Постанова від 10.11.2025 по справі 466/7663/25

Справа № 466/7663/25

Провадження № 3/466/2551/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2025 року м. Львів

Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Луців-Шумська Н.Л., з участю секретаря Марочканича В.В., прокурора Ковальчук З.П., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Жовква Львівської області, українця, громадянина України, працюючого головою наглядової ради ЛКП «Львівсвітло», АО «Правовий альянс», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 17.03.1999,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи членом наглядової ради ЛКП «Львівсвітло», являючись суб'єктом відповідальності, відповідно до підпункту "а" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, яка подається до 00:00год. 01.04.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП. (протокол №629 від 13.08.2025 )

При розгляді адміністративної справи в суді ОСОБА_1 свою вину заперечив, зіславшись на обставини, викладені у його письмових поясненнях. Зокрема, зазначив, що одним з ключових аспектів, який ставить під сумнів обґрунтованість протоколу № 629 від 13.08.2025 та загалом провадження у справі, є недоведеність належності ЛКП «Львівсвітло» до юридичних осіб публічного права та, відповідно, неправильне застосування норм права для визначення його статусу як суб'єкта декларування. Також зазначає, що навіть якщо припустити, що він є суб'єктом декларування за Закону України «Про запобігання корупції», то звертає увагу суду, що він подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025. Він її подав ще в день обрання на посаду члена Наглядової Ради - 20.02.2025 о 00:02. Так, в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування по декларації поданій 20.02.2025 о 00:02 за період 2024 року числиться тип (вид декларації) “Кандидата на посаду», а по декларації за період 2024 року поданій 01.04.2025 о 16:59 вказаний тип (вид декларації) - “Щорічна». Стаття 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за “несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Форма декларації в усіх випадках є ідентичною, відмінність полягає лише у технічному визначенні типу декларації та періоду, які мають значення виключно для адміністрування Реєстру, але не змінюють суті виконання закону. Відповідно, подана ним декларація від 20.02.2025 року охоплює звітний період 2024 року, і цим він виконав свій обов'язок, встановлений ч. 1 ст. 45 Закону. У разі, якщо попередні аргументи щодо суті справи не будуть прийняті, просить суд визнати причини затримки у поданні декларації типу (виду) «Щорічна» за 2024 рік, яка відбулася лише на 16 годин 59 хвилин, поважними, що виключає адміністративну відповідальність. Прошить суд оцінити обставини справи і вирішити питання про застосування статті 22 КУпАП у зв'язку з малозначністю адміністративного правопорушення.

Прокурор Ковальчук З.П. при розгляді справи обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримала, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП. Надала висновок та вказала на те, що відсутні поважні причини несвоєчасного подання декларації. Просила суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, вважаючи, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора Ковальчук З.П., дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суддею встановлено, що відповідно до ухвали Львівської міської ради № 5948 від 20.02.2025 «Про Наглядову раду ЛКП «Львівсвітло»» затверджено персональний склад Наглядової ради Львівського комунального підприємства «Львівсвітло», до якої входить ОСОБА_1 , начальник управління у Львівській області адвокатського об'єднання «Правовий альянс».

11.03.2025 року підписано цивільно-правовий договір №1-25 з незалежним ОСОБА_2 ради Львівського комунального підприємства «Львівсвітло» ОСОБА_1 .

Згідно п.7-6 цивільно-правового договору №1-25 член Наглядової ради повинен своєчасно подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до і квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або II місцевого самоврядування, за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025.

Однак, як встановлено з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік лише 01.04.2025 о 16:59 год., тобто несвоєчасно.

Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік у ОСОБА_1 - відсутні.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є ЛКП «Львівсвітло», яке розташоване за адресою: м.Львів, вул.А.Лінкольна, 8, оскільки обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, виник у ОСОБА_1 у зв'язку із тим, що останній є членом наглядової ради ЛКП «Львівсвітло».

Датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, 13.08.2025 року.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 01.04.2024р.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Факт несвоєчасного подання вищезазначеної декларації підтверджується скриншотом опублікованого на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, де зафіксовано, що ОСОБА_1 подав декларацію 01.04.2025 о 16.59 год., тобто несвоєчасно.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було, а складність та новизна зобов'язань для суб'єкта декларування, призначеного на посаду незадовго до граничного терміну, Технічні труднощі з роботою Єдиного державного реєстру декларацій, Добросовісність поведінки та мінімальність запізнення, не може розцінюватись поважною причиною.

Та обставина, що ОСОБА_1 20.02.2025р. подав декларацію за 2024 рік як кандидат у члени наглядової ради ЛКП «Львівсвітло» не звільняє його від обов'язку подати таку декларацію після обрання на цю посаду.

Суд також відхиляє заперечення ОСОБА_1 про те, що ЛКП «Львівсвітло» не є юридичною особою публічного права, оскільки станом на 01.04.2025 року діяли правові норми, відповідно до яких територіальні громади були наділені правом створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом (ст.169 Цивільного кодексу України).

А згідно з ч.1 ст.63 Господарського кодексу України (діючого на той час) комунальне підприємство - це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.

Дане комунальне підприємство ЛКП «Львівсвітло» створено актом органу місцевого самоврядування, засноване на комунальній власності Львівської міської територіальної громади і діє для задоволення публічних (суспільних) інтересів територіальної громади.

З огляду на наведене, ОСОБА_1 , як член наглядової ради юридичної особи публічного права ЛКП «Львівсвітло», до 01.04.2025р. зобов'язаний був подати щорічну декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Однак він без поважних причин не вжив усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного заповнення та подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб'єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим порушив вимоги фінансового контролю, отже вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази в їх сукупності, заслухавши доводи та заперечення учасників провадження, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, також підтверджується: протоколом № 629 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 13.08.2025 (а.с.2-6); письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 11.07.2025 (а.с.9); повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 10.06.2025 з додатком - Послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.14-19); Цивільно-правовим договором №1-25 з незалежним ОСОБА_2 ради ЛКП «Львівсвітло» від 11.03.2025 (а.с.23 - 30); Статутом ЛКП Львівсвітло» (а.с.31-37); Ухвалою Львівської міської ради №3163 від 25.05.2023 Про деякі питання управління комунальними підприємствами (а.с.38); Примірним Положенням про Наглядову раду комунального унітарного підприємства (а.с.39 -42); Ухвалою Львівської міської ради №5948 від 20.02.2025 Про Наглядову раду ЛКП «Львівсвітло» (а.с.43); скриншотом опублікованого на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та копією декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Стаття 33 КУпАП передбачає, зокрема, що при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи обставини справи, особу порушника, а також ставлення ОСОБА_1 до вчиненого та те, що декларація була подана 01.04.2025 о 16.59год (строку пропуску подання декларації становить 16.59 годин), суд дійшов висновку, що хоча ОСОБА_1 порушено строк подання декларації визначений законом, однак суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку із за малозначністю правопорушення і оголосити йому усне зауваження, оскільки діяння, вчинене ним, хоча і містило в собі усі ознаки, що входять до складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, але внаслідок існуючих обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, його дії не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, оскільки проміжок часу, на який построчено подання декларації, є незначним.

Частина 2 ст.284 КУпАП передбачає, що постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення, обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі закрити.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Львова.

Суддя Н. Л. Луців-Шумська