Рішення від 12.11.2025 по справі 420/22045/25

Справа № 420/22045/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХII від 09.04.1992 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути у порядок та спосіб визначений законодавством України заяву ОСОБА_1 , прийняти відповідне рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням висновків суду.

Позовні вимоги грунтуються на тому, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ в період 14.08.1996 - 06.11.2015. 06.11.2015 був звільнений зі служби за скорочення штатів. На момент звільнення вислуга років позивача складала: в календарному обчисленні - 19 років 02 місяці 22 дні; у пільговому обчисленні - 26 років 06 місяців 03 дні. 10.05.2021 позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Херсонській області з проханням оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 18.11.2021 Департамент персоналу МВС України відмовив у підготовці та поданні документів, посилаючись на відсутність законних підстав для отримання права на призначення пенсії у зв'язку з тим, що обов'язковою умовою на день звільнення є наявність саме 22 років 6 місяців календарної вислуги років, а не пільгових. В лютому 2022 року позивач звернувся до окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" у оформленні та направленні всіх необхідних документів про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_1 шляхом зарахування до календарної вислуги років (19 років 02 місяці 22 день) для призначення пенсії час служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчислений з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з врахуванням пільгової вислуги років; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1, необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням пільгової вислуги років, шляхом зарахування часу служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 у справі № 640/5650/22 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково, визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу у оформленні та направленні всіх необхідних документів про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_1 , шляхом зарахування до календарної вислуги років (19 років 02 місяці 22 день) для призначення пенсії час служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчислений з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з врахуванням пільгової вислуги років. Суд зобов'язав Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу повторно розглянути питання про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням пільгової вислуги років, шляхом зарахування часу служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

МВС України в особі відділу координації пенсійних питань виконало рішення суду та направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області пакет документів для призначення пенсії за вислугу років. Але рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 05.06.2025 № 6388/03-16 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю календарної вислуги років на момент звільнення 22 роки 6 місяців. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років, просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 11.07.2025 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач (ГУ ПФУ в Херсонській області) надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову. ОСОБА_1 звільнено 06.11.2015, пакет документів для призначення пенсії надійшов 30.05.2025, тому вимога позивача зобов'язати призначити пенсію з 01.03.2022 є безпідставною, необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам ст. 50 Закону № 2262. Статтею 50 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262) передбачено, що пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Відповідач вказує, що Головним управлінням розглянуто заяву та пакет документів на ОСОБА_1 , наданих супровідним листом МВС № 11927/51-2025 від 23.05.2025 (1949801) на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 по справі № 640/5650/22. Згідно з наданими документами встановлено, що ОСОБА_1 , підполковника міліції, старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Комсомольського районного відділу Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області, звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) - 06 листопада 2015 року. На момент звільнення вислуга років складала: в календарному обчисленні - 19 років 02 місяці 22 дні; у пільговому обчисленні - 26 років 06 місяців 03 дні.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на призначення пенсії за вислугою років регулюються Законом №2262. При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років визначені статтею 12 Закону №2262. Зокрема, пунктом "а" статті 12 Закону №2262 визначено, що пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. Пенсія за вислугу років призначається в разі досягнення на день звільнення зі служби 45-річного віку за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12).

Норми постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошового допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам судової охорони та членам їх сімей" (далі- Порядок № 393) також передбачають застосування при призначенні пенсій саме вислуги років у календарному обчисленні. Аналогічний правовий висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, до цієї вислуги зарахування стажу у пільговому обчисленні законом не передбачено, міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі 295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі 720/10827/16-а, від 23 червня 2020 року у справі № 750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі № 620/509/19.

Крім того, згідно з частиною третьою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Оскільки пункт 3 Постанови КМУ №393 суперечить нормам пункту "а" статті 12 Закону №2262, Головне управління при вирішенні питання призначення пенсії особі керується нормами Закону № 2262, як нормами прямої дії, що регулюють вказані правовідносини, оскільки вони мають вищу юридичну силу. Так як, на день звільнення зі служби вислуга років позивача у календарному обчисленні складає лише 19 років 02 місяці 22 дні, що менше необхідних 22 років 6 місяців, підстави для призначення пенсії відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262 відсутні. Головне управління ПФУ в Херсонській області вважає, що діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 17.10.2025 витребувані додаткові докази.

Позивач повідомив суд, що просить зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення пенсії з 01.03.2022, оскільки позивач 16.02.2022 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" щодо оформлення та направлення всіх необхідних документів про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області .

Головне управління ПФУ у Херсонській області надало копію рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 05.06.2025 № 6388/03-16 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років, копії поданих МВС України документів супровідним листом МВС № 11927/51-2025 від 23.05.2025

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ в період 14.08.1996 по 06.11.2015 в ГУ МВС України в Херсонській області на різних посадах. Звільнений 06.11.2015 зі служби через скорочення штатів.

10.05.2021 позивач звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Херсонській області з проханням оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 20.10.2021 Департамент персоналу МВС України відмовив у підготовці та поданні документів, посилаючись на відсутність законних підстав для отримання права на призначення пенсії у зв'язку з тим, що обов'язковою умовою на день звільнення є наявність саме 22 років 6 місяців календарної вислуги років, а не пільгових.

Наведене стало підставою для звернення позивача 16.02.2022 до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" у оформленні та направленні всіх необхідних документів про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_1 шляхом зарахування до календарної вислуги років (19 років 02 місяці 22 день) для призначення пенсії час служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчислений з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з врахуванням пільгової вислуги років; зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області" підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 №3-1, необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням пільгової вислуги років, шляхом зарахування часу служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 у справі № 640/5650/22 відмовлено в задоволенні позову.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/5650/22 від 12.03.2025 скасовано рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2024. Прийнята нова постанова, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволений частково, визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу у оформленні та направленні всіх необхідних документів про призначення пенсії за вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ОСОБА_1 , шляхом зарахування до календарної вислуги років (19 років 02 місяці 22 день) для призначення пенсії час служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчислений з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з врахуванням пільгової вислуги років. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу повторно розглянути питання про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням пільгової вислуги років, шляхом зарахування часу служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, обчисленого з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

МВС України в особі відділу координації пенсійних питань виконало постанову апеляційного суду та направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області пакет документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Згідно подання про призначення пенсії календарний строк служби ОСОБА_1 станом на 06.11.2015 становить 19 років 02 міс. 22 дн. (14.08.1996 - 06.11.2015), вислуга років в пільговому обчисленні станом на 06.11.2015 становить - 26 років 06 місців 03 дн. Строк служби позивача у підрозділах боротьби з економічною злочинністю з 14.08.1996 - 26.03.2010, з 30.04.2010 по 06.07.2010, з 19.10.2010 по 26.07.2011 усього 14 років 06 м. 23 дні, зараховується до вислуги років з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з врахуванням пільгової вислуги років.

ГУ ПФУ в Херсонській області повідомила позивача про те, що рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області від 05.06.2025 № 6388/03-16 йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю календарної вислуги років на момент звільнення 22 роки 6 місяців.

Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні пенсії за вислугу років, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XIІ (далі Закон №2262-XIІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ (у відповідній редакції) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

Слід зазначити, що позивача звільнено зі служби на підставі наказу 06.11.2015. Відповідно до інформації, зазначеній у цьому наказі, станом на день звільнення зі служби стаж служби в поліції складає 21 рік 8 місяців 21 день.

Ключовим питанням у цій справі, є питання зарахування до вислуги років, що дає право на пенсію на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ стажу роботи в ОВС у пільговому обчисленні.

Згідно п. "б" ч.1 ст. 17 Закону № 2262 служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу зараховується до вислуги років для призначення пенсії.

Згідно із статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (Постанова КМУ від 17.07.1992 № 393).

Постанова КМУ № 393 передбачає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зокрема, це стосується осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (п.1). В тому числі пп. "в" п. 3 постанови КМУ № 393 (в редакції станом на період проходження позивачем служби 1996 - 2011 рр. ) передбачав, що до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця певні періоди проходження служби, зокрема, час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ, час проходження служби на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" вирішено: 1) внести до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393:

- абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту "в" виключити;

- підпункт "г" доповнити абзацом такого змісту: "час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.";

2) установити, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає".

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи особи, яка має право на пенсію за цим Законом, що встановлено частиною першою статті 17-2 Закону № 2262-XII.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України, згідно із частиною другою статті 17-2 Закону № 2262-XII.

Суд зазначає, що в поданні про призначення пенсії , розрахунку вислуги років та інших документах, які надані відповідачу для призначенні пенсії ОСОБА_1 , вказано про те, що вислуга років у пільговому обчисленні станом на 06.11.2015 для визначення розміру пенсії складає 26 років 6 місяців 3 дні, також вказані відомості про період служби, яка дає право на зарахування вислуги строку служби в пільговому обчисленні для призначення пенсії; вказана підстава (посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років); з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік).

Як вбачається з постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 у справі № 640/5650/22, 10.05.2021 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Херсонській області з проханням оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 18.11.2021, Департамент персоналу МВС України відмовлено у підготовці та поданні документів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, врегульовано, зокрема, Порядком № 3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідно до абзацу 1 пункту 2 розд. 1 Порядку №3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів .

На уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до органу, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення уповноваженим органом (структурним підрозділом). (п.11 розд. 1 Порядку № 3-1).

Пунктом 1 розділ ІІІ Порядку № 3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), і направляє до органу, що призначає пенсії .

На МВС України у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до Закону № 2262-ХІІ покладались функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.

Постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 у справі № 640/5650/22 свідчить, що МВС України не врахувавши прохання позивача обчислити певні періоди служби для обчислення вислуги років для призначення пенсії з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (пільгове обчислення) та не надавши своєчасно до органу ПФУ документи, необхідні для призначення позивачеві пенсії, діяв протиправно та без дотримання критеріїв, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України.

Доводи відповідача про внесені зміни до Постанови № 393 з 19.02.2022, як такі що виключають задоволення заявлених позовних вимог, суд вважає необґрунтованими.

16.02.2022 до постанови КМУ № 393 були внесені зміни (які набрали чинності з 19.02.2022) та якими передбачено. що для призначення пенсії здійснюється обчислення календарної вислуги років (п. 2-1 Постанови № 393), а для визначення розміру пенсії вислуга років зараховується на пільгових умовах (абз. перший пункту 3 Постанови № 393).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

До спірних правовідносин підлягає застосуванню норма, яка діє на момент реалізації позивачем права на пенсію, а отже, до спірних правовідносин не слід враховувати зміни у правовому регулюванні щодо обчислення вислуги років, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, що набули чинності з 19.02.2022, позаяк, звернення позивача до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області датовано 10.05.2021, а відмова Департаменту персоналу МВС України прийнята 18.11.2021, тобто, до прийняття постанови КМУ № 119.

Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

У постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, Верховний Суд дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

У рішенні Конституційного Суду України від 12 липня 2019 року № 5-р(I)/2019 Конституційний Суд України висловив думку, що за змістом частини першої статті 58 Основного Закону України новий акт законодавства застосовується до тих правовідносин, які виникли після набрання ним чинності. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення акта законодавства та продовжують існувати після його ухвалення, то нове нормативне регулювання застосовується з дня набрання ним чинності або з дня, встановленого цим нормативно-правовим актом, але не раніше дня його офіційного опублікування (абзац четвертий пункту 5 мотивувальної частини).

Отже, у разі безпосередньої (прямої) дії закону в часі новий нормативний акт поширюється на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, або до набрання ним чинності і тривали на момент набрання актом чинності.

Якщо під час вирішення суб'єктом владних повноважень певного питання (в даній справі щодо наявності підстав для направлення до пенсійного органу документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років), до прийняття остаточного рішення було змінено нормативно-правове регулювання, суб'єкт владних повноважень не має законних можливостей для прийняття рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками.

Такого ж висновку, вирішуючи можливість застосування до спірних правовідносин нормативно-правового акта, який зазнав змін з моменту звернення позивача до суб'єкта владних повноважень, до моменту прийняття останнім рішення за результатами розгляду такого звернення, дійшов Верховний Суд у складі у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31 березня 2021 року у справі № 803/1541/16.

Зважаючи на викладене, доводи сторони відповідача про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років, є саме календарна вислуга років є помилковими, адже цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Для вирішення питання пільгового чи календарного обчислення вислуги років при призначенні пенсії вирішальне значення має дата звільнення позивача з органу внутрішніх справ і чинна редакція пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 393 на момент звільнення.

Така правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах відповідає практиці Верховного Суду, викладеній зокрема, у постанові від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22 та інших.

Оскільки позивач у період служби набув право на пільгове обчислення вислуги років, та такий кратно обчислений період має бути включеним у календарну вислугу років, таке право не може бути звужено або виключено, у тому числі із подальшими змінами у законодавстві.

Крім того, суд вважає, що питання щодо розрахунку вислуги років позивача відноситься до компетенції МВС України, а не органу ПФУ. За таких обставин, вбачається невідповідність відмови відповідача у оформленні пенсії з підстав відсутності необхідної вислуги років.

Доводи відповідача про те, що позивач несвоєчасно звернувся до суду з даним позовом суд вважає необґрунтованими. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію, це право в часі не обмежується. Законодавством не визначено граничного строку звернення до адміністративного суду для оскарження дій/бездіяльності відповідних держаних органів,) з вини яких цю пенсії не було призначено. Про відмову у призначенні пенсії позивачу було повідомлено тільки в червні 2025 року, до суду позивач звернувся 07.07.2025 року,тому строку звернення не пропущений.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідачем не доведено правомірність вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Наслідком задоволення в адміністративному судочинстві позовних вимог є відновлення фактично порушених прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Суд при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог має не лише вирішити позовні вимоги відповідно до принципів верховенства права, а й обрати найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права. Тобто такий, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду та здійснювалося примусове виконання рішення.

За змістом статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В пункті 83 постанови від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц Велика Палата Верховного Суду звернула увагу на те, що згідно з принципом jura novit curia ("суд знає закони") неправильна юридична кваліфікація позивачем і відповідачами спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм.

Суд вважає за необхідне захистити права позивача шляхом визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у призначенні ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХII від 09.04.1992 року, оформлену рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області № 6388/03-16 від 05.06.2025, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути у порядок та спосіб визначений законодавством України заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, прийняти відповідне рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням висновків суду.

Суд стягує з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у призначенні ОСОБА_1 пенсію за вислугу ркоів відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХII від 09.04.1992 року, оформлену рішенням ГУ ПФУ в Херсонській області № 6388/03-16 від 05.06.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області розглянути у порядок та спосіб визначений законодавством України заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, прийняти відповідне рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних відшкодувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА