про закриття провадження у справі
Справа №766/15329/25
Пров. №3/766/5048/25
06.11.2025
Херсонський міський суд Херсонської області у складі судді Арчакова Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
прокурора - Осауленка О.М.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Військовослужбовця, тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , підполковника військової частини НОМЕР_1 ,
Зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною другою статті 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення(далі КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення № 13 від 03.10.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковник ОСОБА_1 , будучи військовою особою та особою уповноваженою представляти ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно ч. 3 ст. 55 КАС України, у період часу з 18.06.2025 по 18.09.2025, не сприяв своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи, не користувався добросовісно процесуальними правами, не забезпечував явку представника ІНФОРМАЦІЯ_3 у судові засідання, у тому числі сам не з'явився, а також не забезпечив подання відзиву на позовні заяви та доказів законності оскаржуваних постанов у справах про адміністративні правопорушення, з клопотаннями про поновлення або продовження строку подання відзиву не звертався та їх подання до суду не організовував та не забезпечив, що було кваліфіковано судом як визнання позовів. Тобто, ОСОБА_1 не діяв на виконання закону, не використовував свої повноваження з належною метою, не враховував як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
2. Своїми діями, а іноді бездіяльністю підполковник ОСОБА_1 , як військова службова особа, недбало поставився до військової служби, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
3. З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 з його змістом ознайомлений.
4. У судовому засіданні прокурор підтримав викладене у протоколі, зазначив, що ОСОБА_1 повинен був забезпечити подання відзиву у справах, де відповідачем є ІНФОРМАЦІЯ_4 , представляти інтереси самостійно шляхом особистої явки або через представника.
ОСОБА_1 заперечував викладену у протоколі провину, надав письмові заперечення у справі з клопотанням про закриття провадження у справі на підставі пункту першого ст. 247 КУпАП. Під час судового засідання заперечення підтримав.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
5. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
- протокол про військове адміністративне правопорушення № 13 від 03.10.2025 року, складений відносно ОСОБА_1 за частиною другою статті 172-15 КУпАП;
- роздруківки судових рішень;
- відповідь № 14881209 про наявність зареєстрованого Електронного кабінету ЄСІТС;
- супровідний лист;
- службова характеристика;
- витяги з наказів;
- функціональні обов'язки заступника начальника.
ІV. Оцінка Суду
6. Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
7. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст.172-15 КУпАП настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби вчинене в умовах особливого періоду.
Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування, через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Невиконання службових обов'язків полягає у невиконанні дій, які входять до службових обов'язків. Неналежне виконання службових обов'язків полягає в нечіткому, формальному або неповному здійсненні обов'язків.
8. Відповідно до наданого стороною обвинувачення доказу, а саме функціональних обов'язків заступника начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 , затвердженого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 полковником ОСОБА_2 , заступник начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки - начальник відділення рекрутингу та комплектування має чіткий перелік зобов'язань, які покладено на нього.
Як вбачається із наданого переліку, організація та забезпечення участі представників ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також самостійне представництво у справах, не входять до переліку службових зобов'язань.
9. Відповідно до частини третьої пункту сьомого Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі - Положення) з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки має бути визначено особу або підрозділ відповідальний за здійснення відповідних функцій представництва органу та забезпечення правового супроводу. Таких зобов'язань керівником центру на ОСОБА_1 , відповідно до наданих обов'язків, не покладено.
10. Відповідно до частини чотирнадцятої пункту тринадцятого ІНФОРМАЦІЯ_6 , області, м. Києва та Севастополя забезпечує в установленому порядку самопредставництво територіального центру комплектування та соціальної підтримки через осіб, уповноважених діяти від його імені, а також забезпечує представництво інтересів територіального центру комплектування та соціальної підтримки через представників у судах та інших органах.
11. Відповідно до пункту 14 Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, м. Києва та Севастополя, районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідає за:
-військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
-мобілізаційну готовність територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
-забезпечення охорони державної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, технічного захисту інформації, криптографічного захисту інформації та здійснення контролю за їх станом;
-підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу;
-внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, військової техніки, пального і матеріальних засобів;
-всебічне забезпечення територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
-організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання корупції;
-проведення роботи із соціального і правового захисту підлеглих військовослужбовців та членів їх сімей, призваних на збори військовозобов'язаних і резервістів, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей;
-організацію роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил, та членів їх сімей, які проживають на відповідній території;
-проведення аналізу стану справ щодо забезпеченості соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил, та членів їх сімей та надає на розгляд керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя пропозиції щодо його поліпшення;
-ефективне та цільове використання майна, закріпленого за територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
-своєчасне та повне виконання завдань, покладених на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;
-здійснення заходів оповіщення та призову громадян на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву) та на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, відповідно до порядку мобілізаційного розгортання, визначеного Міноборони та Генеральним штабом Збройних Сил, а також на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
12. Суд констатує, що наведені органом прокуратури обґрунтування обов'язку ОСОБА_1 щодо самопредставництва у судових справах за участі ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також щодо обов'язку забезпечення такої участі представників, є хибними та такими, що не ґрунтуються на чітких приписах законодавства та внутрішніх службових документів що покладали б такий обов'язок на ОСОБА_1 .
Таким чином у матеріалах справи наявні лише посилання на загальні статутні положення військової служби та дискреційні повноваження сторін визначені Кодексом адміністративного судочинства України, проте ніяк не на зобов'язальних нормах.
13. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено та неодноразово подовжено воєнний стан.
14. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
15. Дослідивши вищезазначені докази, проаналізувавши вищевказані вимоги Положення, функціональні обов'язки заступника начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 , керівника районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки, звертаючи увагу на пояснення ОСОБА_1 , позицію прокурора у справі, Суд дійшов висновку, що надані матеріали не свідчать про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною другою ст. 172-15 КУпАП, а саме недбалого ставлення військової службової особи до військової служби, вчиненого в умовах особливого періоду.
Як вбачається з досліджених матеріалів та наведених положень, органом прокуратури хибно інкриміновано ОСОБА_1 порушення обов'язків керівника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, які не відповідають змісту обов'язків керівника районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки .
16. Враховуючи вищевикладене, Суд дійшов висновку про відсутність події і складу адміністративного правопорушення, висунутого ОСОБА_1 , а відтак провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 172-15, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд,
1. Клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити
2. Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною другою ст. 172-15 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.
СуддяД. В. Арчаков