Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
12 листопада 2025 року Справа №200/8646/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Абдукадирова К.Е., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 (адреса місця реєстраціі: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України, Департамент пенсійного забезпечення надання страхових виплат соціальних послуг житлових субсидій та пільг (адреса вул.Бастіонна,9, м.Київ-14, 01601, ЄДРПОУ 00035323) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту пенсійного забезпечення надання страхових виплат соціальних послуг житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за період 2024 рік та 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік;
- зобов'язати Пенсійний фонд України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за період 2024 рік та за 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік, з урахуванням раніше виплаченої суми (в розмірі 1000 (одна тисяча) грн в кожному році), на особистий банківський рахунок (ПриватБанк, МФО: 305299, ІПН: НОМЕР_1 , рахунок: НОМЕР_2 );
- зобов'язати Пенсійний фонд України виконати судове рішення негайно в частині зобов'язання здійснити нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за період за 2024 рік та за 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік, з урахуванням раніше виплаченої суми (в розмірі 1000 (одна тисяча) грн в кожному році), на особистий банківський рахунок (ПриватБанк, МФО: 305299, ІПН: НОМЕР_1 , рахунок: НОМЕР_2 ).
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд доходить висновку про те, що дана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог статей 160, 161 КАС України.
Правовими нормами ч. 1. ст. 160 КАС України встановлено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування
Відповідно до вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому суд зазначає, що під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, що повинно сприяти ефективному захисту порушених прав та інтересів, у тому числі з огляду на виконання рішення суду.
Згідно вимог ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Так, у якості відповідача по справі визначено - Пенсійний фонду України, Департамент пенсійного забезпечення надання страхових виплат соціальних послуг житлових субсидій та пільг.
Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за період 2024 рік та 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік;
- зобов'язати Пенсійний фонд України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за період 2024 рік та за 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік, з урахуванням раніше виплаченої суми (в розмірі 1000 (одна тисяча) грн в кожному році), на особистий банківський рахунок (ПриватБанк, МФО: 305299, ІПН: НОМЕР_1 , рахунок: НОМЕР_2 );
- зобов'язати Пенсійний фонд України виконати судове рішення негайно в частині зобов'язання здійснити нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за період за 2024 рік та за 2025 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за кожен рік, з урахуванням раніше виплаченої суми (в розмірі 1000 (одна тисяча) грн в кожному році), на особистий банківський рахунок (ПриватБанк, МФО: 305299, ІПН: НОМЕР_1 , рахунок: НОМЕР_2 ).
Відтак, позивачу потрібно привести у відповідність прохальну частину позову відносно суб'єктного складу сторони відповідача, тобто уточнити у позовній заяві суб'єктний склад відповідачів та/або уточнити позовні вимоги.
Приписами частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В межах цього спору позивач, зокрема оскаржує дії відповідача щодо ненарахування грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2024 році у розмірі, що відповідає Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вказує, що одноразову грошову допомогу відповідно до постанови КМУ №1396 йому було нараховано та виплачено 1000,00 грн. не в повному розмірі.
Виходячи із наведених норм, у разі нездійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України або здійснення такої виплати меншому розмірі, отримувач такої допомоги має законні очікування про виплату відповідної допомоги/виплату допомоги у належному розмірі до 24.08.2024 року, отже 24.08.2024 - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги у 2024 році.
У розглядуваному випадку початок перебігу строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 24.08.2024.
Разом з тим з відповідним позовом позивач звернувся до суду 07.11.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку, визначеного для звернення до суду.
Так, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13.12.2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.
У постанові від 18.11.2020 по справі № 380/5202/20 Верховний Суд вказав, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 22.01.2019 у справі №201/9987/17(2-а/201/304/2017).
Згідно долучених до матеріалів позову доказів позивач самостійно підтверджує отримання спірної грошової допомоги 19.08.2024.
Отже, фактично спірні правовідносини виникли 19.08.2024 року, натомість із позовною заявою позивач звернувся до суду з пропуском встановленого законодавством строку.
В свою чергу, отримання позивачем листа Пенсійного фону України від 03.10.2025 не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат та можливе порушення його прав. Також отримання вказаного листа у відповідь на звернення заявника не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти активні дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом 10 днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу 10-денного строку з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків, шляхом:
- приведення у відповідність прохальну частину позову відносно суб'єктного складу сторони відповідача, тобто уточнити у позовній заяві суб'єктний склад відповідачів та/або уточнити позовні вимоги;
- подання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску процесуального строку.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України, Департамент пенсійного забезпечення надання страхових виплат соціальних послуг житлових субсидій та пільг (адреса вул.Бастіонна,9, м.Київ-14, 01601, ЄДРПОУ 00035323) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом:
- приведення у відповідність прохальну частину позову відносно суб'єктного складу сторони відповідача, тобто уточнити у позовній заяві суб'єктний склад відповідачів та/або уточнити позовні вимоги;
- подання заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску процесуального строку.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Звернути увагу учасників справи на те, що режим роботи суду, на період воєнного стану, передбачає направлення всіх процесуальних документів через особистий кабінет в підсистемі “Електронний суд».
У разі неможливості користування підсистемою “Електронний суд» процесуальні документи необхідно надсилати на офіційну електронну адресу суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (з обов'язковим підписанням всіх документів кваліфікованим електронним підписом).
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя К.Е. Абдукадирова