Постанова від 11.11.2025 по справі 295/15305/25

Справа №295/15305/25

Категорія 289

3/295/3755/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючої судді Довгалюк Л.В.,

за участі секретаря судового засідання Морозової К.П.,

прокурора Крігер Л.Ю.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої радіотелефоністом в/ч НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , будучи у період із 04.04.2019 по 07.02.2024 головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку фінансово-економічного управління ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.

У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину визнала та підтвердила обставини, викладені у протоколі, у вчиненому щиро розкаялася. Пояснила, що несвоєчасно подала декларацію, оскільки після звільнення з ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області з 19.02.2024 призначена на посаду бухгалтера в/ч НОМЕР_1 , що не передбачає декларування та була зайнята виконанням нових обов'язків, тому забула вчасно подати необхідну декларацію. Просила суворо її не карати, запевнила, що подібних порушень більше допускати не буде.

Прокурор у судовому засіданні підтримала викладені у протоколі обставини правопорушення та просила визнати ОСОБА_2 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у виді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, подала письмовий висновок у порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.

Міжнародні стандарти протидії корупції зобов'язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь.

Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 та є обов'язковими для України.

Родовим об'єктом корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, виступають суспільні відносини, якими визначаються зміст та порядок законної діяльності суб'єктів владних повноважень, встановлений відповідними нормативними актами.

Згідно зі статтями 9, 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Судом встановлено, що згідно з наказом ГУ Пенсійного фонду в Житомирській області № 322-ОС від 02.04.2019 ОСОБА_2 призначено на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку фінансово-економічного управління з 02.04.2019.

Наказом начальника головного управління ГУ Пенсійного фонду в Житомирській області від 07.02.2024 № 794-О «Про звільнення Баранюк Лесі» ОСОБА_2 звільнено з посади головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку фінансово-економічного управління з 07.02.2024.

Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_2 є суб'єктом декларування та відповідальності за порушення вимог фінансового контролю і зобов'язана подавати декларації відповідно до Закону.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Вказане узгоджується з п. 2 ч. 2 Розділу 2 Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агенства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 даного Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За вказаних обставин ОСОБА_2 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, протягом 30 днів із дня припинення такої діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2 , яка звільнена з посади 07.02.2024, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні лише 14.03.2024 о 08 год. 22 хв., тобто з порушенням строку, визначеного Законом, без поважних причин.

Відповідності до змісту статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Про те, що вона є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, ОСОБА_2 обізнана, про що свідчать її пояснення, надані у судовому засіданні та письмові матеріали справи. Доказів протилежного суду не надано.

Окрім повного визнання вини ОСОБА_2 , її винуватість у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 552 від 27.10.2025, копією декларації, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , наказом № 322-ОС від 02.04.2019 про призначення ОСОБА_2 , наказом від 07.02.2024 794-О про звільнення ОСОБА_2 , посадовою інструкцією державного службовця категорії «В» та іншими матеріалами справи.

Надаючи оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена повністю, дії останньої кваліфіковано правильно.

При накладенні адміністративного стягнення судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності вперше, ступінь її вини, майновий стан, визнання вини та критичне ставлення до вчиненого, обставини, що пом'якшують (щире каяття) та обтяжують відповідальність (відсутні), зважаючи на позицію прокурора, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_2 покарання, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі, що буде достатнім для її виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. cт. 3, 45 Законом України «Про запобігання корупції», ст. ст. 7, 34-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 283, 285, 289, 291, 294, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування кодукласифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).).

Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.