Рішення від 13.11.2025 по справі 280/7362/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13 листопада 2025 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/7362/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. за участю помічника судді - Гудименко Я.А. (здійснює повноваження секретаря судового засідання за дорученням судді), розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до: 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул.Січових Стрільців, буд.15, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018; код ЄДРПОУ 20551088),

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Запорізькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 15.08.2024 згідно Закону України "Про державну службу" з урахування заробітної плати, зазначеної в довідках №3 та №4 виданих 09.08.2024 Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 15.08.2024, в розмірі 60% з врахуванням довідок №3 та №4 виданих 09.08.2024 року Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 (надалі по тексту позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту відповідач 1) та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 15.08.2024 року позивач звернулася до відповідача 1 з заявою про перехід з пенсії за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу». До заяву були подані позивачкою окрі паспорта, коду, трудової книжки довідки про складові заробітної плати працюючого державного службовця тієї посади, яку останню зайала позивачка за №3, №4 від 09.08.2024 року. Листом відповідача 1 від 27.08.2024 року на адресу позивачки надіслано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по текту відповідач 2) від 23.08.2024 року за №926100139139. Даним рішенням відповідаче 2 відмовлено позивачці у переході з пенсії за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу. Рішення мотивовано тим, що позивачка раніше отримувала пенсію державного службовця, тому право на перерахунок пенсії у неї відсутнє. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі №300/6790/24, зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 15.08.2024 року. На виконання вказаного рішення, відповідачем прийнято рішення чким відмовлено у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» так як останніх судом не зобовязано врахувати при обчисленні пенсії поданих довідок. А без застосування даних довідок є недоцільним у призначенні такого роду пенсії. Вважаю таке рішення відповідача протиправним що підлягає скасуванню виходячи із наступних підстав. … Отже, позивачка має право на обчислення пенсії державного службовця у порядку ст. 37 Закону України Про державну службу із врахуванням усіх складових її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. А тому, для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати, в порядку п. 5 Порядку № 662 та постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3 нею надано довідки №3, №4 виданих 09.08.2024 року Івано-Франківською районною державною адміністрацією. Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Зважаючи на вищевказане, дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати позивачу пенсії державного службовця після її звільнення з посади державної служби є неправомірними, що й призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого оскаржуваного рішення про перевід позивача на інший вид пенсії згідно із Законом України Про державну службу, без врахування поданих довідок, оскільки елементарні математичні операції на підставі відображеної у довідках інформації свідчать про вищий рівень пенсійної виплати згідно зі ст. 37 Закону України Про державну службу , на яку має право позивач, у порівнянні із отримуваною ним на сьогодні пенсією за віком згідно із Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідач 2, як суб'єкт владних повноважень не наддав та не обґрунтував неможливості перерахувати пенсію на підставі поданих позивачем документів. Таким чином, необґрунтованими та безпідставними є висновки відповідача про те, що для перерахування пенсії як державному службовцю позивачу немає достатніх правових підстав, оскільки пенсія за віком є вищою, при цьому не наведено належних обґрунтувань неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Крім того, варто вказати, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року за №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб», внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2026 року за №622. Вказаними змінами передбачено право на перерахунок пенсії особам, які станом на 01.05.2016 року не є державними службовцяи та мають стаж державного службовця не менше 20 років та проведено класифікацію посад згідно штатни розписом а бо без такого, що визначений у п. 4 Порядку №622. Крі того, Штатним розписом на 2024 рік проведено класифікацію посад та відповідно довідки про складові заробітної плати позивачці видано станом на грудень 2023 року, що відповідає чинному законодавству. А відповідачем, відмовляючи у застосуванні спірних довідок до заробітку для обчислення пенсії не ґрунтується на нормах чинного законодавства та не підтверджено документально. Тому, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню. А пред'явлений позов є підставним та підлягає до задоволення. …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заперечує проти позовних вимог позивача та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Фактичні обставини справи. За матеріалами електронної пенсійної справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). 15.08.2024 позивачка звернулася до територіального пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу». Рішенням № 926100139139 від 23.08.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким опрацьовано заяву за принципом екстериторіальності, позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не передбачено можливість здійснення перерахунків вже призначених пенсій державним службовцям. Не погодившись із рішенням відповідача 1, позивачка оскаржила його до суду. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі № 300/6790/24 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 926100139139 від 23.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 з 15.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 300/6790/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі № 300/6790/24 - без змін. Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 14.07.2025. Рішення судів виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. Зобов'язання щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок № 3 та № 4 виданих 09.08.2024 Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області, на відповідача 1 не було покладено. Рішення суду від 30.10.2024 у справі № 300/6790/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області виконано в межах покладених зобов'язань. В ході виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі № 300/6790/24 відповідачем 1 встановлено, що при переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» це призводить до зменшення розміру її пенсії, отже, переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» не доцільне. Нормативно-правове обґрунтування. … За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 28.06.2013 вже призначалася пенсія відповідно до Закону «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та з 01.07.2017 позивачка отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до пункту 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже те, що особа раніше отримувала пенсію відповідно до Закону № 3723-XII, не позбавляє її права перейти з пенсії за віком, яку вона отримує за Законом № 1058-IV, на пенсію за віком в рамках дії Закону № 889-VIII. Проте виплата такої пенсії поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. … Отже, в ході виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року у справі № 300/6790/24 відповідачем 1 проведено перерахунок пенсії позивачки та встановлено, що розмір пенсії, з урахуванням висновків суду згідно з Законом України «Про державну службу», ОСОБА_1 зменшується та станом на 15.08.2024 становить 2361,00 грн, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складє 10369,70 грн. Пунктом 4 Розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Відтак, оскільки після переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір пенсії позивача зменшиться, тому таке переведення є недоцільним, про що відповідачем 1 було зазначено у оскаржуваному рішенні. Щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі ддовідок № 3 та № 4 виданих 09.08.2024 Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області. Із заявлених позовних вимог слідує, що фактично позивачка просить здійснити перерахунок пенсії державного службовця, надаючи нові довідки щодо заробітної плати. … Пунктом 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця. Як вже зазначалось, позивачу первинно було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 28.06.2013. Закон № 889-VІІІ та Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону № 3723-ХІІ. Отже, позивач помилково не враховує, що проведення перерахунку пенсії державного службовця не передбачено законодавством. Підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, оскільки законодавство не регламентує ні права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ні порядок і умови здійснення такого перерахунку. … Враховуючи наведені правові норми та зважаючи на викладені обставини в їх сукупності вважаємо, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України, а відтак вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. …».

Відповідач-1 заперечував проти позовної заяви.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… В поданому позивачем позові, неналежно визначено сторін по справі. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року у справі №300/6790/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 з 15.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При здійсненні розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» стаж державної служби позивача на посадах державної служби станом на 01.05.2016 становить 35 років 1 Імісяців 27 днів. Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року у справі №300/6790/24 переглянуто заяву ОСОБА_1 , про переведення з 15.08.2024 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону Україїпі "Про державну службу." Прийнято рішення про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №750 від 25.07.2025. Розмір пенсії позивача по віку згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становив - 10369,70 гри. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року у справі №300/6790/24. повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 , щодо переведення з пенсії по віку згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням висновків суду. При переведенні позивача, на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", без врахування довідок про складові заробітної плати, довідок №3 та №4 виданих 09.08.2024 року Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати особі яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка па момент виходу на пенсію не займає посади державної служби з врахуванням виплачених сум заробітку. її розмір пенсії становить - 2361,00 грн., оскільки, судом не покладено зобов'язання щодо врахування даних довідок. … З 28.06.2013 ОСОБА_1 була призначена пенсія за нормами Закону України "Про державну службу". З 01.07.2017 позивачка була переведена на пенсію згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розмір пенсії відповідно до цього Закону був більшим. Звертаємо увагу суду на те, що позивач у даній справі звільнений з посади державного службовця, а відтак застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких останній не сплачував страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам ч. 1 ст.37 Закону № 3723-ХІІ. … З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають. …».

Відповідач-2 заперечував проти позовної заяви.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №300/6790/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025, задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 926100139139 від 23.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ - 20490012, Проспект Соборний, 158-Б, місто Запоріжжя, Запорізька область, 69057) перевести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 15.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу». Відмовлено в задоволенні решти позову.

При цьому, у рішенні Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №300/6790/24 зазначено: «… Окуневич Михайло Валентинович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 15.08.2024 згідно Закону України "Про державну службу" з урахування заробітної плати, зазначеної в довідках №3 та №4 виданих 09.08.2024 року Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 15.08.2024, в розмірі 60% з врахуванням довідок №3 та №4 виданих 09.08.2024 року Івано-Франківською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області як особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. … ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 28.06.2013 призначено пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, що підтверджується протоколом № 13519 від 05.07.2013 (а.с. 76). Стаж державної служби станом на час призначення пенсії становив 38 років 9 місяців 25 днів. З 01.07.2017 згідно з вимогами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується розпорядженням № 139139 від 23.11.2017 (а.с. 143). ОСОБА_1 звернулася 15.08.2024 через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 56-57). …».

У Рішенні ГУ ПФУ в Запорізькій області від 25.07.2025 за №750 зазначено: «… Відділом перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі № 300/6790/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 15.08.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу». Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в межах повноважень та в установленому чинним законодавством порядку. Рішенням у справі № 300/6790/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перевести ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 15.08.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу». При здійсненні розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» стаж державної служби ОСОБА_1 на посадах державної служби станом на 01.05.2016 становить 35 років 11 місяців 27 днів (періоди роботи з 01.07.1977 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 27.06.2013). При проведенні перерахунку з 15.08.2024, а саме: при переході на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» оклад державного службовця визначено «0», оскільки зобов'язання щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 як держслужбовцю з урахуванням довідки, виданої Управлінням фінансів Івано-Франківської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 09.08.2024 № 4 та довідки виданої Управлінням фінансів Івано-Франківської районної державної адміністрації про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.08.2024 № 3 в рішенні суду відсутні. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» із розрахунку 60% від заробітку дорівнює нулю грн. Розмір пенсії з урахуванням висновків суду згідно Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 зменшується та становить з 15.08.2024 - 2361,00 грн., розмір пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV складає 10369,70 грн.. Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у перерахунку пенсії через недоцільність. …».

У Довідці від 09.08.2024 за №4, виданій Управлінням фінансів Івано-Франківської районної державної адміністрації, про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) зазначено: «… Видана ОСОБА_1 про те, що він (вона) працює (працював(ла)) в Фінансовому управлінні Рогатинської районної державної адміністрації на посаді Начальника управління, заробітна плата* станом на** січень 2024 року становить: …».

У Довідці від 09.08.2024 за №3, виданій Управлінням фінансів Івано-Франківської районної державної адміністрації, про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби зазначено: «… Видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015р. №889-VII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: …».

Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.

При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

Відповідно до п.5 «Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб», затвердженого 14.09.2016 постановою Кабінету Міністрів України №622, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015р. №889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993р. №3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Згідно з ч.1 ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

Судом прийнято до уваги, що вказані Довідки від 09.08.2024 за №4 та за №3 видані Управлінням фінансів Івано-Франківської районної державної адміністрації саме для призначення пенсії, а не для перерахунку пенсії.

При цьому, за матеріалами справи, позивачу первинно було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 за №3723-ХІІ «Про державну службу» з 28.06.2013.

Суд погоджується з твердженням відповідача-1 наведеним у відзиві на позовну заяву - «… Закон № 889-VІІІ та Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону № 3723-ХІІ. …».

Оскаржуване Рішення від 25.07.2025 за №750 прийняте відповідачем-1 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі №300/6790/24 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.07.2025 у справі №300/6790/24.

Звідси, якщо позивач не згоден з прийнятим відповідачем-1 Рішенням від 25.07.2025 за №750, то він має звернутись до суду у порядку передбаченому ст.383 КАС України.

У межах даної справи суд розглядає фактично правовідносини що виникли між позивачем та саме відповідачем-1.

З матеріалів справи не вбачається порушення права та інтересів позивача з боку відповідача-2.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів-1,2 судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до: 1.Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012); 2.Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул.Січових Стрільців, буд.15, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018; код ЄДРПОУ 20551088), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення виготовлено у повному обсязі 13.11.2025.

Суддя О.О. Прасов