Рішення від 13.11.2025 по справі 125/1090/25

125/1090/25

2-а/125/11/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2025 року м. Бар

Барський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Хитрука В.М.

за участю секретаря Рашевської О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення

ВСТАНОВИВ:

До Барського районного суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 , в якому він просить скасувати постанову № 1697 від 27.02.2025 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у виді штрафу у розмірі 17000 грн.

Свої вимоги позивач мотивував тим, що йому ІНФОРМАЦІЯ_2 була надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 9 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Постанова № 1697 теж була винесена 27.02.2025р. Отже, позивач отримав відстрочку на момент винесення оскаржуваної постанови. Крім того, повістка була відправлена з відділення «Укрпошти» до місця проживання позивача 27.11.2024. Згідно довідки про причини повернення здійснено запис про повернення відправнику з підстав відсутності одержувача за вказаною адресою. В цьому випадку Відповідачем не досліджено і не встановлено дані обставини, а саме чи було дотримано відповідної процедури - інформування одержувача шляхом вкладення до абонентської скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, що мають значення для правильного вирішення справи. Тому, проаналізувавши зміст оскаржуваної постанови та підстави її прийняття позивач вважає, що вказана постанова є незаконною та протиправною, а тому такою, що підлягає до скасування, оскільки Позивач у встановлений законодавством спосіб належним чином оформленої повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки ані особисто, ані засобами поштового зв'язку не отримував, не знав і не міг знати про дату, час та місце, куди потрібно з'явитися, а також мету такої явки.

Таким чином, позивач вважає, що в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, інкримінованого йому постановою про вчинення адміністративного правопорушення № 1697 від 27.02.2025 року, немає.

У судове засідання представник позивача адвокат Слотюк В.П. надала письмове клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала повністю, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заперечувала, щодо задоволення позовних вимог.

У відзиві на позовну заяву вказала, що згідно відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів на момент виклику підлягав призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на момент виклику не користувався відстрочкою від призову на військову службу під час мобілізації. В зв'язку з цим останньому була направлена повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення персональних даних (з метою з'ясування чи має Позивач право на відстрочку), проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби, оскільки медичний огляд позивач не проходив, а також визначення призначення на воєнний час, оскільки в країні триває воєнний стан та проводиться загальна мобілізація.

27.11.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено рекомендованим листом (поштовим відправленням) повістку, яка була сформована автоматично системою ЄДРВП, про виклик на 09 год.00 хв. 10.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, визначення призначення на воєнний час (особливий період) громадянину ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . В поштовому відправлені була проставлена відмітка: «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується довідкою «Про причини повернення /досилання Ф20». Таким чином, громадянин ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як передбачено, підпунктом 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560. Оскільки, у визначений в повістці термін, вищезазначений громадянин не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не надав підтверджуючих документів із зазначенням поважних причин неявки до ІНФОРМАЦІЯ_3 , в зв'язку із цим, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 на громадянина ОСОБА_1 було подано звернення до відділення поліції №1 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області (за вих. №Е914147 від 20.12.2024 року) з метою доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення. 14.02.2025 року о 09 год. 00 хв. працівником відділення поліції №1 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області громадянина ОСОБА_1 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Таким чином, Позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як передбачено, підпунктом 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560.

По справі судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і дотепер.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2024 № 65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил У країни, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

За положеннями ч. 1 ст. 22 Закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» громадяни, серед іншого, зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Порядок вручення повісток визначається Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядок).

Відповідно до п. 41 Порядку належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до абз.2 п.82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 зі змінами, внесеними постановою КМУ від 08.10.2024 №1147 рекомендовані листи з позначкою Повістка ТЦК під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК.

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою Повістка ТЦК, працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.30).

Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією (30-1).

Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді (п. 30-2).

У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису (п. 30-3).

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

На підставі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів на момент виклику підлягав призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на момент виклику не користувався відстрочкою від призову на військову службу під час мобілізації.

27.11.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено рекомендованим листом (поштовим відправленням) повістку, яка була сформована автоматично системою ЄДРВП, про виклик на 09 год.00 хв. 10.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, визначення призначення на воєнний час (особливий період) ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

В поштовому відправлені була проставлена відмітка: «адресат відсутній за вказаною адресою», що підтверджується довідкою «Про причини повернення /досилання Ф20».

Оскільки, у визначений в повістці термін, ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не надав підтверджуючих документів із зазначенням поважних причин неявки до ІНФОРМАЦІЯ_3 , стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 - 1 КУпАП. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 - 1 КУпАП позивача повідомлено під особистий підпис про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14 год. 00 хв. 27 лютого 2025 року у кабінеті № 25 ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить підпис позивача на другій сторінці протоколу.

Суд встановив, що на ім'я ОСОБА_1 27.11.2024 було сформовано повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 та надіслана йому за адресою: АДРЕСА_1 .

Ця повістка 27.11.2024 була направлена засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням за № 0610211730482.

Із копії конверту та довідки про причини повернення/досилання вбачається, що поштове відправлення № 0610211730482 повернуто відправнику з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.

Приймаючи постанову про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідач вважав, що позивач є належним чином оповіщеним про дату, час та місце виклику, однак, не з'явився за викликом без поважних причин.

Позивач заперечує отримання будь-яких повідомлень Укрпошти про надходження на його ім'я за його адресою поштового відправлення від відповідача.

Позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як передбачено, підпунктом 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560.

Отже, протоколом про адміністративне правопорушення від 14.02.2025 було зафіксовано правопорушення 05.12.2024 року у строк вказаний у повістці ОСОБА_3 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 та не повідомив про причини неприбуття за повісткою.

Таким чином, за встановлених обставин, з урахуванням наявності належного оповіщення позивача, суд вважає, що в даному випадку неявка військовозобов'язаного ОСОБА_1 за викликом по повістці свідчить про порушення ним вимог абз. 2 ст.17 Закону України «Про оборону України», абз.2 ч.1, абз. 8 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, Постанова № 1697 від 27.02.2025 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, згідно якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн., видано в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, Кодексом України про адміністративні правопорушення та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Встановлено, що оскаржувана постанова направлена ОСОБА_1 поштовою кореспонденцією за вих. № 1697 від 27.02.2025 року.

Згідно поштового відправлення № 2310000041226, що зазначений на фіскальному чеку від 04.03.2025 р., поштове відправлення було повернуто Відправнику 25.03.2025р. з відміткою «одержувач відсутній за вказаною адресою». Тобто, ОСОБА_1 не був обізнаний про дане поштове відправлення, в якому містилася постанова про накладення адміністративного стягнення.

Про наявність виконавчого провадження на підставі даної постанови ОСОБА_1 дізнався 09.06.2025 від державного виконавця Барського відділу Державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та інформації з Єдиного реєстру боржників від 09.06.2025.

За таких обставин, оскільки позивачем надані докази того, що він вчасно звертався з відповідною скаргою та адміністративним позовом суддя вважає, що позивач з поважних причин пропустив строк на оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення, а тому вважає можливим поновити йому пропущений строк на звернення до суду із позовом.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, 271, 286 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ :

Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 13.11.2025 року.

Суддя: