Справа № 420/23387/25
12 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко О.А
секретар судового засідання Іщенко С.О.
за участю сторін:
представника позивача - Осипенко М.В. (згідно ордеру)
представника відповідача - Дашдаміров Т.Н.О. (згідно виписки)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Одеського окружного адміністративного суду 15.07.2025 року надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення: 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025р., 18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., які прийнятті Головним управлінням ДПС в Одеській області.
Ухвалою суду від 21 липня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК». Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
01.08.2025 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. № ЕС/78318/25).
Ухвалою суду від 12 серпня 2025 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі №420/23387/25. Призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що головними держаними інспекторами Головного управління ДПС в Одеській області на підставі направлень, відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20.1 ст. 20, п. 77.1 ст. 77 ПК України, відповідно до плану-графіка на 2025 рік, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 21.01.2025 року №420-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» з 25.02.2025 року по 17.03.2025 року проведена документальна виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024. За результатами перевірки був складений Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» (код за ЄДРПОУ: 13907606) з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 р. по 30.09.2024, який був отриманий позивачем 24.03.2025 року. В акті перевірки, зазначено про встановлені під час перевірки порушення ТОВ «ГЕРАФАК». Не погоджуючись з висновками зазначеними у акті перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» подало 04.04.2025р. до ГУ ДПС в Одеській області заперечення на акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» оскільки висновки перевіряючих у Акті перевірки, є передчасними та повністю помилковими. Комісією з питань розгляду заперечень платників податків розглянувши заперечення ТОВ «ГЕРАФАК» частково задовольнила заперечення та 21.04.2025р. і 24.04.2025р. ГУ ДПС в Одеській області були прийняті відповідні податкові повідомлення рішення, а саме: №18116/15-32-24-04-20 від 21.04.2025р., № 18110/15-32-24-04-20 від 21.04.2025р., № 18105/15-32-24-04-20 від 21.04.2025р., № 18836/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., 18866/15-32-07-07-23 від 24.04.2025р., 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025р., 18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., 18831/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р за якими ТОВ «ГЕРАФАК» протиправно було донараховані зобов'язання з податку на додану вартість, податку на прибуток, податку на доходи нерезидентів, ПДФО, військового збору, та застосовані відповідні фінансові штрафні санкції. ТОВ «ГЕРАФАК», у порядку ст. 56 ПК України, 01 травня 2025р. направило до ДПС України скаргу на прийняті ГУ ДПС в Одеської області податкові повідомлення-рішення. 03.07.2025 р. ДПС України прийняло рішення щодо залишення скарги ТОВ «ГЕРАФАК» без задоволення у повному обсязі. В судовому порядку ТОВ «ГЕРАФАК» оскаржує податкові повідомлення-рішення: № 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р. щодо зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 1 955 342,0 грн.; № 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025 р щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 1 610 955,35 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 402 738,84 грн.; №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р. щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 845279,0 грн. ГУ ДПС в Одеській області прийняла оскаржувані податкові повідомлення-рішення без зазначення усієї необхідної інформації, у зв'язку з чим самі по собі рішення контролюючого органу є дефектними за змістом та формою у зв'язку з невідповідністю вимогам зазначеним у п.п. 58.1.2. п. 58.1. ст. 58 ПК України та ч.3 розділу ІІ Порядку оформлення та надіслання рішень контролюючого органу №1204., а саме: 1) податкове повідомлення-рішення № 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 р. щодо зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на суму 1 955 342,0 грн.: відсутнє достатнє обґрунтування підстав для визначення зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток; відсутній розрахунок суми податкового зобов'язання - у рішенні зазначається лише сума зменшення зобов'язань 1955342,0 грн. - у зв'язку з чим не зрозуміло на підставі чого та як утворилася саме така сума; 2) податкове повідомлення-рішення № 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025 р щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 1610955,35 грн.: відсутнє достатнє обґрунтування підстав для визначення збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб; 3) податкове повідомлення-рішення №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 р. щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств у сумі 845279,0 грн.: відсутнє достатнє обґрунтування підстав для визначення збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств. Зазначені обставини свідчать про не дотримання ГУ ДПС в Одеській області вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості при винесенні оскаржуваних рішень, виконання яких, при цьому, є запорукою зрозумілості відповідного податкового повідомлення-рішення для платника податків. Невиконання ГУ ДПС в Одеській області законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. У Акті перевірки зазначено, що підставами збільшення фінансового результату податкового звітного року за 2018 р. на суму 30,0% вартості товарів/послуг реалізованих нерезиденту ТОВ «НЕФИС» є вимоги пп. 140.5.5-1 п. 140.5 ст. 140 ПК України. Але редакція ПК України яка діяла на протязі 2018 року не містила пп. 140.5.5-1 п. 140.5 ст. 140 ПК України. Згідно висновків у Акті перевірки, ТОВ «ГЕРАФАК», відповідно до приписів п. 140.5 ст. 140 та пп. 140.5.4. п. 140.5. ст. 140 ПК України, повинен був збільшити фінансовий результат податкового звітного року на суму 30% від вартості товарів придбаних у нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 цього Кодексу, у зв'язку з ненаданням ТОВ «ГЕРАФАК» на запит контролюючого органу пояснень, інформації та пояснень з підтвердженням того, що ціни в таких операціях (операціях з реалізації) сформовані відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПК України. У зв'язку з чим, фінансовий результат ТОВ «ГЕРАФАК» збільшується: за 2020р. на суму 30% вартості товарів/послуг (придбаних) 734 405,0 (2 448 018 *30,%) відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК України; за 2021р. на суму 30,0% вартості товарів/послуг (придбаних) 4 115 064,0 грн. (13 716 880,0 * 30,0%) відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК України. Висновки посадових осіб ГУ ДПС у Акті перевірки, щодо збільшення фінансового результату за операціями з реалізації товару контрагенту ТОВ «НЕФИС» за 2020 рік та за операціями з придбання товару у нерезидента CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран), за 2020 - 2021 роки є передчасними, так як, не відповідають приписам пп.140.5.5-1 п. 140.5 ст. 140 ПК України та не враховує документи що надані платником податків під час здійснення документальної планової перевірки. Надані ТОВ «ГАРАФАК» документи свідчать, що ціни по неконтрольованим операціям з нерезидентами які відповідають критеріям підпункту 39.2.1.1, підпункту 39.2.1.2, підпункту 39.2.1. пункту 39.2. статті 39 ПК України, відповідають рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої руки», тому підпунктом 140.5.4, підпунктом 140,5.5-1, пункту 140.5 статті 140 ПК України не застосовується. Спірне податкове повідомлення-рішення №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р. щодо збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 845279,0 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, так як ґрунтується на висновках посадових осіб контролюючого органу які не відповідають а ні нормам матеріального права які регулюють спірні правовідносини, а ні документам які були надані платником податків під час здійснення документальної планової перевірки. Перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею (п.39.5.2.). Даною нормою, також встановлено окремі строки проведення перевірки, надання документів, порядок складення та форма акту перевірки та інші особливості перевірки питання дотримання платником податку принципу «витягнутої руки». Таким чином, проведення перевірки принципу «витягнутої руки» є окремою перевіркою, яка проводиться контролюючим органом виключно за наявності Наказу на проведення такої перевірки, який виноситься за визначеною процедурою. Норми визначення податкових зобов'язань та їх перевірка за пп. 140.5.4, пп. 140.5.5-1. п.140.5 ст.140 ПК не передбачає проведення аналізу та перевірки ціни за процедурою та в порядку передбаченому ст.39 ПК України, оскільки така перевірка проводиться в іншому порядку, строки та інших підстав. Перевірка даних питань в рамках здійсненої планової документальної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» є незаконною оскільки здійснена за відсутності підстав і повноважень у контролюючого органу на проведення такого виду перевірки Висновки Акту перевірки про заниження ТОВ «ГЕРАФАК» показників у рядку
03 Декларації «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» за період з 01.01.2018 - 30.09.2024 роки на загальну суму 4 938 994,0 грн., внаслідок не включення до Додатку РІ «Різниці, на які збільшується фінансовий результат» (Сума 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у нерезидентів та реалізованих нерезидентам, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу), не знайшли свого підтвердження та суперечать нормам ПК України та не відповідають наданим до перевірки документам.
Також в позовній заяві зазначено, що ТОВ «ГЕРАФАК» звертає увагу на безпідставність віднесення кредиторської заборгованості по ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» до «безнадійної» у зв'язку з відсутністю належних та допустимих доказів щодо ліквідації підприємства ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД», оскільки вказаний висновок є припущенням, без посилання на будь-які докази, встановлення відповідності зазначеної кредиторської заборгованості абзацу з) пп. 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 ПК України, згідно якого кредиторська заборгованість набуває статусу «безнадійної» у зв'язку з визнанням банкрутом або припинення юридичної особи кредитора. ТОВ «ГЕРАФАК» зазначає про безпідставність донарахування зобов'язань щодо оподаткування доходів нерезидентів щодо послу фрахту та демереджу, а саме в Акті перевірки зазначено, що перевіркою проведеною за період з 01.01.2018р. по 30.09.2024, встановлено здійснення ТОВ «ГЕРАФАК» виплат доходів нерезидентам джерелом походження з України (фрахт та демередж): EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), ILGAS TRANZSIT TASIMACILIK DEN. TUR.TIC.LTD.STI (Туреччина), MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC LTD. STI (Туреччина), SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина). Перевіркою повноти визначення в сумі 1610955,35 грн., у тому числі за півріччя 2022 - 175 529,40 грн., три квартали 2022 - 449 629,09 грн., рік 2022р - 767 632,52 грн., 1 квартал 2023 - 441 631,67 грн. півріччя 2023 - 704 599, 70 грн., три квартали 2023 - 704 599,70 грн., рік 2023 - 843 322,83 грн.
Висновок відповідача про порушення ТОВ «ГЕРАФАК» п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України, в результаті чого нібито занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидентів, за ставкою 6% та 15%, із джерелом походження з України по вищезазначеним контрагентам які є резидентами Турецької республіки, ґрунтується на неправильному розумінні (помилковому трактуванні), посадових осіб контролюючого органу що здійснювали перевірку, умов Угоди між Урядом України та Урядом Турецької республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно від 27.11.1996р. та не врахуванні документів наданих платником податків до перевірки. Враховуючи умови Конвенції та положення Податкового кодексу України, фрахт (оренда судна) у турецької компанії є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п.1, 2 ст. 8 Конвенції. В момент виплати доходу нерезиденту достатньою підставою для застосування звільнення від нарахування податку є наявність довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України і така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України. Ураховуючи міжнародні Угоди між Урядом України і Урядом Турецької Республіки та наявні довідки які підтверджують статус податкового резидента по вищезазначеним нерезидентам, ТОВ «ГЕРАФАК» мало усі законні підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, відповідно до приписів ст. 103 ПК України. В свою чергу вищезазначені висновки посадових осіб контролюючого органу щодо не сплати податків з доходи нерезидента, не відповідають а ні умовам відповідних міжнародних Угод, а ні умовам ПК України а ні наданим до перевірки документа.
Від представника Головного управління ДПС в Одеській області 01.08.2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід. №ЕС/78318/25), де зазначено, що Головне управління ДПС в Одеській області адміністративний позов не визнає, та категорично не погоджується з доводами позивача, вважає що позов не підлягає задоволенню. Позивач у своїй позовній заяві фактично не спростував встановлені під час перевірки порушення податкового законодавства, а лише перелічив всі порушення, поверхнево їх описав та зробив висновок, що встановлені під час перевірки порушення є видумками та міркуваннями перевіряючих. Згідно із до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 ПК України, відповідно до плану графіка на 2025 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 21.01.2025 року № 420-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК», проведена ТОВ «ГЕРАФАК» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024. ТОВ «ГЕРАФАК» проінформовано про проведення документальної планової виїзної перевірки письмовим повідомленням від 21.01.2025 №78/КПР/15-32-07-01-13, яке надіслано платнику 21.01.2025 рекомендованим листом з повідомленням про вручення № 6504416908885, разом з копією наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 21.01.2025 року № 420-п. З направленнями на право проведення перевірки ознайомлено 25.02.2025 під підпис генерального директора ТОВ «ГЕРАФАК» - Глинянова Євгена Федоровича. Перевірку проведено з відома та в присутності генерального директора ТОВ «ГЕРАФАК» Глинянова Євгена Федоровича та головного бухгалтера ОСОБА_1 . Перевірка проводилась з 25.02.2025 року по 10.03.2025 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 11.03.2025 по 17.03.2025 року, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області «Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» від 06.03.2025 року № 2545- п. Копію наказу Головного управління ДПС в Одеській області «Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» вручено під розписку 10.03.2025 року головному бухгалтеру ТОВ «ГЕРАФАК» - Котик Н.В. Перевіркою задекларованих ТОВ «ГЕРАФАК» та встановлених у ході проведення перевірки показників рядка 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України» за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 встановлено заниження Різниць всього у сумі 4938994 грн, у тому числі: за 2018 рік у сумі 48614 грн., за 2020 рік у сумі 775316 грн., за 2021 рік у сумі 4115064 грн. У перевіряємому періоді ТОВ «ГЕРАФАК» здійснювало реалізацію товарів на користь ТОВ "Нефис", MD-2024, Р. Молдова, м. Кишинів, вул.Каля Мошилор,15, місце реєстрації якого знаходиться в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.1 та п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 N1045 (із змінами і доповненнями) «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження КМУ від 16 вересня 2015 р. № 977», а саме Республіка Молдова. До перевірки надано Договори поставки №6 від 19.04.2018, № 87 від 14.07.2020 відповідно до яких ТОВ «ГЕРАФАК» зобов'язується передати у власність покупця, а ТОВ «Нефис», MD-2024, Р. Молдова, г. Кишинів, вул. Каля Мошилор,15 - покупець, зобов'язується прийняти та сплатити на умовах діючих Договорів наступний товар: Неорганічна сполука визначеного хімічного складу: сода каустична гранульована(тверда) (натр їдкий технічний гранульований) - 5000 кг, у п/п мішках по 25 кг, 200 мішків, масова частка гідроксиду натрію складає 99,6%. Торгівельна марка-немає даних. Торговельна марка /виробник -АО «КАУСТИК» Країна виробництва PU. У бухгалтерському обліку зазначені операції відображено наступними проводками Дт 902 (собівартість реалізованих товарів) Кт282 (товари), Дт 312 (надходження грошових коштів/оплати за товар) Кт 362 (розрахунки з іноземними покупцями), Дт 362 (відвантаження товару/видаткова накладна) Кт 702 (дохід від реалізованих товарів) за 2018 рік у сумі 162046,65 грн., за 2020 рік у сумі 136369,00 грн. з урахуванням того, що сума доходів сформованих ТОВ «ГЕРАФАК» по операціях з вищенаведеним нерезидентом не підтверджується платником податку за цінами, відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, фінансовий результат збільшується: за 2018 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (реалізованих) 48614 грн. (162046,65 *30%), відповідно до пп.140.5.5 п.140.5 ст.140 ПК України (р. 3.1.7 Додатка РІ); за 2020 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (реалізованих) 40911 грн. (136369,0 *30%), відповідно до пп.140.5.5 п.140.5 ст.140 ПК України (р. 3.1.7 Додатка РІ). Перевіркою встановлено заниження показника рядку декларації з податку на прибуток (03) Різниці, які виникають відповідно до ПК України на суму 89525 грн. в тому числі за 2018 рік у сумі 48614,0 грн., за 2020 рік у сумі 40911,0 грн. Перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді ТОВ «ГЕРАФАК» здійснювало придбання товарів (Неорганічна сполука визначеного хімічного складу: сода каустична, виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN ІРАН), місце реєстрації якого знаходиться в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.1 та п.п. 39.2.1.2 п. 39.2.1 п. 39.2 статті 39 ПК України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 №1045 (із змінами і доповненнями) «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим п.п. 39.2.1.2 п.п 39.2.1 п. 39.2 статті 39 ПК України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження КМУ від 16 вересня 2015 р. № 977», а саме Ісламська Республіка Іран. З урахуванням того, що сума доходів сформованих ТОВ «ГЕРАФАК» по операціях з вищенаведеним нерезидентом не підтверджується платником податку за цінами, відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, фінансовий результат збільшується: за 2020 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (придбаних) 734405 грн. (2448018 *30%), відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК України (р. 3.1.6.1 Додатка РІ); за 2021 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (придбаних) 4115064 грн. (13716880 *30%), відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 ПК України (р. 3.1.6.1 Додатка РІ). Перевіркою встановлено заниження показника рядку декларації з податку на прибуток (03) Різниці, які виникають відповідно до ПК України на суму 4849469 грн. в тому числі за 2020 рік у сумі 734405 грн., за 2021 рік у сумі 4115064 грн. Перевіркою, проведеною за період з 01.01.2018 по 30.09.2024, встановлено здійснення ТОВ «ГЕРАФАК» виплат доходів нерезидентам джерелом походження з України (фрахт та демередж): EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина), MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія), повноти визначення податку на доходи нерезидента за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 на підставі таких документів: виписок банків по поточним рахункам в іноземній валюті, даних обліку по рах. 6854 «Розрахунки з іншими кредиторами в іноземній валюті», 37122 «Розрахунки по авансам з іноземними постачальниками послуг», контрактів укладених з нерезидентами, актів наданих послуг, рахунків, довідок про резидентність, встановлено здійснення виплати доходів нерезидентам - фрахт, демередж, по договорам укладеним ТОВ «ГЕРАФАК». Контракт № 2604 від 26.04.2023, судновласник - EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), т/х MV KORALLE. Вантаж - сіль у біг-бегах 2 314,908 МТ. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Ставка фрахту: НЕТТ USD « 71 175,00» ДОЛЛ ЛЮМПСУМ FIOS. Фрахт оплачується фрахтувальником 100% на банківський рахунок судновласника протягом 2 дні після позначення S/RBS/L фрахт оплачується відповідно С/Р проти сканованого рахунку судновласників за фрахт. Демередж USD 2800 застереження про демередж одного разу застосовується демередж і далі буде нараховуватися 2800 USD. Демередж у разі його наявності, сплачується суднами до завершення вивантаження з наданням власниками підтверджуючих документів. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 29.05.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV KORALLE порт Туреччина/Україна на суму 78 675,00 дол.США (2 877 034,61 грн.) та згідно рахунку від 25.05.2023 № К.24/2023 надані послуги демереджу на суму 14 000,00 дол. США (511 960,40 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента: 78 675,00 дол.США (2 877 034,61 грн.) - за фрахт; 14 000,00 дол.США (511 960,40 грн.) - за демередж. Оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди. Виплати (фрахт) по контракту № 2604 від 26.04.2023 у сумі 78 675,00 дол. США (2 877 034,61 грн.) підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. Враховуючи, що демередж не відокремлено в окремий вид доходу, який отримується нерезидентом із джерелом походження з України, то такі виплати розглядаються у складі інших доходів від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України (абз. «к» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу). Під визначення абзацу «к» п.п. 141.4.1 п.141.4 ст. 141 Кодексу підпадає виплата доходу, здійснена ТОВ «ГЕРАФАК» на користь нерезидента EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина) в сумі 14 000,00 дол. США (511 960,40 грн.). До перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» не надало документи (довідки, сертифікати, свідоцтва тощо) про статус організації EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI як резидента Туреччини. Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 15% в сумі 90 345,95 грн. (півріччя 2023, три квартали 2023, 2023 рік). Контракт № GER060607 від 06.07.2022, судновласник - HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), т/х MV SONIC. Вантаж - сіль в біг бегах 3003,00 тн. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Ставка фрахту за тону - 52,0 дол.США за 1 тонну вантажу, фрахт оплачується 100 % протягом 2 банківських днів по фрахтовому інвойсі після підписання/ реалізації коносаментів «чисто на борту» та «фрахт передплачено», але у всякому разі до повного вивантаження. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 19.08.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV SONIC порт Туреччина/Україна на суму 156 156,00 дол.США (5 710 406,30 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 156156,00 дол. США (4 568 328,16 грн.). ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди. Виплати по контракту № GER060607 від 06.07.2022 року підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. До перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» не надало документи (довідки, сертифікати, свідоцтва тощо) про статус організації HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI як резидента Туреччини. Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 274 099,69 грн. ( три квартали 2022, 2022 рік) Контракт б/н від 18.05.2022, судновласник - ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DENIZCILIK TUR. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина), т/х MV ITIDAL. Вантаж - сіль в біг бегах 2000,00 мт. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Фрахт - 100000,00 дол.США, фрахт оплачується 100 % протягом 2 банківських днів по фрахтовому інвойсі після підписання/реалізації коносаментів «чисто на борту» та «фрахт передплачено», але у всякому разі до повного вивантаження. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 31.05.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV ITIDAL порт Туреччина/Україна на суму 100 000,00 дол.США (2 925 490,00 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100 000,00 дол.США (2 925 490,00 грн.). ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DENIZCILIK TUR. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди. Виплати по контракту б/н від 18.05.2022 року підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. Крім того, до перевірки надана довідка Управління прибутками Міністерства казначейства та фінансів Турецької Республіки від 09.02.2022, щодо ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DENIZCILIK TUR. VE TIC. LTD. STI., якою підтверджується, що компанія зареєстрована в податковій адміністрації Урай, податковий номер 4650092382, є резидентом Туреччини та сплачує на території Туреччини податок на прибуток юридичних осіб з усіх доходів, отриманих у всьому світі. В порушення п. 103.4 статті 103 ПКУ зазначена довідка не легалізована (не засвідчена спеціальним штампом «Apostille») відповідно до вимог Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961. Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 175 529,40 грн. (півріччя 2022, три квартали 2022, 2022 рік). Контракт № 2411 від 24.11.2023, судновласник - MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), т/х MV ZEYBE GENERAL CARGO. Вантаж - сіль в біг бегах 2200,00 мт. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Ставка фрахту: USD 63.277,50 Люмпсум FIOS., фрахт оплачується фрахтувальником 100% на банківський рахунок судновласника протягом 2 дні після позначення S/R BS/L фрахт оплачується відповідно С/Р проти сканованого рахунку судновласників за фрахт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 06.12.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV ZEYBE GENERAL CARGO порт Туреччина/Україна на суму 63 277,50 дол.США (2 319 867,05 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 63 277,50 дол.США (2 312 052,28 грн.). ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Виплати по контракту № 2411 від 24.11.2023 року підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. До перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» не надало документи (довідки, сертифікати, свідоцтва тощо) про статус організації MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED як резидента Туреччини. Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 138 723,14 грн. за 2023 рік. Контракти № GER071222 від 07.12.2022 та № GER071223 від 20.02.2023, судновласник - SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), т/х MV MV SELENA. Вантаж - сіль в біг бегах 2012,80 мт. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Ставка фрахту: USD 50,00 за одну МТ., фрахт оплачується фрахтувальником 100% на банківський рахунок судновласника протягом 2 дні після позначення S/R BS/L фрахт оплачується відповідно С/Р проти сканованого рахунку судновласників за фрахт. По контракту № GER071222 від 07.12.2022: Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 18.01.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV MV SELENA порт Туреччина/Україна на суму 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.). По контракту № GER071223 від 20.02.2023: Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 13.03.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV MV SELENA порт Туреччина/Україна на суму 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.). Проведені на користь нерезидента SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина) виплати, підпадають під визначення фрахту у відповідності з п.п. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, та доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України (п.п. г) п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ). ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди. Виплати по контрактам № GER071222 від 07.12.2022 та № GER071223 від 20.02.2023 підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. До перевірки надана довідка Управління податкової служби в м. Стамбул Міністерства казначейства та фінансів Турецької Республіки від 02.01.2023, щодо SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI, якою підтверджується, що компанія зареєстрована в Турецькій Республіці і всі доходи, які товариство отримує у будь-якій державі, підлягають оподаткуванню в податковій службі Туреччини. В порушення п. 103.4 статті 103 ПКУ зазначена довідки не легалізована (не засвідчена спеціальним штампом «Apostille») відповідно до вимог Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961. Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 441 631,67 грн. (1 квартал 2023, півріччя 2023, три квартали 2023, 2023 рік). Контракт № GER01102022 від 01.10.2022, судновласник - PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), т/х PGE TORNADO. Вантаж - сіль у біг-бегах 2 527,165 тн. Порт навантаження: Туреччина, порт вивантаження: Україна. Фрахт 125000 дол.США за повний вантаж, фрахт оплачується 100 % протягом 2 банківських днів по фрахтовому інвойсі після підписання/ реалізації коносаментів «чисто на борту» та «фрахт передплачено», але у всякому разі до повного вивантаження. Ставка демереджу 4000,00 дол.США за добу пропорційно/бездіспачу. Подальше очікування за рахунок Фрахтувальника по ставці 4000,00 дол.США в сутки. Демередж в порту навантаження і вивантаження сплачується фрахтувальником за ставкою 4 000,00 дол.США за добу пропорційно без діспачу. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 12.10.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х PGE TORNADO порт Туреччина/Україна на суму 125 000,00 дол.США (4 571 075,00 грн.) та згідно рахунку від 20.10.2022 надані послуги демереджу на суму 6 777,78 дол.США (247 853,93 грн.). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента: 125 000,00 дол.США (4 571 075,00 грн.) - за фрахт; 6 777,78 дол.США (247 853,93 грн.) - за демередж. ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Проведені на користь нерезидента PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина) виплати, підпадають під визначення фрахту у відповідності з п.п. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, та доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України (п.п. г) п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ). Оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди. Виплати (фрахт) по контракту № GER01102022 від 01.10.2022 підлягають оподаткуванню в Україні за ставкою 6%. До перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» не надало документи (довідки, сертифікати, свідоцтва тощо) про статус організації PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. як резидента Туреччини. Враховуючи вищевикладене, переваги у оподаткуванні, передбачені ст. 103 ПКУ, не поширюються на дохід, виплачений ТОВ «ГЕРАФАК» на користь нерезидента PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина) в сумі 6 777,78 дол.США (247 853,93 грн.). Перевіркою встановлено порушення п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 15% в сумі 43 738,93 грн. Судовий брокер - GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія), укладені контракти: Контракт № 07092023 від 07.09.2023, MOON SHIPHOLDING LTD (Маршаллові острови) як власник судна NS MOON; Контракт № 03112023 від 03.11.2023, OSLO SHIPHOLDING LTD (Маршаллові острови) як власник судна NS SPRINTER; Контракт № 16042024 від 16.04.2024, WHITE LINE LOGISTICS LTD (Маршаллові острови) як власник судна MV WHITE LINE; Контракт № 01072024 від 01.07.2024, EVEREST SHIPPING COMPANY як власник судна MV EVEREST; Контракт № 30012024 від 30.01.2024, FRIENDS MARINE SR LTD. (Маршаллові острови) як власник судна FRIENDS RS1; Контракт № 06072023 від 06.07.2023, OUTCOAST MARINE CORP. (Маршаллові острови) як власник судна MV NS UNION. Нерезидентом згідно актів наданих послуг, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт на суму 459 656,00 дол.США (17 351 239,57 грн.) та згідно рахунків надані послуги демереджу на суму 16 000,00 дол.США (584 469,60 грн.). На виконання вимог зазначених договорів, перераховано на користь нерезидента 459 656,00 дол.США (17 224 071,85 грн.) - за фрахт та 16 000,00 дол.США (584 469,60 грн.) - за демередж. ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходу нерезиденту GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія), податок на доходи нерезидента не сплачувався. Проведені на користь нерезидента GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія) виплати, підпадають під визначення фрахту у відповідності з п.п. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, та доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України (п.п. г) п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ). ТОВ «ГЕРАФАК» до перевірки надано Свідоцтва про податкове резидентство, видане Територіальною дирекцією м. Софія офіс «Красне село» Національної агенції з податків та зборів Республіки Болгарії, яке засвідчує, що GLOMAR LOGISTICS LLC (ідентифікаційний номер: 205227655) є болгарським резидентом у податкових цілях у зазначенні Угоди про уникнення подвійного оподаткування і підпадає оподаткуванню її світового доходу у Республіки Болгарія: за податковий рік 2023, видане 26.09.2023 № 02-53-06-584#1; за податковий рік 2024, видане 11.03.2025 № 2202И0504940. Враховуючи, що демередж не відокремлено в окремий вид доходу, який отримується нерезидентом із джерелом походження з України, то такі виплати розглядаються у складі інших доходів від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України (абз. «к» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу). Під визначення абзацу «к» п.п. 141.4.1 п.141.4 ст. 141 Кодексу підпадає виплата доходу, здійснена ТОВ «ГЕРАФАК» на користь нерезидента GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія) в сумі 16 000,00 дол.США (584 469,60 грн.), в т.ч.: по контракту № 07092023 від 07.09.2023 - 10 000,00 дол.США (365 058,00 грн.), по контракту № 06072023 від 06.07.2023 - 6 000,00 дол.США (219 411,60 грн.). ТОВ «ГЕРАФАК» до перевірки надано Свідоцтва про податкове резидентство, видане Територіальною дирекцією м. Софія офіс «Красне село» Національної агенції з податків та зборів Республіки Болгарії, яке засвідчує, що GLOMAR LOGISTICS LLC (ідентифікаційний номер: 205227655) є болгарським резидентом у податкових цілях у зазначенні Угоди про уникнення подвійного оподаткування і підпадає оподаткуванню її світового доходу у Республіки Болгарія: за податковий рік 2023, видане 26.09.2023 № 02-53-06-584#1; за податковий рік 2024, видане 11.03.2025 № 2202И0504940. До перевірки (17.03.2025) надано: довідка Управління податкової служби в м. Стамбул Міністерства казначейства та фінансів Турецької Республіки від 02.01.2023, щодо SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI; довідка Управління прибутками Міністерства казначейства та фінансів Турецької Республіки від 09.02.2022, щодо ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DENIZCILIK TUR. VE TIC. LTD. STI.; Свідоцтва про податкове резидентство, видане Територіальною дирекцією м. Софія офіс «Красне село» Національної агенції з податків та зборів Республіки Болгарії, щодо GLOMAR LOGISTICS LLC за 2023, 2024 рока. Всього за перевіряємий період встановлено порушення п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України: за ставкою 6% в сумі 1 476 870,47 грн., у тому числі за півріччя 2022 - 175 529,40 грн., три квартали 2022 - 449 629,09 грн., рік 2022 - 723 893,59 грн., 1 квартал 2023 - 441 631,67 грн., півріччя 2023 - 614 253,74 грн., три квартали 2023 - 614 253,74 грн., рік 2023 - 752 976,88 грн.; за ставкою 15% в сумі 134 084,88 грн., у тому числі за рік 2022 - 43 738,93 грн., півріччя 2023 - 90 345,95 грн., три квартали 2023 - 90 345,95 грн., рік 2023 - 90 345,95 грн. ТОВ «ГЕРАФАК» за перевіряємий період задекларовані значні суми доходів. Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (рядок 01 податкової декларації з податку на прибуток підприємства) складає за рік 2022 - 107 761 951 грн., за 2023 рік - 121 796 790 грн., за три квартали 2024 - 56 207 529 грн. Перевіркою встановлено невідповідність відображення даних бухгалтерському обліку, даних фінансової/податкової звітності, наданим до перевірки первинним документам. Перевіркою встановлено, загальна фактурна вартість по ВМД за придбаний товар у 2020 та 2021 роках, не відповідає сумі грошових коштів перерахованим ТОВ «ГЕРАФАК» на адресу Агента ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (Росія). Станом на 30.09.2024 залишилась не сплачена сума 3 117,32 доларів США (що по курсу НБУ станом на 30.09.2024 року - 41,17 грн. за один $, складає 128 328,84 грн.) та 39 757 ,35 Євро (що по курсу НБУ станом на 30.09.2024 року - 45,95 грн. за один Євро, складає 1 827 013,27 грн.). Додаток 16 до Акту перевірки. Останні взаємовідносини між ТОВ «ГЕРАФАК» та Агентом ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (росія) відбулися у серпні 2021 року. Станом на 30.09.2024 ТОВ «ГЕРАФАК» має кредиторську заборгованість перед Агентом ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (Росія) на загальну суму 1 955 342,11 грн. Кредиторська заборгованість у сумі 1 955 342,11 грн. не знайшла свого відображення у бухгалтерському обліку підприємства, фінансовій/ податковій звітності та не ввійшла до складу доходу підприємства починаючі з 2021 року по 30.09.2024 року. ТОВ «ГЕРАФАК» неправомірно перенесено інформацію зі складених первинних документів до облікових регістрів, а з них - до Декларацій з податку на прибуток підприємства. На порушення п.1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за №168/704, ТОВ «ГЕРАФАК» необґрунтовано внесено записи в облікові регістри, які мають проводитись на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення. Крім того, перевіряючими встановлено, що ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (Росія) - ліквідовано 11 вересня 2024 року. Перевіркою встановлено, що станом на 30.09.2024 ТОВ «ГЕРАФАК» має кредиторську заборгованість перед Агентом ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (Росія) на загальну суму 1955342 грн., яка відноситься до безнадійної, згідно абзацу з) п.п.14.1.11 ПК України. Дана кредиторська заборгованість не була віднесена до складу Інших доходів від операційної діяльності, при складанні річної фінансової звітності та заповненні декларації з податку на прибуток дана сума не увійшла до складу доходів підприємства починаючі з 2021 року по 30.09.2024 роки. В порушення п.44.1, 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України від 2 грудня 2010р. №2755-VI, п. 3 розділу ІІІ П(С)БО №1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 07.02.2013 №73, п. 7 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 31.12.1999 №318 ТОВ «ГЕРАФАК» занижено показник рядка 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період 01.01.2018 по 30.09.2024 роки на загальну суму 1 955 342,11 грн., у т.ч. по періодам: - три квартали 2024 року 1 955 342 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги покладаючись на обґрунтування зазначені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог ТОВ «ГЕРАФАК», покладаючись на обставини зазначені в акті перевірки та відзиві.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» (ідентифікаційний код 13907606) зареєстровано 07.02.1992 року, місцезнаходження: Одеська область, місто Одеса, вул. Отамана Головатого, 58, перебуває на податковому обліку з 12.02.1992 року. Позивач здійснює види діяльності: 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами (основний), 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.
Головним управлінням ДПС в Одеській області, згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п. 77.1 ст. 77 Податкового Кодексу України, відповідно до плану-графіка на 2025 рік проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 21.01.2025 року № 420-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК», проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» (код за ЄДРПОУ 13907606) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024. Перевірка проводилась з 25.02.2025 року по 10.03.2025 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 11.03.2025 по 17.03.2025 року, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області «Про продовження терміну проведення документальної планової перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» від 06.03.2025 року № 2545- п.
24 березня 2025 року за результатом документальної планової виїзної перевірки складено акт № 12256/15-32-07-05-19 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК», код за ЄДРПОУ 13907606, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024 (т.1 а.с.33-89).
У висновку Акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушено:??
1. п.п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п. 134.1. ст.134, п.п. 140.5.4, п.п. 140.5.5 п. 140.5. ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями):
занижено податок на прибуток всього на 854029 грн., в тому числі:
за 2018 рік у сумі 8750 грн.,
за 2020 рік у сумі 104568 грн.,
за 2021 рік у сумі 740711 грн..
- завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток, станом на 30.09.2024 у сумі 1955342 грн.
2. п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст., 198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) встановлено заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 144 363 грн., у т.ч. за період:
Червень 2022 року на суму 144 363 грн.
3. п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 1 476 870,47 грн., у тому числі за півріччя 2022-175 529,40 грн., три квартали 2022449 629,09 грн., рік 2022723 893.59 грн., 1 квартал 2023-441 631,67 грн., півріччя 2023-614 253,74 грн., три квартали 2023-614253,74 грн., рік 2023-752 976,88 грн.; за ставкою 15% в сумі 134 084,88 грн., у тому числі за рік 2022-43 738,93 грн., півріччя 2023 90 345,95 грн., три квартали 2023-90345,95 грн., рік 2023-90 345,95 грн.
4. п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства» в частині не подання звіту про виплачені доходи нерезидентам та утриманий з них податок (Додаток ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємства):
за півріччя 2023, 3 квартали 2023, рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина); за 3 квартали 2022, рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту НС GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина); за півріччя 2022, 3 квартали 2022, рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина); за рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина); за рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина); за 1 квартал 2023, півріччя 2023, 3 квартали 2023, рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKEЕТІ (Туреччина); за 3 квартали 2023, рік 2023, 1 квартал 2024, півріччя 2024, три квартали 2024, відносно виплати доходу нерезидент GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія). Наявність дебіторської заборгованості за Контрактом № BY-804-28 від 22.09.2020 по розрахунках з ВАТ «Беларуськалій» (Республіка Білорусь) в сумі 56 426.00 євро по якій відповідно до постанови Правління НБУ від 14.05.2019 № 67 припинено перебіг строку розрахунків, установленого НБУ, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів із дня його припинення або скасування.
5. ст.51, п.176.2 ст.176 з урахуванням ст.521 та п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями встановлено подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а саме, не відображені суми виплачених доходів фізичним особам-підприємцям з ознакою доходу « 157» за III квартал 2024 року.
6. п.п. 14.1.47, пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14, пп. 162.1.1., пп. 162.1.3, п.162.1, ст. 162, nn. 163.1.1, п.п. 163.1.2., п.163.1, пп. 163.2.1., п.п. 163.2.2. n. 163.2. ст. 163, пп. 164.1.1.,пп. 164.1.2 п. 164.1, пп. 164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст. 167, пп.168.1.1, пп.168.1.2, п. 168.1.п. 168.3., пп. 168.4.1, пп. 168.4.2, пп. 168.4.3, 168.4.4., пп.168.4.5., пп.168.4.7. п. 168.4 ст. 168, п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 8868,23 грн.
7. пп.1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п. 164.5 ст.164, пп.167.5.3 п. 167.5 ст. 167, пп.168.1.1, пп. 168.1.2 пп.168.1.5 п.168.1 ст168, п.171.2 ст.171 п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями занижено зобов'язання з військового збору у загальній сумі 606,00 грн.
8. п. п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, п. 8.4, 8.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300, в результаті чого ТОВ «ГЕРАФАК» не подано до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків 13 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.
ТОВ «ГЕРАФАК» подано 04.04.2025 року до Головного управління ДПС в Одеській області заперечення на акт перевірки від 24.03.2025 року № 12256/15-32-07-05-19 (т.1 а.с. 219-251).
Головним управлінням ДПС в Одеській області розглянуті заперечення ТОВ «ГЕРАФАК» та повідомлено позивача, що ГУ ДПС в Одеській області на виконання пункту 86.7 статті 86 ПК України Комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до акту перевірки, за результатами розгляду заперечень ТОВ «ГЕРАФАК» код за ЄДРПОУ 31690294, висновки акту перевірки від 24.03.2025 № 12256/15-32-07-08-19 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» код за ЄДРПОУ 31690294 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2018 по 30.09.2024» викласти у наступній редакції: Перевіркою ТОВ «ГЕРАФАК» встановлено наступні порушення: 1. п.п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п. 134.1. ст. 134, п.п. 140.5.4, п.п. 140.5.5 1 п. 140.5. ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями): занижено податок на прибуток всього на 845279 грн., в тому числі:
за 2020 рік у сумі 104568 грн.,
за 2021 рік у сумі 740711 грн.,
- завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток, станом на 30.09.2024 у сумі 1955342 грн.
2. п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст.. 198 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) встановлено заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 144 363 грн., у т.ч. за період:
Червень 2022 року на суму 144 363 грн.
3. п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 1 476 870,47 грн., у тому числі за півріччя 2022 175 529,40 грн., три квартали 2022-449 629,09 грн., рік 2022 723 893,59 грн., 1 квартал 2023441 631,67 грн., півріччя 2023 614 253,74 грн., три квартали 2023-614 253,74 грн., рік 2023 752 976,88 грн.; за ставкою 15% в сумі 134 084,88 грн., у тому числі за рік 2022 43 738,93 грн., півріччя 2023 90 345,95 грн., три квартали 202390 345,95 грн., рік 2023-90345,95 грн.
4. п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 103.9 ст. 103 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства» в частині не подання звіту про виплачені доходи нерезидентам та утриманий з них податок (Додаток ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємства):
- за півріччя 2023, 3 квартали 2023, рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина);
- за 3 квартали 2022, рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту НС GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина);
- за півріччя 2022, 3 квартали 2022, рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина);
- за рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина);
- за рік 2022, відносно виплати доходу нерезиденту PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина);
- за 1 квартал 2023, півріччя 2023, 3 квартали 2023, рік 2023, відносно виплати доходу нерезиденту SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина);
- за 3 квартали 2023, рік 2023, 1 квартал 2024, півріччя 2024, три квартали 2024, відносно виплати доходу нерезидент GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія).
- наявність дебіторської заборгованості за Контрактом № BY-804-28 від 22.09.2020 по розрахунках з ВАТ «Беларуськалій» (Республіка Білорусь) в сумі 56 426,00 євро по якій відповідно до постанови Правління НБУ від 14.05.2019 № 67 припинено перебіг строку розрахунків, установленого НБУ, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів із дня його припинення або скасування.
Після закінчення терміну дії правового режиму воєнного стану в Україні, контролюючим органом можуть бути вжиті заходи щодо проведення документальної позапланової перевірки, відповідно до Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями).
5. ст.51, п.176.2 ст.176 з урахуванням ст.521 та п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» із змінами та доповненнями встановлено подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а саме, не відображені суми виплачених доходів фізичним особам-підприємцям з ознакою доходу « 157» за ІІІ квартал 2024 року.
6. пп. 14.1.47, пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14, пп. 162.1.1., пп.162.1.3, п.162.1, ст. 162, пп. 163.1.1, пп. 163.1.2., п.163.1, пп. 163.2.1., пп. 163.2.2. п. 163.2. ст. 163, пп. 164.1.1.,пп. 164.1.2 п. 164.1, пп. 164.2.17 п.164.2, п.167.1 ст.167, пп.168.1.1. пп.168.1.2, п. 168.1, п. 168.3., пп. 168.4.1, пп. 168.4.2, пп. 168.4.3, 168.4.4., пп.168.4.5., пп.168.4.7. п. 168.4 ст. 168, п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 8868,23 грн. не
7. пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення», п.162.1 ст. 162, п. 163.1 ст.163, п. 164.5 ст. 164, пп.167.5.3 п. 167.5 ст. 167, пп.168.1.1, пп. 168.1.2 пп.168.1.5 п.168.1 ст168, п.171.2 ст.171, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями занижено зобов'язання з військового збору у загальній сумі 606,00 грн.
8. п. п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України, п. 8.4, 8.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300, в результаті чого ТОВ «ГЕРАФАК» не подано до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків 13 повідомлень про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП.(т.2 а.с.1-18).
Головним управлінням ДПС в Одеській області, прийнято податкові повідомлення рішення: №18116/15-32-24-04-20 від 21.04.2025р., № 18110/15-32-24-04-20 від 21.04.2025p., № 18105/15-32-24-04-20 від 21.04.2025p., № 18836/15-32-07-05-24 від 24.04.2025p., №18866/15-32-07-07-23 від 24.04.2025p., №18831/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., №18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025p., №18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025p. №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р.
ТОВ «ГЕРАФАК» подано до Державної податкової служби України скаргу на податкові повідомлення-рішення №18116/15-32-24-04-20 від 21.04.2025р., № 18110/15-32-24-04-20 від 21.04.2025p., № 18105/15-32-24-04-20 від 21.04.2025p., № 18836/15-32-07-05-24 від 24.04.2025p., №18866/15-32-07-07-23 від 24.04.2025p., №18831/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., №18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025p., №18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025p. №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р. (т.1 а.с. 155-202).
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №19204/6/99-00-06-01-01-06 від 03.07.2025 року, залишено без змін ППР ГУ ДПС в Одеській області від 21.04.2025 № 18116/15-32-24-04-20, № 18110/15-32-24-04-20, № 18105/15-32-24-04-20, від 24.04.2025 № 18831/15-32-07-05-24, № 18836/15-32-07-05-24, № 18866/15-32-07-07-23, № 18833/15-32-07-05-24, № 18865/15-32-07-07-23, № 18830/15-32-07-05-24, а скаргу без задоволення. (т.1 а.с. 203-218).
Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення №18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р., №18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025р., №18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025р. звернувся з позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює ПК України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підп.41.1.1 п.41.1 ст.41 ПК України, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім НБУ), у тому числі після проведення процедури митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
В п.77.1 ст.77 ПК України зазначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
На підставі наказу від 21.01.2025 № 420-п (т.6 а.с. 174зв.) Головним управлінням ДПС в Одеській області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «ГЕРАФАК» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за період діяльності з 01.04.2018 по 30.09.2024.
Згідно наказу Головним управлінням ДПС в Одеській області № 2545-п від 06.03.2025 року продовжено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГЕРАФАК» з 11.03.2025 року на 5 робочих днів (т.6 а.с. 175).
За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт від 24.03.2025 № 51427/15-32-07-03-15, та з урахуванням висновків у рішенні Головного управління ДПС в Одеській області про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 18.04.2025 року встановлено порушення зокрема і:
1) п.п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п. 134.1. ст.134, п.п. 140.5.4, п.п. 140.5.5 п. 140.5. ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями):
- занижено податок на прибуток всього на 845279 грн., в тому числі: за 2020 рік у сумі 104568 грн., за 2021 рік у сумі 740711 грн..
- завищено від'ємне значення об'єкту оподаткування з податку на прибуток, станом на 30.09.2024 у сумі 1955342 грн.
3) п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України за ставкою 6% в сумі 1 476 870,47 грн., у тому числі за півріччя 2022 175 529,40 грн., три квартали 2022-449 629,09 грн., рік 2022 723 893,59 грн., 1 квартал 2023441 631,67 грн., півріччя 2023 614 253,74 грн., три квартали 2023-614 253,74 грн., рік 2023 -752 976,88 грн.; за ставкою 15% в сумі 134 084,88 грн., у тому числі за рік 2022 43 738,93 грн., півріччя 2023 90 345,95 грн., три квартали 2023-90 345,95 грн., рік 2023-90345,95 грн.
Головним управлінням ДПС в Одеській області зазначено в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях від 24 квітня 2025 року:
- №18865/15-32-07-07-23, що відповідно наданих ТОВ «ГЕРАФАК» до перевірки документів (виписок по поточним рахункам в іноземній валюті, даних б/о по рах. 6854 «Розрахунки з іншими кредиторами в іноземній валюті», 37122 «Розрахунки по авансам з іноземними постачальниками послуг», договорів (контрактів), укладених з нерезидентами, актів наданих послуг, рахунків, довідки про президенство), встановлено: ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходів на користь нерезидентам EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина), MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), податок на доходи нерезидентів не сплачений, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманого податку з доходів нерезидентів із джерелом походження з України всього у сумі 1610 955,35 грн.; період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення півріччя 2022, 3 квартали 2022, рік 2022, 1 квартал 2023, півріччя 2023, три квартали 2023, рік 2023. У зв'язку з цим згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статтею 58 Податкового кодексу України та п.п. 141.4.2, 141.4.4, п. 141.4 ст. 141, ст. 125.2 ст. 125 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) 2013694,19 грн з них: за податковим зобов'язанням (збільшення, зменшення) +1610955,35 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 402738,84 грн.;
- № 18833/15-32-07-05-24, що за результатами проведеної документальної позапланової перевірки встановлено порушення п.44.1, п.44.2 ст.44, п.134.1 ст.134 ПК України від 02.12.2010 №2755-V1, в результаті чого ТОВ «ГЕРАФАК» код за ЄДРПОУ 13907606 завищено задекларований об'єкт оподаткування (від'ємне значення") у сумі 1955342 грн., у тому числі: станом на 30.09.2024 у сумі 1955342 грн. період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення - 2024 рік,
- 18830/15-32 -07-05-24, що встановлено порушення: п.п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п. 134.1. ст.134, п.п. 140.5.4 п.п. 140.5.5 1 п. 140.5. ст. 140 ПК України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями); обставини вчинених правопорушень, зокрема: занижено податок на прибуток всього на 845279 грн., в тому числі: за 2020 рік у сумі 104568 грн., за 2021 рік у сумі 740711 грн. період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: 2020-2021 роки. У зв'язку з цим згідно з п.54.3 ст.54, п.58.1 ст. 58, п.123.2 ст. 123, п.п.69.2. п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення». Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями), збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств на 845279,00 грн.
Не погоджуючись з результатами перевірки, та податковими повідомленнями-рішеннями ТОВ «ГЕРАФАК» звернулося до суду з позовною заявою.
Щодо визначення в податковому повідомленні-рішенні від 24.04.2025 №18830/15-32-07-05-24, правопорушення, зокрема: заниження податку на прибуток всього на 845279 грн., в тому числі: за 2020 рік у сумі 104568 грн., за 2021 рік у сумі 740711 грн., суд зазначає наступне.
В акті перевірки від 24.03.2025 року зазначено, що проведеною перевіркою різниць які виникають відповідно до ПК України за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 ТОВ «ГЕРАФАК» задекларовано різниці, станом на 30.09.2024 року у сумі «+» 209653 грн. Перевіркою задекларованих ТОВ «ГЕРАФАК» та встановлених у ході проведення перевірки показників рядка 03 Декларацій «Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України" за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 встановлено заниження Різниць всього у сумі 4938994 грн, у тому числі: за 2018 рік у сумі 48614 грн. за 2020 рік у сумі 775316 грн., за 2021 рік у сумі 4115064 грн.
Перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді ТОВ «ГЕРАФАК» здійснювало реалізацію товарів на користь ТОВ «Нефис», MD-2024, Р. Молдова, м. Кишинів, вул. Каля Мошилор, 15, місце реєстрації якого знаходиться в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.1 та підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 №1045 (із змінами і доповненнями) «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження КМУ від 16 вересня 2015 р. № 977», а саме Республіка Молдова. У бухгалтерському обліку зазначені операції відображено наступними проводками Дт 902 (собівартість реалізованих товарів) Кт282 (товари), Дт 312 (надходження грошових коштів/оплати за товар) Кт 362 (розрахунки з іноземними покупцями), Дт 362 (відвантаження товару/видаткова накладна) Кт 702 (дохід від реалізованих товарів) за 2018 рік у сумі 162046,65 грн., за 2020 рік у сумі 136369,00 грн. Підприємством ТОВ «ГЕРАФАК» із супровідним листом від 13.03.2025 року №27 перевіряючим надано належним чином зареєстровані копії «повний пакет документів по взаємовідносинам з ТОВ "Нефис", адреса: MD-2024, Р. Молдова, м. Кишинів, вул. Каля Мошилор, 15 за 2018, 2020 роки, але не надано пояснень та обгрунтування, інформації з підтвердженням того, що ціни в таких операціях (операціях з реалізації) сформовані відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу. Таким чином, з урахуванням того, що сума доходів сформованих ТОВ «ГЕРАФАК» по операціях з вищенаведеним нерезидентом не підтверджується платником податку за цінами, відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, фінансовий результат збільшується: за 2018 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (реалізованих) 48614 грн. (162046,65 *30%), відповідно до пп. 140.5.5-1 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України (р. 3.1.7 Додатка РІ); за 2020 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (реалізованих) 40911 грн. (136369,0 *30%), відповідно до пп. 140.5.5-1 п.140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (р. 3.1.7 Додатка РІ). З урахуванням вищезазначеного, перевіркою встановлено заниження показника рядку декларації з податку на прибуток (03) Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України на суму 89525 грн. в тому числі за 2018 рік у сумі 48614,0 грн., за 2020 рік у сумі 40911,0 грн.
Головним управлінням у рішенні про результати розгляду заперечень до акту перевірки вказано, що під час проведення перевірки не враховано, що норми пп.140.5.5-1 п.140.5 ст.140 ПК України були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. №466-IX. Дане підтвердження частково спростовує порушення викладені у п. 3.1.1.1.4. та п. 3.1.1.2 акту документальної планової виїзної перевірки від 24.03.2025 № 12256/15-32-07-08-19, а саме: суму податку зменшено на 8750 грн. (2018 рік).
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що 14 липня 2020 року укладено договір поставки № 87 між ТОВ «ГЕРАФАК» (постачальник) та ТОВ «НЕФИС» (м. Кишинів) (покупець) соди каустичної (натрій їдкий) гранульованої. Постачальник поставляє покупцю товар згідно Договору на умовах FCA м. Одеса. Платежі за поставлений товар здійснюються у доларах США в розмірі 100% передплати … (т.3 а.с. 118-120).
На підтвердження виконання умов договору до суду надано: рахунок-фактуру № 1 від 14.07.2020 року на суму 5000,00 дол. США (т.3 а.с. 123); митну декларацію UA500030/2020/207589 про відвантаження каустичної соди у твердому стані, гранульовану у п/п мішках по 25 кг - 200 мішків, 5 т. (т.3 а.с. 121-122).
В Акті перевірки відповідачем зазначено, що перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді ТОВ «ГЕРАФАК» здійснювало придбання товарів (Неорганічна сполука визначеного хімічного складу: сода каустична, виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN ІРАН), місце реєстрації якого знаходиться в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.1 та підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 №1045 (із змінами і доповненнями) «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження КМУ від 16 вересня 2015 р. № 977», а саме Ісламська Республіка Іран.
Згідно наданих до перевірки (завірених належним чином) ВМД, спеціфікацій, реєстрів бухгалтерського обліку. Агентського договору: покупцем, замовником, отримувачем, особою відповідальною за фінансове врегулювання отриманих товарів (Неорганічна сполука визначеного хімічного складу: сода каустична, виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (ISTTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN IPAH) є ТОВ «ГЕРАФАК».
ТОВ "ЕКСІМ ТРЕЙД" (росія) Агент, який на вимогу покупця ТОВ «ГЕРАФАК» знаходить виробника, відправника товару, в даному випадку CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN IPАН, та отримує за свою роботу комісійну винагороду (винагорода Агента у розмірі 16,0 євро за тонну протягом 3-х робочих днів з дня затвердження Звіту Агента без зауважень; винагорода та делькредер в розмірі 20.0 євро за тонну протягом 5ти робочих днів з дати завантаження товару на борт машини в порту Астрахань).
Підприємством ТОВ «ГЕРАФАК» із супровідним листом від 13.03.2025 року №27 перевіряючим надано належним чином зареєстровані копії «повний пакет документів по взаємовідносинам з СHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN ІРАН», але не надано пояснень та обгрунтування, інформації з підтвердженням того, що ціни в таких операціях (операціях з придбання) сформовані відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу.
З урахуванням того, що сума доходів сформованих ТОВ «ГЕРАФАК» по операціях з вищенаведеним нерезидентом не підтверджується платником податку за цінами, відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, фінансовий результат збільшується: за 2020 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (придбаних) 734405 грн. (2448018 *30%), відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (р. 3.1.6.1 Додатка РІ); за 2021 рік на суму 30 відсотків вартості товарів/послуг (придбаних) 4115064 грн. (13716880 *30%), відповідно до пп. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України (р. 3.1.6.1 Додатка РІ). З урахуванням вищезазначеного, перевіркою встановлено заниження показника рядку декларації з податку на прибуток (03) Різниці, які виникають відповідно до Податкового кодексу України на суму 4849469 грн. в тому числі за 2020 рік у сумі 734405 грн., за 2021 рік у сумі 4115064 грн.
В Акті перевірки зазначено, що позивачем на письмовий запит головних державних інспекторів ГУ ДПС в Одеській області, ТОВ «ГЕРАФАК» не надано пояснень та обґрунтування, інформації з підтвердженням того, що ціни в таких операціях (операціях з придбання) сформовані відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу.
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що на письмовий запит відповідача від 06.03.2025 року щодо надання документів, з приводу контрагента постачальника/виробника товару (нерезидент CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN IPAH) за 2020, 2021 роки (т.6 а.с. 170), ТОВ «ГЕРАФАК» із супровідним листом від 13.03.2025 року №27 (т.6 а.с. 165) надано належним чином зареєстровані копії «повний пакет документів по взаємовідносинам з CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (1STTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN ІРАН».
На підтвердження виконання зазначених договірних відносин до суду позивачем надано митні декларації (т.3 а.с. 130-206).
Придбання ТОВ «ГЕРАФАК» соди каустичної у CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран) здійснювалося через агента ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» на підставі Агентського договору №018 від 04.02.2020 року
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що 04 березня 2020 року між Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКСІМ ТРЕЙД» (Агент), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Герафак» (Принципал), укладено договір № 018 (т.3 а.с. 209-212). За умовами вказаного договору ТОВ «ГЕРАФАК» доручив ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД»: 1.1 Здійснювати від свого імені, але за рахунок і в інтересах Принципала всі необхідні дії з пошуку та купівлі хімічної продукції каустична сода (далі «Товар») у відповідність до специфікації, що додається в Додаток No 1 у зарубіжних підприємств виробників (далі «Постачальників»). 1.2 організувати перевезення Товару до пункту призначення водним та автомобільним транспортом за погодженням з Принципалом на умовах FCA борту машини в порту Астрахань 1.3 забезпечити Товар усіма необхідними для перевезення документами, у тому числі товарно-транспортними накладними (ТТН) зі штемпелем митних органів "Випуск дозволено", паспортом якості, паспортом безпеки (MSDS), сертифікатом походження, транспортним документом (CMR), вантажною митною декларацією (ВМД), комерційним ін. 1.4 Повний перелік необхідних документів та письмові інструкції щодо їх заповнення для транзиту через росію Принципал повідомляє у момент початку завантаження товару на борт судна у країні походження товару. 1.5 з отриманих від Принципалу коштів здійснювати зі свого рахунку в Ощадбанку РФ розрахунки за товар, що отримується для Принципалу 1.6. Агент приймає він запоруку (делькредере) виконання угоди третіми особами (Постачальниками). Розмір винагороди за делькредері та порядок її оплати визначається пунктом 4.2 цього договору. 1.7 Агент має право залучати третіх осіб, залишаючись відповідальним за їхні дії, як за свої власні.
Приписами п.п. 140.5.4. п. 140.5 ст. 140 ПК України встановлено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується:
- на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пункті 140.2 та підпункті 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), придбаних у: (абз.1);
- нерезидентів (у тому числі пов'язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу (абз 3);
- нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2-1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи (абз 4).
При цьому в п.п. 140.5.4. п. 140.5 ст. 140 ПК України встановлено, що вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, але без подання звіту (абз. 6). При цьому, якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки" (абз. 7)
Положеннями п.п. 140.5.5-1 п. 140.5 ст. 140 ПК України, визначено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується: на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), реалізованих на користь:
- нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу;
- нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких доходів підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, але без подання звіту.
При цьому, якщо ціна реалізації товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг є нижчою за ціну, визначену відповідно до принципу "витягнутої руки", встановленого статтею 39 цього Кодексу, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", та вартістю реалізації.
Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.
Принцип «витягнутої руки», засади визначення операцій контрольованими, методи встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", складання та подання звітності та податковий контроль за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу "витягнутої руки" визначений в ст.39 ПК України.
В п.п. 39.2.1.7., п.п. 39.2.1 п. 39.2. ст. 39 ПК України встановлено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 і 39.2.1.5 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень ( за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Відповідно до п.п. 39.1.2. п. 39.1 ст. 39 ПК України, обсяг оподатковуваного прибутку (об'єкта оподаткування), отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов'язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.
Також, п.п. 39.4.3 п. 39.4 ст. 39 ПК України встановлено, що платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період
Перелік інформації, яку повинна містити документація з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі), визначений підпунктом 39.4.6 пунктом 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що господарські операції позивача, однією із сторін яких є нерезиденти, що відповідають критеріям п.п. 39.2.1.1, п.п. 39.2.1.2, п.п 39.2.1. п. 39.2. ст. 39 ПК України не є контрольованими оскільки не виконуються умови визначені підпунктом 39.2.1.7, п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПК України, оскільки річний дохід ТОВ «ГЕРАФАК» та операції з окремими контрагентами не перевищують визначених Податковим кодексом показників. Дані обставини не заперечувались відповідачем та підтверджуються Актом перевірки та поясненнями відповідача викладеними у відзиві.
Також встановлено, що позивач надавав документи (трансферну документацію) на підтвердження цін, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього ПК України.
Відповідно до наказу ТОВ «ГЕРАФАК» № 17 від 29.12.2020 року «Про проведення перевірки господарських операцій для визначення обсягу оподаткування прибутку за період - 2020р.» (т.3 а.с. 59-60), комісією ТОВ «ГЕРАФАК» складено акт пропроведення перевірки господарських операцій на відповідність цін рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої рук», для визначення оподаткованого прибутку ТОВ «ГЕРАФАК» за період 2020 року, де зазначено, що ТОВ «ГЕРАФАК» в 2020 р. здійснював реалізацію товарів визначеного хімічного складу (сода каустична) нерезиденту ООО «НЕФИС» (Республіка Молдова)., місце реєстрації якого встановлено в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045. Згідно ВМД оформлених в результаті експорту зазначеного товару, обсяг господарських операцій з зазначеним контрагентом у 2020 році склав - 136 369,0 грн. Порівнюючи ціни за якими ТОВ «ГЕРАФАК» експортував соду каустичну з ринковими цінами щодо експорту зазначеного товару за 2020 р. у періодах здійснення відповідних господарських операцій: ціна експорту (ТОВ «ГЕРАФАК») - 1 000,0 долл. США за тону, розрахунковий діапазон ринкових цін (статистичні показники експорту липень 2020р. з України в Республіку Молдова) 999,98 - 999,98 долл. США.
Ціни неконтрольованої операції з імпорту товару у 2020 р. (обсяг господарських операцій у 2020 році склав - 2448017,54 грн.) - сода каустична виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран) які відповідають критеріям п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового Кодексу України, відповідають рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої руки» відповідно до вимог ст. 39 Податкового кодексу України (т.3 а.с. 64-117).
В протоколі аналізу зовнішньоекономічних операцій на відповідність критеріям визначеним для «контрольованих операцій» за 2020 рік затвердженому генеральним директором ТОВ «ГЕРАФАК» 11.01.2021 року вказано, що 14 липня 2020р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» та Товариством з обмеженою відповідальністю «НЕФИС» (Республіка Молдова), місце реєстрації якого встановлено в державі зазначеній переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045.) був укладений договір №87 (надалі - Договір). Згідно умов Договору №87 Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» (надалі Постачальник) зобов'язується надати у власність Товариства з обмежено відповідальністю «НЕФИС» (надалі - Покупець) товар (Неорганічна сполука визначеного хімічного складу: каустична сода (гідроксид натрію їдкий, технічний). У твердому стані, гранульована, масова частка гідроксиду натрію складає 99,5%, код товару за УКТ ЗЕД: 28151100), а покупець зобов'язується прийнять його та оплатити його повну вартість. Згідно вантажно митних декларацій оформлених в результаті експорту зазначеного товару, обсяг господарських операцій з зазначеним контрагентом у 2020 році склав - 136 369,00 грн. Річний дохід ТОВ «ГЕРАФАК» від будь-якої діяльності визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2020 рік склав - 38 909 147,00 грн. Висновок: Отже, ураховуючи зазначені показники, та критерії встановлені пп.39.2.1.7. підпункту 39.2.1 п.39.2. ст. 39 ПК України, господарська операція з експорту товару (каустична сода) ТОВ «НЕФИС» (Республіка Молдова) в загальній сумі 136 369,0 грн. - не є контрольованою (т.3 а.с. 61-63).
Також в протоколі аналізу зовнішньоекономічних операцій на відповідність критеріям визначеним для «контрольованих операцій» за 2020 рік затвердженому генеральним директором ТОВ «ГЕРАФАК» 11.01.2021 року вказано, що для закупівлі конкурентоспроможного товару (соди каустичної) після відкриття рф ринку для всіх бажаючих, було прийнято рішення підписати агентський договір, щодо пошуку товару на іншій території. Агент мав завдання відшукати постачальника та організувати доставку товару. 4 березня 2020 року між ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (надалі - Агент) та ТОВ «ГЕРАФАК» (надалі - Принципал) був укладений агентській договір № 018 від 04.02.2020 р. (надалі - Договір), згідно якого Принципал доручує Агенту наступне: здійснювати від свого імені, но за рахунок та в інтересах Принципала усі необхідні дії по пошуку та придбанню хімічної продукції каустична сода (далі також Товар) у відповідності до Специфікації до даного Договору, у зарубіжних підприємствах (надалі - Постачальників); організовувати перевезення Товару в пункт призначення водним або автомобільним транспортом по узгодженню з Принципалом на умовах FCA борт машина в порту Астрахань; забезпечити Товар усіма необхідними для перевезення документами, у тому числі товарно-транспортними накладними зі штампом митних органів «Випуск дозволено», паспортом якості, паспортом безпечності (MSDS), сертифікатом походження, транспортним документом (CMR), вантажною митною декларацією (ВМД), комерційним інвойсом. Таким чином, в 2020 р. ТОВ «ГЕРАФАК» здійснював придбання товару (сода каустична) виробник СНLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран., місце реєстрації якого встановлено в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045.) через агента ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» на підставі Агентського договору № 018 від 04.02.2020р., який на вимогу покупця ТОВ «ГЕРАФАК» знайшов виробника відповідного товару, а саме CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Iсламська Республіка Іран). Згідно ВМД оформлених в результаті придбання зазначеного товару, обсяг
господарських операцій з зазначеним контрагентом у 2020 році склав - 2 448 017,54 грн. Річний дохід ТОВ «ГЕРАФАК» від будь-якої діяльності визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2020 рік склав - 38 909 147,00 грн. Отже, ураховуючи зазначені показники, та критерії встановлені пп.39.2.1.7. підпункту 39.2.1 п.39.2. ст. 39 ПК України, господарська операція з імпорту товару (каустична сода) виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран) в загальній сумі 2 448 017,54 грн. не є контрольованою (т.3 а.с. 61-63).
Також відповідно до наказу ТОВ «ГЕРАФАК» № 17 від 27.12.2021 року «Про проведення перевірки господарських операцій для визначення обсягу оподаткування прибутку за період - 2021р.» (т. 2 а.с. 232), комісією ТОВ «ГЕРАФАК» складено Акт про проведення перевірки господарських операцій на відповідність цін рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої рук», для визначення оподаткованого прибутку ТОВ «ГЕРАФАК» за період 2021 рік, де зазначено, що ціни неконтрольованої операції з імпорту товару у 2021 р. (обсяг господарських операцій у 2020 році склав - 13716879,74 грн.) - сода каустична виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран) які відповідають критеріям підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового Кодексу України, відповідають рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої руки» відповідно до вимог ст. 39 Податкового кодексу України (т.3 а.с. 1-58).
В протоколі аналізу зовнішньоекономічних операцій на відповідність критеріям визначеним для «контрольованих операцій» за 2021 рік затвердженому генеральним директором ТОВ «ГЕРАФАК» 11.01.2022 року зазначено, що для закупівлі конкурентоспроможного товару (соди каустичної) після відкриття РФ ринку для всіх бажаючих, було прийнято рішення підписати агентський договір, щодо пошуку товару на іншій території. Агент мав завдання відшукати постачальника та організувати доставку товару.
4 березня 2020р. між ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (Агент) та ТОВ «ГЕРАФАК» (надалі Принципал) був укладений агентській договір № 018 від 04.02.2020 року (надалі Договір), згідно якого Принципал доручує Агенту наступне: здійснювати від свого імені, но за рахунок та в інтересах Принципала усі необхідні дії по пошуку та придбанню хімічної продукції каустична сода (Товар) у відповідності до Специфікації до даного Договору, у зарубіжних підприємствах (надалі Постачальників); організовувати перевезення Товару в пункт призначення водним або автомобільним транспортом по узгодженню з Принципалом на умовах FСА борт машина в порту Астрахань; забезпечити Товар усіма необхідними для перевезення документами, у тому числі товарно-транспортними накладними зі штампом митних органів «Випуск дозволено», паспортом якості, паспортом безпечності (MSDS), сертифікатом походження, транспортним документом (CMR), вантажною митною декларацією (ВМД), комерційним інвойсом.
Таким чином, в 2021 р. ТОВ «ГЕРАФАК» здійснював придбання товару (сода каустична) виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран., місце реєстрації якого встановлено в державі зазначеній в переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045.) через агента ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» на підставі Агентського договору № 018 від 04.02.2020р., який на вимогу покупця ТОВ «ГЕРАФАК» знайшов виробника відповідного товару, а саме CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран). Згідно ВМД оформлених в результаті придбання зазначеного товару, обсяг господарських операцій з зазначеним контрагентом у 2021 році склав 13 716 879,74 грн. Річний дохід ТОВ «ГЕРАФАК» від будь-якої діяльності визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2021 рік склав 85 218 867,00 грн. Отже, ураховуючи зазначені показники, та критерії встановлені пп. 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 п.39.2. ст. 39 ПК України, господарська операція з імпорту товару (каустична сода) виробник CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (Ісламська Республіка Іран) в загальній сумі 13716 879,74 грн. не с контрольованою (т.2 а.с. 234-235).
Досліджені документи свідчать, що позивач, перед формуванням податкової декларації щорічно проводив самостійну перевірку своїх господарських операцій по придбанню товарів, у суб'єктів зазначених в підпунктах 140.5.4, 140.5.5-1 пункту 140.5 статті 140 ПК України, для визначення оподатковуваного доходу за відповідний рік.
Надані позивачем документи свідчать, що ціни по неконтрольованим операціям з нерезидентами які відповідають критеріям п.п. 39.2.1.1, п.п 39.2.1.2, п.п. 39.2.1. п. 39.2. ст. 39 ПК України, відповідають рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої руки», тому п.п. 140.5.4, п.п. 140.5.5-1, п. 140.5 ст. 140 ПК України не застосовується.
Надаючи правову оцінку встановленому в п. 1 Висновку Акту перевірки, порушенню, суд зазначає, що перелік інформації, яку повинна містити документація з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі), визначений у підпункті 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 ПК України.
В судовому засіданні дослідженні надані платником податків документи з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період, а саме: акти про проведення перевірки господарських операцій на відповідність цін рівню звичайних цін визначених за принципом «витягнутої рук», для визначення оподаткованого прибутку ТОВ «ГЕРАФАК» за період 2020 та за 2021 рік та протоколи аналізу зовнішньоекономічних операцій на відповідність критеріям визначеним для «контрольованих операцій» за 2020 та за 2021 рік, судом встановлено, що вони складені відповідно до вимог п.п. 39.4.6 п. 39.4 ст. 39 ПК України, в тому числі містять інформацію щодо ціни в таких операціях (операціях з реалізації, операціях з придбання) сформовані до процедури встановленої ст. 39 ПК України.
Відповідно до підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 ПК України перевірка з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Перевірка з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» може бути проведена контролюючим органом у разі: надання платником податків документації з трансфертного ціноутворення відповідно до підпункту 39.4.4 пункту 39.4 цієї статті; неподання платником податків чи подання з порушенням вимог пункту 39.4 цієї статті звіту про контрольовані операції, документації з трансфертного ціноутворення, глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файла), звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній; подання платником податків заяви про намір провести пропорційне коригування (п.п. 39.5.2.1 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 ПК України).
Згідно п.п. 39.5.2.2 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 ПК України порядок проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В п.п. 39.5.2.17 п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 ПК України зазначено, що форма акта (довідки) про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» та вимоги до його (її) складення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Акт про результати перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» повинен містити документально підтверджені факти відхилення умов контрольованої операції від умов, що відповідають принципу «витягнутої руки», обґрунтування того, що таке відхилення спричинило неправильний розрахунок обсягу оподатковуваного прибутку платника податку та/або заниження суми податку із наведенням відповідних розрахунків.
Наказом Міністерства фінансів України від 10 березня 2016 року № 344 (у редакції наказу
Міністерства фінансів України від 15 січня 2021 року № 16) затверджений Порядок проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» (далі - Порядок № 344).
В п. 3 розд. І Порядку № 344 передбачено, що перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» проводиться за наявності підстав, визначених підпунктами 39.5.2.1 підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 розділу I та підпунктами 78.1.2, 78.1.5, 78.1.14-78.1.16 пункту 78.1 статті 78 глави 8 розділу II Кодексу.
Відповідно до п. 4 розд. І Порядку № 344, перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» є документальною позаплановою перевіркою.
Під час розгляду справи судом встановлено, що податковим органом проводилася планова перевірка на підставі п. 77.1 статті 77 ПК України.
Відтак, проведена відповідачем планова перевірка не могла стосуватися питань перевірки дотримання платником принципу «витягнутої руки».
Отже, перевірка дотримання принципу «витягнутої руки» здійснена відповідачем без належних законних підстав для її проведення, що свідчить про протиправність висновків акта перевірки в цій частині.
Враховуючи вище встановлені обставини справи, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ТОВ «ГЕРАФАК» щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24 квітня 2025 року №18830/15-32-07-05-24 щодо збільшення ТОВ «ГЕРАФАК» суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток підприємств в розмірі 845279,00 грн.
Щодо визначення відповідачем в податковому повідомленні-рішенні від 24.04.2025 №18833/15-32-07-05-24 порушення ТОВ «ГЕРАФАК»: п.п.44.1, п.44.2 ст.44, пп. 134.1.1 п. 134.1. ст. 134, ПК України в результаті чого ТОВ «ГЕРАФАК» завищено задекларований об'єкт оподаткування (від'ємне значення) у сумі 1955342 грн., у тому числі: станом на 30.09.2024 у сумі 1955342 грн., суд зазначає наступне.
В Акті перевірки від 24.03.2025 року зазначено, що перевіркою ТОВ «ГЕРАФАК» за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 роки встановлено, що підприємство протягом 2020-2021 років придбавало товар (неорганічна сполука визначеного хімічного складу: сода каустична) у виробника/постачальника товару CHLORAN CHEMICAL PRODUCTION COMPANY (ISTTKUSHESH ST., IMAM KHOMEINI BLVD, SEMNAM IND ZONE, SEMNAN IPАН), за допомогою третьої особи, на підставі Агентського договору № 018 від 04.02.2020 року з ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) Агент. ТОВ «ГЕРАФАК» перераховувало грошові кошти за товар, на підставі рахунків складених ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) що підтверджено рахунками на оплату товару, виписками банківських рахунків, платіжними дорученнями, оборотами бухгалтерських регістрів. Станом на 30.09.2024 не сплачена сума 3 117,32 доларів США (що по курсу НБУ станом на 30.09.2024 року 41,17 грн. за один долар, складає 128 328,84 грн.) та 39 757,35 Євро (що по курсу НБУ станом на 30.09.2024 року 45,95 грн. за один Євро, складає 1827 013,27 грн.). Останні взаємовідносини між ТОВ «ГЕРАФАК» та Агентом ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) відбулися у серпні 2021 року. Станом на 30.09.2024 ТОВ «ГЕРАФАК» має кредиторську заборгованість перед Агентом ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) на загальну суму 1955342,11 грн. Перевіряючими встановлено, що ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) ліквідовано 11 вересня 2024 року (ліквідатор Потяєв Олександр Анатолійович, засновник ОСОБА_2 ). Станом на 30.09.2024 ТОВ «ГЕРАФАК» має кредиторську заборгованість перед ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» на загальну суму 1955342 грн., яка відноситься до безнадійної, згідно абз. з) п.п. 14.1.11 Податкового кодексу України. Дана кредиторська заборгованість не була віднесена до складу Інших доходів від операційної діяльності, при складанні річної фінансової звітності та заповненні декларації з податку на прибуток дана сума не увійшла до складу доходів підприємства починаючі з 2021 року по 30.09.2024 роки.
Згідно п.п. 14.1.11 п. 14. 1 ст. 14 ПК України, безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак зокрема і: з) заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
В п. 44.2 ст. 44 ПК України зазначено, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Положеннями п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Представником відповідача на підтвердження ліквідації ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія) до суду надано інформаційні листи з інтернет порталу Orbis/Europe від 17.04.2025 року (т.6 а.с. 167зв.-169) та лист №117/15-32-23-01-03 від 18.04.2025 Управління трансфертного ціноутворення Головного управління ДПС в Одеській області на службову записку Управління податкового аудиту ГУ ДПС в Одеській області від 18.04.2025 № 718/15-32-07-05-11, де зазначено, що відповідно до листа ДПС України від 07.07.2023 №16151/7/99-00-23-01-02-07 доступ до бази даних Orbis Europe надано підрозділу трансфертного ціноутворення для використання при проведенні заходів податкового контролю (т.6 а.с. 167).
Однак суд відхиляє посилання відповідача на інформацію щодо ліквідації ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія), яка міститься на сайті інтернет-порталу Orbis/Europe, так як відповідна інформація є недопустимим доказом відповідно до ст. 74 КАС України, оскільки не є офіційною. Офіційною є інформація з відповідного державного реєстру.
Належних та допустимих доказів щодо ліквідації ТОВ «ЕКСІМ ТРЕЙД» (росія), до суду відповідачем не надано.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.04.2025 №18833/15-32-07-05-24.
В податковому повідомленні-рішенні від 24.04.2025 №18865/15-32-07-07-23, зазначено , що ТОВ «ГЕРАФАК» при виплаті доходів на користь нерезидентам EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина), MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), податок на доходи нерезидентів не сплачений, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманого податку з доходів нерезидентів із джерелом походження з України всього у сумі 1610955,35 грн.; період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення півріччя 2022, 3 квартали 2022, рік 2022, 1 квартал 2023, півріччя 2023, три квартали 2023, рік 2023. У зв'язку з цим згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54, статтею 58 Податкового кодексу України та п.п. 141.4.2, 141.4.4, п. 141.4 ст. 141, ст. 125.2 ст. 125 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) 2013694,19 грн з них: за податковим зобов'язанням (збільшення, зменшення) +1610955,35 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 402738,84 грн.
В Акті перевірки зазначено, що перевіркою, проведеною за період з 01.01.2018 по 30.09.2024, встановлено здійснення ТОВ «ГЕРАФАК» виплат доходів нерезидентам джерелом походження з України (фрахт та демередж):
- EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина),
- HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина),
- ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина).
- MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина),
- PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина),
- SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина)
Перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 встановлено порушення ТОВ «ГЕРАФАК»: п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податкові зобов'язання щодо утриманих податків з доходів нерезидента із джерелом походження з України: за ставкою 6% в сумі 1 476 870,47 грн., у тому числі за півріччя 2022 - 175 529,40 грн., три квартали 2022 - 449 629,09 грн., рік 2022 - 723 893,59 грн., 1 квартал 2023 - 441 631,67 грн., півріччя 2023 - 614 253,74 грн., три квартали 2023 - 614 253,74 грн., рік 2023 - 752 976,88 грн.; за ставкою 15% в сумі 134 084,88 грн., у тому числі за рік 2022 - 43 738,93 грн., півріччя 2023 - 90 345,95 грн., три квартали 2023 - 90 345,95 грн., рік 2023 - 90 345,95 грн.
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «ГЕРАФАК» укладалися контракти з контрагентами нерезидентами:
1) 26.04.2023 контракт № 2604, судновласник - EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), т/х MV KORALLE. Вантаж - сіль у біг-бегах 2 314,908 МТ (т.2 а.с. 81-92).
Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 29.05.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV KORALLE порт Туреччина/Україна на суму 78675,00 дол.США (2877034,61 грн.) (т.2 а.с.80) та згідно рахунку від 25.05.2023 № К.24/2023 надані послуги демереджу на суму 14 000,00 дол. США (511960,40 грн.) (т.2 а.с. 93).
На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента:
- 78 675,00 дол.США (2 877 034,61 грн.) - за фрахт;
- 14 000,00 дол.США (511 960,40 грн.) - за демередж.
2) 06.07.2022 року контракт № GER060607, судновласник - HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), т/х MV SONIC. Вантаж - сіль в біг бегах 3003,00 тн. (т. 2 а.с. 94-111)
Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 19.08.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV SONIC порт Туреччина/Україна на суму 156 156,00 дол.США (5 710 406,30 грн.) (т.2 а.с. 112).
На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 156156,00 дол.США (4568328,16 грн.).
3) 18.05.2022 року контракт б/н., судновласник - ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DENIZCILIK TUR. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина), т/х MV ITIDAL. Вантаж - сіль в біг бегах 2000,00 мт. (т. 2 а.с.114-131)
Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 31.05.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV ITIDAL порт Туреччина/Україна на суму 100 000,00 дол.США (2 925 490,00 грн.) (т.2 а.с. 113).
На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100 000,00 дол.США (2 925 490,00 грн.).
4) 24.11.2023 року контракт № 2411, судновласник - MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), т/х MV ZEYBE GENERAL CARGO. Вантаж - сіль в біг бегах 2200,00 мт. (т. 2 а.с. 132-143)
Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 06.12.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV ZEYBE GENERAL CARGO порт Туреччина/Україна на суму 63277,50 дол.США (2 319 867,05 грн.) (т.2 а.с. 144).
На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 63 277,50 дол.США (2 312 052,28 грн.).
5) 07.12.2022 року контракти № GER071222 (т. 2 а.с. 145-157) та 20.02.2023 року контракт № GER071223, судновласник - SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), т/х MV MV SELENA. Вантаж - сіль в біг бегах 2012,80 мт. (т.2 а.с. 159-171)
По контракту № GER071222 від 07.12.2022 року нерезидентом згідно акту наданих послуг від 18.01.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV MV SELENA порт Туреччина/Україна на суму 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.) (т. 2 а.с. 158). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.).
По контракту № GER071223 від 20.02.2023 року нерезидентом згідно акту наданих послуг від 13.03.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х MV MV SELENA порт
Туреччина/Україна на суму 100 640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.) (т.2 а.с. 172). На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента 100640,00 дол.США (3 680 263,90 грн.).
6) 01.10.2022 року контракт № GER011022, судновласник - PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), т/х PGE TORNADO. Вантаж - сіль у біг-бегах 2 527,165 тн. (т. 2 а.с. 173-190)
Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 12.10.2022, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт т/х PGE TORNADO порт Туреччина/Україна на суму 125 000,00 дол.США (4 571 075,00 грн.) (т. 2 а.с. 191) та згідно рахунку від 20.10.2022 надані послуги демереджу на суму 6 777,78 дол.США (247 853,93 грн.) (т.2 а.с. 192).
На виконання вимог зазначеного договору, перераховано на користь нерезидента:
- 125 000,00 дол.США (4 571 075,00 грн.) - за фрахт;
- 6 777,78 дол.США (247 853,93 грн.) - за демередж.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ «ГЕРАФАК» укладено контракти судовий брокер - GLOMAR LOGISTICS LLC (Болгарія):
- Контракт № 07092023 від 07.09.2023, MOON SHIPHOLDING LTD (Маршаллові острови) як власник судна NS MOON. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 3000,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 07.10.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х NS MOON порт Туреччина/Україна на суму 96 994,24 дол.США (3 552 084,26 грн.) та згідно рахунку від 11.10.2023 надані послуги демереджу на суму 10 000,00 дол.США (365 058,00 грн.);
- Контракт № 03112023 від 03.11.2023, OSLO SHIPHOLDING LTD (Маршаллові острови) як власник судна NS SPRINTER. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 3000,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 15.12.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х NS SPRINTER порт Туреччина/Україна на суму 127 237,68 дол.США (4 706 687,19 грн.);
- Контракт № 16042024 від 16.04.2024, WHITE LINE LOGISTICS LTD (Маршаллові острови) як власник судна MV WHITE LINE. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 1500,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 30.04.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х MV WHITE LINE порт Туреччина/Україна на суму 45 442,50 дол.США (1 802 649,44 грн.);
- Контракт № 01072024 від 01.07.2024, EVEREST SHIPPING COMPANY як власник судна MV EVEREST. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 1500,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 18.07.2024, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х MV EVEREST порт Туреччина/Україна на суму 47 650,63 дол.США (1 975 723,78 грн.);
- Контракт № 30012024 від 30.01.2024, FRIENDS MARINE SR LTD. (Маршаллові острови) як власник судна FRIENDS RS1. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 3000,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 18.02.2024, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х FRIENDS RS1 порт Туреччина/Україна на суму 79 179,10 дол.США (3 004 720,16 грн.);
- Контракт № 06072023 від 06.07.2023, OUTCOAST MARINE CORP. (Маршаллові острови) як власник судна MV NS UNION. Вантаж - сіль у біг-бегах біля 2300,00 мт. Нерезидентом згідно акту наданих послуг від 05.08.2023, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК»: морський фрахт т/х MV NS UNION порт Туреччина/Україна на суму 63 151,85 дол.США (2 309 374,74 грн.) та згідно рахунку від 06.07.2023 надані послуги демереджу на суму 6 000,00 дол.США (219 411,60 грн.).
Отже нерезидентом згідно актів наданих послуг, надані послуги ТОВ «ГЕРАФАК» - морський фрахт на суму 459 656,00 дол.США (17 351 239,57 грн.) та згідно рахунків надані послуги демереджу на суму 16 000,00 дол.США (584 469,60 грн.)
На виконання вимог зазначених договорів ТОВ «ГЕРАФАК» перераховано на користь нерезидента 459 656,00 дол.США (17 224 071,85 грн.) - за фрахт та 16 000,00 дол. США (584 469,60 грн.) - за демередж.
На підтвердження виконання умов контрактів позивачем до суду надані виписки по рахунку ТОВ «ГЕРАФАК» в банківських установах (т.2 а.с. 193-231).
Висновок Акту перевірки щодо порушення позивачем п.п. 141.4.2, 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 ПК України обґрунтований тим, що оренда судна у турецької компанії не є виплатою доходу, який звільняється від оподаткування відповідно до п. 1, 2 ст. 8 Угоди, а також, що в порушення п. 103.4 статті 103 ПК України, ТОВ «ГЕРАФАК» не надало до перевірки документів які підтверджують статус податкового резидента.
Приписами ст. 3 ПК України передбачено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом (п.3.1). Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору (п.3.2).
Положеннями п.п. 14.1.122 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що нерезиденти - це зокрема: а) іноземні компанії, організації, партнерства та інші об'єднання осіб, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України, а також правові утворення без статусу юридичної особи, створені відповідно до законодавства іноземних держав або територій, які не є резидентами України, відповідно до положень цього Кодексу.
Також в ст. 14 ПК України визначено, що фрахт це винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для: перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами; перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом (п.п.14.1.260 п. 14.1).
В п.п. 141.4.1. п. 141.4. ст. 141 ПК України зазначено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема і: г) фрахт та доходи від інжинірингу.
Згідно п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст.141 ПК України, резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Відповідно до п.п.141.4.4 п.141.4 ст. 141 ПК України, сума фрахту, що сплачується нерезиденту резидентом, у тому числі фізичною особою - підприємцем, фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єктом господарювання (юридичною особою чи фізичною особою - підприємцем), який обрав спрощену систему оподаткування, або іншим нерезидентом, який провадить господарську діяльність через постійне представництво за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому: базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту.
Законом N 37/98-ВР від 16.01.98 року ратифіковано Угоду між Урядом України і Урядом Турецької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно (далі Угода). Угода набула чинності для України - 29.04.1998.
В ст. 2 Угоди, зазначено, що 1. Ця Угода застосовується до податків на доходи і майно, що стягуються від імені Договірної Держави або її політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення (ч.1). Податками на доход і на майно вважаються всі податки, що від загальної суми доходів, від загальної суми майна або з елементів доходу чи майна, включаючи податки на доходи від відчужування рухомого або нерухомого майна, податки на загальну суму заробітної плати або платні, сплачуваних підприємством (ч.2). Податками, на які поширюється ця Угода, зокрема, є: а) у випадку Туреччини: (і) прибутковий податок; (іі) корпоративний податок; (ііі) збори, що стягуються з прибуткового податку і корпоративного податку (надалі "турецький податок"); b) у випадку України: (і) податок на доходи підприємств; і (іі) прибутковий податок з громадян (надалі "український податок") (ч.3).
Приписами ч. 1 ст. 7 Угоди визначено, що прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво.
Відповідно до ст. 8 Угоди, прибутки, одержані резидентом Договірної Держави від експлуатації морських, річкових, повітряних суден або дорожніх транспортних засобів у міжнародних перевезеннях, оподатковуються лише в цій Державі (ч.1). Для цілей цієї статті прибутки від експлуатації морських або повітряних суден у міжнародних перевезеннях включають прибутки від використання, утримання або здавання в оренду контейнерів (включаючи трейлери і супутнє устаткування для транспортування контейнерів), використовуваних для транспортування товарів чи виробів, де така оренда, таке використання або утримання, залежно від випадку, є побічними стосовно експлуатації морського або повітряного судна у міжнародних перевезеннях (ч.2).
В ст. 21 Угоди зазначено, що види доходів резидента Договірної Держави, незалежно від джерела їх виникнення, про які не йде мова у попередніх статтях цієї Угоди, підлягають оподаткуванню тільки в цій Державі (ч.1). Положення пункту 1 не застосовуються до доходів інших ніж доходи від нерухомого майна, визначеного в пункті 2 статті 6, якщо одержувач таких доходів є резидентом однієї Договірної Держави, здійснює комерційну діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво або надає в цій другій Договірній Державі незалежні особисті послуги з розташованої в ній постійної бази, і право або майно, у зв'язку з яким одержано доход, дійсно пов'язані з таким постійним представництвом або постійною базою. У такому випадку залежно від обставин застосовуються положення статті 7 або статті 14 (ч. 2).
У відповідності до ст. 103 ПК України
103.1. Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України (п.103.1). Особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п.103.2). Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором), вважається особа, що має право на отримання таких доходів та є вигодо-отримувачем щодо них (має право фактично розпоряджатися таким доходом). При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не є юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або виконує лише посередницькі функції щодо такого доходу, про що, зокрема, можуть свідчити такі ознаки: зазначена особа не має достатньо повноважень або у випадку, підтвердженому фактами та обставинами, не має права користуватися та розпоряджатися таким доходом, та/або зазначена особа передає отриманий дохід або переважну його частину на користь іншої особи незалежно від способу оформлення такої передачі та зазначена особа не виконує суттєвих функцій, не використовує значні активи та не несе суттєві ризики в операції з такої передачі, та/або зазначена особа не має відповідних ресурсів (кваліфікованого персоналу, основних засобів у володінні або користуванні, достатнього власного капіталу тощо), необхідних для фактичного виконання функцій, використання активів та управління ризиками, пов'язаних з отриманням відповідного виду доходу, які лише формально покладаються (використовуються, приймаються) на зазначену особу у зв'язку із здійсненням операції з такої передачі (п.103.3). Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п.103.4). Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п.103.5).
З досліджених матеріалів справи вбачається, що на підтвердження того, що компанії є резидентами Турецької Республіки в розумінні вищевказаної Угоди про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна:
- EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI, наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 42-47),
- HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI, наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 48-51),
- ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 52-55),
- MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED, наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 56-61),
- PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI, наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 62-65),
- SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI наявна довідка про підтвердження статусу податкового резидентства (т. 2 а.с. 66-71).
Вказані довідки про підтвердження статусу податкового резидентства контрагентів позивача у вказаних правовідносинах легалізовані наявний штамп «апостиль» та здійснено переклад відповідно до законодавства України. згідно п. 103.5. ст. 103 ПК України.
При цьому, в акті перевірки зазначено, що довідки про підтвердження статусу податкового резидента компанії ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI (Турецька Республіка) від 09.02.2022, та компанії SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Турецька Республіка) від 02.01.2023, не легалізовані (не засвідченні спеціальним штампом «апостиль») відповідно до вимог Конвенції.
Разом з тим, суд зазначає, що доводи, контролюючого органу про те, що довідки про підтвердження статусу податкового резидентства компанії ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI (Турецька Республіка) від 09.02.2022, та компанії SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Турецька Республіка) від 02.01.2023, є такою, що нелегалізовані відповідно до законодавства України та не підтверджують податкову резидентність зазначених компаній Туреччини у розумінні Конвенції про уникнення подвійного оподаткування є безпідставними.
Такі твердження відповідача суперечать Угоді, що укладена між Україною і Урядом Турецької Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на дохід і майно, яка підписана від 27.11.1996 та набула чинності 29.04.1996, досягнутим між Міністерством фінансів України та Міністерством фінансів Турецької Республіки, відповідно до якої відсутні положення про необхідність легалізації або засвідчення апостилем довідок про підтвердження статусу податкового резидента Турецької Республіки.
Окрім того, відповідачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження того, що компанії: ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI та SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI не була резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
З огляду на вище викладене, враховуючи принцип превалювання сутності над формою, а також, зокрема, але не виключно, наявність довідок про підтвердження податкового резидентства компаній: EFE GEMI ISLETMECILIGI SAN.ve TIC.LTD.STI (Туреччина), HC GEMI INSA ANONIM SIRKETI (Туреччина), ILGAZ TRANSIT TASIMACILIK DEN.TUR.TIC.LTD.STI. (Туреччина), MS DENIZCILIK VE GEMI KIRALAMA DIS TICARET LIMITED (Туреччина), PGE GEMI ISLETMECILIGI VE TASIMACILIK SAN. TIC. LTD. STI. (Туреччина), SOFILAREX IC VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI (Туреччина), позивачем правомірно не утримано податок з доходів нерезидентів на загальну суму 1610955,35 грн., у зв'язку з чим відсутні підстави для донарахування такого податку та нарахування штрафу в розмірі 402738,84 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 24.04.2025 року №18865/15-32-07-07-23 з мотивів його необґрунтованості, відтак підлягає скасуванню.
Також суд звертає увагу, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, не надав до суду належних, допустимих та достатніх доказів на обґрунтування прийнятих відносно позивач податкових-повідомлень рішень: 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 року, 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025року, 18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 року.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначені норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
При цьому належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Спільне підприємство Рисоіл Термінал».
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що у відповідності до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Враховуючи часткове задоволення позову, суд дійшов висновку що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 30280,00 грн., сплачений згідно платіжної інструкції № 717 від 14.07.2025 року.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області: 18833/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 року, 18865/15-32-07-07-23 від 24.04.2025року, 18830/15-32-07-05-24 від 24.04.2025 року.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» 30280 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕРАФАК» (65003, м. Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 58, ЄДРПОУ 13907606).
Відповідач: Головного управління ДПС в Одеській області, (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166).
Суддя О.А. Вовченко