ГУДПС від 13.08.2024 №160, підставою для ухвалення рішення про відмову у реєстрації податкової накладної податковий орган визначив обставини ненадання позивачем: наказів на відрядження, акту звірки взаєморозрахунків із замовником, документів складського обліку, регістрів бухгалтерського обліку (т. 4 а.с. 77).
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що 04.04.2023 сторонами Договору від 31.01.2022 №26/031-22 був підписаний акт приймання-передачі наданих послуг №7 про надання послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на виробничих об'єктах філії за 1 квартал 2023 року на загальну суму 394 318,08 грн з ПДВ.
Саме за першою подією - датою оформлення документа про надання послуги позивачем складено податкову накладну №4 від 04.04.2023.
Поряд з цим, 30.06.2023 сторонами Договору від 31.01.2022 №УБГ 26/031-22 був підписаний акт приймання-передачі наданих послуг №18 про надання послуг з ремонту і технічного обслуговування відеообладнання, системи контролю управління доступом та системи контролю в'їзду та виїзду автотранспорту на виробничих об'єктах філії за 2 квартал 2023 року на загальну суму 394 318,08 грн з ПДВ.
Так само, за першою подією - датою оформлення документа про надання послуги позивачем було складено податкову накладну №7 від 30.06.2023.
Жодних зауважень до правильності оформлення актів приймання-передачі наданих послуг №7 від 04.04.2023 та №18 від 30.06.2023 контролюючим органом висловлено не було. Факт надання платником серед документів копій вищевказаних актів до комісії податкового органу відповідачем не заперечується.
За викладених обставин суд доходить висновку про те, що ненадання платником наказів на відрядження, акту звірки взаєморозрахунків із замовником, документів складського обліку, регістрів бухгалтерського обліку, не може слугувати самостійною та достатньою підставою для відмови у реєстрації досліджуваних податкових накладних у ЄРПН, зважаючи на факт надання до комісії податкового органу відповідних актів приймання-передачі наданих послуг.
У зв'язку з цим суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його до контролюючого органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують фактичне здійснення господарської операції.
Суд не надає оцінку обставинам реальності здійснення господарських операцій за договором від 31.01.2022 №УБГ 26/031-22, оскільки це питання має досліджуватися під час здійснення заходів податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, які вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Таким чином комісія регіонального рівня не мала достатніх підстав для ухвалення рішень про відмову у реєстрації податкових накладних від 04.04.2023 №4 та від 30.06.2023 №7 у ЄРПН.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Враховуючи все вищенаведене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог платника податку щодо протиправності рішень Комісії про відмову у реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 04.04.2023 №4 та від 30.06.2023 №7.
У зв'язку з цим та з метою ефективного захисту порушеного права у спірних відносинах суд вважає за необхідне зобов'язати ДПС зареєструвати податкові накладні від 04.04.2023 №4 та від 30.06.2023 №7 у ЄРПН датою їх подання на реєстрацію.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх юридичних та фактичних підстав для задоволення позову ТОВ "Індустріальні системи автоматизації" у повному обсязі.
При зверненні до суду з позовом у цій справі позивач сплатив судовий збір у сумі 6056,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №199 від 27.11.2024 та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Зважаючи на те, що причиною виникнення цього спору слугувало прийняття Комісією ГУДПС протиправних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН, суд, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України, дійшов висновку про те, що понесені позивачем судові витрати у розмірі 6056,00 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУДПС.
Керуючись статтями 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" у справі №440/14820/24 - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної від 13.08.2024 №11625081/34612093.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 30.06.2023 днем подання її на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" (код ЄДРПОУ 34612093).
4. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної від 13.08.2024 №11625082/34612093.
5. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 04.04.2023 днем подання її на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" (код ЄДРПОУ 34612093).
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 6 056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн 00 коп.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Індустріальні системи автоматизації" (код ЄДРПОУ 34612093; вул. Коцюбинського, 2-А, м. Полтава, 36039).
Відповідач: Головне управління ДПС у Полтавській області (код ЄДРПОУ ВП 44057192; вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000).
Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).
Третя особа: Філія Бурове управління "Укрбургаз" Акціонерного товариства "Укргазвидобування" (код ЄДРПОУ ВП 00156392; вул. Полтавський Шлях, 86, м. Красноград, Харківська область, 63304).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун