Справа № 283/2619/25
Провадження №3/283/953/2025
12 листопада 2025 року м. Малин
Суддя Малинського районного суду Житомирської області Хомич Валентина Миколаївна, розглянувши справи, що надійшли з Управління патрульної поліції в Житомирській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.5 ст. 126, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколами, 29 вересня 2025 року о 22 год. 35 хв. ОСОБА_1 , повторно протягом року, керував транспортним засобом «ВАЗ 2101», д.р.н. НОМЕР_2 , по автодорозі М-07 Київ-Ковель-Ягодин 116 км 500 м, не маючи права керування таким транспортним засобом та з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.1а та п.2.5 ПДР України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату і час розгляду справ повідомлявся смс-повісткою та телефонограмою. Із заявами та клопотаннями ОСОБА_1 до суду не звертався. З врахуванням викладеного та на підставі ч. 2 ст. 268 КУпАП суд вважає за можливе провести розгляд справ за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних письмових доказів.
Дослідивши матеріали справи, відеозаписи, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог статей 245,251,252,280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, ознаками об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення є: по-перше, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, по-друге, передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, по-третє відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП визначена відповідальність за повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
У протоколах про адміністративні правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2101», д.р.н. НОМЕР_2 .
Так з дослідженого відеозапису судом встановлено, що ОСОБА_1 був виявлений працівниками поліції на польовій дорозі, по якій він рухався у пішому порядку. Під час спілкування з працівниками поліції він заперечував факт керування транспортним засобом, який був виявлений працівниками поліції неподалік від місця виявлення ОСОБА_1 . Даних про те, що зазначений транспортний засіб належить ОСОБА_1 також не надано.
Таким чином в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 керував будь-яким транспортним засобом та був зупинений працівниками поліції.
У своєму рішенні у справі «Шабельник проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані їм докази, а порядок збирання доказів має відповідати передбаченим національним правом вимогам основним правам гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. З цього випливає, якщо уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи, самостійно змінювати, на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи (постанова ВС № 463/1352/16-а від 08.07.2020).
В даному випадку суду не надано належних доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки належними та допустимими доказами не підтерджено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
З метою процесуальної ефективності та економії суд вважає за необхідне об'єднати справи № 283/2619/25 та №283/2620/25 в одне провадження.
Керуючись ст. 36, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130, п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КпАП України,
ПОСТАНОВИВ:,
Об'єднати справи № 283/2619/25 та №283/2620/25 в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі № 283/2619/25.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП та ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В. М. Хомич