1Справа № 335/3398/25 1-кп/335/628/2025
13 листопада 2025 року Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
процесуального прокурора ОСОБА_3 ,
захисника адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 8 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 107Б, за відсутності обвинуваченого в порядку спеціального судового провадження, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 22025080000000467 від 24 березня 2025 року, за обвинуваченням
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Сімферополя АР Крим, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України,
ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення за таких обставин.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент Російської Федерації (далі - РФ) ОСОБА_6 та інші невстановлені представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент РФ 22.02.2022 направив до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24.02.2022 президент РФ оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням РФ про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, у тому числі Пологівського району Запорізької області, до якого територіально належить Пологівська міська об'єднана територіальна громада.
З метою відсічі військової агресії РФ, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затвердженими Верховною Радою України, зокрема Указом Президента України від 14.01.2025 № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4220-ІХ від 15.01.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08.02.2025 строком на 90 діб, тобто до 09.05.2025.
Починаючи з 03.03.2022 Пологівська міська об'єднана територіальна громада Пологівського району Запорізької області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора РФ (далі - ЗФ держави-агресора).
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ», територія Пологівської міської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 03.03.2022 є тимчасово окупованою РФ територією України.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація РФ територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Крім того, відповідно до п. 6 ст. 11 Закону окупаційною адміністрацію РФ є сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Пунктом 7 ст. 11 Закону визначено, що тимчасово окупованою РФ територією України є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль, або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Так, після військової окупації м. Пологи Пологівського району Запорізької області представники ЗФ держави-агресора РФ для розповсюдження злочинного впливу та забезпечення окупаційної політики РФ, узурпування всіх владних повноважень на тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста, утверджуючи окупаційну політику, всупереч порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, цілеспрямовано, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 03.03.2022 створили окупаційну владу держави-агресора РФ шляхом утворення незаконного органу влади - Військово-цивільної адміністрації Пологівського району Запорізької області (далі мовою оригіналу (рос.) - «Военно-гражданская администрация Пологовского района Запорожской области») за місцем фактичного розташування за адресою: 70600, Запорізька область, Пологівський район, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 2 А.
Крім того, головою окупаційної адміністрації держави-агресора т.зв. «Военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_7 (29.06.2023 Комунарським районним судом м. Запоріжжя ухвалено вирок, відповідно до якого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 1111, ч. 2 ст. 110 КК України) видано указ № 03-у від 09.01.2023 «Об утверждении Положения о Военно-гражданской администрации Пологовского района Запорожской области».
Так, ОСОБА_5 , приблизно на початку квітня 2022 р. (точні дата та час не встановлені) будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Пологи Пологівського району Запорізької області, яка з 03.03.2022 по теперішній час тимчасово окупована представниками ЗФ держави-агресора РФ, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, діючи умисно, свідомо та ініціативно на порушення чинних норм Конституції, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб з числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора РФ та добровільно зайняв посаду голови, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади - Військово-цивільній адміністрації Пологівського району Запорізької області (мовою оригіналу (рос.) - «главы Военно-гражданской администрации Пологовского района Запорожской области») з місцем фактичного розташування за адресою: 70600, Запорізька область, Пологівський район, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 2 А, створеному на тимчасово окупованій території Пологівської міської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
ОСОБА_5 , діючи умисно, з власних корисливих мотивів, на підтримку та від імені окупаційної влади, з метою її розповсюдження на усі напрямки життєдіяльності очолюваного району Запорізької області, організовував роботу незаконного органу влади, керував його діяльністю в цілому та його структурними підрозділами, розпоряджався виділеними грошовими коштами, виносив та затверджував рішення, владні розпорядження від імені адміністрації, що були обов'язковими до виконання, призначав на посади та звільняв з посад, займався кадровими питаннями.
Так, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Запорізької області, заручившись підтримкою представників окупаційної влади держави-агресора РФ, виконуючи незаконно набуті організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, здійснював діяльність від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Пологівського району Запорізької області, реалізація яких, в свою чергу, забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади РФ шляхом функціонування незаконно створеного окупаційного органу влади РФ на окупованій території України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 добровільно обійняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_5 обвинувачувався у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, знав про розпочате щодо нього кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховувався від органів досудового розслідування, перебував на тимчасово окупованій території, а ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2025 (справа № 331/1732/25, провадження № 1-кс/331/593/2025) надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 98-103) у зв'язку з оголошенням його у розшук (т. 1 а.с. 92-94), тому ухвалою Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 18.07.2025 постановлено здійснювати спеціальне судове провадження відповідно до ч. 3 ст. 323 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), та виклик обвинуваченого через засоби масової інформації (т. 1 а.с. 118).
З 30.04.2025 змінено найменування Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя на Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Враховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_5 як підозрюваного та обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, внаслідок чого судом встановлено таке.
18.08.2022 слідчим СВ Управління СБ України в Запорізькій області ОСОБА_8 внесено відомості в ЄРДР за № 22022080000001508 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України (т. 1 а.с. 67 - 68).
Постановою слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Запорізькій області від 25.11.2022 у кримінальному провадженні № 22022080000001508 від 18.08.2022 змінено правову кваліфікацію з кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111, на ч. 5 ст. 1111 КК України.
20.02.2024 слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області внесено відомості до ЄРДР за № 22024080000000268 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України (т. 1 а.с. 90).
Постановою прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки ОСОБА_3 від 24.03.2025 із матеріалів досудового розслідування кримінального провадження № 22022080000001508 від 18.08.2022 виділено матеріали досудового розслідування щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб та долучено до матеріалів кримінального провадження № 22024080000000268 від 20.02.2024 (т. 1 а.с. 86-89).
12.03.2025 слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області за погодженням процесуального керівника у кримінальному провадженні - прокурора відділу Запорізької обласної прокуратури у кримінальному провадженні № 22024080000000268 від 20.02.2024 складено повідомлення про підозру за ч. 5 ст. 1111 КК України, про яку відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 276 - 278 КПК України 13.03.2025 повідомлено ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 69-74).
14.03.2025 з метою недопущення порушень права на захист підозрюваного ОСОБА_5 постановою слідчого залучено адвоката ОСОБА_4 для здійснення захисту, складання документів процесуального характеру у кримінальному провадженні № 22024080000000268 від 20.02.2024, згідно з дорученням № 003-280000831 (т. 1 а.с. 81-82, 83).
На виконання вимог ч. 3 ст. 111, ст. 135, ст. 278 КПК України повідомлення про підозру ОСОБА_5 12.03.2025 було вручено його захиснику - адвокату ОСОБА_4 (т. 1 а.с. 74).
Постановою прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному проваджені - прокурором групи прокурорів від 24.03.2025 матеріали досудового розслідування щодо підозрюваного ОСОБА_5 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, виділені в окреме кримінальне провадження, внесене в ЄРДР за № 22025080000000467 від 24.03.2025 (т. 1 а.с. 86 - 89).
Постановою слідчого СВ УСБУ в Запорізькій області від 24.03.2025 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у державний та міжнародний розшук, проведення якого доручено співробітникам Пологівського МРВ УСБУ в Запорізькій області, та направлено лист до сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Запорізькій області (т. 1 а.с. 92 - 94).
З метою виклику ОСОБА_5 для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій, у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері 53 (7978) від 13.03.2025 було опубліковано оголошення про виклик останнього в якості підозрюваного до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 17.03.2025, 18.03.2025 та 19.03.2025 (т. 1 а.с. 75 - 76, 79 - 80).
Крім того, повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 17.03.2025, 18.03.2025 та 19.03.2025, були розміщені 13.03.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик» (т. 1 а.с. 77 - 78).
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2025 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 22025080000000467 від 24.03.2025, стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України (т. 1 а.с. 98 - 103).
Повідомлення про ухвалення слідчим суддею рішення про здійснення спеціального досудового розслідування опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері 67 (7992) від 01.04.2025 (т. 1 а.с. 104 -105, 108 -109).
Також повідомлення про ухвалення слідчим суддею рішення про здійснення спеціального досудового розслідування було розміщено 28.03.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик» (т. 1 а.с. 106 -107).
Повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_5 та його виклик до слідчого на 08.04.2025 з метою отримання обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування, було опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері 70 (7995) від 04.04.2025 (т. 1 а.с. 110 - 111, 114 - 115).
Аналогічне повідомлення про завершення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_5 та його виклик до слідчого на 08.04.2025 з метою отримання обвинувального акту та реєстру матеріалів досудового розслідування було розміщено 04.04.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик» (т. 1 а.с. 112 - 113).
Також обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування 08.04.2025 було безпосередньо вручено захиснику ОСОБА_5 адвокату ОСОБА_4 (т. 1 а.с. 20).
Таким чином, судом встановлено, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваного та обвинуваченого на захист, з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.
При здійсненні судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Так, судовий розгляд у кримінальному провадженні здійснювався за відсутності обвинуваченого на підставі ухвали Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 18.07.2025, зміст якої було доведено до обвинуваченого та його захисника в порядку, визначеному абз. 5 ст. 323 КПК України.
З метою дотримання прав обвинуваченого на захист та доступу до правосуддя ОСОБА_5 про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України шляхом публікації змісту повісток про виклик в газетах «Урядовий кур'єр» і «Голос України», які є засобами масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, відповідно до положень ст. 2975 цього Кодексу, та на офіційному веб-сайті суду.
Обвинувачений ОСОБА_5 , будучи обізнаним, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, складене повідомлення про підозру, та обвинувальний акт направлено до суду, у судові засідання не з'явився, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газетах «Урядовий кур'єр» і «Голос України», та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду, у зв'язку з чим обвинувачений ОСОБА_5 не був допитаний судом в якості обвинуваченого по суті пред'явленого обвинувачення.
Враховуючи відсутність обвинуваченого та особливості розгляду кримінального провадження, захисник адвокат ОСОБА_4 на захист інтересів ОСОБА_5 висловив у судових дебатах власну правову позицію, звертаючи увагу суду, що він не мав змоги протягом часу досудового розслідування та судового розгляду зв'язатись із ОСОБА_5 та з'ясувати його позицію щодо визнання вини у вчиненні кримінального правопорушення, що йому інкримінується. Тому, він як захисник вважав недоведеною винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого злочину, оскільки докази у цьому кримінальному провадженні здобуті в цілому із засобів масової інформації РФ та є документами органів влади РФ. Крім того, ОСОБА_5 обіймав посаду голови незаконно створеного органу нетривалий час, ніяких керівних функцій фактично не виконував. Як пояснили свідки, діяльність ОСОБА_5 зводилась до того, що він їздив по Пологівському району на джипі з двома охоронцями. Тобто, ОСОБА_5 постає більше в обліку «авантюриста», аніж особи, яка дійсно виконувала управлінські функції, тобто керівника. Вважає, що дії ОСОБА_5 не містять ознак злочину, передбаченого саме ч. 5 ст. 111-1 КК України. Водночас, у разі, якщо суд дійде висновку про наявність у діях ОСОБА_5 складу вказаного злочину, просив призначити покарання у мінімальному розмірі, визначеному санкцією вказаної статті, та врахувати, що ОСОБА_5 є раніше не судомою особою.
Разом із тим, вина ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення (злочину) знайшла підтвердження під час судового розгляду кримінального провадження та доводиться поза розумним сумнівом такими доказами.
Безпосереднім дослідженням доказів, наданих стороною обвинувачення, встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Сімферополя АР Крим, є громадянином України, що підтверджується актовим записом про його народження № 326 від 12.03.1979, наданого на запит слідчого в порядку ст. 93 КПК України (т. 1 а.с. 134 - 135), копією паспорта громадянина України (т. 1 а.с. 187 - 189).
Аналогічна інформація про наявність у ОСОБА_5 громадянства України міститься у витязі з бази даних ОДК МВСУ від 03.04.2025, наданого на запит слідчого (т. 1 а.с. 146).
З відповіді УДМСУ в Запорізькій області від 17.11.2022 № 2301.2.4-6347/23.1-22, наданої на запит слідчого від 12.11.2022 № 59/14/5857нт в порядку ст. 93 КПК України випливає, що інформація щодо документування ОСОБА_5 паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїзду за кордон, виходу з громадянства України, реєстрації/зняття місця реєстрації проживання, відсутня (т. 1 а.с. 128).
Згідно з відповіддю Міністерства закордонних справ на запит слідчого від 07.02.2025 № 59/14-888 в порядку ст. 93 КПК України, відсутня інформація про звернення ОСОБА_5 з клопотанням про вихід з громадянства України та з питання оформлення подання про втрату ним громадянства України (т. 1 а.с. 136).
З довідки Відділу кадрового забезпечення Харківського Національного університету внутрішніх справ МВС України від 21.09.2022 № 2/193 випливає, що ОСОБА_5 з 14.08.1996 по 24.06.2000 здобував освіту в Університеті внутрішніх справ в якості курсанту факультету № 2 економічної безпеки, з присвоєнням йому спеціального звання рядовий міліції. Наказом Університету від 23.06.2000 № 157 о/с ОСОБА_5 присвоєно спеціальне звання середьного начальницького складу «лейтенант міліції». З 25.06.2000 відрахований зі складу курсантів університету у зв'язку із закінченням навчання та відряджений для подальшого проходження служби в розпорядження ГУМВС України в АР Крим. Указом Президента України від 02.03.2001 № 125/2001 Університету внутрішніх справ надано статус Національного. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2005 № 880 назва Національний університет внутрішніх справ замінена на Харківський національний університет внутрішніх справ (т. 1 а.с. 138).
Аналогічна за змістом інформація міститься у відповіді директора Департаменту персоналу МВС України від 06.12.2022 № 37782/22-2022 (т. 1 а.с. 139).
Листом Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації від 26.02.2025 № 6.1-2114/6-25 повідомляється про те, що картотеки (оригінали заяв про видачу паспортів громадянина України зразка 1994 року) передані до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області для централізованого зберігання. Оскільки з 20.02.2014 всю територію АР Крим віднесено до тимчасово окупованих територій РФ, провести вичерпну перевірку стосовно підтвердження або спростування факту оформлення ОСОБА_5 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 неможливо (т. 1 а.с. 140).
Відповідно до листа заступника голови Центральної виборчої комісії від 04.04.2025 № 21-24-997 ОСОБА_5 не реєструвався кандидатом у народні депутати України та не обирався народним депутатом України (т. 1 а.с. 141).
В Єдиному реєстрі адвокатів України також відсутня інформація про ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 143).
З протоколу огляду від 13.06.2023 випливає, що на виконання постанови слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області від 30.02.2022 про доручення проведення слідчих (розшукових) дій (т. 1 а.с. 166 - 167), оперуповноваженим Пологівського МРВ Управління СБ України в Запорізькій області, в період часу з 20:10 год. по 21:15 год., за участі головного спеціаліста Сектору технічного захисту інформації УСБУ в Запорізькій області, залученого постановою слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області від 13.06.2023 (т. 1 а.с. 169), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, стосовно діяльності ОСОБА_5 , розміщеної в публікаціях на інформаційних каналах додатку (соціальної мережі) «Телеграм», зокрема, каналу «Пологівські вісті». Так, зі змісту публікації, розміщеної у вказаному каналі 20.05.2023 о 12:00 год. випливає, що встановлено дані так званого голови військово-цивільної адміністрації Пологівського району Запорізької області, призначеного на посаду окупантами, та який приїхав з м. Сімферополя. Вказаною особою виявився ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . До публікації також було додано копію його паспорта громадянина України НОМЕР_1 . Далі, було здійснено перехід на адресу за посиланням «https://m.vk.com», та здійснено вхід до сайту «Вконтакте». За пошуковим запитом « ОСОБА_9 » виявлено персональну сторінку ОСОБА_5 , на якій розміщені чисельні публікації, які підтверджують його пряму причетність до діяльності, пов'язаної із зайняттям ним посади голови у незаконному органі влади - Військово-цивільній адміністрації Пологівського району Запорізької області, в т.ч. фотографії нагород з числа представників військової окупаційної адміністрації держави-агресора РФ ( ОСОБА_7 ) мовою оригіналу (рос.) «За заслуги Запорожская область»; фотографії з військовими ЗС держави-агресора РФ та ін. (т. 1 а.с. 170 - 185).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 186).
Згідно з протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 24.07.2024 свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 впізнали на фотознімках № 4 та № 1 відповідно чоловіка, яким згідно з доданими до цих протоколів довідками є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (т. 1 а.с. 150 - 153, т. 1 а.с. 158 - 161).
За змістом протоколу огляду від 24.05.2024, старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 19:20 год. до 19:40 год., за участі свідка ОСОБА_11 , проведено огляд додатку до протоколу огляду від 21.05.2024, на якому містяться публікації та відеозапис із засобів масової інформації «ZOV МЕЛИТОПОЛЬ» під назвою мовою оригіналу (рос.) «Жители Мелитополя демонтируют объекты с украинской символикой» за 15.06.2022, що опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. На вказаному відеозаписі, починаючи з 0 хв. 34 с. по 1 хв. 07 с. зображена особа, одягнена в чорний одяг з пістолетом (розташований в кобурі коричневого кольору з лівого боку), яка здійснює демонтаж державних символів України, з короткою зачіскою та сивим волоссям, яку свідок ОСОБА_11 чітко опізнав як ОСОБА_5 , який за розмови з ним називався головою Пологівської ВЦА (т. 1 а.с. 162 - 165).
Відповідно до змісту протоколу огляду від 24.07.2024 слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 11:50 год. до 12:15 год. за участі свідка ОСОБА_10 проведено огляд додатку до протоколу огляду від 21.05.2024, на якому містяться публікації та відеозапис із засобів масової інформації «ZOV МЕЛИТОПОЛЬ» під назвою мовою оригіналу (рос.) «Жители Мелитополя демонтируют объекты с украинской символикой» за 15.06.2022, що опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. На вказаному відеозаписі, починаючи з 0 хв. 34 с. по 1 хв. 07 с. зображена особа, одягнена в чорний одяг з пістолетом (розташований в кобурі коричневого кольору з лівого боку), яка здійснює демонтаж державних символів України, з короткою зачіскою та сивим волоссям, яку свідок ОСОБА_10 чітко опізнав як ОСОБА_5 , який за розмови з ним називався головою Пологівської ВЦА (т. 1 а.с. 154 -157).
За змістом протоколу огляду від 22.05.2024, слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_8 в період часу з 11:00 год. до 16:20 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 , залученого відповідною постановою слідчого від 22.05.2024 (т. 1 а.с. 193), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Вказаним оглядом встановлено матеріали, розміщені на російських інтернет-ресурсах, які висвітлюють зайняття ОСОБА_5 посади голови Пологівської військово-цивільної адміністрації Пологівського району Запорізької області (т. 1 а.с. 194 - 199).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 200).
З протоколу огляду від 24.05.2024 випливає, що слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_8 в період часу з 11:30 год. до 16:20 год., за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 , залученого відповідною постановою слідчого від 24.05.2024 (т. 1 а.с. 201), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Вказаним оглядом встановлено матеріали, розміщені на російських інтернет-ресурсах, які підтверджують зайняття ОСОБА_5 посади голови Пологівської військово-цивільної адміністрації Пологівського району Запорізької області, та встановлення адміністративно-територіального устрою країни-агресора. Зокрема у виявленій та дослідженій публікації, розміщеній ІНФОРМАЦІЯ_4 о 13:00 год. на веб-сайті «https://smi.ru» повідомляється про те, що мовою оригіналу (рос.) «Пензенская область и Пологовский район Запорожской области подписали соглашение о сотрудничестве. Подписи под документом поставили губернатор ОСОБА_13 и глава военно-гражданской администрации Пологовского района ОСОБА_9 в четверг, 28 июля» (т. 1 а.с. 202 -207).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 208).
Відповідно до змісту протоколу огляду від 10.10.2024 старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 14:00 год. до 16:40 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 , залученого відповідною постановою слідчого від 10.10.2024 (т. 1 а.с. 209), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Так, здійснено огляд публікацій, розміщених в соціальній мережі «Телеграм» в каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 », та виявлено чисельні фотографії, відео та текстові публікації стосовно ОСОБА_5 та його протиправної діяльності на тимчасово окупованій території Запорізької області, зокрема, які відображають як ОСОБА_5 , який має позивний « ОСОБА_14 », надає оцінку подіям проведеного референдуму на тимчасово окупованих територіях Запорізької області в 2022 році, надає інтерв'ю щодо результатів проведених виборів президента РФ на тимчасово окупованих територіях Запорізької області, отримує подяку від представників влади країни-агресора тощо (т. 1 а.с. 210 - 219).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 220).
За змістом протоколу огляду від 10.10.2024, старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 13:00 год. до 14:00 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Зокрема, здійснено огляд публікацій, розміщених в соціальній мережі «Телеграм» в каналі мовою оригіналу (рос.) «Администрация Запорожской области». Оглядом виявлено дані «Глав администрации Запорожской области в соцсетях», серед яких ОСОБА_15 зазначений як «Глава администрации г. Пологи и Пологовского района» (т. 1 а.с. 221 - 225).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 226).
Відповідно до змісту протоколу огляду від 10.10.2024 старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 11:00 год. до 13:00 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Так, здійснено огляд публікацій, розміщених в соціальній мережі «Телеграм» в каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Оглядом встановлено публікації стосовно ОСОБА_5 , який у військовій формі та спорядженні чорного кольору, здійснює наругу та демонтаж державних символів України зі зброєю в руках (т. 1 а.с. 227 - 232).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 233).
За змістом протоколу огляду від 03.03.2025, старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 12:00 год. до 15:10 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 , залученого відповідною постановою слідчого від 03.03.2025 (т. 1 а.с. 234), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Так, здійснено огляд публікацій, розміщених в соціальній мережі «Телеграм» в каналі «ЯСИНСКИЙ». Оглядом встановлено, що у вказаних публікаціях ОСОБА_5 згадується як «мер» тимчасово окупованого м. Пологи Пологівського району Запорізької області та керівник групи його послідовників «злые и вежливые» із позивним «Злий» (т. 1 а.с. 235 - 240).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 241).
Відповідно до змісту протоколу огляду від 03.03.2025 старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 15:30 год. до 16:00 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. Зокрема, здійснено огляд публікації (статті), розміщеної 23.01.2023 на веб-сайті «МИГ» під назвою мовою оригіналу (рос.) «Пологовские партизаны передают привет местному гауляйтеру». У вказаній публікації йдеться про ОСОБА_5 , його біографію, його призначення 9 червня головою окупаційної адміністрації міста Пологи, та його протиправну діяльність на цій посаді та встановлення у місті Пологи та Пологівському районі Запорізької області адміністративно-територіального устрою країни-агресора (т. 1 а.с. 242 -248).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 1 а.с. 249).
З протоколу огляду від 03.03.2025 випливає, що старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_8 в період часу з 16:00 год. до 17:05 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, щодо протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Запорізької області. За допомогою пошукової системи «Google» було знайдено інтернет-сайт під назвою «Официальный сайт ГУБЕРНАТОРА Запорожской области». Оглядом публікацій, розміщених на згаданому веб-сайті, встановлено, що 09.01.2023 у вкладці «документы» оприлюднено документ під назвою мовою оригіналу (рос.) «Указ №03-у об утверждении Положения о Военно-гражданской администрации Пологовского района Запорожской области». Ці матеріали визначають права та обов'язки незаконно створеної окупаційною владою посади голови Військово-цивільної адміністрації Пологівського району Запорізької області на тимчасово окупованій території (т. 2 а.с. 1 - 6).
Додатками до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією, роздруківка зазначеного вище т.з. «Указу» та «Положення» (т. 2 а.с. 7, 8, 9 -19).
За змістом протоколу огляду від 04.03.2025, старшим слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 17:10 год. до 18:30 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, а саме здійснено огляд публікацій, розміщених в соціальній мережі «Телеграм» за пошуковим запитом « ОСОБА_9 ». При виконання команди переходу за вказаним запитом з'явилися результати пошуку (31 повідомлення), частина з яких в подальшому оглянуто окремо. Ці публікації (фото, відео, тексові статті) стосуються протиправної діяльності ОСОБА_5 в якості голови ВЦА Пологівського району на тимчасово окупованій території Запорізької області (т. 2 а.с. 20 - 33).
Додатком до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією (т. 2 а.с. 34).
Відповідно до змісту протоколу огляду від 14.03.2025, слідчим 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області в період часу з 14:10 год. до 15:05 год. за участі спеціаліста кандидата технічних наук ОСОБА_12 , залученого відповідною постановою слідчого від 14.03.2025 (т. 2 а.с. 35), здійснено огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, що стосуються отримання громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , російського ідентифікаційного номеру платника податків. З метою виявлення вказаної інформації, з використанням Інтернет Браузер «Опера», за допомогою пошукової системи «Google», за відповідним критерієм пошуку знайдено офіційний веб-ресурс Федеральної податкової служби Росії. На зазначеному веб-ресурсі у відповідних пошукових полях було знайдено інформацію про « ОСОБА_16 », ІНФОРМАЦІЯ_3 та його російський ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_2 . Таким чином встановлено, що громадянину України ОСОБА_5 належить російський ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_2 (т. 2 а.с. 36 - 40).
Додатками до протоколу є диск для лазерних систем зчитування, на якому містяться збережені файли з вищезазначеною інформацією, роздруківки знімків екрану з відшуканою інформацією та роздруківка «Выписки из Единого государственного реестра налогоплательщиков в отношении физического лица» (т. 2 а.с. 41, 42 - 44).
Свідок ОСОБА_10 , допитаний в судовому засіданні 02.10.2025 повідомив суду, що він працював начальником Пологівського РС ГУДСНС в Запорізькій області. До вересня 2022 року він проходив службу на вказаній посаді на території Пологівського району Запорізької області. Приблизно наприкінці липня 2022 року він з колегами привезли гуманітарну допомогу дітям в притулок. Побачили машину - джип з номерним знаком «Злой», з якого вийшов ОСОБА_5 , назвавшись головою Пологівської адміністрації, та запитав, хто вони такі, сказав, що вони не зрозуміло чим займаються. Наказав щотижня доповідати йому, що зроблено за тиждень: скільки пожеж, куди виїжджали. Повідомив, що наради відбуватимуться щопонеділка у нього. Однак, на наради в подальшому їх ніхто не запрошував. Далі декілька разів свідок бачив у місті Пологи цей транспортний засіб з номером «Злой», за кермом якого знаходився ОСОБА_5 , був у формі, в камуфляжі.
Свідок ОСОБА_11 , допитаний в судовому засіданні 02.10.2025, повідомив суду, що він працював начальником Василівського РС ГУДСНС в Запорізькій області. З ОСОБА_5 познайомився в окупованому м. Пологи приблизно в квітні - на початку травня 2022 року, коли вони з колегами привозили до притулку гуманітарну допомогу. Там також був Колесник - заступник Пологівського міського голови та Калашник - голова районної ради. У цей час на територію притулку заїхав «джип Пажеро» з номерним знаком «Злой», за кермом якого перебувала особа з позивним «Злой», у автомобілі також знаходились його два охоронці та прес-секретар. З автомобіля вийшов чоловік, який назвався начальником Пологівської військово-цивільної адміністрації з позивним «Злой». Далі він спілкувався з ними, доручив підготувати списки особового складу, запевняв, що все буде добре, і що їм треба забути про Україну. Сказав що кожен вівторок потрібно брати участь у нього на нараді в приміщенні СБУ. Жити він збирався на території заводу. Прізвище його було ОСОБА_17 , посаду він обійняв добровільно. В подальшому нарад не було, складання списків вони проігнорували, казавши, що списки готуються. Військова адміністрація було створена саме ОСОБА_5 .
Свідок ОСОБА_18 , допитаний в судовому засіданні 02.10.2025 повідомив суду, що він у травні 2022 року проходив службу на посаді начальника 2-го ДПРЗ ГУДСНС в Запорізькій області, яка дислокувалась в м. Бердянську, а після окупації міста його відрядили в частину до смт Чернігівки Запорізької області. ОСОБА_5 приїхав до них в частину в смт Чернігівка у травні 2022 року на авто, пояснив, що його направили мешканці, оскільки в них в частині був механік, який може відремонтувати легковий автомобіль-фургон. Він пояснив, що приїхав з міста Пологи, мав перепустку, свою посаду не зазначав, лише представився, шо він - ОСОБА_15 . Був у цивільному одязі, зброї в нього не бачив. Вже пізніше під час впізнання свідок впізнав ОСОБА_5 на фото. ОСОБА_5 він бачив лише один раз.
Дослідивши та проаналізувавши вищезазначені докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд доходить переконливого висновку, що ОСОБА_5 , будучі громадянином України, після початку 24.02.2022 повномасштабного вторгнення збройних сил РФ на територію України, приблизно на початку квітня 2022 року (точні дата та час не встановлені) добровільно обійняв посаду голови, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади - Військово-цивільній адміністрації Пологівського району Запорізької області (мовою оригіналу (рос.) - должность главы в Военно-гражданской администрации Пологовского района Запорожской области) з місцем фактичного розташування за адресою: 70600, Запорізька область, Пологівський район, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 2 А, створеному на тимчасово окупованій території Пологівської міської об'єднаної територіальної громади Пологівського району Запорізької області.
При цьому, наданими доказами беззаперечно доводиться, що ОСОБА_5 організовував роботу незаконного органу влади, керував його діяльністю в цілому та його структурними підрозділами, розпоряджався виділеними грошовими коштами, виносив та затверджував рішення, владні розпорядження від імені адміністрації, що були обов'язковими до виконання, призначав на посади та звільняв з посад, займався кадровими питаннями. Також, ОСОБА_5 здійснював діяльність від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Пологівського району Запорізької області, реалізація яких, своєю чергою, забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади РФ шляхом функціонування незаконно створеного окупаційного органу влади РФ на окупованій території України.
Добровільність зайняття ним вищезазначеної посади підтверджено як показаннями свідків, так і вищезазначеними письмовими доказами, аналіз і оцінку яким наведено судом вище.
Доводи захисника обвинуваченого у судових дебатах про недоведеність вищезазначеними доказами винуватості ОСОБА_5 в інкримінованому злочині спростовуються сукупністю вищезазначених доказів, аналіз і оцінку яким надано судом вище. У той же час, свідки ОСОБА_10 і ОСОБА_11 , які перебували у вищезазначений період на тимчасово окупованій території, у судовому засіданні підтвердили, що ОСОБА_5 обіймав вищезазначену посаду у незаконному органі влади на вказаній території, надав їм наказ як співробітникам ДСНС про необхідність підготовки списків особового складу працівників, підготовку доповідей про здійснену ними роботу тощо. Вказане спростовує довід захисника, що ОСОБА_5 не виконував організаційно-розпорядчих функцій та не здійснював діяльності від імені країни-агресора. При цьому, жодного доказу, який би доводив, що вказану посаду ОСОБА_5 обійняв недобровільно, матеріали цього кримінального провадження не містять.
Отже, під час судового розгляду кримінального провадження повністю доведено вину ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення (злочину), яке кваліфікується судом за ч. 5 ст. 1111 КК України як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
При призначенні обвинуваченому покарання суд керується вимогами КК України, роз'ясненнями, наданими у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», та враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відноситься до категорії тяжких злочинів та карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.
При визначенні виду та розміру покарання, яке має понести ОСОБА_5 , суд враховує дані про його особу, зокрема, що він є особою працездатного віку, одружений, до кримінальної відповідальності раніше не притягувався, має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 .
Обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання, суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Суд, з урахуванням викладених обставин, вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_5 не можливе без його ізоляції від суспільства. Тому з урахуванням всіх обставин справи, загальних засад призначення покарання, а саме законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, суд доходить висновку про необхідність і достатність призначення обвинуваченому покарання в межах санкції ч. 5 ст. 1111 КК України у вигляді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, і з конфіскацією майна, яке є власністю засудженого.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Арешт на майно не накладався.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Клопотань про застосування запобіжного заходу до ОСОБА_5 до набрання вироком законної сили стороною обвинувачення не заявлялось.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування ним покарання слід обчислювати з часу його фактичного затримання.
Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України.
Керуючись ст.ст. 100, 2971, 323, 366-376, 395, 532 КПК України, суд
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати виним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України та призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі на строк 10 (десять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах, а також організаціях, що надають публічні послуги, на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього майна, що є власністю засудженого.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обчислювати з дня його затримання та початку реального виконання покарання у вигляді позбавлення волі.
Апеляційна скарга на вирок суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 15 ст. 615 Кримінального процесуального кодексу України судом проголошено резолютивну частину вироку.
Повний текст вироку після його проголошення вручається учасникам судового провадження, які присутні у судовому засіданні.
Копію вироку для вручення обвинуваченому видати захиснику.
Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя ОСОБА_1