61022, м. Харків, пр. Науки, 5
13.11.2025 Справа № 905/772/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., за участі секретаря судового засідання Левкович Ю.Р., розглянувши у судовому засіданні
заяву Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго", м. Краматорськ, Донецька область
про відстрочення виконання рішення
у справі за позовною заявою: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м.Київ
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго", м.Краматорськ, Донецька область
про стягнення 5025661,72грн
Представники:
від позивача (в режимі відеоконференції): адвокат Грачов Є.О.
від відповідача (в режимі відеоконференції): адвокат Жукова Л.А.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 04.11.2025 позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ПрАТ «НЕК «Укренерго») до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (далі - ПАТ «Донбасенерго) про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у сумі 5005264,84 грн та 3% річних у сумі 20396,88 грн, задоволено частково. Стягнуто з ПАТ "Донбасенерго" на користь ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" заборгованість за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у сумі 5005264,84 грн, 3% річних у сумі 13735,22 грн, витрати по сплаті судового збору у сумі 60228,00 грн. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.
05.11.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від ПАТ "Донбасенерго" надійшла заява про відстрочення виконання рішення у справі (з додатками за переліком).
Ухвалою від 06.11.2026 заява про відстрочення виконання рішення прийнята та призначена до розгляду у судовому засіданні 13.11.2025, ПрАТ «Укренерго» запропоновано надати відзив на вказану заяву.
12.11.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду від ПАТ "Донбасенерго" надійшла заява про долучення до матеріалів заяви про відстрочення виконання рішення додаткових документів.
У судовому засіданні 13.11.2025 представник ПАТ «Донбасенерго» підтримала вимоги заяви про відстрочення виконання рішення та просила її задовольнити з підстав та мотивів, викладений у поданій заяві.
ПрАТ «НЕК «Укренерго» відзив на заяву про відстрочення виконання рішення суду не надав, проте представник ПрАТ «НЕК «Укренерго» у судовому засіданні 13.11.2025 заперечив проти задоволення такої заяви.
В обґрунтування своєї позиції представник ПрАТ «НЕК «Укренерго» посилається на безпідставність доводів та аргументів відповідача про відстрочення виконання рішення на 12 місяців. Вважає, що наведені відповідачем обставини не свідчать про неможливість виконання рішення у цій справі, а лише відображають його поточну господарську діяльність, що не є обставинами, з якими закон пов'язує можливість відстрочення виконання судового рішення. При цьому відсутність у відповідача необхідних коштів, у тому числі у зв'язку із скрутним фінансовим становищем, не є тією виключною обставиною, яка може бути підставою для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення у розумінні статті 331 Господарського процесуального кодексу України. Крім того, ПрАТ «НЕК «Укренерго» зазначає, що впровадження воєнного стану в країні у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації має загальний характер та впливає на діяльність усіх суб'єктів господарювання. В даному випадку обидві сторони перебувають в однакових економічних умовах.
Дослідивши заяву ПАТ «Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення» з доданими до неї документами, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи присутніх представників сторін, суд зазначає про таке:
Відповідно до частини першої статті 18 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Виконання судового рішення є важливою стадією судового процесу у контексті забезпечення міжнародних демократичних стандартів щодо дотримання закріпленого у статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно частини 1 статті 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до статті 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (частина 5 статті 331 ГПК України).
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 ГПК України, ця стаття не вимагає.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати:1) матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан; 2) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 3) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 4) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо; 5) наявність інфляційних процесів у економіці держави; 6) інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення тощо.
Таким чином, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
При цьому, положення чинного господарського процесуального законодавства України не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання.
Відповідно до статті 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що межі виправданої затримки виконання рішення суду залежать, зокрема, від складності виконавчого провадження, суми та характеру, що визначено судом. Стосовно системності виконання Європейський суд з прав людини підкреслює, що присудження грошових коштів не надає пом'якшення у виконавчому провадженні, а отже, сама можливість надання розстрочки виконання судового акту повинна носити виключний характер. Обставини, які зумовлюють надання відстрочки виконання рішення суду повинні бути об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватись з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.
Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача. Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.
Таким чином, для з'ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.
Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.
Матеріалами справи підтверджується, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ «Донбасенерго» зареєстровано за адресою: 84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, б.6.
Основним видом господарської діяльності ПАТ Донбасенерго є виробництво електричної енергії. З 2017 року й до цього часу єдиним виробничим активом відповідача є Слов'янська ТЕС.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на момент ухвалення даної постанови.
Слов'янська ТЕС розташована на території Миколаївської міської територіальної громади Донецької області, яка у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22.12.2022 (діяв до 20.03.2025), Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, віднесена з 24.02.2024 до території можливих бойових дій.
Факт постійних ворожих обстрілів та руйнувань об'єктів інфраструктури вказаної територіальної громади є загальновідомим та не потребує доказуванню.
Згідно з витягом з наказу Міністерства енергетики України №225 від 25.07.2023 діяльність відповідача є критично важливою для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Наказами Міненерго України №4-ДСК від 16.12.2022 "Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури", Міністерства розвитку громад та територій №167 від 09.07.2022 підтверджується, що Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла.
Наведене свідчить, що Слов'янська ТЕС на даний час здійснює енергопостачання та виробництво теплової енергії у районах бойових дій, а тому відіграє важливе значення для забезпечення обороноздатності України, забезпечення життєдіяльності населення регіону, з урахуванням чого зупинення або збій у роботі станції може викликати негативні наслідки як побутового, так і економічного, соціального, техногенного характеру.
Протягом 2022-2025 років Слов'янською ТЕС неодноразово зупинялась генерація електричної енергії через її пошкодження.
Так, внаслідок обстрілу, що відбувся 05.05.2024 ракетним ударом пошкоджено машинний зал та будівлю пилезготовного центру Слов'янської ТЕС, спричинено пожежу на станції, що підтверджується актом про пожежу від 05.05.2024. За фактом здійснення масованого обстрілу території м. Миколаївка Краматорського району Донецької області, а саме, території Слов'янської ТЕС, 06.05.2024 зареєстровано кримінальне провадження №22024050000001355, що підтверджується відповідним витягом з державного реєстру досудових розслідувань.
25.12.2024 внаслідок масованого ракетного обстрілу енергетичних об'єктів, в тому числі Слов'янської ТЕС, внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 генеруюче обладнання Слов'янської ТЕС було аварійно зупинено.
Станом на час постановлення оскаржуваної ухвали триває ліквідація наслідків обстрілів 2022 - 2025 років та пошкоджень обладнання Слов'янської ТЕС; ПАТ "Донбасенерго", НЕК "Укренерго", Міністерством енергетики України, НКРЕКП вчиняються заходи, направлені на відновлення роботи Слов'янської ТЕС.
Так, згідно з протоколом №3 від 17.07.2025 засідання комісії з розгляду, затвердження та користування планових річних та перспективних графіків ремонтів і модернізації (реконструкції) обладнання електростанцій енергогенеруючих компаній та теплоелектроцентралей, створеної згідно з наказом Міненерго від 07.10.2021 №232 (зі змінами), щодо ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська ТЕС встановлено, що під час чергової ракетно-дронової атаки 25.12.2024 на ТЕС відбулось пряме влучення безпілотного пристрою у блочний трансформатор 17Т енергоблоку №7.
У зв'язку із небезпечними умовами, які пов'язані з розташуванням ТЕС на території можливих бойових дій та з урахуванням того, що трансформатор неодноразово піддавався прицільним обстрілам, виконання ремонтних робіт під відкритим небом чи транспортування великогабаритного вантажу залізничними коліями небезпечно.
В квітні здійснено переміщення обладнання у будівлю машинного залу та розпочаті роботи з дефектації та відновленню пошкодженого обладнання.
В червні 2025 року територія ТЕС зазнала повторних обстрілів, внаслідок чого виведено з експлуатації енергоблок не блочної частини.
На Слов'янській ТЕС зараз фактично виконується не типовий номенклатурний, а заводський ремонт блочного трансформатора 17Т в умовах ТЕС. При цьому, є труднощі з наявністю спеціалізованого обладнання (кліщі, верстати, тощо) та кваліфікованого спеціалізованого персоналу, який не бажає знаходитись на території Слов'янської ТЕС, в районі наближеному до зони проведення бойових дій.
Наразі проведені перемовини з заводом-виробником блочного трансформатора 17Т ПрАТ "Запоріжтрансформатор" стосовно додаткового обстеження для складання плану дій по виконанню ремонтно-відновлювальних робіт у якому буде визначено строк завершення ремонту, але знову отримано відмову. Також отримано від заводу-виробника комерційну пропозицію з виготовлення нового трансформатора меншої потужності (400 кВа). Термін постачання трансформатору до 12 місяців.
Крім того, опрацьовується варіант відновлення генерації Слов'янської ТЕС, із залученням до роботи орендованого блочного трансформатора.
Заводом виробником зазначено про неможливість здійснення відновлення трансформатора фахівцями ПрАТ "Запоріжтрансформатор" в умовах станції, яка знаходиться біля лінії бойових дій.
Компанією опрацьовується можливість отримання трансформатора в оренду та паралельного замовлення нового на заводі. У разі позитивного рішення щодо отримання трансформатора в оренду, для транспортування та монтажу необхідно близько трьох місяців, строк виготовлення нового займає вісім місяців.
В матеріалах справи також наявні докази, що свідчать про скрутний фінансовий стан відповідача, господарська діяльність якого за 2022 - 2024 роки, та за І півріччя 2025 року, є збитковою, динаміка є негативною.
На підтвердження обставин триваючої збитковості господарської діяльності ПАТ Донбасенерго також надано звіт про фінансові результати товариства за 9 місяців 2025 року, збиток складає 1167795 грн.
Згідно довідки розрахунків між СО ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС та населенням за теплоенергію, гаряче водопостачання, абонентське обслуговування, станом на 31.08.2025 дебіторська заборгованість складає 97275165,87грн.
Отже, скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення свідчать про наявність загрози припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ «Донбасенерго».
Враховуючи розташування Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» та її стратегічне значення для забезпечення постачання електричної енергії і тепла на території ведення бойових дій, суд вважає, що виконання рішення суду у найближчий період може перешкоджати господарській діяльності підприємства, призвести до дестабілізації виробничого процесу об'єкта критичної інфраструктури та зупинення Слов'янської ТЕС, що негативно вплине на загальний рівень обороноздатності держави в особливий період та забезпечення життєдіяльності населення.
Суд також приймає до уваги ряд чинників, які сприятимуть відновленню платоспроможності підприємства ПАТ «Донбасенерго» у 2025-2026 роках, а саме: тенденція планомірного підвищення ціни на електричну енергію до економічно обґрунтованої; ймовірне відновлення роботи Слов'янської ТЕС у 2026 рокці; можливий перехід Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» на виробництво електричної енергії з використанням вугілля, погодження запиту ПАТ «Донбасенерго» про фінансову підтримку, закупівлю та встановлення нового трансформатора за підтримки Енергетичного співтовариства та Міненерго, що позначатиметься на підвищенні фінансово-економічних можливостей відповідача; наявність судових справ, в яких ПАТ «Донбасенерго» виступає стягувачем на загальну суму 4 093 688,26 грн. та за рахунок виконання рішень в яких (після набрання рішеннями законної сили) також має сподівання покращити майновий стан підприємства.
Вказане в своїй сукупності поступово сприятиме покращенню фінансово-господарського стану підприємства, можливості відновити свою платоспроможність та виконати перед кредитором свої грошові зобов'язання.
Військова агресія безумовно істотно негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України. Особливо істотно вказані обставини впливають на діяльність підприємств, що є учасниками ринку електричної енергії, у тому числі, й на позивача. Значення діяльності позивача, як оператора системи передачі, що включений до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є важливою для загального функціонування відповідного ринку.
Водночас твердження ПрАТ «НЕК «Укренерго» про те, що надання відстрочки може порушити баланс інтересів сторін спору й стимулюватиме відповідача надалі порушувати свої зобов'язання, з огляду на встановлені обставини функціонування підприємства відповідача, не є очевидним.
Доводи ПрАТ «Укренерго» про те, що затримка виконання рішення суду призведе до наявності у нього збитків, зміни матеріального стану внаслідок неможливості негайного виконання рішення суду не підтверджені матеріалами справи; будь-які докази загрози банкрутства підприємства позивача, на відміну від підприємства відповідача, в матеріалах справи відсутні.
У випадку покладання на боржника обов'язку одноразово виплатити всю суму заборгованості за судовим рішення може призвести до вкрай негативних наслідків для боржника, оскільки скрутне фінансове становище підприємства боржника створює реальну загрозу повного зупинення виробничої діяльності, доведенням його до стану банкрутства, і як наслідок, до неспроможності виконання покладених на нього обов'язків забезпечення мешканців та підприємств, організацій та установ послугами теплопостачання, а також забезпечення нормального функціонування єдиної технологічної системи, що в свою чергу може спричинити надзвичайні наслідки оборонного, екологічного, санітарно-епідемічного та соціального характеру для всього регіону, особливо в умовах воєнного стану.
Заходи з примусового виконання рішення не призведуть до його реального та швидкого виконання в натурі, а лише погіршать і без того скрутне майнове становище підприємства та створять реальну загрозу повного зупинення виробничої діяльності, з доведенням до стану банкрутства, і як наслідок, до неспроможності здійснювати фінансування власної виробничої діяльності для забезпечення нормального функціонування єдиної технологічної системи, що матиме надзвичайні наслідки.
Суд вважає, що відстрочка виконання рішення для боржника в даному випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, забезпечити повне виконання рішення та остаточне погашення заборгованості перед стягувачем.
У цій справі відстрочка виконання рішення суду здійснюється з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, справедливий баланс інтересів сторін у цій справі дотриманий.
З огляду на викладене, враховуючи, що у цій справі відстрочення виконання рішення не створює боржнику можливість від ухилення його виконання, а натомість дає можливість покращити свій майновий стан з метою виконання рішення на користь ПрАТ «НЕК «Укренерго», суд дійшов висновку задовольнити заяву ПАТ «Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців.
Керуючись статтями 13, 14, 73, 76, 86, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити заяву ПАТ «Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 04.11.2025 у справі №905/772/25 на 12 місяців.
Відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області від 04.11.2025 у справі №905/772/25 на 12 місяців до 04.11.2026.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строки та порядку передбачені ст.256-257 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 13.11.2025 оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.11.2025.
Суддя М.О. Лейба