вул. М. Грушевського, 2 а, селище Лугини, Коростенський район, Житомирська область, 11301,
тел. (04161)9-14-72, e-mail: inbox@lg.zt.court.gov.ua, web: http://lg.zt.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 02896124
Справа № 281/2995/14-а
Провадження по справі № 6-а/281/196/25
12 листопада 2025 року селище Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Свинченко Г.Д.,
за участю секретаря судових засідань - Михальченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації та управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення донарахування та виплати коштів, передбачених ч. 1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
Заявник звернулася до суду із заявою, в якій просить змінити спосіб виконання постанови Лугинського районного суду Житомирської області від 10.03.2015 у справі № 281/2995/14-а, із: "Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.05.2014 року по 02.08.2014 року відповідно до розрахунків наданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації." "Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області нараховану на користь ОСОБА_1 , за постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 10.03.2015 року у справі № 281/2995/14-а, доплату до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 01.05.2014 року по 02.08.2014 року відповідно до розрахунків наданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації, у сумі 7397 гривень 77 копійок".
Заявник просить розгляд справи проводити без її участі.
Представники заінтересованих осіб - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області та Відділу освіти, охорони здоров'я, культури та спорту Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Жодних заперечень, заяв чи клопотань до суду не надійшло.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 10.03.2015 у справі № 281/2995/14-а, визнано дії відповідачів протиправними та зобов'язано відділ освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі двох мінімальних заробітних плат, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік» за період з 01.05.2014 року по 02.08.2014 року і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.05.2014 року по 02.08.2014 року відповідно до розрахунків наданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації.
Зазначена постанова набрала законної сили 03.04.2015 року.
22.04.2025 року ОСОБА_1 отримала 2 виконавчі листи по справі.
18.06.2015 року до суду надійшла постанова про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом про зобов'язання відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
До заяви про зміну способу і порядку виконання додана копія виконавчого листа про зобов'язання УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ч.1 ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з відміткою про закриття виконавчого провадження 18.09.2025 року, причину закриття виконавчого провадження з наданого документу встановити неможливо.
16.10.2025 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціальної політики Коростенської РДА із запитом чи проведено нарахування та виплату їй зазначеної доплати.
17.10.2025 року УСП Коростенської РДА надало ОСОБА_1 відповідь № 07/09-10/431-Б, відповідно до якої заявниці нараховано доплату до заробітної плати відповідно до розрахунків, наданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації, сума 7397,77 грн. Зазначено, що УПСЗН Лугинської районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, справи передано до УСП Коростенської РДА. Бюджетних призначень на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту населення Законом України "Про державний бюджет України на 2023 рік" Мінсоцполітики не передбачено, тому відповідні видатки не передбачаються у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та відповідних паспортах бюджетних програм. Роз'яснено ст. 52, 379 КАС України щодо заміни сторони її правонаступником.
Згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина 1 статті 373 КАС України).
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання, а у разі відсутності добровільного виконання судових рішень воно забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання відповідно до Закону України від 02.06.2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження".
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону № 1404-VIII за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Статтею 7 Закону України від 05.06.2012 року № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
В силу приписів частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Разом з тим, відповідно до розпорядження КМ України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" обов'язок щодо призначення та виплати компенсацій, надання інших соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перейшов від Управління праці та соціального захисту населення Лугинської РДА до Управління соціальної політики Коростенської РДА.
Відповідно до ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Питання заміни сторони її правонаступником на стадії виконання судового рішення врегульовано статтею 379 КАС України. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
ОСОБА_1 не зверталася до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження - УПСЗН Лугинської РДА його правонаступником. Тобто, на даний час УСП Коростенської РДА не є стороною по справі. Отже, заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення та стягнення коштів з УСП Коростенської РДА подана передчасно.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення по даній справі.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Галина СВИНЧЕНКО